Постанова від 26.07.2016 по справі 803/970/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 липня 2016 року Справа № 803/970/16

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Ксензюка А.Я.,

при секретарі судового засідання - Шаблій Л.П.,

за участю представника позивача Лазора М.О.,

представника відповідача Мельничука М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Ковельмолоко» до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «Ковельмолоко» звернулося у суд із адміністративним позовом до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 05 липня 2016 року за №0000742200 в частині збільшення грошового зобов'язання з податку на додану вартість на суму 7 106 714 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Ковельською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Волинській області, на підставі акту перевірки №43/03-06-22-00444636 від 14.01.2016 року Публічного акціонерного товариства «Ковельмолоко» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2014 року по 31.12.2014 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014 року по 31.12.2014 року та рішення ДФС України від 06.06.2016 року №12396/6/99-99-11-02-01-15, винесено податкове повідомлення-рішення №0000742200 від 05.07.2016 року, яким позивачу за порушення пп.14.1.179 п.14.1 ст.14, ст.185, п.187.1 ст.187, п.188.1 ст.188, п.198.1, п.198.3, п.198.6 ст.198, п.44.1 ст.44 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI, п.1 Підрозділу 2 Розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями, збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в розмірі 10 121 732,50 грн., в тому числі за основним платежем 7 106 714 грн. та за штрафними санкціями 3 015 018,50 грн.

Відповідачем в акті перевірки №43/03-06-22-00444636 від 14.01.2016 року, зокрема, встановлено: ПАТ «Ковельмолоко» занижено суму податкового зобов'язання по загальній декларації з податку на додану вартість на 5 129 523 грн. та відповідно завищено суму податкового зобов'язання по декларації переробного підприємства за січень-грудень 2014 року в загальній сумі 5 129 523 грн.; завищення задекларованих суб'єктом господарювання показників у рядку 10.1 Загальних декларацій, Придбання (виготовлення, будівництво, спорудження, створення) з податком на додану вартість на митній території України товарів/послуг та необоротних активів з метою їх використання у межах господарської діяльності платника податку для здійснення операцій, які підлягають оподаткуванню за основною ставкою та нульовою ставкою на загальну суму 900 514 грн., в тому числі по взаємовідносинах із ПрАТ «Галичина» на суму 900 482 грн. та по взаємовідносинах із ТОВ «ОГК «Укргаз» на суму 32 грн., а також в порушення пп.6 п.1, пп.12 п.1, пп.13 п.1 Підрозділу 2 Розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України неправомірно використано суми податку на додану вартість, перераховані на спеціальний рахунок, призначений для використання виключно для виплати сільськогосподарським товаровиробникам компенсації за продані ними молоко на загальну суму 1 076 677 грн., внаслідок чого дані суми підлягають стягненню до державного бюджету.

Позивач не погоджується з винесеним податковим повідомленням-рішенням №0000742200 від 05.07.2016 року, вважає, що товариством не було допущено порушень податкового законодавства, господарські операції із ПрАТ «Галичина», ТОВ «ОГК «Укргаз» та фізичними особами-підприємцями фактично були здійснені, спричинили реальні зміни майнового стану сторін і були спрямовані на реальне настання правових наслідків, що підтверджується належним чином оформленими первинними документами, а тому висновки акту перевірки є помилковими.

Таким чином, відповідач немає правових підстав для визначення товариству податкових зобов'язань та нарахування штрафних санкцій.

Враховуючи вищевикладене, просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області №0000742200 від 05.07.2016 року, в частині якій ПАТ «Ковельмолоко» збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на суму 7 106 714 грн.

У письмових запереченнях представник відповідача звертає увагу суду на те, що під час проведення перевірки Публічного акціонерного товариства «Ковельмолоко» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2014 року по 31.12.2014 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014 року по 31.12.2014 року, результати якої викладені в акті перевірки №43/03-06-22-00444636 від 14.01.2016 року, встановлено наступне: протягом 2014 року, ПАТ «Ковельмолоко» мало взаємовідносини із самозайнятими особами (фізичними особами-підприємцями). На порушення п.1 Підрозділу 2 Розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, ПАТ «Ковельмолоко» операції з постачання власно виробленої продукції із молока, придбаного не від сільськогосподарських товаровиробників, а від фізичних осіб, з якими ПАТ «Ковельмолоко» договора-доручень не укладалися та які не перебувають з ПАТ «Ковельмолоко» у трудових відносинах, відображено в Податкових деклараціях з податку на додану вартість переробного підприємства відповідних звітних періодів 2014 року, а не в Податкових деклараціях з ПДВ по розрахунках з бюджетом. У зв'язку з чим, ПАТ «Ковельмолоко» занижено суму податкового зобов'язання по загальній декларації з податку на додану вартість на 5 129 523 грн. та відповідно завищено суму податкового зобов'язання по декларації переробного підприємства за січень-грудень 2014 року в загальній сумі 5 129 523 грн.

Також, перевіркою встановлено, що ПАТ «Ковельмолоко» до складу податкового кредиту загальної декларації з податку на додану вартість за період січень-грудень 2014 року включено суму податку на додану вартість з вартості маркетингових послуг в розмірі 1 001 278 грн. та до податкового кредиту декларації переробного підприємства суму податку на додану вартість з вартості маркетингових послуг в розмірі 72 903 грн.

Проведеним в ході перевірки розподілом суми податкового кредиту з вартості отриманих вищевказаних маркетингових послуг по Договору №28/09-12 від 28.09.2012 року, виходячи з частки використання таких послуг, в операціях з постачання продукції та відповідно в операціях з постачання інших товарів/послуг, встановлено, що сума податку на додану вартість, з вартості маркетингових послуг, яка повинна відображатись в загальній декларації становить 100 796 грн., а сума податку на додану вартість, яка повинна відображатись в декларації переробного підприємства становить 973 385 грн.

