Рішення від 19.07.2016 по справі 908/1280/16

номер провадження справи 17/31/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.07.2016 Справа № 908/1280/16

за позовною заявою: Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області, 69001, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 50

до відповідача 1: закритого акціонерного товариства “Верхньо-Хортицький авторемонтний завод”, 69089, м. Запоріжжя, вул. Марко Вовчок, буд. 20

до відповідача 2: Запорізької міської ради, 69105, м. Запоріжжя, пр. Леніна, буд. 206 (пр. Соборний, буд. 206)

про зобов'язання відповідача 1 передати, а відповідача 2 прийняти за актом прийому-передачі житловий будинок

суддя Корсун В.Л.

У засіданні приймали участь представники:

від позивача: ОСОБА_1, довіреність від 23.02.16 № 22/171

від відповідача 1: ОСОБА_2, довіреність від 06.06.16 б/н

ОСОБА_3, довіреність від 07.07.16

від відповідача 2: ОСОБА_4, довіреність від 29.06.16 № 01/02-17/03621

СУТЬ СПОРУ:

10.05.16 до господарського суду Запорізької області звернулось Регіональне відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області (далі РВ ФДМУ по Запорізькій області) з позовними вимогами до відповідачів: 1 - закритого акціонерного товариства “Верхньо-Хортицький авторемонтний завод” (надалі ЗАТ “В/Х АРЗ”), 2 - Запорізької міської ради, про зобов'язання ЗАТ “В/Х АРЗ” передати, а Запорізьку міську раду прийняти за актом прийому-передачі житловий будинок по вул. Зачиняєва, 90 у м. Запоріжжя.

10.05.16 автоматизованою системою документообігу суду здійснено розподіл справ між суддями та визначено вказану позовну заяву до розгляду судді Корсуну В.Л.

Ухвалою від 10.05.16 судом порушено провадження у справі № 908/1280/16, якій присвоєно № провадження 17/31/16, судове засідання призначено на 25.05.16. У сторін витребувані документи, які необхідні для всебічного та об'єктивного розгляду і вирішення справи по суті.

Ухвалою від 25.05.16 судом задоволено клопотання представника позивача, строк вирішення спору по справі продовжено на 15 днів, розгляд справи відкладено на 06.06.16.

В судових засіданнях 06.06.16, 13.07.16 та 15.07.16 судом оголошувались перерви на 13.07.16, 15.07.16 та на 19.07.16 відповідно.

За клопотанням представників сторін розгляд справи здійснювався без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.

У засіданні суду 19.07.16, на підставі ст. ст. 821, 85 ГПК України, судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Представникам сторін повідомлено про дату виготовлення рішення у повному обсязі.

Представник позивача підтримав заявлені вимоги у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві, зазначав наступне. Рішеннями Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 26.06.2007 у справах №№ 2-59б/2007р, 2-706/2007, 2-707/2007, 2-708/2007 визнано недійсним акт передачі від 30.10.95, який є невід'ємним додатком до договору купівлі-продажу державного майна від 03.07.95 № 156, в частині передачі ЗАТ “В/Х АРЗ” житлового будинку № 90 по вул. Зачиняєва в м. Запоріжжя стосовно квартир за №№ 1, 2, 3, 4. На підставі прийнятих рішень суду житловий будинок № 90 по вул. Зачиняєва в м. Запоріжжі повернуто до державної власності по акту приймання-передачі від 10.08.07 складеному ЗАТ “В/Х АРЗ” та РВ ФДМУ по Запорізькій області. 23.04.09 виконавчим комітетом Запорізької міської ради, з урахуванням вказаних рішень Ленінського районного суду м. Запоріжжя, прийнято рішення № 141/45 “Про оформлення права державної власності на житловий будинок (літ.А-2) по вул. Зачиняєва, 90”. Відповідно до вказаного рішення, право власності на даний будинок оформлено за державою в особі регіонального відділення, оформлено технічний паспорт та видано свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 10.06.09. Рішенням Запорізької міської ради № 52 від 30.09.09 “Про надання згоди на прийняття житлових будинків до комунальної власності міста” визначено перелік підприємств, які готують до передачі в комунальну власність міста житлові будинки, що перебувають у їх повному господарському віданні і є об'єктами права державної власності, зокрема у переліку зазначено ЗАТ “В/Х АРЗ”. 28.01.10 РВ ФДМУ по Запорізькій області видано наказ № 49 “Про передачу у комунальну власність територіальної громади м. Запоріжжя житлового будинку, що знаходиться на балансі ЗАТ “В/Х АРЗ”. Однак, не зважаючи на прийняті рішення про передачу із державної до комунальної власності житлового будинку розташованого за адресою: м. Запоріжжя, вул. Зачиняєва, 90 зазначені рішення залишаються не виконаними. Листом від 01.02.10 № 11-11-00569 регіональне відділення повідомило директора ЗАТ “В/Х АРЗ” про необхідність передачі житлового будинку у комунальну власність та в подальшому неодноразово листами (від 06.04.10 № 11-11-01949, від 24.12.13 № 11-11-09089, від 21.08.14 № 11-01-05536) вимагало від ЗАТ “В/Х АРЗ” передати державний житловий фонд до комунальної власності. Разом з тим, вказана вимога не виконана. Вказане суперечить Закону України “Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності”, Положенню про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському відданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.95 № 891, порушує інтереси держави та права мешканців. Інтереси держави, в даному випадку, полягають у передачі об'єкта державного житлового фонду до комунальної власності та потребують захисту. На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 144 Конституції України, ст. ст. 2, 4, 7 Закону України “Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності” просить суд зобов'язати відповідача 1 передати, а Запорізьку міську раду прийняти за актом прийому-передачі житловий будинок розташований за адресою: м. Запоріжжя, вул. Зачиняєва, 90.

