Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без руху
28 липня 2016 року Справа № 805/2362/16-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Аляб'єв І.Г., ознайомившись з матеріалами адміністративного позову ОСОБА_1 до Військової частини № НОМЕР_1 Національної гвардії України (далі - Військова частина) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
У липні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Військової частини у якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 пов'язану з відсутністю відповідних дій, передбачених частиною 3 статті 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» за наслідком отриманого Запиту від 11 липня 2015 року;
- визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України пов'язані з наданням не повної та не точної інформації, відповідно до Запиту на інформацію від 11 липня 2015 року;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України надати громадянину України ОСОБА_1 повну, точну та достовірну відповідь з кожного пункту запиту повідомивши назви носіїв з інформацією, яка запитується його Запитом на інформацію від 11 липня 2015 року, які військова частина НОМЕР_1 вважає знищеними, на її території 09 травня 2014 року;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України надати повну, точну та достовірну відповідь на кожен пункт запиту громадянина України ОСОБА_1 повідомивши назви носіїв з інформацією, яка запитується його Запитом на інформацію від 11 липня 2015 року, які були направлені до Головного архіву Національної гвардії України;
- визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України спрямовані на приховування інформації, яка запитується пунктом три Запиту на інформацію громадянина України ОСОБА_1 від 11 липня 2015 року;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України вчинити відповідні дії передбачені частиною третьою статті 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» за наслідком отриманого Запиту від 11 липня 2015 року.
Згідно з частиною третьою статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
З матеріалів позову вбачається, що позивачами до позовної заяви не доданий документ про сплату судового збору у розмірі, встановленому законом.
Відповідно до статті 1 Закону України від 08.07.2011р. № 3674-VI «Про судовий збір» (далі - Закон № 3674) судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Статтею 2 Закону № 3674 визначено, що платниками судового збору є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Згідно з статтею 4 Закону № 3674, судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Частиною третьою зазначеної статті Закону № 3674 встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлена ставка судового збору 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.
Відповідно до приписів частини третьої статті 6 Закону № 3674 у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Як вбачається з матеріалів адміністративного позову, позивач заявляє шість вимог немайнового характеру, при цьому судовий збір позивачем не сплачений.
Разом з тим, позивач, посилаючись на пункт 12 частини першої статті 5 Закону № 3674, зазначає, що він звільнений від сплати судового збору.
Розглянувши матеріали адміністративного позову приходжу до висновку про залишення позову без руху. При цьому виходжу з такого.
Згідно із пунктом 12 частини першої статі 5 Закону № 3674 від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
З правового аналізу вказаної норми вбачається, що законодавець визначив можливість звільнення військовослужбовців лише у випадку, коли позовні вимоги пов'язані з виконанням позивачем військового обов'язку, а також під час виконання позивачем його службових обов'язків.
Як вбачається зі змісту адміністративного позову, позивач просить зобов'язати відповідача здійснити певні дії, щодо розгляду та надання відповіді на його запит від 11 липня 2015 року в межах Закону України «Про доступ до публічної інформації».
З наведеного впливає, що ці вимоги не пов'язані з виконанням позивачем військового обов'язку або його службових обов'язків.
Таким чином, дана правова норма не поширюється на позивача, оскільки предметом спору є правомірність дій відповідача при розгляді запиту про надання інформації та процедури розгляду вказаного запиту в межах Закону України «Про доступ до публічної інформації», а не питання виконання військового обов'язку військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори.
Тому, позивач безпідставно посилається на те, що звільнений від сплати судового збору.
З урахуванням вимог статей 4 та 6 Закону № 3674 при поданні цього позову позивачу необхідно сплатити судовий збір за ставкою 0,4 відсотка розміру мінімальної заробітної плати за кожну позовну вимогу, тобто 3 307,20 гривень (551,20 * 6).
Викладене означає, що позивачем не дотримано вимог статті 106 КАС України, а тому цей позов підлягає залишенню без руху відповідно до частини першої статті 108 КАС України.
Керуючись статтями 106, 108, 160, 165, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини № НОМЕР_1 Національної гвардії України - залишити без руху.
Надати позивачу строк до 23 серпня 2016 року для усунення недоліків позовної заяви, роз'яснивши, що у разі не усунення недоліків позовна заява буде вважатись неподаною та повернута.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня отримання її копії.
Суддя Аляб'єв І.Г.