А тому, в порушення пункту 1 Підрозділу 2 Розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, ПАТ «Ковельмолоко» завищено суму податкового кредиту по загальній декларації з ПДВ на загальну суму 900 482 грн. та, відповідно, занижено суму податкового кредиту по декларації переробного підприємства за 2014 рік в загальній сумі 900 482 грн.

Перевіркою встановлено здійснення ПАТ «Ковельмолоко» фінансово-господарських операцій із TOB «ОГК «Укргаз» згідно договору постачання природного газу від 24.04.2013 року за №17/044-13.

Згідно детальної інформації по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів встановлено розбіжності по ПАТ «Ковельмолоко» по податковому кредиту за березень 2014 року по взаємовідносинах з TOB «Обласна газорозподільна компанія «Укргаз» на суму 39 373,23 грн.

ДПІ у м. Черкаси актом перевірки по ТзОВ «Обласна газорозподільна компанія «Укргаз» від 02.09.2014 року №318/23-01-222-04/36618923 «Про результати перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного ті іншого законодавства» не підтверджено постачання товарів/послуг в адресу ПАТ «Ковельмолоко» за березень 2014 року на суму ПДВ 39 373, 23 грн.

В результаті чого, ПАТ «Ковельмолоко» по операціях з придбання природного газу у ТОВ «Обласна розподільча компанія «Укргаз» зайво включено до складу податкового кредиту податок на додану вартість за березень 2014 року в загальній сумі 39 373, 23 грн., внаслідок чого завищено податковий кредит з податку на додану вартість по загальній декларації підприємства на суму 32 грн. та завищено податковий кредит з податку на додану вартість по декларації переробного підприємства на суму 39 341 грн., чим порушено п.44.1 ст.44, п.198.1, 198.6 ст.198 Податкового кодексу України.

Крім того, в порушення пп.6 п.1, пп.12 п.1, пп.13 п.1 Підрозділу 2 Розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України неправомірно використано суми податку на додану вартість, перераховані на спеціальний рахунок, призначений для використання виключно для виплати сільськогосподарським товаровиробникам компенсації за продані ними молоко на загальну суму 1 076 677 грн., внаслідок чого дані суми підлягають стягненню до державного бюджету.

Враховуючи вищевикладене, просить суд відмовити у задоволенні позову повністю.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог позивача з підстав викладених у письмових запереченнях.

Заслухавши пояснення, доводи та заперечення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про необхідність задовольнити позов з таких підстав.

Судом встановлено, що з 15.12.2015 року по 05.01.2016 року Ковельською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Волинській області проведено документальну позапланову виїзну перевірку Публічного акціонерного товариства «Ковельмолоко» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2014 року по 31.12.2014 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014 року по 31.12.2014 року, за результатами якої складено акт перевірки №43/03-06-22-00444636 від 14.01.2016 року.

На підставі акту перевірки №43/03-06-22-00444636 від 14.01.2016 року Ковельською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Волинській області прийнято наступні податкові повідомлення-рішення:

- №0000012200 від 22.02.2016 року, яким ПАТ «Ковельмолоко» збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на суму 30 811 364, 50 грн., втому числі за основним платежем 20 899 802 грн. та за штрафним санкціями 9 911 562, 50 грн.;

- №0000022200 від 22.02.2016 року, яким ПАТ «Ковельмолоко» зменшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на суму 2 427 599 грн.;

- №0000032200 від 22.02.2016 року, яким ПАТ «Ковельмолоко» зменшено суму грошового зобов'язання за платежем суми податку на додану вартість, спрямовані на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам на суму 2 427 599 грн.;

- №0000052200 від 22.02.2016 року, яким ПАТ «Ковельмолоко» нараховано суму грошового зобов'язання за платежем штрафні санкції за порушення валютного законодавства на суму 340 грн.;

- №0000921702 від 22.02.2016 року, яким ПАТ «Ковельмолоко» визначено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на суму 26 143, 56 грн., в тому числі за податковим зобов'язанням 8 361 грн. та за штрафним санкціями 17 782, 56 грн.

Позивачем оскаржено податкові повідомлення-рішення №0000012200 від 22.02.2016 року, №0000022200 від 22.02.2016 року, №0000032200 від 22.02.2016 року, №0000052200 від 22.02.2016 року, №0000921702 від 22.02.2016 року в адміністративному порядку до Головного управління ДФС у Волинській області.

Рішенням Головного управління ДФС у Волинській області від 30.03.2016 року №612/10/03-20-10-03-06 скаргу ПАТ «Ковельмолоко» залишено без задоволення, а податкові повідомлення-рішення - без змін.

Не погоджуючись з рішенням, прийнятим за результатами розгляду первинної скарги, ПАТ «Ковельмолоко» подано скаргу до Державної фіскальної служби України.

Рішенням Державної фіскальної служби України від 06.06.2016 року №12396/6/99-99-11-02-01-15 залишено без змін податкові повідомлення-рішення Ковельської ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області №0000052200 від 22.02.2016 року, №0000921702 від 22.02.2016 року та рішення ГУ ДФС у Волинській області від 30.03.2016 року №1612/10/03-20-10-03-06 про результати розгляду первинної скарги в зазначеній частині, а скаргу ПАТ «Ковельмолоко» в цій частині - без задоволення.

Скасовано податкові повідомлення-рішення Ковельської ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області №0000012200 від 22.02.2016 року, №0000022200 від 22.02.2016 року та №0000032200 від 22.02.2016 року в частині реалізації товарів нижче собівартості та в частині взаємовідносин з МПП «ВКФ «Інвест-VEZ» та рішення ГУ ДФС у Волинській області від 30.03.2016 року №1612/10/03-20-10-03-06 про результати розгляду первинної скарги в зазначеній частині, а скаргу ПАТ «Ковельмолоко» в цій частині задовольняє.