Відповідач 1 проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві від 07.07.16 № 07/01/0716. Просить суд відмовити в задоволенні позовної вимоги до ЗАТ “В/Х АРЗ” з огляду на те, що на його думку ЗАТ “В/Х АРЗ” не є належним відповідачем в спірних правовідносинах, оскільки не має жодного відношення до предмету спору - житлового будинку 90 по вул. Зачиняєва в м. Запоріжжя, при наймі з 10.06.09, а саме з моменту реєстрації права власності на вказаний будинок за державою Україна в особі РВ ФДМУ по Запорізькій області та на підставі акту від 10.08.07, в якому засвідчено про фактичну передачу ЗАТ “В/Х АРЗ” позивачеві будинку 90 по вулиці Зачиняєва в м. Запоріжжі. Позивач ніколи після 10.06.09 не звертався до відповідача 1 з пропозиціями, щодо вказаного будинку, а представники позивача помилково та безпідставно вважають, що ЗАТ “В/Х АРЗ” має на балансі спірну будівлю. Стосовно будь якого балансу між власником, яким є позивач, та балансоутримувачем мають бути складені відповідні письмові документи (договір, акт прийому передачі тощо). Вважає, що будинок 90 вул. Зачиняєва в м. Запоріжжі був приватною власністю ЗАТ “В/Х АРЗ” з 03.07.95 до 10.06.09, а це є термін після якого вже позивач набув права власності на зазначений будинок після відповідної реєстрації та відповідного набуття права власності на будинок у відповідності до ст. ст. 326, 328 ЦК України та ст.134 ГК України, якими відповідно визначено, що держава та в її інтересах право власності здійснюють відповідні органи в даному випадку, яким є позивач, а також те, що суб'єкт господарювання, який здійснює господарську діяльність на основі права власності, на свій розсуд, одноосібно або спільно з іншими суб'єктами володіє, користується і розпоряджається належним йому майном, у т.ч. числі має право надати майно іншим суб'єктам для використання його на праві власності, праві господарського відання чи праві оперативного управління, або на основі інших форм правового режиму майна, передбачених цим Кодексом. Але підприємство ЗАТ “В/Х АРЗ” ніколи не набувало, ані права господарського відання, ані права оперативного управління від позивача, а також відповідно як зазначено вище не отримувало на свій баланс будинку 90 по вул. Зачиняєва в м. Запоріжжі після 10.06.09. Всі зазначені в позові рішення Запорізької міськради від 2009 р., 2010 р. та інші накази позивача не можуть, враховуючи викладене, стосуватися ЗАТ “В/Х АРЗ”, оскільки підприємство не має, ані фактичної, ані правової можливості передавати спірне майно, яке йому не належить на праві власності, не перебуває на його балансі та не належить йому на праві господарського відання або праві оперативного управління.

Відповідач 2 у запереченні на позовну заяву, зазначив, що Запорізька міська рада заперечує щодо прийняття будинку № 90 по вул. Зачиняєва до комунальної власності міста з огляду на те, що передача будинків з державної до комунальної власності проводиться відповідно до вимог Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» та за умовами «Положення про порядок передачі в комунальну власність загальнодержавного житлового фонду, що перебував у повному господарському або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій», затв. постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.95 № 891. Згідно з п.5 вищезазначеного Положення передача будинків відомчого житлового фонду в комунальну власність проводиться комісією з питань приймання відомчого житлового фонду в комунальну власність, яка утворюється Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями або виконкомами відповідної Ради. Відповідно до рішення виконавчого комітету 3апорізької міської ради від 25.03.16 № 113 створено комісію з питань приймання до комунальної власності м. Запоріжжя відомчого житлового фонду. Отже прийняття будинків до комунальної власності міста проводиться після підписання акту приймання - передачі членами комісії. Станом на час розгляду справи в суді прийняття будинку № 90 по вул. Зачиняєва затримується з боку ЗАТ “В/Х АРЗ” у зв'язку з не підготовкою та не підписанням ними акту приймання-передачі відповідно до Положення. Оскільки на цей час акт приймання-передачі житлового будинку № 90 по вул. Зачиняєва не підготовлений ЗАТ “В/Х АРЗ” та не підписаний всіма членами комісії відсутні підстави відповідно до чинного законодавства для задоволення позову РВ ФДМУ по Запорізькій області щодо прийняття Запорізькою міською радою буд. № 90 по вул. Зачиняєва від ЗАТ “В/Х АРЗ”.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

Наказом начальника регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області від 21.06.95 № 664 «Про приватизацію» до переліку об'єктів приватизації включено майно, яких викупається організацією орендарів - орендним підприємством «Верхньо-Хортицький авторемзавод»: 330125, м. Запоріжжя, вул. Марко Вовчок, 20; основні виробничі фонди (балансова вартість) - 243 млн. крб.; обігові кошти - 794 млн. крб.; численність працівників 55 чол.; галузь - інші (п.1).

03.07.95 між регіональним відділенням Фонду державного майна України по Запорізькій області (Продавець) та організацією орендодавців «Верхньо-Хортицький авторемонтний завод» (Покупець) укладено договір купівлі-продажу державного майна № 156, за умовами якого (п.1.1 договору) Продавець продав, а Покупець купив державне майно цілісного майнового комплексу Верхньо-Хортицького авторемонтного заводу, що знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Марко-Вовчок 20, на земельній ділянці 1,2 га … у відповідності з умовами, визначеними в даному договорі. Майно підприємства включає в себе обладнання, пристрої, інвентар та інше майно, згідно акту інвентаризації, перелік якого додається до даного договору/Додаток № 1, який є його невід'ємною частиною.

