Справа: № 810/886/16 Головуючий у 1-й інстанції: Горобцова Я.В. Суддя-доповідач: Файдюк В.В.
Іменем України
02 серпня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Файдюка В.В.
суддів: Мєзєнцева Є.І.
Чаку Є.В.
При секретарі: Бібко А.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги відповідача Відділу реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб та формування і ведення реєстру територіальної громади виконкому Вишневської міської ради Києво-Святошинського району Київської області та третіх осіб ОСОБА_4, ОСОБА_5 на постанову Київського окружного адміністративного суду від 01 червня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_6 до Києво-Святошинського районного відділу ДМС України у Київській області, Відділу реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб та формування і ведення реєстру територіальної громади виконкому Вишневської міської ради Києво-Святошинського району Київської області, треті особи: ОСОБА_4, ОСОБА_5 про зобов'язання вчинити певні дії, -
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 01 червня 2016 року адміністративний позов ОСОБА_6 до Києво-Святошинського районного відділу ДМС України у Київській області, Відділу реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб та формування і ведення реєстру територіальної громади виконкому Вишневської міської ради Києво-Святошинського району Київської області, треті особи: ОСОБА_4, ОСОБА_5 про зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Зобов'язано Відділ реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб та формування і ведення реєстру територіальної громади виконкому Вишневської міської ради, Києво-Святошинського району Київської області скасувати зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_6 з 25 жовтня 2014 року за адресою: АДРЕСА_1.
Присуджено на користь ОСОБА_6 судовий збір у розмірі 551,20 грн. (п'ятсот п'ятдесят одна гривна 20 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Відділу реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб та формування і ведення реєстру територіальної громади виконкому Вишневської міської ради Києво-Святошинського району Київської області.
Присуджено на користь ОСОБА_6 витрати на правову допомогу у розмірі 3 408,25грн. (три тисячі чотириста вісім гривень 25 копійк) за рахунок бюджетних асигнувань Відділу реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб та формування і ведення реєстру територіальної громади виконкому Вишневської міської ради Києво-Святошинського району Київської області.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач - Відділ реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб та формування і ведення реєстру територіальної громади виконкому Вишневської міської ради Києво-Святошинського району Київської області, звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою в задоволенні позову відмовити.
Крім того, з апеляційною скаргою звернувся представник третіх осіб, просить також скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою в задоволенні позову відмовити.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, 05 січня 2016 року ОСОБА_6 звернулася до управління Державної міграційної служби України у Київській області із скаргою, в якій просила поновити її право на реєстрацію в квартирі АДРЕСА_1 з моменту зняття з реєстраційного обліку - 25 жовтня 2014 року; зареєструвати у квартирі АДРЕСА_1 малолітнього сина - ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1; повідомити прізвище, ім'я, по-батькові посадових осіб, які здійснили зняття позивача з реєстраційного обліку з вказаної кватири 25 жовтня 2014 року та за резолюцією яких посадових осіб було проведено зняття позивача з реєстраційного обліку з вказаної квартири; видати копію заочного рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 01 жовтня 2014 року з відміткою про набрання рішенням законної сили, якщо така відмітка була на вказаному рішенні, на підставі якого було проведено зняття позивача з реєстраційного обліку.
Листом від 28 січня 2016 року №3-М-15 Управління державної міграційної служби України в Київській області повідомило позивача про те, що за обліками Києво-Святошинського РВ УДМС України в Київській області оформлення документів зняття з реєстрації місця проживання позивача за вище вказаною адресою проведено 25 жовтня 2014 року відповідно до вимог п. 3.1 Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затвердженого наказом МВС України від 22 листопада 2012 року №1077, на підставі заочного рішення суду від 01 жовтня 2014 року про втрату ОСОБА_6 права користування житловою площею та зняття з реєстрації місця проживання, яке вступило в законну силу 21 жовтня 2014 року. Перевіркою документів, що були надані на час зняття з реєстрації місця проживання, з'ясовано, що законних підстав для скасування рішення про зняття з реєстрації місця проживання позивача відповідно до вимог пункту 7.1 вище зазначеного Порядку не має.
