Справа № 404/1806/16-а
Номер провадження 2-а/404/927/16
02 червня 2016 року Кіровський районний суд м. Кіровограда в складі:
головуючого судді - Галагана О.В.,
при секретарі - Голенко В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кіровоградського об'єднаного управління пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, суд, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з вище вказаним позовом, відповідно до якого просив:
- визнати дії протиправними і скасувати рішення № 813366 управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді від 12.10.2015 року, яким відмовлено йому у перерахунку пенсії;
- зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді видати розпорядження яким провести йому перерахунок в розмірах пенсії починаючи з 01.09.2015 року і виплатити суму різниці;
- стягнути з управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді на його користь судовий збір в сумі 1102,42 грн.
На обґрунтування позову зазначено, що 23.07.2012 року позивач наказом голови Знам'янського міського суду Кіровоградської області № 34-К був звільнений з посади судді Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області в зв'язку із закінченням строку призначення.
27.07.2012 року звернувшись до відповідача з заявою про переведення пенсії за віком (шифри пенсії 101) на пенсію за віком державного службовця (шифр пенсії 130). Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді на підставі вище вказаної заяви своїм розпорядженням № 813366 від 21.08.2012 року провів перерахунок пенсії з виду за віком на інший вид за віком державного службовця, та з 27.07.2013 року почав нараховувати позивачу призначену пенсію.
14.09.2015 року позивач знову звернувся до відповідача з заявою та довідкою № 394, що видана територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Кіровоградській області, відповідно до якої просив провести перерахунок його пенсії в сторону збільшення в зв'язку з набранням чинності Закону - 707 та відповідно із збільшенням складових для перерахунку пенсії.
12.10.2015 року рішенням № 813366 відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії в зв'язку з відсутністю на це законних підстав, оскільки право на перерахунок пенсії позивач матиме у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям. Крім того, зазначив, що з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених законами, не призначаються, раніше призначенні пенсії не перераховуються.
В зв'язку з цим позивач для захисту свого порушеного права звернувся до суду з даним позовом.
Позивач надав заяву про розгляд справи за його відсутністю, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою суду від 02.06.2016 року замінено неналежного відповідача - Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді на належного - Кіровоградське об'єднане управління пенсійного фонду України Кіровоградської області.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився надала заяву про розгляд справи без її участі та згідно наданих письмових заперечень просила відмовити в задоволення позовних вимог в повному обсязі (а.с. 18-19). В письмових запереченнях представником зазначено, що позивач отримує пенсію відповідно до норм закону України «Про державну службу». Управління не має законних підстав для проведення перерахунку пенсії за нормами, яка не є чинними на момент виникнення певних правовідносин. Посилаючись на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 у разі неприйняття до 01.06.2015 року щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народних депутатів України», «Про Кабінет міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України з викладеним з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Суд дослідивши матеріали справи, вважає, що позовна заява підлягає задоволенню в повному обсязі, з наступних підстав.
Судом встановлено, що постановою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 09.01.2013 року позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Кіровограді, третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2 управління Державної судової адміністрації України в Кіровоградській області про визнання дій Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді щодо перерахунку пенсії за віком державного службовця на вид за віком незаконними, зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді провести перерахунок пенсії та здійснити виплату - задоволено та визнано дії управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії з виду за віком державного службовця (шифр пенсії 130) на вид за віком (шифр пенсії 101) - незаконними, зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії з виду за віком (шифр пенсії 101) на вид пенсії за віком державного службовця (шифр пенсії 130) з 01 жовтня 2012 р., зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком державного службовця з 01 жовтня 2012 р. з урахуванням раніше виплачених сум (а.с. 23-27).
Ухвалою колегії суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14.02.2013 року постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 09.01.2013 року залишено без змін (а.с. 28-29).
14.09.2015 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» та довідкою Територіального управління Державної судової адміністрації України в Кіровоградській області № 394 від 14.09.2015 року (а.с. 7).
12.10.2015 року рішенням управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді № 813366 відмовлено позивачу в перерахунку пенсії, оскільки право на перерахунок пенсії позивач буде мати у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям. Відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону № 213, у разі прийняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу». У зв'язку з цим з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються (а.с. 10).
Згідно зі статтею 37 Закону № 3723-XII (у редакції, на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям виплачується за рахунок держави. На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Відповідно до статті 37-1 Закону № 3723-XII (у редакції, на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Так, порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2000 року (далі - Порядок №865).
Згідно п. 4 Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.
Відповідно до п. 5 Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014) перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до Постанови №865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015, а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Таким чином, Положеннями Постанови № 865 на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії не передбачено порядку перерахунку пенсії державного службовця.
На даний час всупереч статті 37-1 Закону № 3723-XII Кабінетом Міністрів України не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005 якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Таким чином, суд вважає, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.
Відповідно до ч.1 статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст. ст. 2, 69-71, 158-163, 256 КАС України, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Кіровоградського об'єднаного управління пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити в повному обсязі.
Визнати дії Кіровоградського об'єднаного управління пенсійного фонду України Кіровоградської областіщодо відмови у здійсненні ОСОБА_1перерахунку пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" - протиправними.
Визнати рішенням Кіровоградського об'єднаного управління пенсійного фонду України Кіровоградської області№ 813366 від 12.10.2015 року щодо відмови у здійсненні ОСОБА_1перерахунку пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" - протиправним та скасувати.
Зобов'язати Кіровоградське об'єднане управління пенсійного фонду України Кіровоградської областіздійснити перерахунок ОСОБА_1щомісячної пенсії з 01.09.2015 року з урахуванням зміни розміру заробітної плати, відповідно до довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Кіровоградській області № 394 від 14.09.2015 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Кіровоградського об'єднаного управління пенсійного фонду України Кіровоградської областіна користь ОСОБА_1понесені ним судові витрати в сумі 1102,42 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі, протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду, апеляційної скарги через Кіровський районний суд м. Кіровограда, з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Кіровського районного суду м.Кіровограда ОСОБА_3