Справа №521/12013/16-а
Провадження №2а/521/260/16
20 липня 2016 року місто Одеса
Малиновський районний суд м. Одеси, у складі:
головуючого судді Леонова О.С.,
при секретарі Малиш О.Л.,
за участю:
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Лушнікової Ю.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в Малиновському районі м. Одеси про визнання відмови в перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці незаконними та проведення перерахунку, -
08.07.2016 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду в Малиновському районі м. Одеси про визнання відмови в перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці незаконними та проведення перерахунку.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 22.12.2010 року він був звільнений у відставку з посади судді та голови військового місцевого суду Одеського гарнізону.
Згідно розпорядження Управління пенсійного фонду України в Малиновському районі міста Одеси від 11.01.2011 року №187939 йому було призначено щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці у розмірі 90% грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді.
Як суддя у відставці з 11.01.2011 року він отримує щомісячне довічне грошове утримання у розмірі 90 % грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, яке виплачується йому відповідачем за рахунок коштів Державного бюджету України.
26.09.2013 року щодо нього за позовною заявою Малиновським районним судом міста Одеси було винесено постанову, в резолютивній частині, якої було зазначено: зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Малиновському районі міста Одеси здійснити з 03.06.2013 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до ст.ст. 129,138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 року у розмірі 90 відсотків від грошового утримання працюючого на відповідній посаді судді місцевого суду на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації в Одеській області від 16.07.2013 року № 5-2354/13 у розмірі 22940 грн., беручи до уваги стаж судової роботи ОСОБА_1 (понад 35 років), виконання ним обов'язків голови суду та роботу з цілком таємними документами. Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Малиновському районі міста Одеси нараховувати та виплачувати ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до діючого законодавства, тобто відповідно до ст.ст. 129,138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 року у розмірі 90 відсотків від грошового утримання працюючого на відповідній посаді судді, з урахуванням діючого на день виплати розміру мінімальної заробітної плати, беручи до уваги стаж роботи ОСОБА_1 (понад 35 років), виконання ним обов'язків голови суду та роботу з цілком таємними документами».
Після вступу в законну силу зазначеної постанови суду УПФ зробило перерахунок ДГУ, розмір якого склав 90 відсотків від грошового утримання працюючого на відповідній посаді судді, з урахуванням діючого на день виплати розміру мінімальної заробітної плати (1218 грн.), а саме - 21924 грн. В такому розмірі ДГУ згідно розпорядження УПФУ від 07.10.15 року №187939 йому виплачувалося до 1 вересня 2015 року.
В цьому ж розмірі ДГУ йому виплачувалось після 1 вересня 2015 року та до теперішнього часу, хоча грошове утримання працюючого на відповідній посаді судді, з урахуванням діючого на день виплати розміру мінімальної заробітної плати (1378 грн. - з 1 вересня 2015 року та 1450 грн. - з 1 травня 2016 року) збільшилось.
Так, грошове утримання працюючого на відповідній посаді судді, відповідно довідок Територіального управління Державної судової адміністрації в Одеській області становить з 1 вересня 2015 року - 27560 грн., з 1 травня 2016 року - 29000 грн. Отже його ДГУ із зазначених дат має бути 24800 та 26100 грн., а не меншу суму, яку йому нараховують. УПФУ в Малиновському районі міста Одеси, в разі зміни грошового утримання працюючого на відповідній посаді судді, зобов'язане було, на підставі зазначеної постанови суду та виконавчого листа провести перерахунок його ДГУ. Але, цього воно не зробило самостійно, хоча підстави для перерахунку були. А на його звернення щодо перерахунку ДГУ Управління пенсійного фонду України в Малиновському районі міста Одеси відповіло відмовою.
Свою відмову у перерахунку відповідач обґрунтовує тим, що відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 з 01.06.2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів». У зв'язку з чим з 01.06.2015 року раніше призначені пенсії не перераховуються».
Вважає відмову в перерахуванні раніше призначеного розміру щомісячного довічного грошового утримання є незаконною.
Просить суд визнати неправомірною відмову відповідача Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси в перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1, виходячи з 90 відсотків грошового утримання (заробітної плати) діючого судді місцевого суду, який працює на відповідній посаді; зобов'язати УПФУ в Малиновському районі м. Одеси провести перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 відповідно до частин 3,4 статті 141 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» у розмірі 90 відсотків від грошового утримання працюючого на відповідній посаді судді місцевого суду на підставі довідок Територіального управління Державної судової адміністрації в Одеській області про суддівську винагороду діючого судді на відповідній посаді: а) від 11.12.2015 року № 5-11387/15 у розмірі 27560 гривень з 01.09.2015 року, б) від 30.06.2016 року № 5-1577/16 у розмірі 29000 гривень з 1 травня 2016 року для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та його виплату позивачу з урахуванням раніше проведених виплат без обмеження граничного розміру відповідно з 01.09.2015 року та 01.05.2016 року, беручи до уваги стаж судової роботи ОСОБА_1 (понад 35 років), виконання ним обов'язків голови суду та роботу з цілком таємними документами (а.с.1-7).