Вказаний договір посвідчено державним нотаріусом першої Запорізької державної нотаріальної контори ОСОБА_5 про що в реєстрі нотаріальних дій вчинено запис за № 6-1212.

В Переліку майна Верхньо-Хортицького авторемонтного заводу, яке викуповується (є додатком № 1 до договору купівлі-продажу від 03.07.95 №156), значиться житловий будинок по вул. Зачиняєва, 90.

Розпорядженням голови Ленінської районної ради Запорізької міської ради від 27.07.95 № 641р «Про державну реєстрацію договору купівлі-продажу державного майна цілісного майнового комплексу Верхнє-Хортицького авторемонтного заводу» проведено державну реєстрацію договору державного майна цілісного майнового комплексу від 03.07.95 № 156.

Згідно з наявним в матеріалах цієї справи актом передачі державного майна підприємства від 30.10.95 РВ Фонду державного майна України по Запорізькій області (Продавець) в особі керівника передав, а організація орендодавців Верхньо-Хортицький авторемонтний завод (Покупець) в особі голови організації орендарів придбала в процесі приватизації майно вартістю 476 000 000 крб. згідно акту інвентаризації (…) у т.ч. житловий будинок по вул. Зачиняєва, 90.

Протоколом конференції уповноважених по створенню закритого акціонерного товариства «Верхньо-Хортицький авторемонтний завод» № 6 від 29.08.96 затверджено:

- створення закритого акціонерного товариства «Верхньо-Хортицький авторемонтний завод»;

- Уставний договір «Про спільну діяльність закритого акціонерного товариства «Верхньо-Хортицький авторемонтний завод»;

- Статут закритого акціонерного товариства «Верхньо-Хортицький авторемонтний завод».

Статтею 1 Установчого договору про спільну діяльність по створенню закритого акціонерного товариства «Верхньо-Хортицький авторемонтний завод» від 29.08.95 визначено, що даний договір укладено на створення закритого акціонерного товариства засновниками - членами організації орендарів орендного підприємства «Верхньо-Хортицький авторемонтний завод», які викупили державне майно в процесі приватизації ( …).

Розпорядженням голови Ленінської районної адміністрації Запорізької міської ради від 14.12.95 № 977 «Про державну перереєстрацію орендного підприємства «Верхньо-Хортицький авторемонтний завод» у закрите акціонерне товариство» розглянувши установчі документи закритого акціонерного товариства «Верхньо-Хортицький авторемонтний завод» згідно з установчим договором та Законами України «Про господарські товариства», «Про власність», «Про підприємництво» вирішено:

- перереєструвати орендне підприємство «Верньо-Хортицький авторемонтний завод» у закрите акціонерне товариство «Верхньо-Хортицький авторемонтний завод» засноване на колективній власності громадян, які викупили державне майно в процесі приватизації, за адресою: 330125, м. Запоріжжя, вул. Марко Вовчок, 20 (п.1);

- вважати відкрите акціонерне товариство «Верхньо-Хортицький авторемонтний завод» повним правонаступником раніш діючого орендного підприємства «Верхньо-Хортицький авторемонтний завод» (п.2);

- контроль за виконання розпорядження покласти на завідуючого відділом реєстрації та єдиного реєстру ОСОБА_6 (п.3).

На підставі розпорядження голови Ленінської районної адміністрації Запорізької міської ради від 14.12.95 № 977 органом державної реєстрації було видано свідоцтво № 05402602 про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності - закрите акціонерне товариство підприємства «Верхне-Хортицький авторемонтний завод», а також затверджено Статут закритого акціонерного товариства «Верхньо-Хортицький авторемонтний завод» (належним чином засвідчені копії розпорядження, свідоцтва та Статут долучені до матеріалів цієї справи).

Підпунктом 1.1. Статуту закритого акціонерного товариства «Верхньо-Хортицький авторемонтний завод» (затвердж. установчими зборами ЗАТ «Верхньо-Хортицький авторемонтний завод» протокол № 6) визначено, що закрите акціонерне товариство «Верхньо-Хортицький авторемонтний завод» створене у відповідності з Установчим договором про спільну діяльність по створенню закритого акціонерного товариства «Верхньо-Хортицький авторемонтний завод» на підставі Законів України «Про господарські товариства», «Про підприємства в Україні», «Про цінні папери та Фондову біржу», «Про власність» та ін. діючих нормативних актів. Засновниками товариства (п.п 1.2. Статуту) є громадяни України які підписали Установчий договір про створення закритого акціонерного товариства «Верхньо-Хортицький авторемонтний завод».

Надане до справи позивачем ОСОБА_7 про власність за реєстраційним № 166 від 02.02.96 свідчить, що вказане свідоцтво про власність на майно цілісного майнового комплексу Верхньо-Хортицького заводу видане Покупцеві начальником РВ ФДМУ по Запорізькій області на підставі договору купівлі-продажу посвідченого у Запорізькій державній нотаріальній конторі № 1/156 03.07.95 а також Акту прийому-передачі від 30.10.95. Це ОСОБА_7 підтверджує, що Покупець є власником вищезгаданого майна цілісного майнового комплексу в м. Запоріжжі по вул. Марко Вовчок, 20. Один примірник цього ОСОБА_7 переданий Покупцеві - ЗАТ «Верхньо-Хортицький авторемонтний завод», що є правонаступником організації орендарів Верхньо-Хортицького авторемзаводу.

