Ухвала від 21.07.2016 по справі 813/2988/14

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 липня 2016 року м. Київ К/800/12591/16

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

суддівОстровича С.Е.

Степашка О.І.

Сіроша М.В.

секретаря судового засідання Орєшко Ю. О.

представник позивача Сташисина Т. В.

представник відповідача не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Залізничному районі м.Львова Головного управління ДФС у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2014 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 14 квітня 2016 року у справі за позовом Державного підприємства "Міжнародний аеропорт "Львів" імені Данила Галицького до Державної податкової інспекції у Залізничному районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИЛА:

Державне підприємство "Міжнародний аеропорт "Львів" імені Данила Галицького (далі - ДП "Міжнародний аеропорт "Львів") звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Залізничному районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області (далі - ДПІ у Залізничному районі) в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2014 року позовні вимоги ТОВ «Копійка-Р» задоволено.

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 14 квітня 2016 року апеляційну скаргу ДПІ у Залізничному районі залишено без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2014 року - залишено без змін.

Не погоджуючись з вказаними рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій ДПІ у Залізничному районі подала касаційну скаргу в якій просить скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2014 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 14 квітня 2016 року та відмовити в задоволенні позовних вимог ДП "Міжнародний аеропорт "Львів" в повному обсязі.

ДП "Міжнародний аеропорт "Львів" подало до суду письмові заперечення на касаційну скаргу ДПІ у Залізничному районі.

Відповідно до ч. 1 ст. 220 КАС України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи, наведені у касаційній скарзі, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлені такі фактичні обставини справи.

ДПІ у Залізничному районі на підставі направлення №449 та № 450 від 11.11.2013 року та відповідно до наказу ДПІ у Залізничному районі №437 від 08.11.2013 року проведена позапланова виїзна перевірка ДП "Міжнародний аеропорт "Львів" (33073442) Управитель майна ДП «Дирекція з будівництва об'єктів до Євро 2012 у м. Львові» (37122901) (код ЄДРПОУ 331805685). За наслідками перевірки складено акт від 26.11.2013 року №2376/1510/331805685.

Перевіркою встановлено порушення позивачем вимог п.п. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14, п. 198.3 ст. 198. п. 192.1, 192.2 ст. 192, п. 200.1, 200.2, 200.3, 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, внаслідок чого: занижено податок на додану вартість, що підлягає нарахуванню та сплаті до державного бюджету в сумі 168254,28 грн. в тому числі за періоди: вересень 2012 року - 7338,92 грн.; жовтень 2012 року - 4572,84 грн.; липень 2013 року - 8587,02 грн.; серпень 2013 року - 37944,07 грн.; вересень 2013 року - 109811,43 грн. Завищено суму бюджетного відшкодування ПДВ, задекларованого до відшкодування на рахунок платника у банку за вересень 2013 року в сумі 740316, 00 грн.; завищено суму залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду в сумі 318646, 00 грн. за вересень 2013 року.

На підставі акта перевірки відповідачем винесено податкові повідомлення-рішення від 11.12.2013 року: №0021901510 форма «Р», яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість на суму 168254, 00 грн. за основним платежем, та застосовано штрафну санкцію в розмірі 42063,50 грн.; №0021911510 форма «В1», яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на суму 740316, 00 грн. та застосовано штрафну санкцію в розмірі 185079, 00 грн.; №0021921510 форма «В4», яким зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість на суму 318646, 00 грн.

Відповідно до п. 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України, податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг (у разі здійснення контрольованих операцій - не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу) та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку. Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Статтею 200 Податкового кодексу України передбачено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду (п. 200.1). При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом (п. 200.2). При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (п. 200.3).

Пунктом 200.1 статті 200 Податкового кодексу України передбачено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Згідно п. 200.2 ст. 200 Податкового кодексу України, при позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.

Відповідно до п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;

б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

Підпунктом 14.1.27 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що витрати - сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних для провадження господарської діяльності платника податку, в результаті яких відбувається зменшення економічних вигод у вигляді вибуття активів або збільшення зобов'язань, внаслідок чого відбувається зменшення власного капіталу (крім змін капіталу за рахунок його вилучення або розподілу власником).