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача УПФУ в Малиновському районі м. Одеси Лушнікова Ю.І. в судовому засіданні позовні вимоги не визнала та надала письмові заперечення, відповідно до яких просила відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що відповідно до постанови Верховної Ради України від 02.12.2010 року № 2762-VI пункту 9 частини 5 статті 126 Конституції України ОСОБА_1 було звільнено з посади судді місцевого суду Одеського гарнізону у зв'язку з поданням заяви про відставку (а.с.9).
Як вбачається з наказу голови військового місцевого суду Одеського гарнізону від
22.12.2010 року №104 зазначено, що відповідно до Постанови Верховної Ради України від 02.12.2010 року № 2762-VI «Про звільнення суддів» ОСОБА_1 було звільнено із займаної посади у зв'язку з поданням заяви у відставку 22.12.2010 року (а.с.11)
Згідно розпорядження Управління пенсійного фонду України в Малиновському районі міста Одеси від 11.01.2011 року №187939 йому було призначено щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці у розмірі 90% грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді.
Як суддя у відставці з 11.01.2011 року ОСОБА_1 отримує щомісячне довічне грошове утримання у розмірі 90 % грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, яке виплачується йому відповідачем за рахунок коштів Державного бюджету України.
Постановою Малиновського районного суду м. Одеси у справі № 521/12395/13-а зобов'язано Управління пенсійного фонду України в Малиновському районі міста Одеси нараховувати та виплачувати ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до діючого законодавства, тобто відповідно до ст.ст. 129,138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 року у розмірі 90 відсотків від грошового утримання працюючого на відповідній посаді судді, з урахуванням діючого на день виплати розміру мінімальної заробітної плати, беручи до уваги стаж роботи ОСОБА_1 (понад 35 років), виконання ним обов'язків голови суду та роботу з цілком таємними документами», про що було видано виконавчий лист (а.с. 15-16).
З метою перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання позивачем подано до відповідача довідки, видані Територіальним управлінням Державної судової адміністрації від 11.12.2015 року № 5-11387/15 та від 30.06.2016 року № 5-1577/16 для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці (а.с. 13-14). На підставі цього, позивач звернувся із заявами до управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси щодо перерахування довічного грошового утримання судді у відставці (а.с. 17-19).
Листом № 45/Р-1 від 29.02.2016 року № 144/Р-1 від 14.06.2016 року управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси відмовило ОСОБА_1 у перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, посилаючись на те, що за статтями 138,141 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» не визначені порядок і умови перерахунку та «відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 з 01.06.2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів». У зв'язку з чим з 01.06.2015 року раніше призначені пенсії не перераховуються (а.с.21-22)
Положеннями ст. 126 Конституції України закріплені основоположні принципи здійснення правосуддя в Україні - незалежність і недоторканність суддів.
Однією з гарантій забезпечення незалежності суддів, закріплених у ч.1 ст. 126 Конституції України, є надання їм за рахунок держави матеріального і соціального захисту, до яких, зокрема, відноситься і щомісячне довічне грошове утримання.
При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу передбачених законом гарантій самостійності судів, незалежності та правової захищеності суддів.
Правові засади організації судової влади, загальний порядок забезпечення діяльності судів та інші питання судоустрою і статусу суддів урегульовані Законом України "Про судоустрій і статус суддів".
Гарантії незалежності суддів закріплені, зокрема, у ч. 4 ст. 47 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", згідно з якою незалежність судді забезпечується окремим порядком фінансування та організаційного забезпечення діяльності судів, установленим законом, належним матеріальним та соціальним забезпеченням судді.
У зв'язку з набуттям чинності Закону України "Про судоустрій і статус суддів" змінено порядок оплати праці працюючим суддям, яким виплачується суддівська винагорода.
Відповідно до ч.5 статті 138 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" довічне грошове утримання суддям виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України.
Оскільки ч.3 ст.138 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" встановлений розмір
щомісячного грошового утримання судді у відставці у відсотках від заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді, то розмір щомісячного довічного грошового утримання має збільшуватись у разі збільшення розміру заробітної плати відповідного судді.
Відповідно до ч.3 ст.138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі відсотків грошового утримання судді, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, який працює на відповідній посаді.
