Справа № 423/2491/16-ц
05 серпня 2016 року Попаснянський районний суд Луганської області
у складі: головуючого судді Архипенко А.В.
при секретарі Іваненко С.П.
за участю
заявниці ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Попасна цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини , -
Заявниця звернулась до суду із дійсною заявою про встановлення факту народження , у якій просила встановити факт народження у неї дитини дівочої статі , яку вона народила ІНФОРМАЦІЯ_4, в м.Донецьку, не перебуваючи у шлюбі. Народженій дитині визначено прізвище ім.»я та по батькові - ОСОБА_2 .
Подану заяву заявник обґрунтовує тим, що її дитина народилась в м.Донецьку, який в дійсний час, віднесений до переліку населених пунктів, на території який органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, тобто на окупованій території і тому вона зі своїм чоловіком, являючись громадянами України, позбавлені можливості зареєструвати факт народження дитини належним чином в позасудовому порядку.
Також, в поданій заяві заявниця зазначає, що вона, зверталась до Попаснянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану з питання реєстрації народження своєї дитини, але їй було відмовлено через те, що медична установа, якою було видано лікарське свідоцтво про народження дитини, знаходиться на території , де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
У судовому засіданні заявниця , заявлені вимоги підтримала, просила їх задовольнити.
Представник зацікавленої особи - Попаснянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області - у судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд поданої заяви без участі представника, заперечень щодо вимог заявника з боку зацікавленої особи РАЦС не надавалось.
Вислухавши у судовому засіданні пояснення заявниці, пояснення свідка , дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню за наступних підстав, з урахуванням вимог діючого законодавства України та норм міжнародного законодавства.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 256 Цивільного процесуального кодексу України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Згідно з абз. 1 ч.1 ст. 257-1 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Крім того, питання реєстрації народження певної особи регулюється Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», «Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні», затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000р., а також деякими міжнародними правовими актами.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» - Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження,
підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Отже, вказаний закон не містить спеціальної норми щодо порядку державної реєстрації факту народження на тимчасово не підконтрольній Україні території, що при таких обставинах унеможливлює державну реєстрацію смерті певної особи в позасудовому порядку.
Відповідно до листа Попаснянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області - реєстрація народження за наданими заявником документами є неможливою, оскільки заявником на підтвердження факту народження дитини пред»явлено документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження .
Заявниця у судовому засідання пояснила,що вона має постійне місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , там же і зареєстрована. Вона проживала у цивільному шлюбі і чоловіком, завагітніла від нього. Заявниця пояснила, що у кінці 2015 року вона у виробничих справах поїхала до м.Донецьк до своїх родичів і перебуваючи у м.Донецьк, ІНФОРМАЦІЯ_4 вона народила доньку в Донецькому республіканському центрі охорони материнства та дитинства. В дійсний час вона із дитиною проживає у себе вдома, за адресою: АДРЕСА_1 .
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_3 пояснила, що вона являється матір»ю заявниці. Заявниця із дитиною проживають разом із нею, за адресою: АДРЕСА_1 . Свідок підтвердила, що її донька дійсно будучи вагітною, у кінці 2015 року поїхала до родичів в м.Донецьк для вирішення деяких виробничих питань і , перебуваючи в м.Донецьк , ІНФОРМАЦІЯ_4 народила там доньку. Зараз її донька із дитиною проживають за вищезазначеною адресою.
За фактом народження дитини заявниця отримала лікарське свідоцтво про народження дитини, видане медичною установою м.Донецька, а саме: Донецьким республіканським центром охорони материнства та дитинства. Зазначений документ засвідчений штампом та печаткою Донецької народної республіки..
м.Донецьк являється територією, яка в дійний час тимчасово не контролюється українською владою.
Судом досліджені наступні письмові документи.
З копії паспорту заявниці, (а.с.3 4 ) вбачається, що заявниця не перебуває у шлюбі, являється громадянкою України, має місце реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 .
