27 липня 2016 року м. Чернігів Справа № 825/1213/16
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,
суддів - Житняк Л.О., Кашпур О.В.,
за участі секретаря - Гайдука С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернігові, без фіксації судового процесу, в порядку ч. 1 ст. 41 КАС України, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та скасування протоколу в частині,
04.07.2016 ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства оборони України (далі - МО України) та просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо скасування свідоцтва про хворобу від 16.02.1996 № 1 військово-лікарської комісії при Щорському районному військовому комісаріаті Чернігівської області на його ім'я (протокол від 20.01.2016 № 184 Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України);
- зобов'язати відповідача скасувати протокол Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України від 20.01.2016 № 184 в частині скасування свідоцтва про хворобу від 16.02.1996 № 1 військово-лікарської комісії при Щорському районному військовому комісаріаті Чернігівської області на його ім'я.
Свої вимоги мотивує тим, що постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 22.12.2015 по справі № 825/3767/15-а його адміністративний позов було задоволено, визнано протиправними дії Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України щодо скасування свідоцтва про хворобу № 1 від 16.02.1996 військово-лікарської комісії при Щорському районному військовому комісаріаті Чернігівської області на його ім'я та зобов'язано Центральну військово-лікарську комісію Міністерства оборони України скасувати протокол № 4231 від 13.11.2015 Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України в частині скасування свідоцтва про хворобу № 1 від 16.02.1996 військово-лікарської комісії при Щорському районному військовому комісаріаті Чернігівської області на ім'я підполковника ОСОБА_1 . Дане рішення набрало законної сили.
Однак, в кінці лютого 2016 року він дізнався, що Центральна військово-лікарська комісія Міністерства оборони України 20.01.2016 протоколом № 184 прийняла рішення, яким повторно відмінила свідоцтво про хворобу № 1 від 16.02.1996 військово-лікарської комісії при Щорському районному військовому комісаріаті Чернігівської області на його ім'я. Тобто, не зважаючи на те, що є судове рішення, яке набрало законної сили, Центральна військово-лікарська комісія Міністерства оборони України повторно з тих самих підстав, які були визнані вказаним вище рішенням суду як незаконні, відмінила постанову військово-лікарської комісії при Щорському районному військовому комісаріаті Чернігівської області про причинний зв'язок травми з виконанням обов'язків військової служби по свідоцтву про хворобу № 1 від 16.02.1996.
Представник позивача в судове засідання не прибув, надав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Ухвалою суду, постановленою без виходу до нарадчої кімнати від 19.07.2016, на підставі наявного клопотання, враховуючи вимоги Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800, до участі в справі, в якості другого відповідача, залучено Центральну військово-лікарську комісію Міністерства оборони України (далі - ЦВЛК МО України).
Представник ЦВЛК МО України в судове засідання не прибув, в письмових поясненнях просив розгляд справи здійснювати без його участі та зазначив, що ЦВЛК на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 22.12.2015 по справі № 825/3767/15-а на своєму засіданні 20.01.2016 (протокол № 184 від 20.01.2016) відмінила постанову ЦВЛК МО України про скасування свідоцтва про хворобу № І від 16.02.1996 на ім'я ОСОБА_1 . ВЛК Щорського райвійськкомату, винесену по протоколу № 4231 від 13.11.2013.
По протоколу засідання ЦВЛК МО України від 184 від 20.01.2016 ЦВЛК переглянула постанову про причинний зв'язок травми: «Старий компресійний перелом сьомого грудного хребця з помірно вираженим корінцевим синдромом» по свідоцтву про хворобу № 1 від 16.02.1996 на ім'я ОСОБА_1 і пов'язала зазначену травму з проходженням військової служби та відмінила постанову про причинний зв'язок травми з виконанням обов'язків військової служби ВЛК Щорського райвійськомату по зазначеному свідоцтву про хворобу на підставі статей 359, п. 6, 362 Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 04.01.1994 № 2 та п. 21.5 підпункту «д» Розділу ІІ Положення про військово-лікарське експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України 14.08.2008 № 402, так як факт і обставини отримання травми не підтверджені медичними і/або військово-обліковими документами.