З огляду на викладене, вбачається, що закрите акціонерне товариство «Верхньо-Хортицький авторемонтний завод» є правонаступником організації орендарів «Верхньо-Хортицький авторемонтний завод».

А тому, з підстав викладених вище, суд знаходить надуманими та безпідставними твердження відповідача 1 викладені у відзиві на позов у цій справі в частині того, що ЗАТ «Верхньо-Хортицький авторемонтний завод» в розумінні ст. 24 ГПК України є не належним відповідачем у цій справі. У зв'язку з чим судом відмовляється у задоволенні вказаного клопотання через безпідставність.

Чотирма рішеннями Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 26.06.07 у справах №№ 2-596/2007р., 2-706/2007р., 2-707/2007р., 2-708/2007р., які набрали законної сили, і вказане не заперечувалось жодною із сторін в ході розгляду господарським судом справи № 908/1280/16 по суті спору, визнано недійсним акт прийому-передачі майна від 30.10.95, як невід'ємний додаток до договору № 156 купівлі-продажу державного майна від 03.07.95 в частині передачі закритому акціонерному товариству “Верхньо-Хортицький авторемзавод” житлового будинку № 90 по вул. Зачиняєва в м. Запоріжжі стосовно квартир № 2, № 4, № 3 та № 1 відповідно.

Відповідно до ч. 3 ст. 35 ГПК України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, крім встановлених рішенням третейського суду, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Таким чином, факти встановлені судом під час розгляду справ №№ 2-596/2007р., 2-706/2007р., 2-707/2007р., 2-708/2007р не потребують доведення знову при розгляді справи № 908/1280/16, в якій бере участь та сама особа (відповідач 1), щодо якої встановлено ці обставини.

Так, зокрема, рішеннями Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 26.06.07 у справах №№ 2-596/2007р., 2-706/2007р., 2-707/2007р., 2-708/2007р встановлено: «перебування спiрного будинку на балансi пiдприемства ЗАТ «Bерхньо-Хортицький авторемзавод», який вiдноситься до колективної власності, не означає, що будинок втратив статус державної власності …».

Набрання вказаними рішеннями суду законної сили підтверджується відміткою зробленою за підписом судді та помічника судді на останніх аркушах рішень у справах №№ 2-596/2007р., 2-706/2007р., 2-707/2007р., 2-708/2007р. (належним чином засвідчені копії яких долучені до матеріалів цієї справи 07.07.16 вх. № 09-06/18490). А саме всі вказані рішення у справах № 2-596/2007 р., №№ 2-707/2007р., 2-706/2007р., 2-708/2007р. набрали законної сили 09.07.07.

10.08.07, у зв'язку із тим, що Ленінський районний суд м. Запоріжжя своїми рішеннями від 26.06.07 визнав недійсним акт прийому-передач майна від 30.10.95, ЗАТ “Верхньо-Хортицький авторемонтний завод” передав, а РВ ФДМУ по Запорізькій області прийняло за актом від 10.08.07 у державну власність будинок № 90 по вул. Зачиняєва у м. Запоріжжі.

Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 23.04.09 № 141/45 “Про оформлення права державної власності на житловий будинок/літ А-2/ по вул. Зачиняєва, 90” виконавчий комітет вирішив:

- оформити право власності за Державою Україна в особі РВ ФДМУ на житловий будинок/літ.А-2/ по вул. Зачиняєва, 90 в м. Запоріжжі загальною площею 274,38 кв.м., житловою площею 190,7 кв.м. (п.1);

- орендному підприємству «Запорізьке міжміське бюро технічної інвентаризації» оформити та видати свідоцтво про право власності за Державою Україна в особі РВ ФДМУ по Запорізькій області на житловий будинок/літ. А-2/по вул. Зачиняєва, 90 в м. Запоріжжі (п.2);

- РВ ФДМУ по Запорізькій області провести в ОП “Запорізьке МБТІ” реєстрацію права державної власності на об'єкт нерухомості, зазначений в п.1 рішення (п.3).

На підставі рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 23.04.09 № 141/45 управлінням житлового господарства 10.06.09 видано ОСОБА_7 про право власності на нерухоме майно (зареєстровано в електронному реєстрі прав власності на нерухоме майно 10.06.09), на житловий будинок за адресою м. Запоріжжя, вул. Зачиняєва, 90. Власник - держава Україна в особі регіонального відділення Фонду державного майна України, форма власності - державна, частка 1/1. Опис об'єкта: загальна площа 274,38 кв.м., житлова площа 190,7 кв.м.; житловий будинок А-2.

10.06.09 в орендним підприємством “Запорізьке міжміське бюро технічної інвентаризації” проведено реєстрацію права державної власності на об'єкт нерухомості - житловий будинок за адресою м. Запоріжжя, вул. Зачиняєва, 90 (частка 1/1), що підтверджується Витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 10.06.09 № 22971599.

Рішенням Запорізької міської ради від 30.09.09 № 52 “Про надання згоди на прийняття житлових будинків до комунальної власності міста”, надано згоду на прийняття до комунальної власності міста житлових будинків, що є об'єктами права державної власності та перебувають в повному господарському відданні підприємств, згідно з додатком (п.1); управлінню житлового господарства міської ради та управлінню комунальної власності міської ради доручено здійснити заходи передбачені чинним законодавством щодо прийняття до комунальної власності житлових будинків, згідно з додатком (п. 2).

Відповідно до Переліку (є Додатком до рішення міської ради від 30.09.09 № 52) підприємств, які готують до передачі в комунальну власність м. Запоріжжя житлові будинки, що перебувають в їх повному господарському віддані і є об'єктами права державної власності, включено ЗАТ “В/Х АРЗ” (п. 3 Додатку до рішення міської ради від 30.09.09 № 52).