Згідно пп. 14.1.228 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг для цілей розділу ІІІ цього Кодексу - витрати, що прямо пов'язані з виробництвом та/або придбанням реалізованих протягом звітного податкового періоду товарів, виконаних робіт, наданих послуг, які визначаються відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, що застосовуються в частині, яка не суперечить положенням цього розділу.

Відповідно до п. 138.1 ст. 138 Податкового кодексу України, витрати, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування, складаються із витрат операційної діяльності, інших витрат, крім витрат, визначених у пунктах 138.3 цієї статті та у статті 139 цього Кодексу.

Пунктом 138.2 статті 138 цього ж Кодексу передбачено, що витрати, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом II цього Кодексу.

Згідно вимог п. 138.4 ст. 138 ПК України, витрати, що формують собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг, крім нерозподільних постійних загальновиробничих витрат, які включаються до складу собівартості реалізованої продукції в періоді їх виникнення, визнаються витратами того звітного періоду, в якому визнано доходи від реалізації таких товарів, виконаних робіт, наданих послуг.

Відповідно до п. 138.6 ст. 138 цього ж Кодексу, собівартість придбаних та реалізованих товарів формується відповідно до ціни їх придбання з урахуванням ввізного мита і витрат на доставку та доведення до стану, придатного для продажу.

Пунктом 138.8 статті 138 ПК України передбачено, що собівартість виготовлених та реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг складається з витрат, прямо пов'язаних з виробництвом таких товарів, виконанням робіт, наданням послуг, а саме: прямих матеріальних витрат; прямих витрат на оплату праці; амортизації виробничих основних засобів та нематеріальних активів, безпосередньо пов'язаних з виробництвом товарів, виконаних робіт, наданням послуг; загальновиробничих витрат, які відносяться на собівартість виготовлених та реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку; вартості придбаних послуг, прямо пов'язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг; інших прямих витрат, у тому числі витрат з придбанням електричної енергії (включаючи реактивну).

Щодо включення до складу податкового кредиту суми податку, сплаченого у зв'язку із придбанням активної та реактивної енергії та завищення суми бюджетного відшкодування за вересень 2013 року, судами попередніх інстанцій встановлено наступне.

ДП «Міжнародний аеропорт «Львів» є суб'єктом природної монополії та включено до переліку суб'єктів природних монополій у товарній групі «забезпечення посадки зльоту повітряного судна, забезпечення авіаційної безпеки, забезпечення наднормативної стоянки повітряного судна, забезпечення обслуговування пасажирів в аеровокзалі». Також підприємство входить до сфери управління Міністерства інфраструктури України відповідно до додатка 1 «Перелік підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міністерства інфраструктури» до розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.03.2011 р. №265-р «Питання управління Міністерством інфраструктури об'єктами державної власності».

Постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2010 р. №357 затверджено Державну цільову програму підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу з метою створення правових, соціальних, економічних та організаційних умов для успішного проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу.

Серед завдань і заходів з підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу передбачених Державною цільовою програмою було проектування, будівництво, реконструкція і ремонт аеропортів в т.ч. «Міжнародного аеропорту «Львів» ім. Данила Галицького».

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 червня 2010 року №1161-р «Про заходи щодо забезпечення розвитку Міжнародного аеропорту «Львів» вирішено передати функції замовника з будівництва та реконструкції Міжнародного аеропорту «Львів» від Управління капітального будівництва Львівської облдержадміністрації державному підприємству «Дирекція з будівництва об'єктів ЄВРО-2012 у м. Львові» (далі - Дирекція), що належить до сфери управління Національного агентства з питань підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу та реалізації інфраструктурних проектів.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що будівля нового терміналу була збудована в рамках виконання Державної цільової програми в частині проектування, будівництва, реконструкції і ремонту «Міжнародного аеропорту «Львів» ім. Данила Галицького».