05.07.2016 року Ковельською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Волинській області, на підставі акту перевірки №43/03-06-22-00444636 від 14.01.2016 року та рішення ДФС України від 06.06.2016 року №12396/6/99-99-11-02-01-15, винесено податкове повідомлення-рішення №0000742200, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в розмірі 10 121 732,50 грн., в тому числі за основним платежем 7 106 714 грн. та за штрафними санкціями 3 015 018, 50 грн.

Відповідно до акту перевірки №43/03-06-22-00444636 від 14.01.2016 року, сума грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 7 106 714 грн., визначена у податковому повідомленні рішенні №0000742200 від 05.07.2016 року виникла внаслідок виявлених в ході перевірки порушень, а саме: протягом 2014 року, ПАТ «Ковельмолоко» мало взаємовідносини із фізичними особами-підприємцями ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 та ОСОБА_9

Згідно інформаційних баз, наявних у контролюючому органі, встановлено неможливість реального здійснення фізичними особами-підприємцями ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_7 та ОСОБА_9 господарських операцій із заготівлі молока в населення з врахуванням часу та різних місць знаходження об'єктів (населених пунктів, де проводиться заготівля молока), відсутністю найманих працівників, матеріального ресурсу економічно необхідного для здійснення (виконання) даного виду робіт, що призвело до завищення витрат, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування за 2014 рік на загальну суму 8 948 999 грн.

В результаті чого, в порушення п.1 Підрозділу 2 Розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, ПАТ «Ковельмолоко» операції з постачання власно виробленої продукції із молока, придбаного не від сільськогосподарських товаровиробників, а від фізичних осіб, відображено в Податкових деклараціях з податку на додану вартість переробного підприємства відповідних звітних періодів 2014 року, а не в Податкових деклараціях з ПДВ по розрахунках з бюджетом. У зв'язку з чим, ПАТ «Ковельмолоко» занижено суму податкового зобов'язання по загальній декларації з податку на додану вартість на 5 129 523 грн. та відповідно завищено суму податкового зобов'язання по декларації переробного підприємства за січень-грудень 2014 року в загальній сумі 5 129 523 грн.

Перевіркою встановлено здійснення ПАТ «Ковельмолоко» фінансово-господарських операцій із TOB «ОГК «Укргаз» згідно договору постачання природного газу від 24.04.2013 року за №17/044-13.

Згідно детальної інформації по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів встановлено розбіжності по ПАТ «Ковельмолоко» по податковому кредиту за березень 2014 року по взаємовідносинах з TOB «Обласна газорозподільна компанія «Укргаз» на суму 39 373, 23 грн.

ДПІ у м. Черкаси актом перевірки по ТзОВ «Обласна газорозподільна компанія «Укргаз» від 02.09.2014 року №318/23-01-222-04/36618923 «Про результати перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства» не підтверджено постачання товарів/послуг в адресу ПАТ «Ковельмолоко» за березень 2014 року на суму ПДВ 39 373, 23 грн.

В результаті чого, ПАТ «Ковельмолоко» по операціях з придбання природного газу у ТОВ «Обласна розподільча компанія «Укргаз» зайво включено до складу податкового кредиту податок на додану вартість за березень 2014 року в загальній сумі 39 373, 23 грн., внаслідок чого завищено податковий кредит з податку на додану вартість по загальній декларації підприємства на суму 32 грн. та завищено податковий кредит з податку на додану вартість по декларації переробного підприємства на суму 39 341 грн.

Також, перевіркою встановлено, що ПАТ «Ковельмолоко» заключено із ПрАТ «Галичина» договір №28/09-12 від 28.09.2012 року про надання послуг (маркетингу).

ПАТ «Ковельмолоко» до складу податкового кредиту загальної декларації з податку на додану вартість за період січень-грудень 2014 року включено суму податку на додану вартість з вартості маркетингових послуг в розмірі 1 001 278 грн. та до податкового кредиту декларації переробного підприємства суму податку на додану вартість з вартості маркетингових послуг в розмірі 72 903 грн.

Проведеним в ході перевірки розподілом суми податкового кредиту з вартості отриманих вищевказаних маркетингових послуг по Договору №28/09-12 від 28.09.2012 року, виходячи з частки використання таких послуг, в операціях з постачання продукції та відповідно в операціях з постачання інших товарів/послуг, встановлено, що сума податку на додану вартість, з вартості маркетингових послуг, яка повинна відображатись в загальній декларації становить 100 796 грн., а сума податку на додану вартість, яка повинна відображатись в декларації переробного підприємства становить 973 385 грн.

А тому, в порушення пункту 1 Підрозділу 2 Розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, ПАТ «Ковельмолоко» завищено суму податкового кредиту по загальній декларації з ПДВ на загальну суму 900 482 грн. та, відповідно, занижено суму податкового кредиту по декларації переробного підприємства за 2014 рік в загальній сумі 900 482 грн.

Крім того, в порушення пп.6 п.1, пп.12 п.1, пп.13 п.1 Підрозділу 2 Розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України неправомірно використано суми податку на додану вартість, перераховані на спеціальний рахунок, призначений для використання виключно для виплати сільськогосподарським товаровиробникам компенсації за продані ними молоко на загальну суму 1 076 677 грн., внаслідок чого дані суми підлягають стягненню до державного бюджету.

Пунктом 44.1 статті 44 Податкового кодексу України (далі - ПК України) визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Згідно із пунктом 187.1 статті 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Правові підстави віднесення сум податку на додану вартість до складу податкового кредиту з податку на додану вартість регулюються статтею 198 ПК України.

Так, пунктом 198.1 статті 198 ПК України визначено, що право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.

Пунктами 198.2. та 198.3 статті 198 ПК України визначено, що датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше; дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.

Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку. Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Згідно п.198.6 ПК України, не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу. У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу. У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складання податкової накладної.

