Справа № 571/896/16-а
№2-а/571 /42 /2016
08 серпня 2016 року. смт Рокитне.
Рокитнівський районний суд Рівненської області під головуванням судді Денисюк М.В., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Рокитнівському районі Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Рокитнівському районі Рівненської області позовні вимоги мотивує тим, що перебуває на обліку отримує пенсію за віком згідно ст.37 Закону України «Про державну службу». Постановою КМ України від 09.12.2015 року №1013 було підвищено посадові оклади працівникам установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, в тому числі і в Рокитнівській РДА Рівненської області, за посадою начальника відділу фінансово-господарського забезпечення апарату районної державної адміністрації позивачеві було призначено пенсію. Маючи право на перерахунок пенсії згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції на момент виходу на пенсію), в липні 2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та надала довідку встановленого зразка, в якій відображена заробітна плата за посадою начальника відділу фінансово-господарського забезпечення апарату Рокитнівської районної державної адміністрації Рівненської області на 01.01. 2016 року. Листом від 28.07.2016 року №К-65/4-07 Управлінням Пенсійного фонду України у Рокитнівському районі відмовлено позивачеві в перерахунку пенсії, як державному службовцю.
Позивач просить визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Рокитнівському районі Рівненської області, які полягають у відмові здійснити перерахунок та виплату пенсії згідно Закону України «Про державну службу» починаючи з 01.01.2016 року, виходячи із 86% від заробітної плати у сумі 5874, 25гривень, що значиться у довідці Рокитнівської РДА Рівненської області від 25.07.2016 року №3205/02-23/ 16.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Рокитнівському районі Рівненської області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії згідно Закону України «Про державну службу» починаючи з 01.01.2016 року, виходячи із 86% від заробітної плати у сумі 5874.25гривень, що значиться у довідці відділу Рокитнівської РДА Рівненської області від 25.07.2016 року №3205/02-23/ 16.
Просить справу розглянути у скороченому провадженні за її відсутності, постанову в межах суми стягнення за один місяць звернути до негайного виконання.
Звільнити її від сплати судового збору, як постраждалу від Чорнобильської катастрофи 1 категорії.
Відповідач - Управління Пенсійного фонду України в Рокитнівському районі Рівненської області надав суду заперечення проти позову, відповідно до змісту яких заперечує проти позову у повному обсязі та просить призначити справу до розгляду в загальному порядку та відмовити у задоволенні позову, так як згідно з пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу». Тобто, з 01 червня 2015 року пенсії визначені в порядку та на умовах даного Закону не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.
Крім того, просить постановити ухвалу про звернення Рокитнівського районного суду до Верховного Суду України для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності окремих положень п.5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII в частині скасування порядку призначення та перерахунку пенсії державним службовцям; зупинити провадження до розгляду Верховним Судом України вказаного подання.
Суд відмовляє у задоволенні клопотання відповідача щодо розгляду справи у загальному порядку з огляду на те, що скорочений порядок розгляду адміністративних справ щодо пенсійних виплат визначений п.2 ч.1 ст. 183-2 КАС України. На розгляді справи у скороченому провадженні наполягав і позивач у адміністративному позові.
У свою чергу відповідач в обґрунтування своєї позиції щодо позбавлення права відповідача можливості звернутися до касаційного суду у випадку задоволення позову, розглянутого у скороченому провадженні, покликається на рішення Європейського суду з прав людини від 15.02.2000 року у справі Гарсія Манібардо проти Іспанії. Суд не погоджується з такою позицією, оскільки Європейська конвенція про захист прав людини та основоположних свобод та практика Європейського суду з прав людини націлена саме на захист інтересів особи від неправомірного втручання держави, а не навпаки.
Клопотання позивача в частині постановлення ухвали про звернення Рокитнівського районного суду до Верховного Суду України для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності окремих положень п.5 розділу Ш Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII в частині скасування порядку призначення та перерахунку пенсії державним службовцям та зупинення провадження по даній справі є таким, що задоволенню не підлягає.
У відповідності до ч.4 ст. 183-2 КАС України, суд, оцінюючи повідомлені позивачем у позові та відповідачем у запереченнях обставини, вважає їх достатніми для прийняття законного рішення у скороченому провадженні та не бачить підстав для виклику осіб та проведенні судового засідання за загальними правилами КАС України та приходить до наступного.
Згідно ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Судом встановлено, що позивач з 27.04.2009року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Рокитнівському районі Рівненської областіта отримує пенсію за віком в розмірі 86 % від заробітної плати згідно Закону України «Про державну службу». Основний розмір пенсії позивача становить 3063,38 гривень.
