Справа №: 486/482/16-а Провадження №2-а/486/10/2016
28 липня 2016 року Южноукраїнський міський суд Миколаївської області
у складі: головуючого - судді Савіна О.І.
при секретарі - Коршак О.В.,
з участю: представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Ніконової Н.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Южноукраїнськ Миколаївської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Южноукраїнського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Южноукраїнського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
Свої вимоги мотивує тим, що з серпня 1995 року отримував пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262_ХІІ від 09.04.1992 р. та продовжував працювати. 14.10.2014 р. він подав до УПФ України в м. Южноукраїнськ заяву про припинення мені виплати пенсії військовослужбовця у зв'язку з призначенням пенсії за віком і лише 05.11.2014 р. звернувся до відповідача для призначення пенсії за віком, при цьому не просив перевести з одного виду пенсії на інший, так як на той час ніякої пенсії не отримував, пенсію військовослужбовця припинено в жовтні 2014 року. В бланку заяви він вказав свої персональні дані, рахунок для виплати пенсії та вказав, що попередній вид пенсії «військова», однак в графі «Прошу пенсію: призначити, перерахувати, поновити, відстрочити час її призначення, перевести з одного виду на інший» особисто нічого не підкреслював. З грудня 2014 року він отримує пенсію за віком розмірі 1626,69 гривень. При призначенні пенсії за віком повідомлення та виписка з розпорядження при призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), які враховуються при розрахунку пенсії йому не направлялися та не вручалися. Від своїх знайомих, колишніх військовослужбовців - пенсіонерів, які також працювали до виходу на пенсію за віком дізнався, що розрахунок при обчисленні пенсії повинен відповідати вимогам ст. ст. 26, 27,40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме виходячи з показника середньої заробітної плати за три календарних роки, що передують року призначення пенсії. 26.02.2016 р. звернувся до відповідача, щоб дізнатися про порядок нарахування йому пенсії. 11.03.2016 р. відповідач листом повідомив йому, що для обчислення пенсії відповідно до п. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки за 2007 рік - 1 197,93 гривень, тобто відповідач вчинив дії щодо переведення з одного виду пенсії на іншу. Вважає дії відповідача стосовно обчислення йому пенсії за віком протиправними.
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги повністю та просила суд визнати дії відповідача щодо обчислення позивачу пенсії за віком протиправними, зобов'язати відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
Представник відповідача позовні вимоги не визнала повністю, посилаючись на те, що згідно поданої позивачем заяви від 14.10.2014 р. до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області було припинено виплату пенсії призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та призначено пенсію за віком на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідно до заяви поданої позивачем про переведення з одного виду пенсії на інший. Відповідно до ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. Згідно ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведені з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Вважає, що показник заробітної плати за 2007 рік при переході позивача з одного виду пенсії на інший, враховуючи п. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та постанови КМ України «Про підвищення рівня соціального захисту населення» № 327 від 03.04.2012 р., відповідно до якої пенсії, призначені (перераховані) відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2006 рік, перераховані з травня 2012 року із застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік - 1 197,91 грн., застосований правомірно. Просила суд відмовити позивачу у задоволенні позову.
Вислухавши представника позивача, представника відповідача, вивчивши матеріали справи, аналізуючи докази, якими сторони обґрунтовують свої вимоги і заперечення, суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі на підставі наступного.
З серпня 1995 року ОСОБА_3 перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України та отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» і продовжував працювати.
По досягненню пенсійного віку ОСОБА_3 14 жовтня 2014 року звернувся до Головному управлінні Пенсійного фонду України з заявою про припинення виплати вищевказаної пенсії (а. с. № 11).
05 листопада 2014 року він звернувся до Южноукраїнського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області для призначення йому пенсії за віком у відповідності до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідачем було здійснено переведення позивача з одного виду пенсії на інший та розраховано пенсію із застосуванням показника за 2007 рік в сумі - 1 197, 91 грн. відповідно до постанови КМ України «Про підвищення рівня соціального захисту населення» № 327 від 03.04.2012 р..
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором.
Статтею 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника) призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Заробітна плата для обчислення пенсії визначається за відповідною формулою, яка передбачена ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведені з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
З огляду на вищевикладене ОСОБА_3 на підставі його заяви від 14.10.2014 р. до Головного управлінні Пенсійного фонду України припинено виплату пенсії, призначеної йому відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Як стверджує позивач в позовній заяві та його представник в судовому засіданні ОСОБА_3 05.11.2014 р. звертався до відповідача із заявою саме про призначення пенсії за віком і в даній заяві в графі «Прошу пенсію: призначити, перерахувати, поновити, відстрочити час її призначення, перевести з одного виду на інший» особисто нічого не підкреслював. Будь-яких доказів, які б спростували дані твердження позивача та його представника представником відповідача суду не надано.
В даному випадку має місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а не переведення з одного виду на інший вид пенсії відповідно до закону. Южноукраїнське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснило переведення позивача на інший вид пенсії із застосуванням схеми нарахування, яка використовується при перерахунку раніше призначених пенсій та застосовано показник заробітної плати зайнятих у галузях України за 2007 рік з чим суд не може погодитися.
На думку суду, відповідачу слід було призначити позивачу пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо обчислення пенсії за віком ОСОБА_3 є протиправними і вважає за можливе здійснити захист порушених прав позивача, шляхом зобов'язання Южноукраїнського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_3 відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
Керуючись ст. ст. 10, 40, 44, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 2, 8, 11, 69-71, 99,158-164, 186 КАС України, суд
Позов ОСОБА_3 до Южноукраїнського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправними дій та зобов'язвння вчинити дії задовольнити повністю.
Визнати дії Южноукраїнського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо обчислення пенсії за віком ОСОБА_3 протиправними.
Зобов'язати Южноукраїнське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_3 відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_3 судовий збір у розмірі 551,20 гривень (п'ятсот п'ятдесят одна гривня двадцять копійок), сплачений останнім при зверненні до суду з даним позовом, за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі - Южноукраїнського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Южноукраїнського міського суду О. І. Савін