Водночас, статтею 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року № 996-XIV (з наступними змінами та доповненнями) господарською операцією є дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства. Отже, визначальною ознакою господарської операції є те, що вона повинна спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків. Вимога щодо реальних змін майнового стану платника податків як обов'язкової ознаки господарської операції кореспондується з нормами ПК України.

Згідно із частиною другою статті 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку. Статтею 9 зазначеного Закону передбачено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо неможливо - безпосередньо після її закінчення. Підпунктом 2.4 пункту 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 року № 88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 року за № 168/704, передбачено, що для надання юридичної сили і доказовості первинні документи повинні мати обов'язкові реквізити.

Проаналізувавши наведені норми чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що віднесення ПАТ «Ковельмолоко» сум по взаємовідносинах з ТОВ «ОРК «Укргаз», ПрАТ «Галичина» та фізичними особами-підприємцями ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_7 та ОСОБА_9 до складу валових витрат при обчислені об'єкта оподаткування податком на прибуток підприємств, а сум податку на додану вартість до складу податкового кредиту з податку на додану вартість, можливо лише при фактичному здійсненні і підтвердженні належним чином складеними первинними документами, що відображають реальність господарських операцій (зміну активів), яка є підставою для формування податкового обліку платника податків.

З матеріалів справи вбачається, що 05.01.1996 року Ковельською райдержадміністрацією проведено державну реєстрацію юридичної особи - ПАТ «Ковельмолоко».

Основними видами діяльності ПАТ «Ковельмолоко» є: 10.51 - перероблення молока, виробництва масла та сиру; 46.11 - діяльність посередників у торгівлі сільськогосподарською сировиною, живими тваринами, текстильною сировиною та напівфабрикатами; 46.33 - оптова торгівля молочним продуктами, яйцями, харчовим оліями та жирами; 46.90 - неспеціалізована оптова торгівля; 47.11 - роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 52.21 - допоміжне обслуговування наземного транспорту; 68.20 - надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 7.39 - надання оренду інших машин, устаткування та товарів; 71.20 - технічні випробування та дослідження.

З пояснень представника позивача та матеріалів перевірки ПАТ «Ковельмолоко», зокрема акту перевірки №43/03-06-22-00444636 від 14.01.2016 року, судом встановлено, що між ПАТ «Ковельмолоко» (Споживач) та ТОВ «Обласна розподільча компанія «Укргаз» (Постачальник) укладено договір постачання природного газу №17/044-13 від 24.04.213 року.

За умовами договору Постачальник зобов'язується поставити природний газ, а Споживач зобов'язується прийняти та оплатити газ на умовах даного договору.

Постачальник поставляє споживачу газ в об'ємах, вказаних в розподільчій таблиці планового споживання газу. Фактичний обсяг поставки газу за даним договором буде визначений на підставі актів, які будуть підписуватись представниками сторін. Договір дійсний до 31.12.2013 року.

Додатковою угодою № 6 від 04.12.2013 року до вказаного договору сторони дійшли згоди продовжити дію договору №17/044 від 24.04.2013 року до 31.12.2014 року, а в частині проведення розрахунків за газ - до їх повного здійснення. Вказаною угодою встановлено також планові обсяги постачання газу на 2014 рік помісячно.

На виконання умов договору поставки природного газу №17/044-13 від 24.04.213 року ТОВ «Обласна розподільча компанія «Укргаз» протягом березня 2014 року поставило ПАТ «Ковельмолоко» 62 тис. куб.м. природного газу за ціною 3 175, 26 грн. за 1 000 куб.м. на загальну суму 236 239, 34 грн., в тому числі податок на додану вартість 39 373, 22 грн., що підтверджується податковою накладною від 12.03.2014 року №48 на реалізацію природного газу в кількості 25, 351808 тис. куб. м по ціні 3 175, 26 грн. за 1 тис. куб. м на суму без податку на додану вартість 80 498, 58 грн., сума податку на додану вартість 6 099, 72 грн., всього на загальну суму 96 598, 30 грн. та податковою накладною від 31.03.2014 року №139 на реалізацію природного газу в кількості 36, 64819 тис. куб. м по ціні 3 175, 26 за 1 тис.куб.м на суму без податку на додану вартість 116 367, 5 грн., сума податку на додану вартість 23 273, 54 грн., всього на загальну суму 138 641, 04 грн.

Крім того, факт здійснення господарських операцій між ПАТ «Ковельмолоко» та ТОВ «Обласна розподільча компанія «Укргаз» підтверджується податковою накладною від 31.03.2014 року №138 на надання послуг по забезпеченню газопостачання в кількості 62 тис. куб. м по тарифу 33,35 грн. на суму 2 067, 70 грн., сума податку на додану вартість - 413, 54 грн., всього на загальну суму 2 481, 24 грн., актом від 31.03.2014 року №ОУ-0000181 здачі-прийняття робіт (надання послуг), згідно якого послуги по забезпеченню газопостачання за 62 тис. куб. м газу складають 2 481, 24 грн., в тому числі податок на додану вартість 413, 54 грн., актами фактичного споживання природного газу, актами розподілу природного газу, паспортами фізико-хімічних показників природного газу.

Поряд з тим, з пояснень представника позивача, які не заперечуються представником відповідача, а також підтверджуються актом перевірки ПАТ «Ковельмолоко» №43/03-06-22-00444636 від 14.01.2016 року вбачається, що всі вищевказані документи, які підтверджують господарську діяльність між ТОВ «Обласна розподільча компанія «Укргаз» та ПАТ «Ковельмолоко» щодо поставок газу в 2014 році, зокрема в березні 2014 року, надавалися під час перевірки працівникам Ковельської ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області.

В подальшому, суми податку на додану вартість в розмірі 39 373, 22 грн. по податковими накладним, отриманим від ТОВ «Обласна розподільча компанія «Укргаз» включені до реєстру отриманих та виданих податкових накладних та до складу податкового кредиту наступного звітного періоду.

