10.08.2016
Справа № 2-а/489/212/2016
Іменем України
10 серпня 2016 р. м. Миколаїв
Ленінський районний суд м. Миколаєва в складі:
головуючого - судді Тихонової Н.С.,
при секретарі - Бреженюк Н.С.,
за участі:
позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача - Радкевич В.М.,
представника відповідача - Киричука В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Ленінському районі м. Миколаєва про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
В липні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до УПФУ в Ленінському районі м. Миколаєва про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Свої вимоги мотивував тим, що в період з 12.10.2014 р. до 03.09.2015 р. він проходив військову службу в складі діючої армії в період бойових дій, безпосередньо брав участь в антитерористичній операції по захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення АТО на території Донецької та Луганської областей. Оскільки на момент закінчення проходження військової служби позивачу вже виповнилось 55 років та він мав 25 років трудового стажу, він звернувся до УПФУ в Ленінському районі м. Миколаєва із заявою про призначення пенсії за віком. Однак відповідачем було відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії у зв'язку з тим, що він був призваний під час мобілізації на військову службу на особливий період та не відноситься до категорії осіб, які мають право на достроковий вихід на пенсію.
Посилаючись на вищевикладене, позивач просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення Управління ПФУ в Ленінському районі м. Миколаєва від 09.03.2016 р. № 17/1 про відмову у призначенні йому пенсії та зобов'язати УПФУ в Ленінському районі м. Миколаєва призначити йому пенсію у відповідності до вимог ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ЗУ «Про пенсійне забезпечення», починаючи з дати звернення з заявою про призначення пенсії з 01.03.2016 р.
Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнавав.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши надані докази, суд встановив наступне.
Згідно матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має понад 25 років трудового стажу.
Відповідно до Довідки, виданої Ленінським районним військовим комісаріатом за № 1947 від 05.10.2015 р., вбачається, що ОСОБА_1 проходив військову службу в складі діючої армії в період бойових дій безпосередньо брав участь в антитерористичній операції по захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення АТО на території Донецької та Луганської областей з 12.10.2014 р. по 03.09.2015 р. Зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Згідно Посвідчення, виданого 15.09.2015 р., ОСОБА_1 є учасником бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.
У встановленому законом порядку позивач ОСОБА_1 звернувся до УПФУ в Ленінському районі м. Миколаєва з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до п. 3 розділу XV ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Однак згідно рішення УПФУ в Ленінському районі м. Миколаєва від 09.03.2016 р. за № 17/1 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до п. 3 розділу XV ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю права на пенсію, оскільки особи, які були призвані під час мобілізації на військову службу на особливий період не віднесені до категорії осіб, які мають право на достроковий вихід на пенсію.
Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до абз. 6 п. 3 Прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.
Згідно ст. 16 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років.
Згідно ч.ч. 1-3 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Проходження військової служби здійснюється громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом.
Громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які проходять військову службу, є військовослужбовцями.
Згідно ч. 6 ст. 2 ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу» до видів військової служби відноситься військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Зі змісту заперечень поданих представником відповідача до суду вбачається, що позивачу ОСОБА_1 . УПФУ в Ленінському районі м. Миколаєва було відмовлено у призначенні пенсії за віком, оскільки він був призваний на військову службу під час мобілізації на особливий період, а тому не відноситься до категорії осіб, які мають право на достроковий вихід на пенсію згідно ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Однак такі заперечення не можуть бути прийняті судом до уваги, оскільки вони спростовуються нормами діючого законодавства.
Враховуючи вищевикладене та приймаючи до уваги, що позивач ОСОБА_1 має понад 25 років трудового стажу та він проходив військову службу в складі діючої армії в період бойових дій в районах проведення АТО на території Донецької та Луганської областей з 12.10.2014 р. по 03.09.2015 р., суд вважає, що заявлені вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати віднести за рахунок держави.
Керуючись ст.ст. 69, 71, 99, 102, 122, 160, 161, 163, 171-2 КАС України, ст. 288 КУпАП, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Ленінському районі м. Миколаєва про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати Рішення Управління Пенсійного Фонду України в Ленінському районі м. Миколаєва від 09.03.2016 р. №17/1 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Ленінському районі м. Миколаєва призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до вимог абз. 6 п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення», починаючи з дати звернення з заявою про призначення пенсії з 01.03.2016 р.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Миколаєва шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання її копії.
Суддя: