Справа № 2 - 5411/11
21.02.2011 року Суддя Приморського районного суду міста Одеси Чернявська Л.М., розглянув матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, Відділу громадянства імміграції та реєстрації фізичних осіб Приморського РО ГУ УМВС України в Одеській області про усунення перешкод в користуванні майном шляхом виселення та зняття з реєстраційного обліку,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_3, Відділу громадянства імміграції та реєстрації фізичних осіб Приморського РО ГУ УМВС України в Одеській області про усунення перешкод в користуванні майном шляхом виселення та зняття з реєстраційного обліку. Позивач просить усунути перешкоди у здійсненні права власності щодо квартири АДРЕСА_1 шляхом виселення з вказаної квартири ОСОБА_2, ОСОБА_3 без надання іншого жилого приміщення; зобов'язати відділ громадянства імміграції та реєстрації фізичних осіб Приморського РО ГУ УМВС України в Одеській області зняти з реєстраційного обліку ОСОБА_3.
Позовні вимоги про усунення перешкод в користуванні майном шляхом виселення підлягають залишенню без руху, оскільки подані з порушенням вимог ст.119 ЦПК України, а саме:
- не зазначені та не надані документи щодо чинення перешкод відповідачами у користуванні квартирою № 25 в будинку № 32а по вулиці Середньофонтанська в місті Одесі.
- не надані документи, які підтверджують проживання відповідачів в спірній квартирі.
Відповідно ст.121 ЦПК України заява подана без дотримання вимог, викладених у статтях 119 і 120 ЦПК України, підлягає залишенню без руху.
Прецедентна практика Європейського суду з прав людини виходить з того, що реалізуючи п.1. ст. 6 Конвенції про захист прав людини ї основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду, кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких -не допустити судовий процес у безладний рух.
Позовні вимоги про зняття з реєстраційного обліку підпадає під визначення справ адміністративної юрисдикції (адміністративна справа), яке наведене у п.1 ч. 3 КАС України і компетенція адміністративних судів, встановлена ст. 17 Кодексу та поширюється на цей спір, оскільки вимоги позивача стосуються захисту прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин.
Відповідно статті 15 ЦПК України суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Згідно з ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно статті 4 КАС України правосуддя в адміністративних справах здійснюється адміністративними судами. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Частиною 1 статті 17 КАС України визначена, компетенція судів що до вирішення спорів фізичних чи юридичних осіб із об'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Таким чином, з'ясувавши підстави заявленого позову та характер спірних правовідносин спір стосується зняття з реєстрації особи, що є публічно -правовим спором.
Враховуючи викладене, вважаю, що вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, Відділу громадянства імміграції та реєстрації фізичних осіб Приморського РО ГУ УМВС України в Одеській області про зняття з реєстраційного обліку є публічним спором, який повинен розглядатися в порядку адміністративного судочинства, тому на підставі п.1 ч.2 ст.109 КАС України необхідно відмовити у відкритті провадження у справі за нормами цивільного судочинства.
Керуючись ст.ст. 81, 109, 119, 120, 121 ЦПК України, суддя -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, Відділу громадянства імміграції та реєстрації фізичних осіб Приморського РО ГУ УМВС України в Одеській області про усунення перешкод в користуванні майном шляхом виселення - залишити без руху.
Сповістити ОСОБА_1 про необхідність усунути вищевказані недоліки в строк до 04 березня 2011 року. Роз'яснити, що інакше позовна заява вважатися не поданою і буде повернена.
Відмовити у відкритті провадження в частині позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, Відділу громадянства імміграції та реєстрації фізичних осіб Приморського РО ГУ УМВС України в Одеській області про зняття з реєстраційного обліку.
Ухвала може бути оскаржена до апеляційного суду Одеської області, через Приморський районний суд міста Одеси, шляхом подачі апеляційної скарги на ухвалу суду протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Чернявська Л.М.