Представник відповідача - МО України в судове засідання не прибув, надіслав клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку із його участю в судовому засіданні Ірпінського міського суду Київської області по справі № 367/1240/16-а. Однак, враховуючи те, що в минулому судовому засіданні представник МО України заявив, що Міністерство не має відношення до предмету позову та просив замінити їх як неналежного відповідача, та враховуючи положення ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу без участі представника МО України.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що позовні вимоги мають бути задоволені з таких підстав.
Колегією суддів встановлено, що ОСОБА_1 є колишнім військовослужбовцем. Наказом Міністра оборони України (по особовому складу), відповідно до Тимчасового положення про проходження військової служби особами офіцерського складу від 31.12.1995 № 02177, підполковник ОСОБА_1 був звільнений з військової служби у запас за п. 65 «в» (за станом здоров'я).
Постановою суду від 22.12.2015 по справі № 825/3767/15-а адміністративний позов ОСОБА_1 було задоволено та визнано протиправними дії ЦВЛК МО України щодо скасування свідоцтва про хворобу № 1 від 16.02.1996 військово-лікарської комісії при Щорському районному військовому комісаріаті Чернігівської області на ім'я підполковника ОСОБА_1 , 1950 р.н.; зобов'язано ЦВЛК МО України скасувати протокол № 4231 від 13.11.2015 ЦВЛК МО України в частині скасування свідоцтва про хворобу № 1 від 16.02.1996 військово-лікарської комісії при Щорському районному військовому комісаріаті Чернігівської області на ім'я підполковника ОСОБА_1 , 1950 р.н. (а.с. 11-13). Вказана постанова набрала законної сили 03.03.2016.
На виконання вищевказаної постанови суду ЦВЛК МО України було прийнято рішення, яким відмінено постанову № 4231 від 13.11.2015 ЦВЛК МО України про скасування свідоцтва про хворобу № 1 від 16.02.1996 на ім'я позивача. Одночасно відповідачем відмінено постанову ВЛК Щорського РВК про причинний зв'язок травми з виконанням обов'язків військової служби по свідоцтву про хворобу № 1 від 16.02.1996. Зазначені рішення комісії оформлені протоколом засідання від 20.01.2016 № 184 (а.с. 9).
Витяг з вищевказаного протоколу засідання комісії листом за № 273 було направлено на адресу Щорської районної державної адміністрації та головного лікаря Чернігівського обласного центру медико-соціальної експертизи (а.с. 8).
Вважаючи зазначені вище дії відповідачів протиправними, позивач звернувся до суду відповідним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам вказаної справи, колегія суддів зважає на таке.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 22.12.2015 по справі № 825/3767/15-а було встановлено, що ВЛК 411 окружного військового госпіталю, відповідно до розпорядження командира частини, було діагностовано у ОСОБА_1 захворювання, які пов'язані з проходженням військової служби. Вказаний висновок оформлений свідоцтвом про хворобу від 30.11.1995 № 1472, затверджений головою комісії 18.12.1995 № 6197.
Керуючись нормами Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 04.01.1994 № 2, ВО військового комісара Щорського РВК Чернігівської області було направлено медичну карту та рентгензнімки на судово-медичну експертизу в Чернігівське обласне бюро судово-медичної експертизи для вирішення питання про причинний зв'язок наявних наслідків травми, отриманої в період проходження служби у ОСОБА_1
14.02.1996 комісією бюро судово-медичної експертизи Чернігівського УЗО, з роз'ясненням прав та обов'язків, передбачених ст. 77 КПУ України та відповідальності передбаченої статтями 178-179 КК України встановлено, що громадянином ОСОБА_1 в 1982 році при проведенні тактичних навчань з бойової стрільби була отримана травма хребта. У нього наявний компресійний перелом 7 грудного хребта з помірно вираженим корінцевим синдромом, який міг виникнути в терміни, вказані в направленні (1982 рік) при проходженні військової служби .
На підставі висновків комісії бюро судово-медичної експертизи Чернігівського УЗО від 14.02.1996, військово-лікарською комісією при Щорському РВК 16.02.1996 було складено свідоцтво про хворобу № 1.
Тобто, у вищевказаній постанові суду досліджено фактичні обставини отримання ОСОБА_1 свідоцтва про хворобу від 16.02.1996 № 1, дії військово-лікарської комісії при Щорському РВК щодо видачі позивачу вказаного свідоцтва та надано їм правову оцінку. Крім того, під час розгляду справи суд дійшов висновку, що ЦВЛК МО України приймаючи рішення щодо скасування свідоцтва про хворобу № 1 від 16.02.1996 військово-лікарської комісії при Щорському РВК Чернігівської області на ім'я підполковника ОСОБА_1 , 1950 р.н. вийшла за межі наданих їй законодавством України повноважень, зокрема, Положення № 402.
Частиною 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства встановлено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
В своїй роботі ЦВЛК МО України керується Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженим наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 за № 402, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 (далі - Положення № 402).
Підпунктом 2.3.4 п. 2.3 Положення № 402 визначено виключний перелік прав, якими наділена ЦВЛК, а саме:
оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення;
перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи;
перевіряти організацію медичного огляду військовослужбовців та інших осіб у військових, цивільних лікувальних закладах, військових частинах;
перевіряти організацію та стан лікувально-діагностичної роботи у військових, цивільних лікувальних закладах, медичних підрозділах військових частин та ВВНЗ у цілях військово-лікарської експертизи;
витребовувати документи в частині, що характеризують обставини отримання захворювання, поранення, травми, каліцтва, необхідні для прийняття постанови про їх причинний зв'язок, а саме:
виписки (витяги) з матеріалів адміністративного розслідування, матеріалів дізнання або судового розгляду, а також витяги з наказів, актів;
особові та пенсійні справи, медичні документи (у разі витребовування оригіналів зазначених документів вони повертаються за належністю після складання протоколу);
архівні довідки, характеристики та інші документи, необхідні для прийняття постанови (у разі надання копій зазначених вище документів копії підшиваються до складеного протоколу та передаються до архіву зі строком зберігання 50 років);
залучати головних медичних фахівців Міністерства оборони України, лікарів-спеціалістів Головного військово-медичного клінічного центру та інших військових лікувальних закладів, спеціалістів інших спеціальностей, начальників медичної служби та представників командування (керівництва) військових частин, де проходить службу військовослужбовець, що оглядається, для вирішення питань військово-лікарської, лікарсько-льотної експертизи;
перевіряти у військових комісаріатах і закладах охорони здоров'я України організацію, стан та результати лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників та призовників, медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, осіб, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів;
направляти у військові лікувальні заклади на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби), військовозобов'язаних, резервістів, працівників;
запитувати від військових, цивільних лікувальних закладів, військових частин, військових комісаріатів і ВВНЗ додаткові дані для аналізу, узагальнення та оцінки результатів військово-лікарської експертизи;
надавати до Генерального штабу Збройних Сил України, командуванням видів, Сил підтримки Збройних Сил України, керівникам органів місцевої адміністрації результати лікувально-оздоровчої роботи, проведеної серед допризовників та призовників, медичного огляду військовослужбовців, членів їх сімей, кандидатів на навчання у ВВНЗ, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів та іншого контингенту;
розглядати, переглядати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України;
надавати роз'яснення щодо формулювання постанов ВЛК (ЛЛК).
Тобто, вказаним положенням Центральній військово-лікарській комісії МО України не надано право відміняти постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України, а лише переглядати їх, чи не затверджувати.
Крім того, суд звертає увагу, що наказом Міністра оборони України від 04.01.1994 № 2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.07.1994 за № 177/386, затверджено Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України (далі Положення № 2) (в редакції від 04.01.1994 та чинного на момент видачі свідоцтва про хворобу позивача).