Згідно п.3 Постанови КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 р. №1013, яка набрала чинності з 15.12.2015 року та застосовується з 01.12.2015 року у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, в тому числі державним службовцям Рокитнівської РДА Рівненської області, в якому працювала позивач на момент виходу на пенсію.
Позивач звернулася до відповідача із з письмовою заявою про перерахунок пенсії відповідно до постанови КМ України від 09.12.2015 року №1013 виходячи із заробітної плати, вказаної у довідці Рокитнівської РДА.
Відповідно до довідки заробітна плата за посадою начальника відділу фінансово-господарського забезпечення апарату Рокитнівської районної державної адміністрації Рівненської області від 25.07.2016 року №3205/02-23/ 16, яка подається для перерахунку пенсії на 01.01.2016 року становить 5874,25 гривень (а.с.14).
Відповідно до письмової відповіді відповідача від 28.06. 2016 року №К- 65 /04-07, позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213 з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України«Про державну службу» і з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законом, не призначаються, раніше призначені не перераховуються (а.с. 17).
Згідно положень ч. 1 ст. 8 та ч.1 ст. 58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» передбачено, що умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» із змінами і доповненнями встановлено порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця.
Відповідно до п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; премії, (крім премій до державних, професійних свят та ювілейних дат) та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується Правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям дає підстави для перерахунку пенсій особам, що отримують пенсії як державні службовці.
Отже, позивач набула право на перерахунок пенсії згідно статті 37-1 Закону України «Про державну службу» на підставі наданої довідки Рокитнівської РДА.
Зміни, які були внесені до Закону України «Про державну службу» стосуються призначення пенсії, тоді як підстави та порядок перерахунку пенсії державним службовцям регулює ст. 37-1 цього ж Закону, положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Законів № 213-VІІІ та №1166-VII не зазнали змін.
Прикінцеві положення Закону України від 02.03.2015року № 213-VІІІ стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії є ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» та Постанова Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії».
Таким чином, оскільки позивач звернулася до відповідача саме з приводу перерахунку вже призначеної пенсії, то будь-які законодавчі зміни, які звужують зміст та обсяг прав окремої категорії громадян не можуть застосовуватися до тих осіб, які до набрання чинності цих змін вже набули в законний спосіб певні, гарантовані державою права та свободи, в тому числі і право на пенсію державного службовця в передбаченому на час призначення пенсії розмірі.
Статтею 99 КАС України передбачено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Про порушення своїх прав позивач дізналася у грудні 2015 року, позов поданий до суду 29 липня 2016 року.
Відповідно до ст.100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Суд не вбачає підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, тому адміністративний позов в частині зобов»язання відповідача перерахувати позивачу пенсію за період з 01 січня 2016 року по 28 січня 2016 року слід залишити без розгляду.
Враховуючи все вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця з 29.01.2016 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати за останнім місцем роботи на державній службі. Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є протиправною.
Позивач просить суд зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити пенсію з конкретної суми заробітної плати, з урахуванням премій і виплатити пенсію в конкретній сумі.
Суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача згідно його компетенції та відповідної кваліфікації провести перерахунок та виплату позивачу пенсії, з урахуванням посадового окладу, надбавки за ранг та вислугу років, які враховуються в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; премії, (крім премій до державних, професійних свят та ювілейних дат) та інших надбавок, які враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, що буде гарантувати дотримання закону та захист прав і свобод інтересів позивача.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Позивач є постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії (а.с. 24 ) і відповідно до п.10 ст. 5 Закону України « Про судовий збір» звільняється від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст 94, 158-163,167,183-2, 185-186,254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Рокитнівському районі Рівненської області, які полягають у відмові ОСОБА_1 здійснити перерахунок та виплату пенсії згідно із Законом України «Про державну службу» починаючи з 29 січня 2016 року, виходячи із 86 % від заробітної плати, що значиться в довідці про заробітну плату Рокитнівської РДА Рівненської області від 25.07.2016 року №3205/02-23/ 16.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Рокитнівському районі Рівненської областіздійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жительці АДРЕСА_1, згідно із Законом України «Про державну службу» починаючи із 29 січня 2016 року, виходячи із 86 % від заробітної плати, що значиться в довідці про заробітну плату Рокитнівської РДА Рівненської області від 25.07.2016 року №3205/02-23/ 16.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору на підставі п.10 ст. 5 Закону України « Про судовий збір».
Допустити постанову до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рокитнівський районний суд Рівненської області протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Рокитнівського районного суду
Рівненської області М.В. Денисюк