Справа № 417/2881/16-ц
Провадження № 2-о/417/203/16
Іменем україни
"08" серпня 2016 р. с. Марківка Луганської області
Марківський районний суд Луганської області у складі:
головуючого судді - Шкирі В.М.,
за участю секретаря - Позднякової С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду с. Марківка Луганської області цивільну справу за заявою представника заявника ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2, заінтересована особа: Марківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Луганській області про встановлення юридичного факту ,-
08.08.2016 представник заявника ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 звернулася до суду з заявою про встановлення юридичного факту - народження дитини, хлопчика, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_5 в Україні м. Луганськ.
В своїй заяві посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_5 донька заявника ОСОБА_3 в м. Луганськ народила хлопчика від ОСОБА_4, з яким вона перебуває у зареєстрованому шлюбі, про що їй було видане медичне свідоцтво про народження дитини №287.
Отримати свідоцтво про народження у відділі державної реєстрації актів цивільного стану виявилося неможливим, оскільки дитина народилася на тимчасово окупованій території України, що визначено постановою ВРУ від 17.03.2015 №254.
При цьому 03.08.2016 Марківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області відмовив їй у видачі свідоцтва про народження.
Встановлення факту народження заявнику надасть право для державної реєстрації народження дитини на території України та в подальшому отримання допомоги при народженні дитини.
Представник заявника в судове засідання не з'явилася, в своїй заяві просила розглянути справу без її участі.
В судове засідання представник заінтересованої особи не з'явився, про день та час слухання справи був повідомлений належним чином, шляхом направлення телефонограми, заперечень проти задоволення вимог, викладених у заяві про встановлення факту народження дитини суду не надав, просив справу розглядати без участі представника.
У звязку із неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до положень ч. 2 ст. 197 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні обставини та визначені відповідно до них правовідносини.
Згідно свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 виданого Ленінським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Луганського міського управління юстиції ОСОБА_3 (дошлюбне прізвище ОСОБА_3) з 05.10.2013 перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_4, про що зроблено актовий запис за № 740.
ОСОБА_3 є громадянкою України, що підтверджується копією паспота громадянина України серії НОМЕР_2, виданого Станично-Луганським РС УДМС України в Луганській області 13.11.2013.
ОСОБА_4 є громадянином України, що підтверджується копією паспота громадянина України серії НОМЕР_3, виданого Жовтневим РВ УМВС України в Луганській області 05.05.2001.
Згідно медичного свідоцтва про народження №287 від 04 серпня 2016 року, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_5 в ГУ «ЛПЦ» «Луганської народної республіки» о 16 годині 30 хвилин народила при одноплідних родах хлопчика, вагою 3200 граммів, за рахунком дитина перша.
Проте вищезазначене медичне свідоцтво про народження дитини та свідоцтво про народження видані органами, які знаходяться на тимчасово окупованій території, тобто є недійсними та не створюють правових наслідків на території України, яка підконтрольна українській владі.
Листом відділу державної реєстрації актів цивільного стану від 03.08.2016р. № 535/02.2-2.21 заявнику відмовлено з підстав, що документ про народження дитини виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Таким чином виникла необхідність для встановлення юридичного факту - народження особи в певний час, оскільки неможлива реєстрація органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження дитини.
Суд вирішуючи справу по суті використовує наступні норми процесуального та матеріального права виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 10, ч.1 ст.60 ЦПК України кожна із сторін повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених Кодексом.
Відповідно до ч. 1, 8 ст. 7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до ч. 1 ст. 144 СК України батьки зобовязані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Конвенцією про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою Постановою Верховної Ради України № 789-ХІІ від 27.02.1991 року, встановлено, що дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на імя і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх спілкування.
Порядок реєстрації народження дитини встановлено Наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5 "Про затвердження Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні". Згідно даних Правил, підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), що видається закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я державна реєстрація народження проводиться на підставімедичного свідоцтва про народження або медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма № 103-1/о), тависновку про підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоровяза формою, встановленою у додатку 3 до Порядку підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоровя, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 січня 2013 року № 9. При відсутності підстав для державної реєстрації народження, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження даною жінкою.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до п. 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Відповідно до п. 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Крім цього, згідно принципу 3 Декларації прав дитини від 20 листопада 1959 року дитині має належати з його народження право на імя та громадянство.
Відповідно до ч.1 ст.7 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на імя і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.
Відповідно до ст.ст. 26, 27, 31 Віденської конвенції про право міжнародних договорів кожен чинний договір є обовязковим для його учасників і повинен добросовісно виконуватись; учасник не може посилатись на положення свого внутрішнього права як на виправдання для невиконання ним договору; договір повинен тлумачитись добросовісно відповідно до звичайного значення, яке слід надавати термінам договору в їхньому контексті, а також у світлі обєкта і цілей договору та з урахуванням будь-яких відповідних норм міжнародного права, які застосовуються у відносинах між учасниками.
При цьому, в практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки», згідно яких, якщо невизнання документів, виданих окупаційною владою, веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян, такі документи повинні визнаватися.
Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобовязані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
За цих обставин суд вважає надані заявником медичні документи, як доказ народження дитини, не дивлячись на те, що медична установа, яка видала ці документи, знаходиться на території, яка тимчасово не контролюється органами державної влади України належними та допустимими.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження.
Визнання судом факту народження заявником дитини надасть право проведення державної реєстрації народження в державних органах на території України, яка контролюється українською владою та в подальшому отримати допомогу при народженні дитини - громадянина України.
З викладеного вбачається, що рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом.
Приймаючи до уваги викладені заявником обставини, підтвердження їх належними доказами, відсутність заперечень з боку заінтересованої особи, з метою захисту прав особи, суд вважає, що заявлені вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.367 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною радою України.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 197, 208, 209, 212-215, 251-256,367 ЦПК України, суд
Заяву представника заявника ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2, заінтересована особа: Марківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Луганській області про встановлення юридичного факту - задовольнити в повному обсязі.
Встановити факт народження живонародженої дитини чоловічої статі ІНФОРМАЦІЯ_5 у м. Луганськ (Україна) громадянкою України ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженкою смт. Станиця Луганська Станично-Луганського району Луганської області, за рахунком дитина перша, батьком якої є ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, громадянин України, уродженець м. Луганськ.
Роз'яснити заявникові, що рішення суду про встановлення фактів, які підлягають реєстрації в органах реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Допустити рішення суду до негайного виконання, оскарження рішення суду не зупиняє його виконання.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Луганської області через Марківський районний суд Луганської області .
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Марківського районного суду В.М.Шкиря