Аналіз наведених положень Закону вказує на те, що в усіх випадках розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці залежить від розміру грошового утримання працюючого на відповідній посаді судді. При цьому законодавець не обмежує розмір довічного грошового утримання судді у відставці розміром грошового утримання працюючого судді, діючим на дату призначення судді у відставці грошового довічного утримання.
Вказані норми Закону не передбачають процентного співвідношення щорічного довічного грошового утримання від власного заробітку (на відміну від пенсії у загальноприйнятому понятті), а передбачають саме виплату від грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді.
Виходячи з наведеного, положення ч.3 ст.138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» по суті і змісту повинні бути застосовані до даних правовідносин, до права позивача на отримання щомісячного довічного грошового утримання у процентному відношенні до грошового утримання суддів апеляційного суду, працюючих на відповідних посадах, тобто, на перерахунок щомісячного довічного грошового утримання у випадку зміни розміру грошового утримання діючих суддів апеляційного суду.
При цьому слід врахувати положення ч.5 ст.109 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» якою визначено, що за суддею, звільненим за його заявою, про відставку, зберігається звання судді та гарантії недоторканності, встановлені для судді до його виходу у відставку.
Наведене положення закріплене у рішеннях Конституційного Суду України, що стосується правових понять інституту судді у відставці, поняття щомісячного довічного грошового утримання, принципів незалежності суддів, що вказане конституційним судом, зокрема, про неможливість відміни та звуження змісту та об'єму статусу суддів, про неможливість звуження досягнутого рівня незалежності суддів, про неможливість диспропорції у матеріальному забезпеченні судів та суддів різних рівнів, про неможливість суттєвої диспропорції у грошовому забезпеченні працюючих суддів та суддів у відставці, про неможливість відміни принципу, як перегляд щомісячного довічного грошового утримання у разі зміни заробітної плати працюючим суддям, виходячи з її нового розміру.
В іншому випадку гарантії нарахування щомісячного довічного грошового утримання позивачеві суттєво звужуватимуть зміст, об'єм статусу судді, рівень його соціального захисту, відповідно звужуватимуть гарантії незалежності суддів, оскільки виходячи у відставку, суддя мав право на перегляд розміру виплат щомісячного довічного грошового втримання при зміні заробітку діючого судді, тлумачення нового закону відповідачем, що він начебто не передбачає перегляду щомісячного довічного грошового утримання, суперечить змісту закону та Конституції.
Досліджуючи правове поняття «щомісячне довічне грошове утримання судді», Конституційний Суд України у мотивувальній частині рішення від 14.12.2011р. № 18-рп/2011 вказав, що це утримання є самостійною гарантією незалежності судді та складовою його правового статусу, а правова природа щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та щомісячне грошове утримання діючого судді однакова, а самі ці поняття однорідні та взаємопов'язані, ідентичні, відрізняються лише за способом фінансування: судді у відставці сплачує Пенсійний фонд України за рахунок Державного бюджету, діючому судді виключно з Державного бюджету України. У цьому ж рішенні Конституційний Суд України також зазначив про неможливість звуження змісту та об'єму гарантій незалежності суддів, а відповідно, матеріального та соціального забезпечення.
Таким чином, позивач має беззаперечне право на перерахунок щомісячного довічного грошового утримання згідно довідок Територіального управління Державної судової адміністрації в Одеській області, які підтверджують розмір суддівської винагороди, яку б позивач отримував на посаді судді місцевого суду Одеської області згідно Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Таким чином, право на перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці встановлено постановою Верховної Ради України від 24.02.1994р. «Про доповнення постанови Верховної Ради України «Про порядок введення в дію Закону України «Про статус суддів». Цією постановою було доповнено пункт перший попередньої постанови Верховної Ради України від 15.12.1992р. «Про порядок введення в дію Закону України «Про статус суддів» абзацом 3, згідно якого в разі зміни заробітної плати суддів розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці обчислюється виходячи з нового розміру заробітної плати судді, який працює на відповідній посаді.
На підставі цієї норми Закону Пенсійним фондом України було прийнято постанову № 21-3 від 22.12.2006р. «Про затвердження порядку призначення виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами пенсійного фонду України», де був передбачений спеціальний розділ «Оформлення документів для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання».
Не зважаючи на те, що постанова Верховної Ради України № 4016-XI від 24.02.1994р., якою було введено перерахунок суддям у відставці щомісячного довічного грошове утримання, діяла до 03.08.2010р., тобто, до прийняття Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (ч.2 п.4 розділу 11 «Прикінцеві положення») Пенсійний фонд України всупереч вищезазначеній постанові Верховної Ради України, вимогам ч.ч.1 та 2 ст.22 Конституції України про те, що конституційні права і свободи гарантуються, а держава повинна утримуватись від прийняття будь-яких актів, які б призводили до скасування чи звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, Рішенню Конституційного Суду України № 5-рп/2005 від 22.09.2005р., який вказав, що конституційні права, свободи гарантуються і не можуть бути скасовані, а при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, прийняв нову Постанову № 3-1 від 25.01.2008р. «Про затвердження Порядку подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України», в якому відсутній розділ «Оформлення документів для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання».
