Справа № 415/657/16-ц
Провадження № 2-а/415/28/16
Іменем України
18.07.16 року Лисичанський міський суд Луганської області
у складі: головуючого - судді Бойко С.Л.
при секретарі Нестеренко С.М.,Тимофієвої О. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Лисичанськ справу за адміністративним позовом ПП «Автолайн Компані» до виконавчого комітету Лисичанської міської ради, третя особа ПП «Люксавто-СДК» про визнання дій противоправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з дійсним позовом і в його обґрунтування пояснив, що 09.11.2015 року Лисичанською міською радою Луганської області було проведено конкурс з трьома об'єктами про визначення перевізників за маршрутами №107, 112 та 116, який відбувся з грубими порушеннями вимог чинного законодавства України в сфері автомобільного транспорту, чим було порушено права та законні інтереси позивача, а так, є протиправними та незаконними з наступних підстав. Відповідно до п. 43 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою КМУ від 03.12.2008 р. №1018 конкурсні пропозиції оголошуються в присутності перевізників-претендентів, при цьому, перевізникам надається право на обґрунтування запропонованих ними конкурсних пропозицій, якого було протиправно та незаконно позбавлено ПП «Автолайн Компані». При цьому, за пропозицією, поданою ПП «Автолайн Компані», членом комітету було оголошено про нібито наявність підстав для недопущення до участі в конкурсі ПП «Автолайн Компані», серед чого, нібито, неналежним чином оформлена документація, що не відповідає дійсності, було зазначено, як відсутність достатньої кількості транспортних засобів - відсутність резервного автобусу, однак, відповідно до десятивідсоткової квоти резервних автобусів десять відсотків від 1 транспортного засобу не складає ще один транспортний засіб, при цьому, при проведенні конкурсів органами центральної виконавчої влади - управлінням інфраструктури та туризму Луганської облдержадміністрації та Укртрансінспекцією, за умов потреби в обслуговуванні маршруту одним транспортним засобом, до участі у конкурсі допускаються перевізники, які заявляють лише один транспортний засіб. Окрім того, під час проведення конкурсу було допущено порушення вимог пунктів 47 та 48 Порядку проведення конкурсу, відповідно до яких: рішення про результати конкурсу приймається конкурсним комітетом на закритому засіданні в присутності не менш як половини його складу, однак, таке рішення приймалось відкритим голосуванням в присутності усіх перевізників, які навіть і не мали ніякого відношення до конкретних певних об'єктів конкурсу, а на засіданні були присутні не відомі люди і кількість присутність членів комітету не встановлювалась. Також, під час проведення засідання конкурсного комітету обов'язково має здійснюватись технічний аудіозапис, аудіо-матеріали якого мають зберігатися протягом усього строку дії укладеного за результатами конкурсу договору. Аудіозапис не здійснювався, про що не надавалось комітетом жодних пояснень, але яким могло б бути зафіксовано відсутність встановлення присутніх членів комітету та взагалі їх кількість, а також, позбавлення позивача вищезгаданого права на обґрунтування запропонованої конкурсної пропозиції.
Виходячи з зазначеного, дії конкурсного комітету виконавчого комітету Лисичанської міської ради призвели до порушення прав та законних інтересів позивача на участь в конкурсі проведеному у відповідності до вимог чинного законодавства, без порушення таких вимог та прав на участь у конкурсі, що в свою чергу, робить проведення оскаржуваного конкурсу таким, що проведено з грубим порушенням чинного законодавства, зокрема, пунктів.43,47,48 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою КМУ від 03.12.2008 р. №1018, та рішення про його результати є незаконними, протиправними та такими, які підлягають скасуванню. Результати такого, проведеного з чисельними грубими порушеннями чинного законодавства України, конкурсу було оформлено протокольним рішенням № 3 від 09.11.2015р., яке підлягає скасуванню.
На підставі вищевикладеного просить визнати проведення конкурсу з перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування від 09.11.2016р. протиправними, незаконними та скасувати рішення конкурсного комітету, оформлене протоколом № 3 від 09.11.2015р., та рішення Виконавчого комітету Лисичанської міської ради про введення в дію рішення конкурсного комітету від 09.11.2015р.Зобов'язати Виконавчий комітет Лисичанської міської ради організувати проведення нового конкурсу у відповідності до вимог чинного законодавства України в сфері автомобільного транспорту
В судове засідання представник позивача не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність.
Представник відповідача до суду не з'явився, позов не визнав, надав заперечення проти позовних вимог посилюючись на наступне.
Відповідно до статті 7 Закону України «Про автомобільний транспорт» організація пасажирських перевезень на міських автобусних маршрутах загального користування покладається на виконавчий орган міської ради відповідного населеного пункту. Порядком проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 визначено, що організатором конкурсу є виконавчий орган міської ради. В свою чергу, згідно рішення виконавчого комітету Лисичанської міської ради № 26 від 03.02.2014 року організатором конкурсу визначений виконавчий комітет. Статтею 43 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах. Відповідно до ст. 44 Закону України «Про автомобільний транспорт» організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування. Пунктом 28 Порядком №1081 передбачено, що організатор або робочий орган публікує в друкованих засобах масової інформації не пізніше ніж за 30 календарних днів до початку конкурсу оголошення про конкурс. В газеті «Новый путь» 07.10.2015 року вийшло оголошення про проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування. Документи для участі в конкурсах приймались до 21.10.2015 року. Крім того, було вказано, що конкурс відбудеться 09.11.2015 року о 14 год. 00 хв. за адресою: м. Лисичанськ, вул. Комсомольська, 7, малий зал засідань. Відповідно до п. 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 року «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування» Організатор затверджує умови конкурсу, в тому числі обов'язкові, відповідно до статті 44 Закону України "Про автомобільний транспорт". Серед основних умов конкурсу в газеті було зазначено, що потрібна наявність автобусів необхідної пасажиромісткості, категорії, в кількості, необхідній для виконання перевезень за об'єктом конкурсу та згідно з діючими договорами, включаючи резервний транспорт ( не менше 10 % від кількості основного транспорту). 09.11.2015 року відбулось засідання конкурсного комітету з організації та проведення конкурсу з перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування м. Лисичанська від 09.11.2015р. Відповідно до п. 40 вищезазначеного порядку під час проведення конкурсу конкурсний комітет розглядає пропозиції перевізників-претендентів виключно за такими показниками: наявність достатньої кількості автобусів, які відповідають умовам конкурсу за класом та пасажиромісткістю (категорія, пасажиромісткість, наявність багажних відділень, додаткового обладнання); наявність, характеристика та кількість резерву автобусів для заміни рухомого складу в разі виходу техніки з ладу; наявність транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями; наявність свідоцтва відповідності автобуса параметрам комфортності (для міжміського перевезення) ; строк експлуатації автобусів (рік виготовлення, строк фактичної експлуатації); наявність сертифіката відповідності послуг з перевезення пасажирів автобусами ліцензійним умовам; наявність та характеристика виробничої бази; умови підтримання належного технічного та санітарного стану рухомого складу; умови контролю технічного стану транспортних засобів перед виїздом; умови виконання регламентних робіт з технічного обслуговування та ремонту транспортних засобів; досвід роботи перевізника-претендента; наявність та тяжкість порушень безпеки дорожнього руху, транспортного законодавства, ліцензійних умов; якість роботи автомобільного перевізника на даному маршруті (у разі обслуговування на умовах договору(дозволу), укладеного (наданого) на підставі попереднього конкурсу; інвестиційний розвиток суб'єкта господарювання та соціальний ефект від його діяльності; умови контролю за станом здоров'я водіїв. Таким чином під час розгляду конкурсним комітетом пропозицій перевізників -претендентів було виявлено, що відсутня інформація про наявність , характеристику та кількість резерву транспортних засобів, що є порушенням обов'язкових умов конкурсу, і в свою чергу, є показником, який входить до переліку пропозицій перевізників-претендентів, які розглядає конкурсний комітет під час проведення конкурсу. Пунктом 32 Порядку № 1081 передбачено, що до заяви автомобільного перевізника додається анкета за формою згідно з додатком № 5, в якій передбачаються питання, що будуть враховані під час перевірки достовірності відомостей, що містяться у документах для участі у конкурсі, та під час підрахунків за бальною системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів. Перевізником претендентом - ПП «Автолайн компані» невірно заповнена анкета, яка додається до заяви про участь у конкурсі. Крім того, на деяких документах відсутні номер та дата документа. А в конверті № 1-1, пакет документів взагалі завірений печаткою іншого підприємства. Вищезазначені факти дають підставу вважати, що документи оформлені неналежним чином. Таким чином, відповідно до п.п. 1 п. 12 Порядку № 1081 конкурсний комітет прийняв рішення про недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника, так як перевізник - претендент подав до участі в конкурсі неналежним чином оформлені документи чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію. Твердження позивача з приводу того, що під час проведення засідання конкурсного комітету аудіо запис не здійснювався. Пунктом 48 Порядку № 1081 передбачено, що під час проведення засідання конкурсного комітету здійснюється технічний аудіозапис.
Аудіоматеріали засідань зберігаються в організатора протягом
усього строку дії укладеного за результатами конкурсу договору або
виданого дозволу. В протоколі № 3 від 09.11.2015 року зазначено, що під час проведення засідання конкурсного комітету здійснювався технічний аудіо запис, який був долучений до протоколу.
На підставі вищенаведеного, просили відмовити в задоволенні позовних вимог ПП «Автолайн Компані».
Представник третьої особи - ПП «Люксавто-СДК» до суду не з'явився, позов не визнав, надав заперечення проти позовних вимог, просить справу розглянути у його відсутність.
Відповідно до ч.4 ст.122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ст.55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
У відповідності до ст.18 КАС України місцевим загальним судам, як адміністративним судам, підсудні усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Згідно ст.19 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які стосуються інтересів конкретної особи, вирішуються адміністративними судами за місцем проживання позивача.
На підставі викладеного, суд вважає, що дана адміністративна справа підсудна Лисичанському адміністративному суду.
21.02.2016р. позивач ПП «Автолайн компані» звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просив визнати дії відповідача - Виконавчого комітету Лисичанської міської ради протиправними та зобов'язати вчинити певні дії. Позивач просив суд: визнати проведення конкурсу з перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування від 09.11.2016р. протиправними, незаконними та скасувати рішення конкурсного комітету, оформлене протоколом №3 від 09.11.2015р., та рішення Виконавчого комітету Лисичанської міської ради про введення в дію рішення конкурсного комітету від 09.11.2015р. Зобов'язати Виконавчий комітет Лисичанської міської ради організувати проведення нового конкурсу у відповідності до вимог чинного законодавства України в сфері автомобільного транспорту.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на порушення відповідачем п. 43 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою КМУ від 03.12.2008р. № 1081 щодо ненадання права позивачу як перевізнику-претенденту на обґрунтування запропонованих конкурсних пропозицій. Також в позовній заяві вказував на порушення вимог пунктів 47 та 48 Порядку в частині прийняття конкурсним комітетом рішення про результати конкурсу не на закритому засіданні, а відкритим голосуванням в присутності усіх перевізників і не здійснення технічного аудіозапису під час проведення засідання.
Відповідно до рішення Виконавчого комітету Лисичанської міської ради №333 від 06.10.2015р. «Про оголошення конкурсів з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування» оголошено конкурси та затверджено їх об'єкти та обов'язкові умови на маршрутах №107 «Кільце. Ц. ринок - п. Дібровка», №112-м «Кільце Ц. ринок - Склозавод», №116 «З-д ГТВ - завод «Пролетарій» (ч/з вул. Польову, лікарняне містечко)».
Оголошення про проведення конкурсів з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування оприлюднене в офіційному друкованому органі Лисичанської міської ради - газеті «Новий Путь» №41 (14848) від 07.10.2015р. Згідно з яким: «Конкурси відбудуться 09.11.2015 року о 14.00 за адресою: м. Лисичанськ, вул. Комсомольська, 7, малий зал засідань. Документи для участі в конкурсах приймаються управлінням економіки Лисичанської міськради в термін до 21.10.2015р. (включно)».
09.11.2015р. конкурсним комітетом з організації та проведення конкурсу з перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування м. Лисичанська проведено конкурси з перевезення пасажирів на міських маршрутах загального користування, об'єктами конкурсів були маршрути №107 «Кільце. Ц. ринок - п. Дібровка», №112-м «Кільце Ц. ринок - Склозавод», №116 «З-д ГТВ - завод «Пролетарій» (ч/з вул. Польову, лікарняне містечко)».
