Постанова від 19.07.2016 по справі 607/4977/16-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 липня 2016 р. Справа №607/4977/16-а

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

в складі :

головуючого Ромазана В.В.

з участю секретаря Буцик О.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі справу за адміністративним позовом Управління соціальної політики Тернопільської міської ради до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про поновлення строку для оскарження, скасування постанови про накладення штрафу ,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач Управління соціальної політики Тернопільської міської ради звернулося в суд з адміністративним позовом до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, в якому просить поновити пропущений ним строк для оскарження таскасувати постанову від 28.03.2016 року ВП №13459283 про накладення штрафу в подвійному розмірі, а саме 1 360,00 грн. за невиконання рішення суду від 19 травня 2009 року.

Заявлені вимоги позивач мотивує тим, що відповідачем відкрито провадження ВП 13459283 на підставі виконавчого листа №2-а-1016/2009, виданого 18.06.2009 року Тернопільським міськрайонним судом Тернопільської області про зобов'язання Управління соціальної політики Тернопільської міської ради здійснити перерахунок відповідно відповідно ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», та ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, пов'язаними, зумовленими народженням та похованням» та виплату ОСОБА_2 допомоги при народженні дитини в сумі кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_1 року, з коштів, передбачених на вказані цілі, з урахуванням їй сум, раніше даної допомоги. 18.03.2016 р. Управління соціальної політики Тернопільської міської ради отримало постанову ВП №13459283 від 12.03.2016 про накладення штрафу в сумі 680 грн. за невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області на підставі виконавчого листа №2-а-1016/2009 від 18 червня 2009 року. Управління соціальної політики не може взяти на себе зобов'язання, щодо виплати допомоги при народженні дитини в сумі кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років встановленого на день народження ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_1 року на основі рішення суду без внесення відповідних змін в Державний бюджет України та виділення коштів на виконання судових рішень, оскільки Бюджетним кодексом України визначено, що розпорядники бюджетних коштів беруть на себе бюджетні зобов'язання та проводять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань. Однак, 28.03.2016 р. головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області Побер І.І. винесено постанову про накладення штрафу в подвійному розмірі (1 360,00 грн.) за невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення суду згідно виконавчого листа №2-а-1016/2009 від 18 червня 2009 року. Вважають дану постанову необґрунтованою, оскільки позивачу не виділені кошти з державного бюджету України на виконання судових рішень, тобто з причин, незалежних від позивача.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, однак подав суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримав повністю та просить суд їх задовольнити.

Представник Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області в судове засідання не з'явився, хоча про день та час розгляду справи був повідомлений вчасно та належним чином.

Дослідивши та оцінивши докази по справі, суд встановив

Згідно Положення про Управління соціальної політики Тернопільської міської ради, затвердженого рішенням міської ради від 28 жовтня 2014 р. №6/52/9, Управління є виконавчим органом Тернопільської міської ради, підконтрольне і підзвітне міській раді, підпорядковане її виконавчому комітету, міському голові.Управління в своїй діяльності керується Конституцією та Законами України, Верховної Ради України, указами і розпорядженнями Президента України, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства праці та соціальної політики України, рішеннями міської ради та виконавчого комітету міської ради, розпорядженнями міського голови, іншими нормативно-правовими актами, ДСТУ 1SО 9001, Настановою з якості та цим Положенням.

Згідно п.2 Положення, завданням Управління є впровадження в життя державної політики з соціального захисту громадян, подолання бідності, організація роботи з надання найбільш соціально незахищеним верствам населення додаткових до встановлених законодавством допомог і пільг за рахунок можливостей місцевого самоврядування. Організація в межах своєї компетенції роботи з надання пільг пенсіонерам, інвалідам ветеранам війни та праці, одиноким непрацездатним громадянам, надання населенню державних соціальних допомог. Проведення розрахунків з організаціями надавачами житлово-комунальних послуг за надані види послуг пільговим категоріям населення.