Наказом РВ ФДМУ по Запорізькій області від 28.01.10 № 49 “Про передачу у комунальну власність територіальної громади м. Запоріжжя житлового будинку, що знаходиться на балансі ЗАТ «Верхньо-Хортицький авторемзавод”, вирішено:

- передати безоплатно у комунальну власність територіальної громади м. Запоріжжя житловий будинок (разом з інженерною інфраструктурою, що його обслуговує), розташований за адресою: вул. Зачиняєва, 90, м. Запоріжжя, який не увійшов до статутного фонду закритого акціонерного товариства “В/Х АРЗ”, але перебуває на його балансі, і є державною власністю (п.1);

- директору ЗАТ “В/Х АРЗ” ОСОБА_8 Ін-Є (п. 3 наказу) у двотижневий термін після затвердження акту прийому-передачі об'єкту у комунальну власність зняти його з балансу і надати до регіонального відділення оригінал або завірену копію акту приймання-передачі.

Вказаний наказ є чинним оскільки жодною із сторін не надано господарському суду доказів зворотнього і не повідомлено про причини, які перешкоджають кожній із сторін надати докази не чинності (не дійсності) вказаного наказу.

Як свідчить матеріали цієї справи, позивач неодноразово направляв відповідачу 1 листи з вимогою вжити заходи щодо здійснення процедури передачі державного житлового фонду (житлового будинку № 90 по вул. Зачиняєва у м. Запоріжжя) до комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя відповідно до вимог чинного законодавства, що підтверджується, зокрема листами від 24.12.13 № 1-11-09089, від 21.08.14 № 11-01-05536, копіями реєстрів на відправку рекомендованої кореспонденції від 21.08.14, від 21.12.14 та фіскальними чеками на оплату послуг поштового зв'язку.

Крім того, між позивачем із Запорізькою міською радою велось листування щодо здійснення передачі спірного житлового будинку із державної у комунальну власність.

Оскільки спірний житловий будинок не був переданий відповідачем 1 у комунальну власність за актом приймання-передачі та відповідно відповідачем 2 не прийнятий, позивач звернувся із цим позовом до господарського суду.

Наказом Фонду державного майна України та Міністерства економіки України від 19.05.99 № 908/68, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24.06.99 за № 414/3707 (із відповідними змінами), затверджено Положення “Про управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі” (далі Положення), норми якого застосовуються при управлінні державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але залишилося у них на балансі (п.1.2).

Згідно з п. 1.3. цього Положення, управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, полягає у виборі та забезпеченні уповноваженим органом (державні органи приватизації) способу та умов подальшого використання майна у межах чинного законодавства відповідно до таких принципів: забезпечення ефективності використання та збереження державного майна, здійснення заходів контролю; сприяння підвищенню ефективності діяльності підприємств, зокрема - покращення фінансового стану господарських товариств, на балансі яких перебуває державне майно, яке не увійшло до статутних капіталів; наявність альтернативних (залежно від груп майна у межах чинного законодавства) способів забезпечення управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі; пріоритетність вибору способів управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, дотримання якого забезпечує надходження коштів до Державного бюджету України.

Відповідно до абз. 4 п. 1.4. Положення, одним із способів управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, є передача майна у комунальну власність у порядку, передбаченому Законом України “Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності” (далі Закон № 147/98-ВР).

У абз. 6 ч. 1 ст. 2 Закону № 147/98-ВР визначено, що об'єктами передачі є, зокрема, житловий фонд та інші об'єкти соціальної інфраструктури, які перебувають у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, установ, організацій або не увійшли до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), у тому числі не завершені будівництвом.

Згідно з приписами ч. 1 ст. 4 Закону № 147/98-ВР, передача об'єктів з державної у комунальну власність здійснюється за рішенням органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій - щодо об'єктів, визначених у абзацах 4-му та 6-му ч. 1 ст. 2 цього Закону.

Пунктом 1 Положення про регіональне відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області, яке 19.07.12 затверджено головою Фонду державного майна України ОСОБА_9 (дата держреєстрації 25.10.12) визначено, що Регіональне відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області є територіальним органом Фонду державного майна України, що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, оцінки, використання та відчуження державного майна, управління об'єктами державної власності, у т.ч. корпоративними правами держави щодо об'єктів державної власності, що належать до сфери його управління.

Згідно із п.п. 5.1. п. 5 Положення про РВ ФДМУ по Запорізькій області, регіональне відділення відповідно до покладених на нього завдань та в межах повноважень, делегованих Фондом у сфері приватизації державного майна - приймає відповідно до законодавства рішення про передачу об'єктів державної власності в комунальну власність.

У відповідності до абз. 1 ч. 1 ст. 6 Закону № 147/98-ВР, передача об'єктів здійснюється комісією з питань передачі об'єктів, до складу якої входять представники виконавчих органів відповідних рад, місцевих органів виконавчої влади, органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій, фінансових органів, підприємств, трудових колективів підприємств, майно яких підлягає передачі.

Згідно зі абз. 2 ч. 1 ст. 7 Закону № 147/98-ВР, з державної у комунальну власність передаються безоплатно житлові будинки (разом із вбудованими та прибудованими нежилими приміщеннями) та гуртожитки (в тому числі не завершені будівництвом).

За приписами абз. 2 ч. 4 ст. 7 Закону № 147/98-ВР, разом з житловим фондом передаються вбудовані і прибудовані приміщення, зовнішні мережі електро-, тепло-, газо-, водопостачання та водовідведення. а також будівлі, призначені для обслуговування цього фонду (бойлерні, котельні, каналізаційні та водопровідні споруди, обладнання тощо).