Конкурсним комітетом одноголосно прийняте рішення, оформлене протоколом №3 від 09.11.2015р. про не допуск до участі у конкурсах приватне підприємство «Автолайн компані» на об'єктах конкурсу: №1 - №107 «Кільце. Ц. ринок - п. Дібровка»; №2 - №112-м «Кільце Ц. ринок - Склозавод»; №3 - №116 «З-д ГТВ - завод «Пролетарій» (ч/з вул. Польову, лікарняне містечко)» за подання до участі в конкурсах неналежним чином оформлених документів і як такого, що не має достатньої кількості транспортних засобів для виконання перевезень, затвердженої обов'язковими умовами конкурсу, а переможцями на об'єктах конкурсу визнано №1 і №2 - приватне підприємство «Люксавто-СДК»; №3 - ФОП ОСОБА_2.
Рішенням Виконавчого комітету Лисичанської міської ради №399 від 16.11.2015р. «Про визначення переможців конкурсів з перевезення пасажирів автомобільним транспортом» введено в дію рішення, прийняті на засіданні конкурсного комітету з перевезення пасажирів на міських маршрутах загального користування, проведеного 09.11.2015р. та зобов'язано управління економіки, згідно пункту 53 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, а також статті 44 Закону України «Про автомобільний транспорт», підготувати проекти договорів з переможцем конкурсу №1 (ПП «Люксавто-СДК) строком на 5 років; з переможцем конкурсу №2 (ПП «Люксавто-СДК) строком на 5 років; з переможцем конкурсу №3 (ФОП ОСОБА_2) строком на 5 років.
Не погодившись з недопущенням його до участі у конкурсі й результатами проведеного конкурсу, а також рішенням про введення в дію рішень конкурсного комітету, ПП «Автолайн компані» звернулось до суду з позовом про визнання дій відповідача протиправними, скасування рішень та зобов'язати вчинити певні дії.
Статтею 45 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено вимоги до автомобільних перевізників, які допускаються до участі в конкурсі, та встановлено, що у конкурсі на визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування можуть брати участь автомобільні перевізники, які мають ліцензію на той вид послуг, що виносять на конкурс, на законних підставах використовують у достатній кількості сертифіковані автобуси відповідного класу, відповідають вимогам, викладеним у статті 34 цього Закону.
До участі в конкурсі не допускаються автомобільні перевізники, які:
- визнані банкрутами або щодо яких порушено справу про банкрутство чи ліквідацію як суб'єкта господарювання;
- подали до участі в конкурсі документи, що містять недостовірну інформацію;
- не відповідають вимогам статті 34 цього Закону;
-передбачають використовувати на маршрутах автобуси, переобладнані з вантажних транспортних засобів.
Підстави, за яких автомобільні перевізники не допускаються до участі в конкурсі, визначені й пунктом 12 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03.12.2008р.: 1) подання до участі в конкурсі неналежним чином оформлених документів чи не в повному обсязі, а також таких, що містять недостовірну інформацію; 2) визнання банкрутом або щодо якого порушено провадження у справі про банкрутство (за винятком того, стосовно якого проводиться процедура санації), або перебування у стадії ліквідації; 3) невідповідність вимогам статті 34 Закону України «Про автомобільний транспорт»; 4) відсутність достатньої кількості транспортних засобів для виконання перевезень, затвердженої обов'язковими умовами конкурсу, та перевезень, які повинні виконуватися відповідно до чинних договорів (дозволів). Достатня кількість транспортних засобів визначається як кількість автобусів, необхідних для виконання перевезень, та кількість резервних транспортних засобів, яка становить 10 відсотків для міського, приміського сполучення та 20 відсотків для міжміського сполучення; 5) наявність несплачених штрафних санкцій, накладених Укртрансінспекцією, або наявність у водіїв несплачених штрафів, накладених відповідно до статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, неоскаржених у судовому порядку (що були накладені не пізніше ніж за 20 днів до дати проведення конкурсу); 6) подання конкурсної пропозиції, що не відповідає обов'язковим та додатковим умовам конкурсу, крім випадків, передбачених частиною третьою статті 44 Закону України «Про автомобільний транспорт».
