Постанова від 29.07.2016 по справі 663/1436/16-а

Справа № 663/1436/16-а

Провадження № 2-а/663/32/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2016 року Скадовський районний суд Херсонської області у складі:

головуючої судді - Ведмідської Н.І.,

секретарі - Пенза Н.І., Молошенко В.О.,

за участю позивачки - ОСОБА_1 ,

представника відповідачки - Мялківської О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в приміщенні Скадовського районного суду Херсонської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Скадовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області про визнання протиправними дій Скадовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області, щодо відмови в призначенні пенсії по втраті годувальника та спонукання до вчинення певних дій,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом в якому зазначила, що її покійний чоловік працював слюсарем 5-го розряду в ПМК - 156 Каховсільгоспбуду і був призваний на воєнні збори з цього підприємства під час ліквідації аварії на ЧАЕС. Він брав безпосередню участь у ліквідації наслідків цієї аварії, в тому числі виконував роботи по очищенню даху 3-го енергоблоку де одержав значну ступінь опромінення, що призвело до його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 . Таким чином, ОСОБА_2 мав статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи і віднесена до І категорії А (ліквідатор). Також він мав статус інваліда війни I групи, захворювання якого пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

З 22.12.1998 року ОСОБА_2 призначена пенсія по інвалідності від захворювання, пов'язаного з наслідками аварії на ЧАЕС, згідно статті 11 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» від 09.04.1992 року №2262-12, як інваліду армії, прирівненому до інвалідів війни. Після смерті чоловіка 09.04.2004 року їй надано статус вдови інваліда війни, а з 13 листопада 2015 року надано статус дружини померлого громадянина із числа ліквідаторів першої категорії «А», смерть якого пов'язана із Чорнобильською катастрофою. Вона звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії в зв'язку з втратою годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», оскільки пенсія чоловіку призначена саме за цим Законом, однак рішенням УПФУ від 04.02.2016 року №3 в призначенні пенсії по втраті годувальника їй відмовлено так як визначено статус померлого чоловіка ОСОБА_2 не як військовослужбовця, а віднесено до військовозобов'язаних запасу, призваних на воєнні збори. Вважає, що висновок відповідача суперечить чинному законодавству, а саме ст.10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Крім того, вважає, що пенсія ОСОБА_2 , як інваліду війни від захворювання, пов'язаного з ліквідацією аварії на ЧАЕС, нараховувалась невірно, в супереч ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, що виконували роботи в зоні відчуження і стали інвалідами, захворювання яких пов'язано з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджено експертним висновком, пенсії призначають у розмірі відшкодування фактичних збитків. Довідка щодо розміру нарахованої заробітної плати для призначення пенсії була надана ВАТ «ПМК - 156 Каховсільгоспбуду», як правонаступником вказаного підприємства, в якій не вказано та не може бути вказано премію яку він отримав за особливо небезпечну роботу з фонду Міненерго СРСР.

Так, розпорядженням Ради Міністрів СРСР від 17 травня 1986 року N964-рс „Про виділення Міненерго СРСР додаткового фонду заробітної плати” встановлено преміювання в сумі до 1000 крб, за виконання особливо важливих завдань по ліквідації аварії на ЧАЕС, з метою прискорення робіт по ліквідації наслідків аварії виділено в Міненерго СРСР додатковий фонд заробітної плати в розмірі 100 тис. руб. для нагородження працівників в залежності від небезпечності та важності робіт премією в розмірі до 1000 руб. Отже премія виплачувалась із додаткового фонду оплати праці згідно інструкції ЦСУ СРСР №10-80 від 03.06.1980 року та обкладалась відрахуванням на соціальне страхування в тому числі і пенсійне, тому входить в нарахування заробітної плати для призначення пенсій.

Вказана, премія, згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. N1210 «Про порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в усіх випадках, передбачена підпунктом Згідно пункту 1 Постанови Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10 червня 1986 р. N 207-7 може бути врахована у розмірі не більше як 400 карбованців на місяць, що було визначено умовами оплати праці для осіб, які безпосередньо брали участь у роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи і запобіганням забрудненню навколишнього природного середовища, і після проведеного розрахунку додається до суми обчисленого заробітку.

ОСОБА_2 був нагороджений за виконання особливо важливого завдання 29.09.1986 року премією в розмірі 1000 крб., що підтверджується архівною довідкою МОУ про нагородження з посиланням на відомість про виплату премії та Службовою запискою з ЧАЕС про представлення до нагороди, але листом від 19.07.2016 року, їй відмовлено в зарахуванні премії до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії. Організація ПрАТ „ПМК-156” в якій працював її чоловік не може включити цю премію до довідки про нарахування пенсії, в зв'язку що премія надавалась Урядовою комісією і документи на її виплату знаходились в військовій частині НОМЕР_1 .

Просить визнати неправомірними дії Скадовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області щодо відмови в наданні ОСОБА_2 статусу військово¬службовця. Визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови їй в нарахуванні пенсії по втраті годувальника, як дружині військовослужбовця померлого внаслідок хвороби отриманої при ліквідації ЧАЄС. Визнати її статус як дружини померлого військовослужбовця від хвороби, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України Скадовського району Херсонської області нарахувати пенсію по втраті годувальника, як дружині померлого від, хвороби отриманої при виконанні обов'язків військової служби військовослужбовця відповідно до ст.29, ст.30 та ст.36 Закону в розмірі 70% від нарахованої пенсії померлого годувальника з розрахунку заробітної плати обчисленої для нарахування пенсії. Зобов'язати відповідача перерахувати пенсію по втраті годувальника з числа військовослужбовців з включенням премії з розрахунку 428,19 грн. за один день з 14.06.2016 року.

Представник відповідача позов не визнав та пояснив, що позивачка не може вважатися вдовою військовослужбовця, оскільки її чоловік ОСОБА_2 брав участь в ліквідації аварії на ЧАЕС не як військовослужбовець, а яквійськовозобов'язаний який призваний на військові збори. Таким чином пенсія не підлягає перерахуванню. Також не може бути враховано отриману ним премію за виконання особливо небезпечних робіт по ліквідації аварії, оскільки вона не зазначена в довідці з міста роботи ОСОБА_2 та не підтверджена первісними документами з міста роботи.

Заслухавши пояснення сторін дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного висновку.

Представник відповідача не заперечує, що чоловік позивачки ОСОБА_2 призваний на військові збори та брав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Висновком МСК йому встановлено першу групу інвалідності у зв'язку з захворюванням пов'язаним із виконанням обов'язків військової служби по ліквідації аварії на ЧАЕС, - безтерміново.(а.с.09)

Згідно Експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України від 25.09.2015 року №4206 встановлений причинний зв'язок хвороби та смерті ОСОБА_2 , а саме, що захворювання призвело до смерті чоловіка позивачки, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.(а.с.11)

Листом від 04 лютого 2016 року відповідач відмовив позивачці в призначенні пенсії по втраті годувальника як вдові військовослужбовця у відповідності до ст.29 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб, посилаючись на те, що її чоловік не мав статусу військовослужбовця, а мав статус військовозобов'язаного, який перебував на військових зборах.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів ПФУ визначено Законом № 1058-IV.

За правилами статті 10 Закону № 796-ХІІ учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.

При цьому згідно з приміткою до цієї статті до військовослужбовців належать, зокрема, військовозобов'язані, призвані на військові збори.

У період перебування ОСОБА_2 на військових зборах діяв Закон СРСР від 12 липня 1967 року №1950-VII «Про загальний військовий обов'язок».

Відповідно до статей 5, 6 цього Закону (зі змінами, внесеними Указом Президії Верховної Ради СРСР від 17 грудня 1980 року № 3535-Х) військова служба складається з дійсної військової служби та служби в запасі Збройних Сил СРСР. Громадяни, які перебувають на дійсній військовій службі, іменуються військовослужбовцями, а ті, що перебувають у запасі, - військовозобов'язаними.

За правилами статей 7-9 цього Закону військовослужбовці і військовозобов'язані приймають військову присягу на вірність своєму народові, поділяються на солдатів, матросів, сержантів, старшин, прапорщиків, мічманів і офіцерський склад та кожному присвоюється відповідне військове звання.

Військовослужбовці і призвані на військові збори військовозобов'язані користуються всією повнотою соціально-економічних, політичних та особистих прав і свобод і несуть усі обов'язки громадян СРСР, передбачені Конституцією СРСР.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни здійснює Закон № 2232-ХІІ.

Відповідно до частини дев'ятої статті 1 цього Закону щодо військового обов'язку громадяни України поділяються, зокрема, на такі категорії: військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

За правилами частини першої статті 16 Закону України від 6 грудня 1991 року №1934-XII «Про Збройні Сили України» держава забезпечує соціальний і правовий захист військовослужбовців, резервістів, які виконують обов'язки служби у військовому резерві, та військовозобов'язаних, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, членів їх сімей, працівників Збройних Сил України, а також членів сімей військовослужбовців, резервістів та військовозобов'язаних, які загинули (померли), пропали безвісти, стали інвалідами під час виконання службових обов'язків або постраждали у полоні в ході бойових дій (війни), в умовах надзвичайного стану чи під час виконання службових обов'язків за межами України в порядку військового співробітництва або у складі національного контингенту чи національного персоналу у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки.

Закон України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», який визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі, поширюється також на військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, і членів їх сімей (підпункт 3 пункту 1 статті 3 цього Закону).

Системний аналіз наведених норм дає підстави дійти висновку, що громадяни із числа військовозобов'язаних, які проходять збори (навчальні, перевірочні, спеціальні), у цей період вважаються такими, що проходять військову службу та користуються гарантіями держави на рівні із іншими військовослужбовцями.

Зазначене вище кореспондується зі статтею 10 Закону № 796-ХІІ, згідно з якою до військовослужбовців належать, зокрема, військовозобов'язані, призвані на військові збори. Саме такого висновку дійшов Верховний суд України в постанові від 1 березня 2016 у справі №398/5910/14-а.

Згідно ст.29 Закону № 2262-ХІІ, пенсії в разі втрати годувальника сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються, якщо годувальник помер у період проходження служби або не пізніше 3 місяців після звільнення зі служби чи пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби, а сім'ям пенсіонерів з числа цих військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом - якщо годувальник помер у період одержання пенсії або не пізніше 5 років після припинення її виплати. При цьому сім'ї військовослужбовців, які пропали безвісти в період бойових дій, прирівнюються до сімей загиблих на фронті.

Відповідач не заперечує, що пенсія ОСОБА_2 призначена, як інваліду війни та ліквідатору на ЧАЕС 1 категорії відповідно до ст.11 Закону ще з 22.12.1998 року і нараховувалась по день смерті.

Стаття 36 Закону Закону № 2262-ХІІ передбачає, що пенсії в разі втрати годувальника призначаються в таких розмірах:

а) членам сімей військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули (померли) внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, які є непрацездатними та перебували на утриманні загиблого (померлого) годувальника - 70 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на одного непрацездатного члена сім'ї.

Таким чином, доводи позивачки, про те, що її чоловік має статус військовослужбовця який помер у зв'язку із захворюванням пов'язаним з виконанням військових обов'язків під час ліквідації аварії на ЧАЕС ґрунтуються на вимогах закону, отже вона як дружина має право на пенсію у відповідності до ст.29, ст.30, п. «а» ст.36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Стосовно вимог про зарахування до суми з якої обраховується пенсія, премії, суд вважає зауважити на наступне.

Позивачці відмовлено в зарахуванні премії яку отримав ОСОБА_2 як військовослужбовець військової частини № НОМЕР_1 за виконання особливо небезпечних робіт по ліквідації аварії на ЧАЕС про що свідчить лист відповідача від 19.07.2016 року №1489/14. Відповідач мотивував своє рішення відсутністю даних про премію в довідці з місця роботи ОСОБА_2 , тобто в Скадовському ПМК -156 Каховсільгоспбуду.

Як вбачається з Архівної копії Службової записки за підписом заступника головного інженера станції ЛПА від 02.10.1986 року, ОСОБА_2 як військовослужбовця в/ч НОМЕР_1 Одеського військового округу представлено до урядової нагороди та премії в сумі 500 руб.(а.с. 18)

Згідно Архівної довідки галузевого державного архіву Міноборони України, за архівними документами ОСОБА_2 брав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 27.09.1986 року (наказ №0147) до 11 жовтня 1986 року(наказ №0161). В роздавальній відомості №172 яка зберігається у фінансових документах в/ч НОМЕР_1 відображено отримання премії за виконання особливо небезпечних робіт 29.09.1986 року в сумі 1000 руб. Отримав дозу випромінювання 22,15 рентген.(а.с.17)

Копію роздавальній відомості на яку міститься посилання в довідці надано судові (а.с.26)

Оплата праці військовозобов'язаних запасу, призваних на військові збори, які у 1986-1990 роках виконували роботи в зоні відчуження, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища здійснювалась у відповідності до діючого на той час законодавства.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 року N523 дозволено пенсію військовозобов'язаних запасу, які в період призову на військові збори виконували роботи у зоні відчуження, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС до вересня 1986 року, обчислювати виходячи із фактично нарахованого заробітку.

Отже, якщо за даними особистого рахунку у 1986 році розрахунок заробітної плати зазначеній категорії працівників відповідає вимогам нормативних документів з питань оплати праці працівників, відряджених у зону ЧАЕС (щодо порядку визначення денної тарифної ставки та додаткової оплати праці за роботу у вихідні і святкові дні), пенсія військовозобов'язаному запасу може обчислюватись виходячи із фактично нарахованого заробітку.

Відповідно до постанови Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 7 травня 1986 р. N 153/10-43 премія за роботу працівника в зоні ЧАЕС виплачувалась у відповідності з діючими на підприємстві системами преміювання.

Крім того, запроваджувалась одноразова премія за рахунок коштів, що виділялись Мінфіном СРСР і Держпланом СРСР в розпорядження Міненерго СРСР, для заохочення працівників підприємств, незалежно від їх відомчого підпорядкування. Розмір премії, що виплачувалась одному працівнику, не повинен був перевищувати 400 крб. (підпункт 3 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 року N207-7 Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 р. N523 яка була чинною на час нарахування ОСОБА_2 пенсії, дозволено виплачувати на таких умовах одноразову премію (до 400 крб.) враховувати при призначенні пенсії.

Про необхідність врахування такої премії при призначенні пенсії військовозобов'язаним запасу, призваним на військові збори, які у 1986-1990 роках виконували роботи в зоні відчуження, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС також зазначено в п.5 листа - роз'яснення МінСоцполітики України від 13.04.2001 року №03-3\1652-018-2 «Про оплату праці у зоні відчуження ЧАЕС у 1986-1990 рр. осіб, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища». Таким чином, вимога позивачки в частині необхідності врахувати при розрахунку пенсії отриману її чоловіком премію з обмеженням в 400 крб. є правомірною.

Оскільки виплату одноразової премії військовослужбовцям в/ч НОМЕР_1 здійснювало не Скадовська ПМК №156 в якому працював ОСОБА_2 , є цілком логічним відсутність у підприємства даних про її нарахування та отримання, однак це не має бути перешкодою позивачці в поновленні її порушеного права.

Пунктом 7 Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженого постановою КМУ №1210 від 23.11.2011 року передбачено, що пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у ІІІ зоні - 5, у II зоні - 4, у І зоні - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Згідно з частиною другою статті 40 Закону №796-XII військовозобов'язаним, вільнонайманим, призваним та направленим для ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, а також тим, які несуть службу на території радіаційного забруднення, оплата праці провадиться згідно зі статтею 39 цього Закону за всі календарні дні роботи на підставі довідки, яка надається військовою частиною.

Таким чином, невід'ємною складовою підстав та порядку перерахунку пенсії є беззаперечне підтвердження відомостей, що містяться в довідці, відповідними первинними документами бухгалтерського обліку та не виключається надання таких даних військовими частинами.

Враховуючи, що нарахування та отримання ОСОБА_2 одноразової премії з фонду який виділений Мінфіном СРСР, Держпланом СРСР та Міненерго СРСР для виплати працівникам, які брали безпосередню участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС підтверджується Архівними довідками з посиланнями безпосередньо на документ первісного бухгалтерського обліку, тобто роздавальну відомість копію якої надано, тоді як оригінал відомості зберігається в державному архіві МОУ в документах в/ч НОМЕР_1 , суд вважає вірним та справедливим зарахування премії в сумі до 400 крб. в пенсію яка має бути нарахована позивачці по втраті годувальника.

Оскільки не є належним способом захисту порушеного права вимоги про надання певного статусу ОСОБА_2 та позивачці, позов в цій частині задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. ст.160, 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 , - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Скадовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області, щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника, як дружині військовослужбовця ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , - померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Зобов'язати Скадовське об'єднане управління Пенсійного фонду України Херсонської області нарахувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженки с. Виноградове, Олешківського (Цюрупинського) району, Херсонської області, ідентифікаційний номер: НОМЕР_2 , зареєстрованій за адресою: АДРЕСА_1 , пенсію по втраті годувальника, як дружині померлого військовослужбовця внаслідок захворювання пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та відвертанням забруднення довкілля, у відповідності до п. «а» ст.36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Зобов'язати включити в суму з якої розраховується пенсія по втраті годувальника, як дружині померлого військовослужбовця внаслідок захворювання пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та відвертанням забруднення довкілля, - премію отриману ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , - померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , за виконання особою небезпечних робіт в сумі 400 грн.

В задоволенні інших вимог,- відмовити за необґрунтованістю.

Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду Одеської області через Скадовський районний суд Херсонської області протягом 10 днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Н. І. Ведмідська