Передача оформляється актом приймання-передачі, який підписується головою і членами комісії. Форма акта приймання-передачі затверджується Кабінетом Міністрів України. Право власності на об'єкт передачі виникає з дати підписання акта приймання-передачі (ч. 5, ч.6 ст. 7 Закону № 147/98-ВР).

Порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду регулюється Положенням про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ, організацій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.95 № 891 (зі змінами, далі - Положення про порядок передачі в комунальну власність …).

Згідно з п. 5 Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, передача будинків відомчого житлового фонду в комунальну власність провадиться комісією з питань приймання відомчого житлового фонду в комунальну власність, яка утворюється Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями або виконкомами відповідної Ради. До складу цієї комісії входять представники відповідних місцевих комунальних підприємств, житлово-експлуатаційної організації, на баланс якої передаються будинки відомчого житлового фонду, регіонального відділення (представництва) Фонду державного майна, місцевого фінансового органу, бюро технічної інвентаризації, спеціалізованого проектного інституту, підприємства, установи чи організації, що передає відомчий житловий фонд, та представники інших заінтересованих підприємств, установ і організацій. Комісію очолює заступник голови держадміністрації або заступник голови відповідної ради.

Відповідно до п. 6 Положення про порядок передачі в комунальну власність … комісія з питань приймання відомчого житлового фонду в комунальну власність визначає технічний стан житлового будинку та об'єктів комунального призначення, що його обслуговують, відповідно до правил оцінки фізичного зносу житлових будинків, затверджених Держжитлокомунгоспом. Якщо житловий будинок та об'єкти комунального призначення, що його обслуговують, відповідно до висновків цієї комісії визнані такими, що потребують ремонту, орган, який утворив комісію, приймає рішення про джерела фінансування і терміни виконання робіт, у т.ч. з залученням в установленому порядку коштів підприємств, установ і організацій, які передають житловий фонд у комунальну власність.

Надані до матеріалів цієї справи рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради за період з 24.02.11 по 25.03.16, свідчать, що виконавчим комітетом Запорізької міської ради протягом вказаного періоду були створені комісії з питань приймання відомчого житлового фонду, склад яких протягом вказаного періоду змінювався відповідними рішеннями (зокрема рішення від 27.03.08 № 124 «Про створення комісії з питань прийняття до комунальної власності міста Запоріжжя відомчого житлового фонду», рішення від 24.02.11 № 86 «Про створення комісії з питань прийняття до комунальної власності м. Запоріжжя відомчого житлового фонду», рішення від 23.06.11 № 292 «Про створення комісії з питань прийняття до комунальної власності м. Запоріжжя відомчого житлового фонду», «рішення від 25.05.12 № 181 «Про створення комісії з питань прийняття до комунальної власності м. Запоріжжя відомчого житлового фонду», рішення від 30.08.12 № 298 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 25.05.12 № 181 «Про створення комісії з питань прийняття до комунальної власності м. Запоріжжя відомчого житлового фонду», рішення від 23.03.13 № 94 «Про створення комісії з питань прийняття до комунальної власності м. Запоріжжя відомчого житлового фонду», рішення від 22.05.15 № 212 «Про створення комісії з питань прийняття до комунальної власності м. Запоріжжя відомчого житлового фонду», рішення від 25.03.16 № 113 «Про створення комісії з питань прийняття до комунальної власності м. Запоріжжя відомчого житлового фонду».

Судом встановлено, що 21.11.13 виконавчим комітетом Запорізької міської ради була проведена нарада з питань передачі житлового будинку по вул. Зачиняєва, 90 до комунальної власності м. Запоріжжя, на якій, зокрема, було вирішено:

- департаменту житлово-комунального господарства міської ради, управлінню з питань правового забезпечення роботи галузей міського господарства міської ради направити лист на адресу ЗАТ «В/Х АРЗ» з роз'ясненням щодо порядку передачі житлового будинку № 90 по вул. Зачиняєва до комунальної власності міста, а також переліку документів, необхідних для передачі (п.1);

- рекомендувати РВ ФДМУ по Запорізькій області, як власнику житлового будинку по вул. Зачиняєва, 90 активізувати роботу щодо передачі будинку до комунальної власності міста (п.2);

- рекомендувати ЗАТ «В/Х АРЗ» відповідно до діючого законодавства та рекомендації, наданих департаментом житлово-комунального господарства міської ради, провести необхідні заходи щодо передачі житлового будинку № 90 по вул. Зачиняєва до комунальної власності міста. Термін: грудень 2013 р. - січень 2014 р (п.п. 3.1. п. 3).

Нарада відбувалася у присутності: ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_2, за результатом якої складено протокол наради з питань передачі житлового будинку № 90 по вул. Зачиняєва до комунальної власності міста, який затверджено першим заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_14

В матеріалах справи наявний лист Департаменту житлово-комунального господарства Запорізької міської ради від 17.12.13 № 03/02-29/04055, адресований директору ЗАТ «В/Х АРЗ» ОСОБА_8, яким роз'яснено останньому порядок передачі житлового будинку № 90 по вул. Зачиняєва до комунальної власності міста, а також наведено перелік документів необхідних для його передачі.

Докази направлення Департаментом житлово-комунального господарства Запорізької міської ради та отримання вказаного листа відповідачем 1 в матеріалах справи відсутні та сторонами до суду не надані.

