02 серпня 2016 р.м.ОдесаСправа № 487/5727/15-а
Суддя Одеського апеляційного адміністративного суду Лук'янчук О.В., розглянувши можливість відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області на постанову Заводського районного суду м. Миколаєва від 16.11.2015 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної архітектурно-будівельної інспекції України Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області про визнання незаконною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,
Постановою Заводського районного суду м. Миколаєва від 16.11.2015 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної архітектурно-будівельної інспекції України Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області про визнання незаконною та скасування постанови про адміністративне правопорушення задоволено.
На зазначену постанову суду Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області подало апеляційну скаргу.
Апелянтом до апеляційної скарги не додано документу, підтверджуючого сплату судового збору.
Водночас, до апеляційної скарги додано клопотання про звільнення або відстрочення сплати судового збору в порядку ст. 88 КАС України посилаючись на відсутність коштів.
При цьому, Законом України "Про судовий збір", не встановлено пільг щодо сплати судового збору відносно податкових органів.
В свою чергу, згідно з приписами частини 2 статті 87 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до статті 8 вказаного Закону, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Підставою для відстрочення сплати судового збору є незадовільний майновий стан сторони. При цьому, відстрочення сплати судового збору є правом, а не обов'язком суду.
Вивчивши доводи клопотання управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області про звільнення або відстрочення сплати судового збору, враховуючи, що скаржник ніяким чином не підтверджує та не обґрунтовує можливість сплатити судового збору в майбутньому, зокрема, до ухвалення рішення у справі, суд не знаходить підстав для задоволення даного клопотання.
Отже оскільки адміністративний позов був поданий 23.07.2015 року,то згідно з ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" в редакції що діяла на момент подачі адміністративного позову, ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову: немайнового характеру - 0,06 розміру мінімальної заробітної плати.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 4 ЗУ "Про судовий збір" в редакції що діяла на час звернення до суду, за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду: 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
З урахуванням вимог вищезазначених норм Закону, розмір ставки судового збору, за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду, в даному випадку, становить - 80,38 грн. (вісімдесят гривень, тридцять вісім копійок).
110 % ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви ).
Судовий збір за подачу апеляційної скарги до Одеського апеляційного адміністративного суду повинно бути сплачено за наступними реквізитами:
Отримувач коштів: УК в м. Одесі/Приморський район/22030001
Код отримувача (ЄДРПОУ) 38016923
банк отримувача: ГУДКСУ в Одеській області
Код банку отримувача (МФО): 828011
Рахунок отримувача: 31212206781008;
Код класифікації доходів бюджету: 22030001
Крім того, відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України від 22 травня 2015 року № 484-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" зобов'язано Кабінет Міністрів України забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 189 КАС України, до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 187 цього Кодексу, застосовуються правила ст. 108 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ч.1 ст. 108, ст.ст. 187, 189 КАС України, суддя,
У задоволенні клопотання управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області про звільнення або відстрочення сплати судового збору відмовити.
Апеляційну скаргу Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області залишити без руху.
Надати апелянту строк для усунення недоліків поданої апеляційної скарги до 23.08.2016 р.
Роз'яснити Управлінню Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області , що у разі не усунення зазначених недоліків апеляційної скарги, відповідно до ст.108 КАС України апеляційна скарга буде повернута скаржнику.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, у відповідності до чинного законодавства. .
Суддя: Лук'янчук О.В.