Пенсійний фонд України є виконавчим органом і не має функцій законодавчого органу, не може встановлювати або скасовувати право на перерахунок щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці.
Між тим, Пенсійний фонд України прийняв постанову, яка суттєво звузила обсяг діючих прав суддів у відставці на пенсійне забезпечення, вилучивши розділ «Оформлення документів для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання».
Разом з тим, із додатку № 2 до вказаної постанови убачається, що органи Пенсійного фонду України здійснюють не лише призначення і виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, але і перерахунок такої.
Крім того, в питанні про право суддів у відставці на перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання у зв'язку зі зміною заробітної плати діючим суддям Конституційний Суд України зазначив в своєму Рішенні № 3-рп/2013 від 03.06.2013р., вказавши у п.7 мотивувальної частини щодо відповідності Конституції України (конституційності) абз.2 п.2 розділу 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-УІ від 08.07.2011р., що поширюючи дію положень абз.2 п.2 розділу 11 «Прикінцеві та перехідні положення», як вбачається з їх змісту, на правовідносини щодо виплати суддям пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), залишив незмінним зміст права на пенсію та щомісячне довічне грошове утримання суддів, але звузив обсяг цього права та встановив обмеження в перерахунках передбачених законами України (пенсій та щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці), чим знизив досягнутий рівень гарантій незалежності суддів.
Таким чином, зазначені положення Закону № 3668-УІ в частині поширення їх дії на Закон № 245З-VI стосовно виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) суддів у відставці суперечить вимогам ч.1 ст.126 Конституції України.
Із наведеного випливає, що у зв'язку зі зміною заробітної плати діючим суддям апеляційного суду за відповідною посадою, позивачу, як судді у відставці, у відповідності до вимог ч.3 ст.138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» відповідач зобов'язаний провести перерахунок
щомісячного довічного грошового утримання на підставі довідок про заробітну плату за відповідною посадою на час здійснення перерахунку.
Отже, відповідач повинен був перерахувати розмір щомісячного довічного грошового утримання в зв'язку зі зміною розміру суддівської винагороди судді, за зверненням позивача.
На підставі пунктів 1,2 частини першої статті 256 КАС постанова суду в частині здійснення призначення та виплати позивачу щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у межах суми платежу за один місяць підлягає негайному виконанню.
Оскільки позивач є інвалідом ІІ групи, то відповідно до п.9 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» він від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються.
Тому у зв'язку з задоволенням позову, з відповідача в доход держави підлягає стягненню судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 551 грн. 20 коп. відповідно до ст. 94 КАС України.
Керуючись, ст.ст.6, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 71, 100, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в Малиновському районі м. Одеси про визнання відмови в перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці незаконними та проведення перерахунку - задовольнити.
Визнати неправомірною відмову відповідача Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси в перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1, виходячи з 90 відсотків грошового утримання (заробітної плати) діючого судді місцевого суду, який працює на відповідній посаді.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду в Малиновському районі м. Одеси провести перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 відповідно до частин 3,4 статті 141 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» у розмірі 90 відсотків від грошового утримання працюючого на відповідній посаді судді місцевого суду на підставі довідок Територіального управління Державної судової адміністрації в Одеській області про суддівську нагороду діючого судді на відповідній посаді: а) від 11.12.2015 року № 5-11387/15 у розмірі 27560 гривень з 01.09.2015 року, б) від 30.06.2016 року № 5-1577/16 у розмірі 29000 гривень з 1 травня 2016 року для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та його виплату позивачу з урахуванням раніше проведених виплат без обмеження граничного розміру відповідно з 01.09.2015 року та 01.05.2016 року, беручи до уваги стаж судової роботи ОСОБА_1 (понад 35 років), виконання ним обов'язків голови суду та роботу з цілком таємними документами.
Згідно частини 1 статті 256 КАСУ України допустити негайне виконання рішення суду у межах суми платежу за один місяць.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси в доход держави судовий збір в розмірі 551,20 грн.
Постанову може бути оскаржено протягом 10-ти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні мають право оскаржити постанову протягом 10-ти днів з дня отримання її копії.
Постанова ухвалена в нарадчій кімнаті й видрукувано в одному екземплярі.
Суддя: