02.08.2016
Справа № 664/1726/16-ц
02 серпня 2016 року Цюрупинський районний суд
Херсонської області
у складі:
головуючого судді Заславець Н.В.,
за участю секретаря судового засідання Бондаревої Т.К.,
у присутності заявника ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Олешки в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1, в інтересах дочки ОСОБА_2, заінтересована особа Цюрупинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області, про встановлення факту народження дитини, -
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, в інтересах своєї дочки ОСОБА_2 звернулася до Цюрупинського районного суду Херсонської області із заявою про встановлення факту народження у її дочки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, дитини - дівчинки ОСОБА_3, 06 березня 2015 року, на тимчасово окупованій території у місті Сімферополі Автономної Республіки Крим, Україна. Заявник та її дочка ОСОБА_2 - уродженки ІНФОРМАЦІЯ_3, являються громадянами України, та зареєстровані в ІНФОРМАЦІЯ_4, де дочка постійно проживає
У заяві зазначено, що ОСОБА_2 перебуває у шлюбі з громадянином ОСОБА_4 Федерації ОСОБА_5, який відмовився виїздити з анексованого півострова на материкову територію України з метою реєстрації шлюбу та народження дитини відповідно до законів України. Тому на підтвердження надає копію свідоцтва про шлюб її дочки ОСОБА_2 із ОСОБА_5, який укладено 11.09.2014 року Сімферопольським районним департаментом відділу ЗАГС міністерства юстиції Республіки Крим, та отримала прізвище ОСОБА_6 На час народження дитини територія Автономної Республіки Крим була окупована, тому отримати свідоцтво про народження дитини відповідно до законодавства України її дочка не має змоги, оскільки відповідно до ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважається незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами є недійсним і не створює правових наслідків та Цюрупинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області відмовив їй в отриманні свідоцтва про народження, оскільки пред'явлений медичний документ про народження дитини не відповідає формі, визначеній законодавством України.
В судовому засіданні ОСОБА_1 подану заяву підтримала та просить її задовольнити. Суду пояснила, що 06.03.2015 року у м. Сімферополі в пологовому будинку її дочка ОСОБА_2 народила дитину - її онучку. При цьому, на час народження дитини територія Автономної Республіки Крим була окупована, тому дочка отримала медичне свідоцтво про народження, але не встановленого законодавством України зразка. З метою отримання медичної допомоги народження дитини було зареєстровано відповідно до законодавства діючих в АР Крим окупаційних органів, і дочка отримала свідоцтво про народження ОСОБА_7, 06 березня 2015 року. За сімейними обставинами до цього часу дочка не змогла належним чином здійснити реєстрацію новонародженої відповідно до законодавства України. Чоловік покинув її та виїхав до Росії і зв*язок між ними обірвався, зять не утримує ні дружину, ні новонароджену дитину, заперечує свій шлюб та батьківство, дочка на даний час працює, щоб утримувати себе і дитину. На даний час з метою реєстрації народження дитини просить встановити факт народження дитини в Україні та одночасно вирішити питання про походження дитини від дочки, зазначивши її матір*ю новонародженої, та вказати її належність до громадянства України, оскільки Цюрупинським відділом ДРАЦС у проведенні реєстрації дитини їм відмовлено, також просить батьком дитини вказати ОСОБА_8. Крім цього пояснила, що вона з чоловіком придбали в м. Олешки будинок по пров. Північному, №7, в якому проживають, і встановлення факту народження онуки в Україні їм необхідно для реєстрації народження дитини та підтвердження її громадянства України з метою забезпечення безперешкодного спілкування та її виїзду з тимчасово окупованої території в Херсонську область.
В судове засідання представник заінтересованої особи Відділу ДРАЦС не з'явився, надавши заяву про розгляд справи без участі представника.
Будучи допитаною в судовому засіданні за її клопотанням у якості свідка ОСОБА_1 підтвердила суду про відомі їй обставини за поданою заявою, зокрема про те, що у її дочки ОСОБА_2 дійсно 06 березня 2015 року народилася дитина - дівчинка, яку назвали ОСОБА_7. Вона особисто була присутня при пологах і народженні онуки. Дочка утримує та виховує дитину самостійно. За місцем проживання дитина отримує медичну допомогу, оскільки перебуває на обліку у лікаря за станом здоров*я. На даний час дочка проживає в м. Сімферополі у будинку
своєї бабусі по вул. Лексіна, №14. Дочка ОСОБА_2 є громадянкою України, яка 11.09.2014 року під час вагітності в Автономній Республіці Крим одружилася з ОСОБА_5, про що отримала свідоцтво, видане незаконними органами влади окупованої території, подружні стосунки дочки з чоловіком припинені.