З копії лікарському свідоцтві про народження (оригінал якого оглянутий судовому засіданні) № 39 від 11 січня 2016 року, яке було складене та видане медичною установою м.Донецьк - Донецьким республіканським центром охорони материнства та дитинства (а.с.5) вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_4 в по Донецькому республіканському центрі охорони материнства та дитинства у громадянки ОСОБА_1 , яка має місце постійного проживання за адресою: АДРЕСА_1, ІНФОРМАЦІЯ_5, народилась дитина - дівчинка вагою 4350 кг 01-10 год.
З копій обмінної карти, ультразвукового обстеження, направлення до дитячої консультації, які оформлені на ім.»я заявниці ОСОБА_1 також вбачається, що заявниця ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 народила дівчинку в м.Донецьку.(а.с.6-8)
З відповіді Попаснянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області , що надана заявнику вбачається, що зареєструвати належним чином народження дитини в дійний час неможливо, оскільки заявником на підтвердження факту народження дитини пред»ялено документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження (а.с.9)
Згідно із «Переліком населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження», затвердженим розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року №1085-р- м.Донецьк віднесений до переліку населених пунктів, на території, на яких органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Оцінюючи медичне свідоцтво про народження та інші документи у сукупності, як докази, суд виходить з того, що відповідно до ст.ст. 3, 8, 9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Згідно принципу 3 Декларації прав дитини від 20 листопада 1959 року дитині має належати з її народження право на ім'я та громадянство.
Відповідно до ч.1 ст.7 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1959 року дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.
Без державної реєстрації факту народження дитини, вона буде позбавлена можливості в подальшому реалізовувати свої права та обов'язки, що становитиме порушення ст. 8 та інших Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.
Відповідно до ст.ст. 26, 27, 31 Віденської конвенції про право міжнародних договорів кожен чинний договір є обов'язковим для його учасників і повинен добросовісно виконуватись; учасник не може посилатись на положення свого внутрішнього права як на виправдання для невиконання ним договору; договір повинен тлумачитись добросовісно відповідно до звичайного значення, яке слід надавати термінам договору в їхньому контексті, а також у світлі об'єкта і цілей договору та з урахуванням будь-яких відповідних норм міжнародного права, які застосовуються у відносинах між учасниками.
Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
Європейський суд з прав людини послідовно розвиває цей принцип у своїй практиці. Так, якщо у справі «Лоізіду проти Туречиини» (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45) ЄСПЛ обмежився коротким посиланням на відповідний пункт названого висновку Міжнародного суду, то у справах «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016) він приділив значну увагу аналізу цього висновку та подальшої міжнародної практики. При цьому ЄСПЛ констатував, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим [ЄСПЛ]. Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, §96). Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ у справі «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» наголосив, що «першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою]» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016, §142). При цьому, за логікою Міжнародного суду ООН і ЄСПЛ, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.
Таким чином, суд вважає за можливе застосувати названі загальні принципи («Намібійські винятки»), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини, в контексті оцінки документів про народження дитини, виданих закладами, що знаходяться на окупованій території, як доказів, оскільки суд розуміє, що можливості збору доказів народження дитини на окупованій території можуть бути істотно обмеженими, у той час як встановлення цього факту має істотне значення для реалізації цілої низки прав людини, включаючи право на повагу до приватного та сімейного життя та інших. При цьому суд враховує, що відомості про народження дитини від заявниці, зазначені медичному свідоцтві про народження та свідоцтві про народження, виданих на окупованій території, підтверджуються також показаннями свідка.
На підставі вищевикладеного, суд вважає факт народження дитини від заявниці встановленим.
Таким чином, керуючись ст.ст. 11, 57-64, 212-215, 234, 235, 256, 257-1, 367 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території - задовольнити.
Встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що ІНФОРМАЦІЯ_4 в Україна, в м.Донецьку народилася дитина - дівчинка, якій надано ім'я - ОСОБА_2 , матір»ю народженої дитини вважати громадянку України, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, запис про батька дитини необхідно провести у відповідності до положень ст..135 Сімейного Кодексу України.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Луганської області шляхом подання апеляційної скарги через Попаснянський районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення, а для осіб, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні - протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано, або у разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним судом, якщо рішення не скасоване.
Рішення підлягає негайному виконанню, в порядку ст. оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя А.В.Архипенко