Також у вказаному листі повідомлено про те, що для реєстрації місця проживання відповідно до вимог вищевказаного Порядку позивачу або його законному представнику необхідно подати до Києво-Святошинського РВ: письмову заяву про реєстрацію місця проживання, паспорт громадянина України, квитанцію про сплату державного мита або документ про звільнення від його сплати, свідоцтво про народження дитини та рішення органу судочинства, засвідчене, один із документів, що підтверджує право на проживання в житлі. У разі подання заяви законним представником особи додатково подаються: документ, до підтверджує особу законного представника, документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника.
Не погоджуючись з такими діями відповідачів та вважаючи їх протиправними, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Перевіряючи обґрунтованість позовних вимог та їх відповідність чинному законодавству, колегія суддів виходить з наступного.
Згідно статті 33 Конституції України, кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Громадянин України не може бути позбавлений права в будь-який час повернутися в Україну.
За змістом статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає постійно або тимчасово; реєстрація - внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру та до паспортного документа про місце проживання або місце перебування особи із зазначенням адреси житла.
Згідно статті 7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі: заяви особи або її законного представника; судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою; свідоцтва про смерть; паспорта або паспортного документа, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку; інших документів, які свідчать про припинення: підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства; підстав для проживання або перебування особи у спеціалізованій соціальній, установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту; підстав на право користування житловим приміщенням.
Зняття з реєстрації здійснюється в день звернення особи. За заявою особи зняття з реєстрації може бути здійснено одночасно з реєстрацією нового місця проживання.
Разом із заявою особа подає: документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження або свідоцтво про належність до громадянства України; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).
У разі подачі заяви законним представником особи додатково подаються: документ, що посвідчує особу законного представника; документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника, крім випадків, коли законними представниками є батьки (усиновлювачі).
Зняття з реєстрації місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.
Відповідно до п.3.1 Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1077 від 22 листопада 2012 року, зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі: заяви про зняття особи з реєстрації місця проживання, яка подається особою або її законним представником; судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою; свідоцтва про смерть; паспорта або паспортного документа, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку; інших документів, які свідчать про припинення: підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства. Інформація територіального органу ДМС або територіального підрозділу ДМС, на території обслуговування якого зареєстровано місце проживання особи, про закінчення строку дії посвідки на тимчасове проживання або копія рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання чи посвідки на постійне проживання в Україні; підстав для проживання або перебування особи на обліку у закладі/установі (повідомлення про припинення підстав для проживання/перебування особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту) (додаток 13); підстав на право користування житловим приміщенням (закінчення строку дії договору оренди, найму, піднайму житлового приміщення, строку навчання в навчальному закладі (у разі реєстрації місця проживання в гуртожитку навчального закладу на час навчання), відчуження житла та інших визначених законодавством документів).
Таким чином, чинним законодавством України передбачено вичерпний перелік документів, на підставі яких буде вирішено питання про зняття з реєстрації особи.
Так, з матеріалів справи вбачать, що заочним рішенням Києво-Святошинського районного суду Київської області від 01 жовтня 2014 року у справі №369/9112/14-ц (провадження 2/369/3656/14) за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_6, Києво-Святошинського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Київській області про визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням позов задоволено. Визнано ОСОБА_6 такою, що втратила право користування житловим приміщенням у квартирі АДРЕСА_1; зобов'язано Києво-Святошинський відділ Управління Державної міграційної служби України в Київській області зняти ОСОБА_6 з реєстрації за адресою: АДРЕСА_1.
Ухвалою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 20 січня 2015 року у справі №369/9112/14-ц (провадження №2-п/369/130/14) про перегляд заочного рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 01 жовтня 2014 року по цивільній справі за вказаним вище позовом заяву ОСОБА_6 задоволено; заочне рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 01 жовтня 2014 року по справі №369/9112/14-ц скасовано та призначено справу до розгляду.
Рішенням Києво-Святошинського районного суду Київської області від 25 листопада 2015 року у справі №369/9112/14-ц (провадження 2/369/16/15) у задоволенні позову ОСОБА_4 до ОСОБА_6, Києво-Святошинського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Київській області, третя особа; Вишнева міська рада Києво-Святошинського району Київської області про визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням - відмовлено.
Ухвалою Апеляційного суду Київської області від 18 листопада 2015 року апеляційну скаргу ОСОБА_4 на рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 25 листопада 2015 року по справі про визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням - відхилено, рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 25 листопада 2015 року залишено без змін.