Заслухавши пояснення заявника, допитавши заявника у якості свідка, дослідивши матеріали справи, оцінивши отримані докази суд приходить до висновку, що подана заява є обґрунтованою з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що відповідно до копії паспорту серії ЕС №257345 виданого Сімферопольським РВДУ МВС України в Криму 21.02.1997 року ОСОБА_1 є громадянкою України (а.с.4-5). Відповідно до копії паспорту ЕТ №211294, виданого Залізнодорожним РВДУ МВС України в Криму 03.12.2009 року ОСОБА_2 є громадянкою України( а.с.6) Відповідно до паспортів заявник та її дочка - уродженки ІНФОРМАЦІЯ_3, являються громадянами України, заявник та її дочка ОСОБА_2 постійно проживають в ІНФОРМАЦІЯ_5 та зареєстровані по вул. Лексіна,
№ 14. Заявник проживає в ІНФОРМАЦІЯ_6 у власному будинку. Копією свідоцтва ІУ-АП за № 368231, виданого Мирнівською сільською радою Сімферопольського району Республіки Крим 02.08.1993 року, актовий запис №67 про народження ОСОБА_2,ІНФОРМАЦІЯ_2, підтверджено родинні стосунки із заявником, яка зазначена її матір*ю (а.с.7).
Відповідно до копії свідоцтва про укладення шлюбу серія І- АЯ № 510910, виданого 11.09.2014 року Сімферопольським районним департаментом відділу ЗАГС міністерства юстиції Республіки Крим ОСОБА_2 уклала шлюб із ОСОБА_5 та отримала прізвище ОСОБА_6Ю.(а.с.8)
Медичне свідоцтво про народження дитини відсутнє, відповідно до Протоколу ультразвукового дослідження вагітних від 25.10.2015 року ОСОБА_2 відповідно до наказу МОЗ України №437 від 15.07.2011 року пройшла обстеження, за результатами якого їй встановлено вагітність 22 неділі, плід один, стать не визначалася виходячи з положення плоду зі спини (а.с.19).
Відповідно до довідки про народження №1126 від 21.03.2015 року та свідоцтва про народження 1-АЯ за №546443 від 20.03.2015 року ОСОБА_6 зазначена матір*ю дитини ОСОБА_7, яка народилася 06.032015 року в м. Сімферополі , Республіка Крим(а.с.9-10).
Цюрупинським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області заявнику відмовлено у проведенні реєстрації народження дитини, оскільки ОСОБА_1 не пред*явлено медичний документ про народження дитини за формою, визначеною наказом МОЗ України від 08.08.2006 року №545 « Про впорядкування ведення медичної документації , яка засвідчує випадки народження і смерті», зокрема медичне свідоцтво про народження чи його дублікат, а надане свідоцтво про народження дитини , видане відділом ЗАГС м. Сімферополя на тимчасово окупованій території АР Крим є недійсним ( а.с.11).
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до ч. 1 ст. 257-1 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України може бути подана батьками та родичами дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Відповідно до ч.4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану та п.2 Глави 1 Розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 №52/5 підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є: медичне свідоцтво про народження (форма № ЮЗ/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 року за № 1150/13024 (далі - медичне свідоцтво про народження), що видається закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я державна реєстрація народження проводиться на підставі медичного свідоцтва про народження або медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма № 103-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024 (із змінами) (далі - медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу), та висновку про підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я за формою, встановленою у додатку 3 до Порядку підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 січня 2013 року № 9.
Відповідно до п.4 ч.4 ст.13 цього Закону за відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до ч.2 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Статтею. 18 цього Закону громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Відповідно до положень ст.257-1 ЦПК України у рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
На підставі вищевикладеного, враховуючи те, що заявник та її дочка, в інтересах якої подано вказану заяву, не мають можливості надати документи, необхідні для проведення державної реєстрації народження дитини, яка народилася на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим, суд приходить до висновку про законність та обґрунтованість заявлених вимог щодо встановлення факту народження дитини і її походження від дочки заявника, яка є матір*ю дитини, оскільки реєстрація народження дитини неможлива без відповідного рішення суду, а факт народження дитини повністю підтверджений доказами, дослідженими судом, а тому заявлена вимога підлягає задоволенню щодо того, що 06 березня 2015 року ОСОБА_2 в місті Сімферополі Автономної Республіки Крим, Україна народила дочку ОСОБА_3.
Батьком дитини суд не може зазначити ОСОБА_8, оскільки документ про укладення шлюбу відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є недійсним і не створює правових наслідків. Свідоцтво про шлюб органами державної влади України не видавалося та доказів встановлення факту реєстрації шлюбу органами державної влади України не надано. Крім того, законодавство України визначає можливість встановлення походження дитини у випадку відсутності свідоцтва про шлюб (ст.ст. 125, 126, 128 Сімейного кодексу України). Також, суд не може визначити по батькові дитини, оскільки ці дані залежать від прізвища та імені батька, яке за відсутності шлюбу та заяви батька дитини визначається за заявою матері в порядку ч.1 ст. 135 СК України.
Відповідно до положень ст. 257-І ЦПК України рішення підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст. ст. 10,60, 234, 235, 256, 257-І, 293, 212-215 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_1 в інтересах дочки ОСОБА_2 про встановлення факту народження дитини задовольнити частково.
Встановити факт народження дитини - дівчинки ОСОБА_3, дата народження: 06.03.2015 року, місце народження: м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, громадянки України, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_7 Крим.
Мати дитини - ОСОБА_2, дата народження - 30.09.1993 р., громадянка України, місце реєстрації: м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, вул. Лексіна, №15.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
На рішення може бути подано апеляційну скаргу до Апеляційного суду Херсонської області через Цюрупинський районний суд Херсонської області протягом десяти днів з дня його проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні під час проголошення судового рішення - протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя підпис ОСОБА_9
Копія відповідає оригіналу.
Суддя Заславець Н.В.