Відповідно до ст. 1 Повітряного кодексу України, аеропортом є комплекс споруд, призначених для приймання, відправлення повітряних суден та обслуговування повітряних перевезень, що має для цих цілей аеродром, інші наземні споруди та необхідне обладнання.

Судами попередніх інстанцій зазначено, що Державне підприємство «Дирекція з будівництва об'єктів ЄВРО-2012 у м. Львові», як і управитель майна ДП «Дирекція з будівництва об'єктів до Євро 2012 у м. Львові» (код ЄДРПОУ 331805685) не є аеропортом та не наділене повноваженнями щодо приймання, відправлення повітряних суден та обслуговування повітряних перевезень. Такими повноваженнями наділене виключно ДП «Міжнародний аеропорт «Львів» ім. Данила Галицького».

Передання будівлі нового аеровокзалу в управління суб'єкту природної монополії - ДП «Міжнародний аеропорт «Львів» було необхідним для проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу.

Згідно зі ст. 1029 ЦК України за договором управління майном одна сторона (установник управління) передає другій стороні (управителеві) на певний строк майно в управління, а друга сторона зобов'язується за плату здійснювати від свого імені управління цим майном в інтересах установника управління або вказаної ним особи (вигодонабувача).

Судами попередніх інстанцій встановлено, що 06 квітня 2012 року між Державним підприємством «Дирекція з будівництва об'єктів до ЄВРО 2012 у м. Львові» та ДП «Міжнародний аеропорт «Львів» укладено Договір управління майном. Однією з основних причин укладення договору управління будівлею нового аеровокзалу була неможливість здійснювати повноваження щодо свого майна самим власником - Державним підприємством «Дирекція з будівництва об'єктів ЄВРО-2012 у м. Львові». Згідно з вказаним договором Установник управління передає Управителю нежитлову будівлю під літерою «Б-3» - новий аеровокзал ДП «Міжнародний аеропорт Львів» загальною площею 45967,1 кв.м., розташовану за адресою: місто Львів, вул. Любінська, 168, яка в подальшому іменується «Майно» в управління на строк визначений цим Договором, а Управитель зобов'язується за плату здійснювати від свого імені управління цим майном в інтересах Установника управління.

Згідно вимог пункту 153.13 ст. 153 ПК України, який визначає особливості оподаткування операцій за договорами про управління майном, господарські відносини між учасниками договору управління для цілей оподаткування прирівнюються до відносин на основі окремих цивільно-правових договорів.

Судами попередніх інстанцій зазначено, що відповідальним за утримання та внесення податків до бюджету які виникають з господарських відносин між ДП «Міжнародний аеропорт «Львів» та ДП «Дирекція з будівництва об'єктів ЄВРО-2012 у м. Львові», як учасниками договору управління, є ДП «Міжнародний аеропорт «Львів».

Судами попередніх інстанцій також встановлено, що на підставі договору про постачання електричної енергії №90494/632 від 27.04.2006 року, укладеного між ВАТ «Львівобленерго» та ДП «Міжнародний аеропорт «Львів», ДП «Міжнародний аеропорт «Львів» управитель майна ДП «Дирекція з будівництва об'єктів до Євро 2012 у м. Львові» з вересня 2012 року по листопад 2013 року отримано та спожито активну та реактивну електричну енергію для забезпечення діяльності аеровокзалу по вул. Любінській, 168 у м. Львові.

Судами попередніх інстанцій зазначено, що відповідачем в акті перевірки зроблено висновок, що оскільки цілі, на які вказана електрична енергія була використана не є господарською діяльністю ДП «МА «Львів» ім. Данила Галицького» управитель майна ДП «Дирекція з будівництва об'єктів до Євро 2012 у м. Львові», позивачем завищено суму податкового кредиту за вказаний період в загальній сумі 1196628,28 грн. Однак, податковим органом не доведено, що позивачем здійснювалась інша діяльність ніж та, яка передбачена Договором управління майном та є необхідною для забезпечення належного функціонування інфраструктури аеровокзалу.