В судовому засіданні представник позивача звернув увагу суду на те, що на даний момент всі оригінали документів, що підтверджують господарську діяльність між ТОВ «Обласна розподільча компанія «Укргаз» та ПАТ «Ковельмолоко», згідно протоколу обшуку від 22.03.2016 року, вилучено та направлено на зберігання до СУ ФР ГУ ДФС у Волинській області.

Також, судом встановлено, що між ПАТ «Ковельмолоко» (Замовник) та ПрАТ «Галичина» (Виконавець) укладено договір про надання послуг №28/09-12 від 28.09.2012 року.

Згідно п.1.1 даного договору Замовник доручає, а Виконавець бере на себе зобов'язання надати Замовнику послуги, спрямовані на просування на ринку та збуту Товару, поставленого Замовником Виконавцю згідно договору купівлі-продажу товарів №31/12-01 від 31.12.2009 року за напрямками, погодженими Сторонами в цьому Договорі, а замовник зобов'язується своєчасно прийняти такі послуги та оплатити їх відповідно до умов Договору.

Пунктом 1.4 договору про надання послуг №28/09-12 від 28.09.2012 року визначено, що Виконавець надає наступні послуги: організація та координація збутової діяльності Замовника; створення та розвиток дистриб'юторської мережі із збуту продукції Замовника; забезпечення укладання договорів з дистриб'юторами та іншими покупцями про збут продукції Замовника; дослідження кон'юктури ринку; впровадження, розвиток та/або аналіз перспективних видів торгових операцій; аналіз порядку взаємодії Замовника з покупцями, методів продаж; можливість, доцільність та ефективність проведення рекламних кампаній по відношенню до Товару; проведення дегустацій та презентацій Товару; розміщення інформації про Товар на інформаційних листівках; проведення промоакцій за участю представників Замовника; забезпечення відповідної вимогам Замовника викладки Товару на торгівельних полицях у закладах торгівлі; підготовка Товару до продажу; інформування покупців, які перебувають у закладах торгівлі про Товар, що випускається Замовником.

Додатковою угодою №1 від 31.12.2013 року до договору про надання послуг №28/09-12 від 28.09.2012 року, Сторони на підставі п.9.2 Договору прийшли до взаємної згоди пролонгувати договір до 31 грудня 2014 року.

На виконання умов договору про надання послуг №28/09-12 від 28.09.2012 року Виконавець протягом січня - грудня 2014 року надав маркетингових послуг, спрямованих на просування на ринку та збуту товарів Замовника на загальну суму 6 445 139 грн., в тому числі податок на додану вартість 1 074 181 грн., що підтверджується наявними в матеріалах справи актами здачі-прийняття робіт (надання послуг): №ГАЛ00051433 від 31.01.2014 року на загальну суму 638 385, 54 грн., в тому числі податок на додану вартість 106 397, 59 грн., №ГАЛ00079609 від 28.02.2014 року на загальну суму 609 952, 04 грн., в тому числі податок на додану вартість 101 658, 67 грн., №ГАЛ00110587 від 31.03.2014 року на загальну суму 535 765, 61 грн., в тому числі податок на додану вартість 89 294, 27 грн., №ГАЛ00142700 від 30.04.2014 року на загальну суму 516 885, 72 грн., в тому числі податок на додану вартість 86 147, 62 грн., №ГАЛ00169662 від 31.05.2014 року на загальну суму 544 328, 30 грн., в тому числі податок на додану вартість 90 721, 38 грн., №ГАЛ00193059 від 30.06.2014 року на загальну суму 440 852, 85 грн., в тому числі податок на додану вартість 73 475, 48 грн., №ГАЛ00222020 від 31.07.2014 року на загальну суму 429 686, 58 грн., в тому числі податок на додану вартість 71 614, 43 грн., №ГАЛ00242785 від 31.08.2014 року на загальну суму 696 126, 81 грн., в тому числі податок на додану вартість 116 021, 14 грн., №ГАЛ00267426 від 30.09.2014 року на загальну суму 773 256, 72 грн., в тому числі податок на додану вартість 128 876, 12 грн., №ГАЛ00289689 від 31.10.2014 року на загальну суму 688 491, 18 грн., в тому числі податок на додану вартість 114 748, 53 грн., №ГАЛ 00310722 від 30.11.2014 року на загальну суму 337 378, 87 грн.. в тому числі податок на додану вартість 56 229, 81 грн., №ГАЛ00322654 від 31.12.2014 року на загальну суму 234 028, 65 грн., в тому числі податок на додану вартість 39 004, 78 грн.

Розрахунок за надані послуги ПАТ «Ковельмолоко» проведено в безготівковій формі, шляхом перерахування коштів на рахунок ПрАТ «Галичина».

В подальшому, ПАТ «Ковельмолоко» до складу податкового кредиту загальної декларації з податку на додану вартість за січень - грудень 2014 року включено суму податку на додану вартість з вартості маркетингових послуг в розмірі 1 001 278 грн. та до податкового кредиту декларації переробного підприємства суму податку на додану вартість з вартості маркетингових послуг в розмірі 72 903 грн.

Крім того, з пояснень представника позивача та матеріалів перевірки ПАТ «Ковельмолоко», судом встановлено, що протягом 2014 року ПАТ «Ковельмолоко» (Довірителем) укладено договори-доручення, зокрема із фізичними особами-підприємцями ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_7 та ОСОБА_9 (Повіреними), на закупівлю молока в населення.

Згідно укладених договорів-доручень Повірений зобов'язується виконати від імені Довірителя наступні дії: організувати збирання, закупівлю, транспортування та охолодження молока коров'ячого. Якість товару повинна відповідати вимогам ДСТУ 3662/97 «Молоко коров'яче незбиране», ветеринарним та санітарним вимогам чинних нормативних актів. Товар передається довірителю за договірними цінами визначеними протоколом до даного договору. Поставка товару здійснюється по частково партіями на умовах EXW-франко-склад Повіреного. Всі витрати, пов'язані із завантаженням товару відносяться за рахунок Повіреного. Всі витрати пов'язані із транспортуванням та доставкою товару відносяться за рахунок Довірителя. Приймання товару по кількості та якості проводить Довірителем у приймальному пункті Повіреного. Приймання товару по якісних показниках, таких як жирність, білок, щільність, кислотність, температура проводиться на приймальному пункті Повіреного водієм-експедитором за наданими Повіреним результатами проведених аналізів.