З аналізу зазначених вище норм законодавства можна дійти висновку, що конкурсному комітету, який відповідає за підготовку та проведення конкурсу, надано право не допускати до участі в конкурсі автомобільних перевізників, які, зокрема, подали до участі в конкурсі документи, оформлені неналежним чином, а також не відповідають вимогам ст.34 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Як вбачається з матеріалів даної справи підставами для прийняття рішення стосовно недопущення позивача до участі у конкурсах слугувала інформація начальника Управління економіки Лисичанської міської ради, заступника голови конкурсного комітету Некрасова О.М., який доповів: на виконання Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008р. №1081 зі змінами, проведена перевірка достовірності відомостей, що містяться у документах поданих для участі у конкурсах, в результаті якої встановлено:
Конверт №1. Відсутня інформація про наявність, характеристику та кількість резерву транспортних засобів, що є порушенням обов'язкових умов конкурсу, і в свою чергу, є показником, який входить до переліку пропозицій перевізників-претендентів, які розглядає конкурсний комітет під час проведення конкурсу (п.п.2, п.40 Порядку). Невірно заповнена анкета до заяви про участь у конкурсі, додаток 5 до Порядку. На деяких документах немає ні дати, ні номера. Все це є підставою вважати що документи оформлені неналежним чином.
Конверт №1-1. Надані на конкурс документи оформлені неналежним чином. Частина документів завірені печаткою АТП 10920, частина - печаткою ПП «Автолайн компані». Анкета до заяви про участь у конкурсі заповнена невірно. Відсутня інформація про наявність, характеристику та кількість резерву транспортних засобів, що є порушенням обов'язкових умов конкурсу, і в свою чергу, є показником, який входить до переліку пропозицій перевізників-претендентів, які розглядає конкурсний комітет під час проведення конкурсу (п.п.2, п.40 Порядку).
Конверт №1-2. Відсутня інформація про наявність, характеристику та кількість резерву транспортних засобів, що є порушенням обов'язкових умов конкурсу, і в свою чергу, є показником, який входить до переліку пропозицій перевізників-претендентів, які розглядає конкурсний комітет під час проведення конкурсу (п.п.2, п.40 Порядку). Анкета до заяви про участь у конкурсі заповнена невірно. Зазначені зауваження є підставою вважати, що документи оформлені неналежним чином.
Члени конкурсного комітету особисто розглянули документи ПП «Автолайн компані», під час чого було встановлено, що факти перечисленні Некрасовим О.М. підтверджуються.
Судом встановлено, що документи, подані позивачем для участі в конкурсі, а саме: Переліки транспортних засобів які пропонуються для використання на об'єкті конкурсу не містять інформацію про наявність, характеристику та кількість резерву транспортних засобів для заміни рухомого складу в разі виходу техніки з ладу; інвестиційні проекти - зобов'язання щодо оновлення парку ПП «Автолайн компані» не містять вихідного номера та дати складання; копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів, тимчасових реєстраційних талонів, інформаційні листи, інвестиційні проекти - зобов'язання щодо оновлення парку ПП «Автолайн компані», анкети для участі в конкурсі, штатні розклади працівників апарату управління, загальновиробничого персоналу і основного виробничого персоналу, допоміжних робітників ПП «Автолайнкомпані» на 2015р., Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку за 2 квартал 2015 р. за формою №1ДФ завірені печаткою іншого підприємства - ВАТ «Сєвєродонецьке АТП 10920», оформлені неналежним чином і не містять достатньої кількості транспортних засобів для виконання перевезень, затвердженої обов'язковими умовами конкурсу.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно з ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що дії конкурсного комітету в частині, що стосуються не допуску позивача до участі у конкурсі є законними, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 69-71, 158-163, 167 КАС України, суд -
У задоволенні адміністративного позову приватного підприємства «Автолайн компані» до Виконавчого комітету Лисичанської міської ради, третя особа на стороні відповідача приватне підприємство «Люксавто-СДК» про визнання дій протиправними, визнання незаконним і скасування рішення конкурсного комітету, оформленого протоколом №3 від 09.11.2015р., рішення Виконавчого комітету Лисичанської міської ради про введення в дію рішення конкурсного комітету від 09.11.2015р. та зобов'язання організувати проведення нового конкурсу, відмовити за необґрунтованістю.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Донецького апеляційного адміністративного суду через Лисичанський міський суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Головуючий - суддя: Бойко С.Л.