Суди попередніх інстанцій дійшли до висновку, що висновки ДПІ у Залізничному районі щодо безпідставного відображення позивачем у складі податкового кредиту суми податку на додану вартість в розмірі 1196628,28 грн. за придбану електричну енергію як таку, що не використана та не буде використана у межах господарської діяльності є безпідставними.

Крім того, судами попередніх інстанцій зазначено, що питання достовірності декларування позивачем залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, по деклараціях з ПДВ з жовтня 2012 року по березень 2013 року вже було предметом перевірки, проведеної відповідачем. Результати такої перевірки оформлено довідкою від 24.05.2013 року № 2560/22-10/331805685. В ході перевірки відповідачем досліджувалось питання правомірності формування позивачем податкового кредиту по операціях з придбання активної та реактивної електроенергії. Порушень з цього приводу виявлено не було.

Щодо формування податкового кредиту зі сплаченої позивачем вартості послуг за обслуговування пасажирів, судами попередніх інстанцій встановлено наступне.

Позивачем укладено з ДП «Албіс Компані», ТзОВ «Даніум Трейдінг Ко Лімітед» та ТзОВ «ТМ «Піца Челентано» договори про надання послуг по обслуговуванню пасажирів. Предметом вказаних договорів було надання вказаними підприємствами послуг по обслуговуванню пасажирів в кафе аеропорту з розрахунку 30,00 грн. на одного пасажира в тому числі ПДВ. Надані послуги були оплачені позивачем, а сума податку на додану вартість відображена у складі податкового кредиту.

Відповідно до п. 198.1. ст. 198 Податкового кодексу України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.

Суди попередніх інстанцій дійшли до висновку щодо безпідставності висновків податкового органу про завищення позивачем сум податкового кредиту з податку на додану вартість по оплачених послугах за обслуговування пасажирів.

Щодо зменшення ДП «Міжнародний аеропорт «Львів» податкових зобов'язань у зв'язку з коригуванням кількісних та вартісних показників до податкових накладних, судами попередніх інстанцій встановлено наступне.

Відповідачем при перевірці правомірності визначення податкових зобов'язань та податкового кредиту, розрахунків з бюджетом та показників, відображених у деклараціях за вересень 2012 року-вересень 2013 року встановлено, що у податкових деклараціях з ПДВ за січень-вересень 2013 року ДП «Міжнародний аеропорт «Львів» (33073442) Управитель майна ДП «Дирекція з будівництва об'єктів до Євро 2012 у м. Львові (37122901) задекларовано наступні податкові зобов'язання в сумі: за січень 2013 року - 65913, 00 грн. в т.ч. коригування податкового зобов'язання в сторону зменшення на 27, 00 грн.; за лютий 2013 року - 59107, 00 грн. в т.ч. коригування податкового зобов'язання в сторону зменшення на 1 грн.; за березень 2013 року - 64447, 00 грн. в т.ч. коригування податкового зобов'язання в сторону зменшення на 18167, 00 грн.; за квітень 2013 року - 66741, 00 грн. в т.ч. коригування податкового зобов'язання в сторону зменшення на 3167, 00 грн.; за травень 2013 року - 83452, 00 грн. в т.ч. коригування податкового зобов'язання в сторону зменшення на 3290, 00 грн.; за червень 2013 року - 120494, 00 грн. в т.ч. коригування податкового зобов'язання в сторону зменшення на 3167, 00 грн.; за липень 2013 року - 124026, 00 грн. в т.ч. коригування податкового зобов'язання в сторону зменшення на 354, 00 грн.; за серпень 2013 року - 130932, 00 грн. в т.ч. коригування податкового зобов'язання в сторону зменшення на 1487, 00 грн.; за вересень 2013 року - 127984, 00 грн. в т.ч. коригування податкового зобов'язання в сторону зменшення на 538, 00 грн.

ДП «Міжнародний аеропорт «Львів» долучено до матеріалів справи копії належним чином оформлених розрахунків коригувань кількісних та вартісних показників до податкових накладних, які виписані для Райффайзен Банк Аваль АТ, ПАТ «Банк ФОРУМ», ПАТ «Укрсоцбанк», ПАТ «Державний експортно-імпортний банк», ПрАТ «Київстар» та були відображені позивачем в реєстрі виданих та отриманих податкових накладних.