31.07.14 протоколом засідання комісії з питань приймання до комунальної власності м. Запоріжжя відомчого житлового фонду (затвердженої рішенням міськвиконкому від 22.03.13 № 94) з питання передачі до комунальної власності житлового будинку по вул. Зачиняєва, 90, після обговорення питання передачі вказаного житлового будинку з державної власності до комунальної власності м. Запоріжжя та в господарське відання МКП «Основаніє» від ЗАТ «Верхньо-Хортицький авторемзавод» комісія вирішила:

1. Рекомендувати РВ ФДМУ по Запорізькій області:

- виконати експертну оцінку житлового будинку по вул. Зачиняєва, 90 та зовнішніх мереж електро-, газо-, тепло-, водопостачання та водовідведення, підготувати матеріали, необхідні для передачі мереж до комунальної власності, які надати до департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради для підготовки відповідного рішення. Термін 15.08.14;

- організувати роботу по оформленню та підписанню акту приймання-передачі житлового будинку по вул. Зачиняєва, 90 з державної власності до комунальної власності м. Запоріжжя та надати до департаменту житлового-комунального господарства Запорізької міської ради для підготовки проекту рішення про його затвердження. Термін: 25.08.14;

- звернутися до ВАТ «Запоріжжяобленерго» та ПАТ «Запоріжгаз» з питання передачі спеціалізованим підприємствам зовнішніх мереж електро-, газопостачання житлового будинку по вул. Зачиняєва,90, підготувати матеріали, необхідні для передачі мереж до комунальної власності, які надати до департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради для підготовки відповідного рішення. Термін: 10.08.14.

2. Концерну «Міські теплові мережі», КП «Водоканал» терміново провести обстеження зовнішніх мереж тепло-, водопостачання та водовідведення житлового будинку по вул. Зачиняєва,90, підготувати матеріали, необхідні для передачі мереж до комунальної власності, які надати до департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради для підготовки відповідного рішення. Термін: 05.08.14.

3. Департаменту житлово-комунального господарства Запорізької міської ради пiсля виконання РВ ФДМУ по Запорiзькiй області п.1.2. протоколу підготувати рішення про затвердження акту приймання-передачi житлового будинку з державної власності до комунальної власностi та надати на затвердження виконавчого комітету Запорізької міської ради. Tepмін: 01.09.14.

4. Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради пiсля виконання РВ ФДМУ по Запорізькій областi п.1.1. протоколу підготувати рішення про передачу зовнішніх мереж житлового будинку по вул. Зачиняева, 90 до комунальної власності та надати на розгляд виконавчого комітету Запорізької міської ради. Tepмін: 01.09.14.

Вказаний протокол комісії від 31.07.14 затверджений ОСОБА_14 - першим заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, головою комісії.

Листом РВ ФДМУ України по Запорізькій області від 15.08.14 № 05-11-05440 голову комісії з питань передачі об'єктів ОСОБА_14 повідомлено про те, що регіональне відділення не має повноважень здійснювати експертну оцінку житлових будинків та інженерної інфраструктури, необхідної для їх обслуговування. Стосовно п.1.3 протоколу, регіональним відділенням ФДМУ України по Запорізькій області повідомлено, що листами від 08.08.14 № 11-11-5247 та від 08.08.14 № 11-11-5248 надіслані звернення до ВАТ «Запоріжжяобленерго» та ПАТ «Запоріжгаз» щодо надання копій наявної технічної документації на мережі електро- та газопостачання житлового будинку по вул. Зачиняєва, 90 у м. Запоріжжі.

Також, враховуючи п.1.2. протоколу, регіональним відділенням до листа надано проект акту приймання-передачі житлового будинку по вул. Зачиняєва, 90 до комунальної власності для підписання та підготовки проекту рішення про його затвердження.

У відповідь на лист РВ ФДМУ по Запорізькій області від 15.08.14 № 05-11-05440, першим заступником міського голови д питань діяльності виконавчих органів ОСОБА_14 повідомлено РВ ФДМУ по Запорізькій області, що з метою передачі житлового будинку по вул. Зачиняева,90 з боку його власника та балансоутримувача необхідно виконати наступні заходи:

- надати рішення (розпорядчий документ) власника про передачу будинку до комунальної власностi;

- надати вiдповiдну технічну документацію на будинок (інвентарну справу та технічний паспорт, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнiшнiх мереж та iншi), а також документи, що встановлюють право на нього (свідоцтво на право власності та витяг про реєстрацію права власностi);

- надати документи про передачу спецiалiзованим підприємствам зовнішніх мереж електро-, тепло-, газо-, водопостачання і водовідведення;

- оформити в установленому порядку акт приймання-передачi, до якого додаються акти передачі наявного службового житла, договори оренди нежилих приміщень, акти передачі договорів найму жилих приміщень та iншi.

Також у вказаному листі зазначено:

- що Концерном «Мiськi тепловi мережi» повідомлено, що даний будинок до мереж централізованого теплопостачання не приєднаний, будинок забезпечений iндивiдуальним теплопостачанням, передача зовнiшнiх мереж не потрібна.

- згідно інформації КП «Водоканал» в результаті обстеження зовнiшнiх мереж водопостачання та водовідведення за вказаною адресою було виявлено, що для передачі зовнiшнiх мереж до комунальної власності необхідно надати: звіт про оцінку незалежним експертом справедливої вартості зовнішньої мережі водопостачання до житлового будинку по вул. Зачиняєва, 90; виконавчу зйомку у масштабі 1:500 зовнішньої мережі водопостачання до житлового будинку по вул. Зачиняєва, 90.

- МКП «Основаніє» повідомлено, що направлений акт прийому-передачi на житловий будинок по вул. Зачиняєва, 90 не можливо перевірити, в зв'язку з вiдсутнiстю технічної документації, довідки про балансову вартість та інше.