Повірений зобов'язується: організувати приймання коров'ячого молока, визначити кількість та якість товару, передати Довірителю закуплене молоко протягом 6 годин, вести чіткий облік кількості та якості молока закупленого в молокоздавачів та проведених розрахунків за нього, передати документи про кількість та якість молока прийнятого від молоко здавачів, видати молоко здавачам кошти одержані від Довірителя.

Довіритель зобов'язується: видати довіреність на здійснення закупівлі молока у населення, надавати допомогу в обладнанні молокоприймального пункту для закупівлі молока, виділити Повіреному у тимчасове користування молочні фляги або інші ємкості для збирання молока, прийняти від повіреного товар, вчасно розрахуватись за прийнятий товар, відшкодувати організаційні витрати, пов'язані з організацією закупівлі товару.

Для проведення розрахунків з молоко здавачами довіритель передає фінансові кошти Повіреному шляхом виплати готівки або шляхом перерахування грошових коштів на рахунок Повіреного. Кошти виплачуються або перераховуються щомісячно, протягом 15 банківських днів місяця, наступного за звітним. Сплата Повіреному організаційних витрат за договором доручення здійснюється в розмірі встановленому сторонами в протоколі до даного договору.

З пояснень представника позивача, які підтверджуються оглянутими в судовому засіданні оригіналами реєстрів приймання молока за 2014 рік та зведених даних по прийманню молока за 2014 рік, судом встановлено наступне.

За 2014 рік фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 надано послуг із заготівлі та заготовлено молока всього на суму 2 988 623 грн., в тому числі заготовленого молока на суму 2 120 427 грн., сума дотацій нарахованої (виплаченої) становить161 597 грн. та вартість послуг із заготівлі молока становить 706 599 грн.

Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_5 за 2014 рік надано послуг із заготівлі та заготовлено молока всього на суму 2 078 543 грн., в тому числі заготовленого молока на суму 1 447 927 грн., сума дотації нарахованої (виплаченої) становить 103 629 грн. та вартість послуг із заготівлі молока становить 526 987 грн.

В 2014 року фізичною особою-підприємцем ОСОБА_7 надано послуг із заготівлі та заготовлено молока всього на суму 5 252 928 грн., в тому числі заготовлено молока на суму 3 216 797 грн., сума дотації нарахованої(виплачено) становить 229 469 грн. та вартість послуг із заготівлі молока становить 1 806 662 грн.

Протягом серпня-грудня 2014 року фізичною особою-підприємцем ОСОБА_9 надано послуг із заготівлі та заготовлено молока всього на суму 7 813 849 грн., в тому числі заготовлено молока на суму 6 100 474 грн., сума дотації нарахованої(виплачено) становить 578 225 грн. та вартість послуг із заготівлі молока становить 1 135 150 грн.

Також, в судовому засіданні з пояснень представника позивача, які не заперечуються представником відповідача, судом встановлено, що розрахунок між ПАТ «Ковельмолоко» та фізичними особами-підприємцями ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_7 та ОСОБА_9 проводився шляхом перерахування коштів на відкриті фізичними особами-підприємцями ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_7 та ОСОБА_9 рахунки в установі банку, в платіжних дорученнях зазначено призначення платежу: за молоко згідно приймальних квитанцій; компенсація за молоко та за послуги по заготівлі згідно приймальних квитанцій.

Документи, які підтверджують реальність господарських операцій ПАТ «Ковельмолоко» з фізичними особами-підприємцями ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_7 та ОСОБА_9 в повному обсязі надавалися перевіряючим Ковельської ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області під час проведення перевірки ПАТ «Ковельмолоко» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2014 року по 31.12.2014 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014 року по 31.12.2014 року і на даний час вилучені, згідно протоколу обшуку від 22.03.2016 року та знаходяться на зберіганні в СУ ФР ГУ ДФС у Волинській області.

З наявного в матеріалах справи реєстру продажу за 2014 рік вбачається, що ПАТ «Ковельмолоко» заготовлене молоко використано в господарській діяльності, а саме у виробництві молоко продукції: йогуртів, десертів сиркових, кефіру, сирів, сирків та сметани, що, на думку суду, свідчить про реальність поставок товару - молока та є підтвердженням того, що господарські операції ПАТ «Ковельмолоко» з фізичними особами-підприємцями ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_7 та ОСОБА_9 носили реальний характер.

Суми коштів, затрачені на придбання товару у фізичних осіб-підприємців ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_7 та ОСОБА_9, віднесено позивачем до складу валових витрат у декларації з податку на прибуток, а суми податку на додану вартість віднесено до складу податкового кредиту у податковій декларації з податку на додану вартість відповідного звітного періоду.

Судом досліджені наведені вище первинні документи, що містять відомості про обставини, які є предметом доказування у цій справі, та пов'язані з рухом активів, виконанням зобов'язань, останні підтверджують наявність спеціальної податкової правосуб'єктності учасників господарських операцій, зв'язок між фактом надання послуг (поставок товару) і господарською діяльністю позивача, а відтак, обґрунтованість віднесення до складу валових витрат у декларації з податку на прибуток сум по взаємовідносинах з ТОВ «ОРК «Укргаз», ПрАТ «Галичина» та фізичними особами-підприємцями ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_7 та ОСОБА_9, а також формування податкового кредиту в податкових деклараціях з податку на додану вартість періоду, що перевірявся.