Пунктом 60 вказаного положення визначено, що ВЛК військового комісаріату створюється у районному, міському та районному у місті військовому комісаріаті. Розділом IV положення визначено порядок встановлення причинного зв'язку захворювань (поранень) у військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на збори, і колишніх військовослужбовців з проходженням військової служби.
Відповідно до п. 376 Положення № 2 при наявності тілесних ушкоджень (відсутність кінцівки, дефекти кісток черепу, рубці після поранень, наявність чужорідних тіл) у колишніх військовослужбовців, учасників війни, інших бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку в країнах і частинах, які вели бойові дії, а також у колишніх військовополонених, у разі відсутності даних по їх медичний огляд ВЛК з цього приводу в період проходження військової служби, ці особи, незалежно від причини звільнення із Збройних Сил та інших військових формувань України і ступеня придатності до військової служби у даний час, для встановлення характеру і давності тілесних ушкоджень за направленням військового комісара підлягають огляду судово-медичним експертом (при необхідності після обстеження у лікувально-профілактичному закладі).
Результати медичного огляду заносяться в акт судово-медичного дослідження, свідоцтво про хворобу, складене ВЛК військового комісаріату за наслідками поранення, і разом з довідкою про проходження військової служби і перебування у частинах діючої армії, з посиланням на переліки, визначені Кабінетом Міністрів України, подаються в медико-соціальні експертні комісії (МСЕК) для встановлення причинного зв'язку інвалідності.
На підставі висновків комісії бюро судово-медичної експертизи Чернігівського УЗО від 14.02.1996, військово-лікарською комісією при Щорському РВК 16.02.1996 було складено свідоцтво про хворобу № 1. Інших документів, крім цього свідоцтва, в тому числі постанов, ВЛК Щорського РВК 16.02.1996 не складало та не затверджувало.
Враховуючи наведене колегія суддів зазначає, що протоколом від 20.01.2016 № 184 засідання ЦВЛК МО України було відмінено постанову ВЛК Щорського РВК про причинний зв'язок травми з виконанням обов'язків військової служби по свідоцтву про хворобу № 1 від 16.02.1996, яка ВЛК Щорського РВК 16.02.1996 фактично не складалась та не затверджувалась. Відповідно до п. 376 Положення № 2 згідно із актом бюро судово-медичної експертизи Чернігівського УЗО від 14.02.1996 вказаною вище комісією було складено тільки свідоцтво про хворобу № 1 від 16.02.1996.
Аналізуючи вищенаведене колегія суддів вважає, що відмінивши постанову ВЛК Щорського РВК про причинний зв'язок травми з виконанням обов'язків військової служби по свідоцтву про хворобу № 1 від 16.02.1996 ЦВЛК МО України фактично скасувала в інший спосіб вказане вище свідоцтво про хворобу ОСОБА_1 . За наведених обставин, позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та мають бути задоволені.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно із ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На думку колегії суддів, позивачем доведено ті обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, а відповідачем не доказана правомірність своїх дій, тому позовні вимоги мають бути задоволені в повному обсязі.
Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» судові витрати з позивача не стягуються.
Керуючись статтями 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України щодо скасування свідоцтва про хворобу військово-лікарської комісії при Щорському районному військовому комісаріаті Чернігівської області від 16.02.1996 № 1, виданого на ім'я підполковника ОСОБА_1 (протокол Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України від 20.01.2016 № 184).
Зобов'язати Центральну військово-лікарську комісію Міністерства оборони України скасувати протокол від 20.01.2016 № 184 в частині скасування свідоцтва про хворобу військово-лікарської комісії при Щорському районному військовому комісаріаті Чернігівської області від 16.02.1996 № 1, виданого на ім'я підполковника ОСОБА_1 .
Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Головуючий суддя С.В. Бородавкіна
Судді: Л.О. Житняк
О.В. Кашпур