Судами попередніх інстанцій зазначено, що ДПІ у Залізничному районі не враховано розрахунків коригування кількісних та вартісних показників до податкових накладних по ТОВ ТМ «Піца Челентано», оскільки вказаним товариством не проводилось повернення коштів за договором про надання послуг з використання інфраструктури аеровокзалу.

01 червня 2012 року між ДП «Міжнародний аеропорт «Львів» (Виконавець) та ТОВ «ТМ Піца Челентано» (Замовник) укладено договір № 36-12/АТ УО/2012/06/01/15 про надання послуг з використання інфраструктури аеровокзалу, згідно з яким метою використання Замовником інфраструктури аеровокзалу є організація діяльності закладів громадського харчування, що здійснюють продаж товарів підакцизної групи на першому та третьому поверсі аеровокзалу.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що послуги надавались ДП «Міжнародний аеропорт «Львів» (33073442) Управитель майна ДП «Дирекція з будівництва об'єктів до Євро 2012 у м.Львові (37122901) для ТОВ ТМ «Піца Челентано», а не навпаки. Податкові зобов'язання були задекларовані позивачем по першій події - укладення договору та виставлення рахунку. В подальшому, додатковими угодами вартість послуг була відкоригована.

Як наслідок, коригування податкових зобов'язань позивача відбувалось у зв'язку із зміною суми компенсації вартості послуг на підставі укладених у встановленому порядку додаткових угод, а також у зв'язку із зміною індексу інфляції по договорах оренди.

Відповідно до статті 192 Податкового кодексу України, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню.

Якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок, та надсилає отримувачу розрахунок коригування податку; б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів/послуг.

Стаття 192 Податкового кодексу України визначає порядок коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту у випадку зміни суми компенсації вартості товарів або послуг. При цьому, законодавець не надає вичерпного переліку випадків, коли сума компенсації вартості товару (послуги) може змінюватись. Зміна вартості товару (послуги) може відбуватися як за згодою сторін правочину, так і без такої згоди.

Пунктом 18 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 01.11.2011 р. №1379 передбачено, що у разі здійснення коригування сум податкових зобов'язань відповідно до статті 192 розділу V Кодексу постачальник товарів/послуг виписує розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної.

Розрахунок коригування складається виключно продавцем - особою, яка є платником податку, філією чи структурним підрозділом, якому делеговано право виписки податкової накладної (відповідно до пункту 2 цього Порядку), особою, яка веде облік результатів під час виконання договорів про спільну діяльність та відповідальна за утримання та внесення податку до бюджету, особою - управителем майна, яка веде окремий податковий облік з податку на додану вартість при здійсненні господарських операцій, пов'язаних з використанням майна, що отримане в управління за договорами управління майном, та покупцем - отримувачем послуги, наданої йому нерезидентом, місце постачання якої розташоване на митній території України, з обов'язковим включенням зазначених коригувань до зміни податкових зобов'язань та одночасним відображенням у реєстрі виданих та отриманих податкових накладних з від'ємним чи позитивним значенням (пункт 22 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 01.11.2011 р.№379).

Суди попередніх інстанцій дійшли до висновку про наявність правових підстав у позивача для зменшення суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість відповідно до розрахунків коригування кількісних та вартісних показників до податкових накладних, виписаних для ТОВ «ТМ «Піца Челентано».

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про задоволення позовних вимог ДП "Міжнародний аеропорт "Львів".

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід відхилити, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій постановлені з додержанням норм процесуального та матеріального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновок суду не спростовують.

Керуючись ст. ст. 220, 221, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Залізничному районі м.Львова Головного управління ДФС у Львівській області залишити без задоволення, постанову Львівського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2014 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 14 квітня 2016 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.

Судді С.Е. Острович

О.І. Степашко

М.В. Сірош