Первинні документи відповідають вимогам статті 9 Закону України «Про бухгалтерській облік та фінансову звітність в Україні» та підпункту 2.4 пункту 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 року № 88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 року за № 168/704, нормам Інструкції про порядок реєстрації виданих, повернутих і використаних довіреностей на одержання цінностей, затвердженої наказом Міністерства фінансів України 16.05.1996 року №99, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 12.06.1996 року за №293/1318.

З наявного в матеріалах справи протоколу обшуку ПАТ «Ковельмолоко» від 22.03.2016 року вбачається, що частина документації, яка стосується господарських відносин ПАТ «Ковельмолоко», зокрема з ТОВ «ОРК «Укргаз», ПрАТ «Галичина» та фізичними особами-підприємцями ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_7 та ОСОБА_9 вилучена після проведення перевірки, чим зумовлена неможливість надання їх суду.

Проте, як встановлено судом, представником відповідача ні в письмових запереченнях, ні в судовому засіданні не заперечувалася наявність, а також сам факт надання під час перевірки документів, відображених в акті перевірки ПАТ «Ковельмолоко» №43/03-06-22-00444636 від 14.01.2016 року та вилучених згідно протоколу обшуку ПАТ «Ковельмолоко» від 22.03.2016 року, які фактично підтверджують господарські відносини ПАТ «Ковельмолоко» з ТОВ «ОРК «Укргаз», ПрАТ «Галичина» та фізичними особами-підприємцями ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_7 та ОСОБА_9

У зв'язку з чим, з урахуванням оглянутих в судовому засіданні та наявних в матеріалах справи первинних документів, на підставі яких ПАТ «Ковельмолоко» віднесено суми по взаємовідносинах з ТОВ «ОРК «Укргаз», ПрАТ «Галичина» та фізичними особами-підприємцями ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_7 та ОСОБА_9 до складу валових витрат при обчислені об'єкта оподаткування податком на прибуток підприємств, а суми податку на додану вартість включені до складу податкового кредиту, а також з урахуванням наявних у матеріалах справи первинних документів, що підтверджують використання в подальшому отриманого позивачем товару - молока у власній господарській діяльності, у суду відсутні підстави вважати, що діяльність ПАТ «Ковельмолоко» з ТОВ «ОРК «Укргаз», ПрАТ «Галичина» та фізичними особами-підприємцями ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_7 та ОСОБА_9 фактично не відбувалась.

Суд не приймає до уваги твердження представника відповідача про те, що відсутність найманих працівників, матеріального ресурсу економічно необхідного для здійснення (виконання) даного виду робіт свідчить про те, що фізичні особи-підприємці ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_7 та ОСОБА_9 не могли фактично здійснювати господарські операції з урахуванням часу, оперативності проведення операцій, місцезнаходження майна, виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що згідно договорів-доручень, укладених між ПАТ «Ковельмолоко» та фізичними особами-підприємцями ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_7 та ОСОБА_9, Довіритель зобов'язується, зокрема надавати допомогу в обладнанні молокоприймального пункту для закупівлі молока, виділити Повіреному у тимчасове користування молочні фляги або інші ємкості для збирання молока.

Натомість, в судовому засіданні, представником відповідача не спростовано можливості фізичних осіб-підприємців ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_7 та ОСОБА_9 самостійно проводити господарську діяльність по заготівлі молока.

В той час, як єдиним мотивом для висновку про визнання господарських операцій ПАТ «Ковельмолоко» з фізичними особами-підприємцями ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_7 та ОСОБА_9 такими, що фактично не відбувались, слугували дані інформаційних баз, наявних у контролюючих органах.

А тому, висновки податкового органу про те, що фізичні особи-підприємці ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_7 та ОСОБА_9 не могли фактично здійснювати господарські операції через відсутність найманих працівників з урахуванням часу, оперативності проведення операцій та місцезнаходження майна є безпідставними.

Крім того, в результаті підтвердження господарських операцій ПАТ «Ковельмолоко» з фізичними особами-підприємцями ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_7 та ОСОБА_9, суд дійшов висновку про правомірність використання сум податку на додану вартість, перерахованих на спеціальний рахунок, призначений для використання виключно для виплати сільськогосподарським товаровиробникам компенсації за продані ними молоко на загальну суму 1 076 677 грн., а відтак відсутність порушення позивачем пп.6 п.1, пп.12 п.1, пп.13 п.1 Підрозділу 2 Розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України.

Також, під час судового розгляду справи не віднайшли свого підтвердження посилання відповідача щодо встановлення розбіжності по ПАТ «Ковельмолоко» по податковому кредиту за березень 2014 року по взаємовідносинах з TOB «Обласна газорозподільна компанія «Укргаз» на суму 39 373, 23 грн.

З аналізу наявних в матеріалах справи письмових доказів та пояснень представника позивача, суд вважає господарські операції між ПАТ «Ковельмолоко» та TOB «Обласна газорозподільна компанія «Укргаз» щодо постачання природного газу в березні 2014 року такими, що відбулися, а отже реально здійсненими.

Згідно положень норм Податкового кодексу України, необхідною умовою для віднесення сплачених сум податку на додану вартість до складу податкового кредиту у податковій декларації з податку на додану вартість є факт придбання товарів та послуг із метою їх використання в господарській діяльності позивача.

Як встановлено судом, товар придбаний ПАТ «Ковельмолоко» у TOB «Обласна газорозподільна компанія «Укргаз» використаний позивачем у власній господарській діяльності, тобто кінцевий результат за угодою відповідає діловій меті, як позивача так і його контрагента TOB «Обласна газорозподільна компанія «Укргаз».

З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що викладені в акті перевірки ПАТ «Ковельмолоко» висновки контролюючого органу щодо встановлених розбіжностей по податковому кредиту за березень 2014 року по взаємовідносинах з TOB «Обласна газорозподільна компанія «Укргаз» на суму 39 373, 23 грн., не знайшли свого підтвердження в ході з'ясування обставин у справі по суті, оскільки єдиним мотивом для такого висновку слугували результати перевірки ТзОВ «Обласна газорозподільна компанія «Укргаз», викладені ДПІ у м. Черкаси в акті перевірки №318/23-01-222-04/36618923 від 02.09.2014 року «Про результати перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства».