При цьому, згідно положень п. 7.1 Порядку №1077 реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи скасовується в разі їх проведення з порушенням вимог законодавства.
Так, у разі виявлення такого порушення керівник територіального підрозділу ДМС проводить перевірку підстав реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи, за її результатами складає висновок та приймає рішення про скасування реєстрації / зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи. Копія цього висновку надсилається керівнику головного управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - територіальний орган ДМС) для здійснення контролю (п.7.2 Порядку №1077).
Відповідно до п. 7.4 - 7.5 Порядку №1077 відомості про скасування реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи вносяться до карток реєстрації особи, адресних карток та паспортного документа шляхом внесення запису "скасовано" на штамп, що був внесений до цих документів з порушенням законодавства (штамп реєстрації місця проживання, або штамп реєстрації місця перебування, або штамп зняття з реєстрації місця проживання). До реєстраційного обліку адресно-довідкового підрозділу надсилаються змінені відомості про реєстрацію місця проживання/перебування особи або талон зняття з реєстрації місця проживання в Україні з відміткою "скасування попередніх відомостей".
Колегія суддів зазначає, що судовий акт, який набрав законної сили, підлягає обов'язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок. Це означає, що особа, якій належить виконати судовий акт, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статтею 8 Конституції України принципу верховенства права.
Разом з тим, заочне рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 01 жовтня 2014 року у справі №369/9112/14-ц за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_6, Києво-Святошинського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Київській області про визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням, яким позов задоволено, було скасоване.
Тобто, відповідачем було вчинено певні юридично значимі дії на підставі неналежних документів, чим і було порушено права позивача. Відповідно, момент порушення прав, так і момент відновлення цих прав настає саме з часу вчинення відповідачем таких дій - зняття з реєстрації місця проживання, а саме з 25 жовтня 2014 року.
Відтак, суд першої інстанції вірно дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання Відділу реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб та формування і ведення реєстру територіальної громади виконкому Вишневської міської ради Києво-Святошинського району Київської області скасувати зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_6 з 25 жовтня 2014 року за адресою: АДРЕСА_1.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (в редакції закону, що діяла на момент відновлення порушеного права) орган реєстрації - виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради
Відповідно до статті 11 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» орган реєстрації здійснює, зокрема, реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці; передачу інформації та/або внесення у встановленому законом порядку відомостей про реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування до Єдиного державного демографічного реєстру.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері реєстрації фізичних осіб, здійснює: узагальнення практики застосування нормативно-правових актів з питань реєстрації місця проживання, виявлення проблемних питань у сфері реєстрації місця проживання та розроблення шляхів їх вирішення; розроблення проектів законодавчих та інших нормативно-правових актів у сфері реєстрації місця проживання; встановлення у межах своїх повноважень вимог до програмного забезпечення реєстрів територіальних громад та стандарти обміну даними між такими реєстрами.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері реєстрації фізичних осіб: контролює дотримання органами реєстрації законодавства з питань реєстрації місця проживання; надає методологічну та технічну допомогу у забезпеченні взаємодії між реєстрами територіальних громад; вносить пропозиції щодо забезпечення формування державної політики у сфері реєстрації фізичних осіб та бере участь у розробленні проектів законодавчих та інших нормативно-правових актів у сфері реєстрації фізичних осіб.
З урахуванням наведеного, суд першої інстанції правомірно зобов'язав Відділ реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб та формування і ведення реєстру територіальної громади виконкому Вишневської міської ради Києво-Святошинського району Київської області скасувати зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_6 з 25 жовтня 2014 року за адресою: АДРЕСА_1.
Таким чином вірним є висновок суду першої інстанції про задоволення даного адміністративного позову.
Отже при винесенні оскаржуваної постанови судом першої інстанції було дотримано всіх вимог законодавства, а тому відсутні підстави для її скасування.
Відповідно до статті 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України суд,
Апеляційні скарги відповідача Відділу реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб та формування і ведення реєстру територіальної громади виконкому Вишневської міської ради Києво-Святошинського району Київської області та представника третіх осіб ОСОБА_4, ОСОБА_5 - залишити без задоволення.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 01 червня 2016 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя
Судді
Головуючий суддя Файдюк В.В.
Судді: Мєзєнцев Є.І.
Чаку Є.В.