Відповідно до пп.3.3 п.3 Положення, до функцій Управління належить призначення і виплата державних допомог, а саме: у зв'язку з вагітністю та пологами, при народженні дитини, по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку…

Підпунктом 7.1 пункту 7 Положення передбачено, що Управління є головним розпорядником бюджетних асигнувань …

Відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області відкрито провадження ВП 13459283 на підставі виконавчого листа №2-а-1016/2009, виданого 18.06.2009 року Тернопільським міськрайонним судом Тернопільської області про зобов'язання Управління соціальної політики Тернопільської міської ради здійснити перерахунок відповідно відповідно ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», та ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, пов'язаними, зумовленими народженням та похованням» та виплату ОСОБА_2 допомоги при народженні дитини в сумі кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_1 року, з коштів, передбачених на вказані цілі, з урахуванням їй сум, раніше даної допомоги.

Згідно із частинами першою та другою статті 75 Закону України «Про виконавче провадження», після відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом, що зобов'язує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець перевіряє виконання рішення не пізніше ніж на наступний день після закінчення строку, встановленого частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, його виконання перевіряється не пізніше наступного робочого дня після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання зазначених вимог без поважних причин державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону і не пізніше п'яти робочих днів з дня його накладення повторно перевіряє стан виконання рішення.

Згідно із частиною першою статті 89 Закону України «Про виконавче провадження», у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу - від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних міїїімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

18.03.2016 р. Управління соціальної політики Тернопільської міської ради отримало постанову ВП №13459283 від 12.03.2016 про накладення штрафу в сумі 680 грн. за невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області на підставі Виконавчого листа №2-а-1016/2009 від 18 червня 2009 року.

28.03.2016 р. головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області Побер І.І. винесено постанову про накладення штрафу на Управління соціальної політики Тернопільської міської ради в подвійному розмірі (1 360,00 грн.) за невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк виконавчого листа №2-а-1016/2009, виданого 18 червня 2009 року Тернопільським міськрайонним судом Тернопільської області.

Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом та інші.

Відповідно до положень ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно ч.2 ст. 95 Конституції України тільки Законом України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір та цільове спрямування цих видатків.

Діяльність Міністерства соцполітики України у частині забезпечення функцій головного розпорядника бюджетних коштів регламентується Бюджетним кодексом України.

Бюджетним кодексом визначено, що розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та проводять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань.

Фінансування видатків на соціальний захист та соціальне забезпечення соціальних допомог окремим категоріям громадян провадиться в межах коштів, передбачених Законом України «Про державний бюджет України» на відповідні роки, тобто виконання Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» повністю залежить від фінансових ресурсів доходної частини державного бюджету, а в зв'язку із обмеженістю фінансових ресурсів, Державним бюджетом не передбачено видатки на забезпечення в повному обсязі соціальних гарантій, відповідно до окремих статей Законів та на виконання судових рішень.

Згідно правової позиції, висловленої колегією суддів судової палати в адміністративних справах Верховного суду України, у постанові суду від 30 березня 2016 р. (категорія справи №750/6737/14)невиконання судового рішення управлінням ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.

Згідно п.2 ч.1 ст.293 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді скарги або протесту на постанову по справі про адміністративне правопорушення перевіряє законність і обгрунтованість винесеної постанови приймає рішення, яким скасовує постанову …

Аналізуючи вищенаведені факти, суд вважає, що постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області Побер І.І. про накладення штрафу на Управління соціальної політики Тернопільської міської ради в розмірі 1 360,00 грн., слід скасувати, задовольнивши позовні вимоги.

Крім того, слід поновити пропущений позивачем строк для оскарження спірної постанови, оскільки як вбачається із матеріалів справи 05.04.2016 року позивачем подано адміністративний позов до Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області. Ухвалою суду від 07.04.2016 року у справі №607/3621/16-а повернуто позивачу позовну заяву для подання до Тернопільського окружного адміністративного суду. Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2016 року матеріали адміністративної справи передано на розгляд до Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області.

Керуючись ст.ст.11, 18, 71, 86, 158, 163, 186 КАС України, Законом України «Про Державний бюджет України», Законом України «Про виконавче провадження», -

ПОСТАНОВИВ:

Поновити пропущений Управління соціальної політики Тернопільської міської ради десятиденний строк для оскарження постанови про накладення штрафу від 28.03.2016 р.

Адміністративний позов Управління соціальної політики Тернопільської міської ради до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про поновлення строку для оскарження, скасування постанови про накладення штрафу - задовольнити.

Скасувати постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області Побер І.І. про накладення штрафу на Управління соціальної політики Тернопільської міської ради в розмірі 1 360,00 грн.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

ГОЛОВУЮЧИЙ В.В.РОМАЗАН