про закриття провадження у справі
26 липня 2016 рокуСправа № 803/1009/16
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Андрусенко О. О.,
при секретарі судового засідання Хомяк М. І.,
за участю позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача Русинчука Р. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку клопотання представника відповідача про закриття провадження в адміністративній справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Першого відділу державної виконавчої служби міста Луцьк Головного територіального управління юстиції у Волинській області про визнання дій протиправними, визнання протиправною та скасування постанови,
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до Першого відділу державної виконавчої служби Луцького міського управління юстиції Волинської області про визнання дій протиправними щодо винесення постанови про стягнення виконавчого збору та визнання протиправною та скасування постанови про стягнення виконавчого збору від 31.03.2016 року у розмірі 7745,53 грн.
Ухвалою суду від 20.07.2016 року допущено заміну відповідача - Першого відділу державної виконавчої служби Луцького міського управління юстиції Волинської області на його правонаступника - Перший відділ державної виконавчої служби міста Луцьк Головного територіального управління юстиції у Волинській області.
У судовому засіданні представник відповідача заявив клопотання про закриття провадження у справі на підставі пункту 1 частини першої статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У судовому засіданні позивач та його представник заперечили щодо задоволення клопотання про закриття провадження у справі
Заслухавши думку осіб, які беруть участь в справі, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що провадження в справі слід закрити з таких підстав.
Судом встановлено, що 05.02.2016 року Господарським судом Волинської області видано наказ № 903/890/15-1 про примусове виконання рішення від 20.01.2016 року у справі № 903/890/15, відповідно до якого стягнуто з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь Публічного акціонерного товариства «Дельта Банк» 77455,27 грн. заборгованості, з яких: 74235,37 грн. суми заборгованості за кредитом, 3207,37 грн. заборгованості за відсотками та 12,53 грн. суми трьох процентів річних від суми простроченого боргу.
Постановою головного державного виконавця Першого відділу державної виконавчої служби Луцького міського управління юстиції Волинської області від 23.03.2016 року відкрито виконавче провадження № 50576456 з примусового виконання наказу № 903/890/15-1, виданого 05.02.2016 року Господарським судом Волинської області, про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь Публічного акціонерного товариства «Дельта Банк» 77455,27 грн. заборгованості. Згідно з зазначеною постановою боржнику був наданий семиденний строк для добровільного виконання рішення суду.
У зв'язку з невиконанням в добровільному порядку рішення суду у наданий строк державним виконавцем Першого відділу державної виконавчої служби Луцького міського управління юстиції Волинської області 31.03.2016 року ВП № 50576456 винесено постанову про стягнення з ОСОБА_1 виконавчого збору в сумі 7746,78 грн.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Згідно з пунктом 7 частини першої статті 3 КАС України термін «суб'єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною першою статті 181 КАС передбачено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Тобто, якщо законом встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби, то це виключає юрисдикцію адміністративних судів у такій категорії справ.
Частиною четвертою статті 82 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ, а іншими учасниками виконавчого провадження та особами, які залучаються до проведення виконавчих дій, - до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Відповідно до статті 121-2 Господарського процесуального кодексу України скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена.
Скарги на дії органів Державної виконавчої служби розглядаються господарським судом, про час і місце якого повідомляються ухвалою стягувач, боржник чи прокурор та орган виконання судових рішень. Неявка боржника, стягувача, прокурора чи представника органу Державної виконавчої служби в судове засідання не є перешкодою для розгляду скарги.
З аналізу вищенаведених норм слідує, що у випадку оскарження сторонами виконавчого провадження рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця щодо виконання рішення суду, ухваленого за правилами Господарського процесуального кодексу України, розгляд таких скарг здійснюється за правилами господарського судочинства судом, який видав виконавчий документ.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України по справі № 21-278а15 від 30.06.2015 року. Відповідно до статті 244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Таким чином, юрисдикція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи щодо оскарження дій органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів.
Отже, заявлені фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 позовні вимоги мають розглядатися місцевим господарським судом в порядку господарського судочинства.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 157 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що провадження у даній справі слід закрити на підставі пункту 1 частини першої статті 157 КАС України, роз'яснивши позивачу, що розгляд даної справи належить до юрисдикції Господарського суду Волинської області.
Керуючись пунктом 1 частини першої статті 157, частиною третьою статті 160, статтею 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Провадження у справі за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Першого відділу державної виконавчої служби міста Луцьк Головного територіального управління юстиції у Волинській області про визнання дій протиправними, визнання протиправною та скасування постанови закрити.
Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про закриття провадження в справі, не допускається.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали, повний текст якої складено 01 серпня 2016 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий-суддя О. О. Андрусенко