490/5048/16-ц
нп 2-о/490/100/2016
03 серпня 2016 року м.Миколаїв Центральний районний суд м. Миколаєва в складі: головуючого судді - Мамаєвої О.В., при секретарі - Баришніковій І.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Миколавєа заяву ОСОБА_1 про втсановлення юридичного факту та внесення змін в актовий запис, заінтересована особа Міський відділ ДРАЦ реєстраційної служби ММУЮ -
Заявниця звернулась до суду заявою про встановлення факту та встановлення їй національності - полька, шляхом зобов'язання Міського відділу ДРАЦ реєстраційної служби ММУЮ внести зміни до актового запису про одруження за № 20 від 06.07.1970 року у книзі записів актів громадянського стану в графі національність заявниці вказати національність - "полька" замість "українка". Заявниця вказує, що її батько ОСОБА_2 був уродженим поляком, про що свідчить запис у його свідоцтві про народження, а також сповідудвав римо-католицьку віру і проживав на території України дотримуючись традицій цієї нації. Заявник також виховувалась відповідно до польських традицій, сповідає римо-католицьку віру та вважає себе полячкою. Також, на даний час в жодному документів, в тому числі і в паспорті громадянина України, не вказано національності заявниці, окрім свідоцтва про одруження де в графі національність заявниці вказано - українка. Заявниця вирішила відновити свою національність за фактичною національністю батька, в зв'язку з чим звернулася до Міського відділу ДРАЦ реєстраційної служби ММУЮ, однак їй було відмовлено у внесенні змін до актового запису, тому вказана відмова не дає можливості реалізувати право на вибір національності, передбачене ст.11 Закону України «Про національні меншини в Україні», згідно якої громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність. Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що провадження по вищевказаній заяві підлягає закриттю. Відповідно до ст.234 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Статтею 256 ЦПК України, визначено перелік справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які підлягають розгляду судом у порядку окремого провадження. Вказана норма не передбачає можливості розгляду у порядку окремого провадження заяв про встановлення факту національності, внесення змін до актових записів чи відновлення актових записів. Зазначений перелік справ, що розглядаються у порядку окремого провадження, не є вичерпним, але доповнюватися він може лише законом. Зі змісту ч.2 ст.256 ЦПК України, вбачається, що у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення. Відповідно до роз'яснень, що містяться у листі Верховного Суду України від 01.01.2012р. «Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення» не можуть бути встановлені в судовому порядку факти належності до певної національності. З наданих суду документів вбачається, що заявниця бажає встановити факт невірних відомостей у актовому записі про шлюб. Порядок внесення змін в записи актів громадянського стану передбачений Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання. Вказані норми передбачають, що внесення змін у записи актів громадянського стану при наявності достатніх підстав і при відсутності спору між заінтересованими особами провадяться органами реєстрації актів громадянського стану. Відмова органів реєстрації актів громадянського стану виправити або змінити запис може бути оскаржена до суду. Відповідно до п.2ст.2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень. Згідно зі ст.4 КАС України, до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Пунктом 1 ч.1 ст.17 КАС України, передбачає, що компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів індивідуальної дії) дій чи бездіяльності. Згідно зі ст.9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акту цивільного стану. Відповідно до ч.1 ст.22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку. Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими Наказом МУЮ від 12.01.2011 № 96/5. Згідно з п.1.1 ст.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. Пункт 1.15 Правил передбачено, що відмова відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку. Відповідно до діючого законодавства, оскарження відмови органів реєстрації актів громадянського стану виправити або змінити запис проводиться у порядку адміністративного судочинства. Таким чином, законодавством визначений порядок внесення змін до актових записів та порядок оскарження відмови у внесенні таких змін. Відповідно до п.1 ч.1 ст.205 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо: справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства. Керуючись ст.ст. 205, 208-210 ЦПК України суддя,
Закрити провадження за заявою ОСОБА_1 про втсановлення юридичного факту та внесення змін в актовий запис, заінтересована особа Міський відділ ДРАЦ реєстраційної служби ММУЮ
Повернути ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551,20 грн. сплачений нею через ПриватБанк, за квитанцією № 0.0.550738595.1 від 13.05.2016 року на р/р 31219206700006 до ГУ ДКСУ у Миколаївській області, код отримувача 37992781, з призначенням платежу: Судовий збір за позовом ОСОБА_1, Центральний районний суд м.Миколаєва.
Роз'яснити заявнику право на звернення з адміністративним позовом до Миколаївського окружного адміністративного суду.
Ухвала може бути оскаржена до апеляційного суду Миколаївської області шляхом подання до Центрального районного суду м. Миколаєва апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня її проголошення, а особами, які не брали участі у розгляді справи - протягом п'яти днів з дня отримання її копії.
Суддя О.В.Мамаєва