Листом за вих. від 15.02.16 № 1351/01-03 МКП «Основаніє» повідомлено Департамент житлово-комунального господарства Запорізької міської ради про те, що комунальне підприємство двічі зверталось до РВ ФДМУ по Запорізькій області з проханням врегулювати питання щодо підписання бухгалтерських документів по передачі житлового будинку по вул. Зачиняєва, 90. Також підприємство зверталось до ЗАТ «В/Х АРЗ» з проханням підтвердити готовність підписання авізо та актів приймання передачі об'єктів основних засобів ОЗ-1 на момент передачі житлового будинку по вул. Зачиняєва, 90. Разом з тим, питання, щодо підписання вищевказаних документів станом на 11.02.16 не вирішено. МКП «Основаніє» також у своєму листі зазначило, що останні не заперечують щодо передачі житлового будинку по вул. Ззачиняєва, 90 до комунальної власності м. Запоріжжя, але необхідно дотримуватись процедури передачі будинку.

Згідно з п. 8 Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, … передача відомчого житлового фонду в комунальну власність провадиться разом з відповідною технічною документацією на будинок (інвентарна справа, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх мереж та інші), а також документами, що встановлюють право на нього. У разі відсутності необхідної технічної документації вона відновлюється за рахунок підприємства, установи чи організації, що передає відомчий житловий фонд у комунальну власність.

Відповідно до п. 9 вказаного Положення, акт приймання-передачі відомчого житлового фонду в комунальну власність складається в чотирьох примірниках, підписується членами комісії з питань приймання відомчого житлового фонду в комунальну власність та затверджується держадміністрацією або виконкомом, який утворив цю комісію.

Як свідчать наявні матеріали справи № 908/1280/16 та встановлено судом, відповідачем 2 здійснювалися дії щодо приймання спірних об'єктів до комунальної власності міста, однак, процедура прийняття-передачі спірних об'єктів у комунальну власність міста не виконується з підстав відсутності відповідної технічної документації на спірний житловий будинок, плани зовнішніх мереж електро-, водопостачання, водовідведення, бухгалтерські довідки про вартість будинків, та інших документів без яких передача (прийняття) об'єктів не є можливою.

Статтею 42 ГПК України встановлено, що правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом.

Згідно із ст. 43 ГПК України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обгрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Господарський суд створює сторонам та іншим особам, які беруть участь у справі, необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.

У відповідності із приписами ст.ст. 33, 34 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Позивачем не надано суду доказів на підтвердження того, що комісією чи комісіями, які були створені та діяли на підставі рішень виконавчого комітету Запорізької міської ради від 27.03.08 № 124, від 24.02.11 № 86, від 23.06.11 № 291, від 25.05.12 № 181, від 22.03.13 № 94, від 22.05.15 № 212, у т.ч. комісія створена на підставі рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 25.03.16 № 113 (тобто станом на час розгляду цієї справи в суді):

- було визначено технічний стан житлового будинку по вул. Зачиняєва, 90, що в м. Запоріжжі та об'єктів комунального призначення, що його обслуговують,

- що проведено технічне обстеження будинку за адресою вул. Зачиняє ва, 90 в м. Запоріжжі та визначено зокрема обладнання вказаного житлового будинку в кількості квадратних метрів водопроводу з довжиною мереж…; каналізації…; площі допоміжних приміщень та ін. відомостей відповідно до Додатку до Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій комісією створеною станом на час розгляду цієї справи в суді.

- що вся технічна документація на будинок (інвентарна справа, плани зовнішніх мереж та ін. документація) є наявною і достатньою для підписання комісією (створена за рішенням виконкому Запорізької міської ради від 25.03.16 № 113) Акту приймання-передачі визначеного Положенням про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або оперативному управлінні підприємств, установ, організацій.

Аналіз наведених у тексті цього рішення Закону України від 03.03.98 № 147/98-ВР із послідуючими змінами та Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ, організацій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.95 № 891 надає суду підстави для висновку про відмову, через не доведеність, в задоволенні позовних вимог про зобов'язання відповідача 1 передати, а Запорізьку міську раду прийняти за актом прийому-передачі житловий будинок по вул. Зачиняєва, 90 у м. Запоріжжя.

У зв'язку із чим, судом у задоволені позову відмовляється.

Тобто, відмовляючи в задоволенні позову суд виходив з того, що позивачем не доведено суду, що комісією з питань приймання до комунальної власності м. Запоріжжя відомчого житлового фонду станом на час розгляду цієї справи в суді вжито належних та достатніх заходів для передачі будинку по вул. Зачиняє ва, 90 в м. Запоріжжі в комунальну власність, а саме: визначено технічний стан житлового будинку по вул. Зачиняє ва, 90 в м. Запоріжжі та стан об'єктів комунального призначення, що його обслуговують (п. 6 Положення про передачу в комунальну власність …); що технічний стан такого будинку та об'єктів комунального призначення, які його обслуговують, відповідно до висновку цієї комісії, дозволяє передавати такий будинок у комунальну власність не потребує ремонту чи визначення джерел фінансування і терміну виконання робіт та ін., і що можлива передача такого будинку у відповідному стані не призведе до негативних наслідків у вигляді аварій в мережах водопостачання, газо чи електропостачання та ін.

Відповідно до ст. 49 ГПК України, судовий збір в розмірі 1218 грн. покладається на позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 21, 42, 43, 45, 22, 33, 34, 35, 49, 69, 82, 82-1, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволені позову відмовити.

Повне рішення складено 19.07.16.

Суддя В.Л. Корсун