Однак, в силу приписів ст.ст.8 і 19 Конституції України лише висновку одного органу державної податкової служби України про визнання господарських операцій такими, що фактично не відбувались є недостатнім для висновку іншого органу державної податкової служби України про порушення контрагентом такого платника податків законів з питань оподаткування.

Поряд з тим, при проведенні перевірки позивача та формулювання порушень ним вимог Податкового кодексу України, відповідач не надав правової оцінки первинним бухгалтерським та іншим документам, які фактично засвідчують здійснення господарських операцій з контрагентами.

Крім того, суд не приймає до уваги твердження відповідача про порушення ПАТ «Ковельмолоко» пункту 1 Підрозділу 2 Розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, щодо завищення суми податкового кредиту по загальній декларації з податку на додану вартість на 900 482 грн. (1001278 грн. - 100796 грн.) та відповідно заниження суми податкового кредиту по декларації переробного підприємства за січень-грудень 2014 року в загальній сумі 900 482 грн. з огляду на наступне.

Відповідно до п.4 ч.1 Підрозділу 2 Розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України переробне підприємство суму сплаченого (нарахованого) податкового кредиту по виготовлених та/або придбаних товарах/послугах, основних засобах, які використовуються частково для виготовлення продукції, а частково для виготовлення інших товарів/послуг, розподіляє виходячи з частки використання таких товарів/послуг, основних засобів в операціях з постачання продукції та відповідно в операціях з постачання інших товарів/послуг, з урахуванням вимог розділу V Кодексу.

За змістом п.4 ч.1 Підрозділу 2 Розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України розподілу можуть підлягати не всі сплачені (нараховані) суми податкового кредиту за придбаними переробним підприємством послугами, а лише ті, що пов'язані з виготовленням продукції.

До витрат, які стосуються виготовлення продукції, належать витрати, які відносяться на собівартість продукції.

В свою ж чергу витрати на маркетинг не стосуються виготовлення продукції, а є витратами на збут.

Відтак, правових підстав для розподілу сум податкового кредиту по придбаних маркетингових послугах у ПрАТ «Галичина» згідно п.4 ч.1 Підрозділу 2 Розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, а тим більше, до віднесення його до складу податкового кредиту декларації переробного підприємства немає.

Таким чином, суд вважає, що ПАТ «Ковельмолоко» правомірно включено до складу податкового кредиту загальної декларації з податку на додану вартість за січень - грудень 2014 року суму податку на додану вартість з вартості маркетингових послуг в розмірі 1 001 278 грн. та до податкового кредиту декларації переробного підприємства суму податку на додану вартість з вартості маркетингових послуг в розмірі 72 903 грн.

Враховуючи викладене суд вважає, що господарські операції між контрагентами відбулися, що підтверджується фактичними обставинами по справі.

Разом з тим, при дослідженні факту здійснення господарської операції повинні оцінюватися відносини безпосередньо між учасниками тієї операції, на підставі якої сформовані дані податкового органу. При цьому відносини між учасниками попередніх ланцюгів постачань товарів та послуг не мають безпосереднього впливу на дослідження факту реальності господарської операції, вчиненої між останнім у ланцюгу постачань платником податків та його безпосереднім контрагентом.

Даний факт узгоджується із практикою Європейського Суду з прав людини. Так, у справі ««БУЛВЕС» АД проти Болгарії» (заява №3991/03) Європейський Суд з прав людини у своєму рішенні від 22 січня 2009 року зазначив, що платник ПДВ не повинен нести відповідальність за зловживання, вчинені його постачальниками, якщо платник ПДВ не знав про такі зловживання і не міг про них знати. Відтак наявність ознак фіктивності у діяльності контрагентів чи порушення останнім правил здійснення господарської діяльності, порядку ведення бухгалтерського та податкового обліку сама по собі не свідчить про нікчемність усіх правочинів, укладених товариством. Крім того, Європейський Суд з прав людини в рішенні також зазначив, що платник податку не повинен нести наслідків невиконання постачальником його зобов'язань зі сплати податку і в результаті сплачувати ПДВ другий раз, а також сплачувати пеню. На думку Суду, такі вимоги стали надмірним тягарем для платника податку, що порушило справедливий баланс, який повинен підтримуватися між вимогами суспільного інтересу та вимогами захисту права власності.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, усі рішення та дії суб'єкта владних повноважень мають підзаконний характер, тобто повинні бути прийняті (вчинені) на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.

Відповідно до частини першої, другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судом також приймається до уваги, що відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Всупереч наведеним вимогам відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності прийнятого податкового повідомлення-рішення.

З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що викладені в акті №43/03-06-22-00444636 від 14.01.2016 року висновки контролюючого органу не знайшли свого підтвердження в ході з'ясування обставин у справі по суті, відтак адміністративний позов підлягає до задоволення шляхом прийняття постанови про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000742200 від 05 липня 2016 року на суму основного платежу - 7 106 714 грн.

Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись частиною третьою статті 160, статтею 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області від 05 липня 2016 року за №0000742200 на суму основного платежу - 7 106 714 грн.

Стягнути на користь Публічного акціонерного товариства «Ковельмолоко» (45000, Волинська область, місто Ковель, вулиця Ватутіна, будинок 114, код ЄДРПОУ 00444636) за рахунок бюджетних асигнувань Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області (45004, Волинська область, місто Ковель, вулиця Чубинського, будинок 1, код ЄДРПОУ 39497686) 2 678 грн. понесених витрат по сплаті судового збору.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя А.Я. Ксензюк

Повний текст постанови складено 29 липня 2016 року.