Справа № 686/13658/16-п
28 липня 2016 року м. Хмельницький
Суддя Хмельницького міськрайонного суду Бацуца Т.М., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління патрульної поліції у м. Хмельницькому, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, українця, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_2, працюючого експедитором у ТОВ «7 континент», одруженого, не судимого, притягнутого до адміністративної відповідальності за ст. 173 КУпАП,
2 липня 2016 року інспектором роти №1 Управління патрульної поліції у м. Хмельницькому рядовим поліції ОСОБА_2 відносно ОСОБА_1 був складений протокол про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, за те, що останній, як зазначено в протоколі, 2 липня 2016 року о 03 год. 20 хв., перебуваючи за адресою : вул. Проскурівська, 83 в м. Хмельницькому вчинив дрібне хуліганство, що проявлялось у нецензурній лайці, чіплянні до громадян та інших подібних діях, що принижували людську гідність та мораль.
Справа підлягає поверненню до Управління патрульної поліції у м. Хмельницькому для доопрацювання, оскільки при складанні протоколу про адміністративне правопорушення допущені порушення вимог закону та зміст самого протоколу не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП і містить істотні порушення.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Так, згідно ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженою на те посадовою особою, який оформлюється у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до кримінальної відповідальності.
Вимоги до змісту протоколу про адміністративне правопорушення визначені
ст. 256 КУпАП, серед яких у протоколі обов'язково зазначаються відомості про місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, прізвища, адреси свідків, потерпілих, якщо вони є, інші відомості, необхідні для вирішення справи. Протокол підписується особою, яка його склала і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. При наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
Як вбачається із матеріалів справи, орган, що склав протокол, вищезазначених вимог закону не виконав.
Так, в адмінпротоколі належним чином не розкрито суть адміністративного правопорушення, виходячи з наступного.
Адміністративним правопорушенням, визначеним диспозицією ст. 173 КУпАП є нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Таким чином, склад адміністративного правопорушення може містити наступні фундаментальні аспекти: 1) нецензурна лайка в громадських місцях; 2) образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Законодавче диференціювання складу є тим критерієм, який повинен враховуватися при складанні протоколу про адміністративне правопорушення.
Рядовий поліції ОСОБА_2, діючи в порушення принципу суворого додержання законності, який закріплений КУпАП, склав протокол без врахування істотних відомостей, а саме -
до кого з громадян ОСОБА_1 чіплявся, не зазначив їх в протоколі, які конкретно інші подібні дії він вчиняв, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Натомість, інспектор зазначив у протоколі, що свідки події, потерпілі не виявлені, тобто відсутні, що є нелогічним та викликає сумнів у законності дій та не дозволяє суду об'єктивно та всебічно проаналізувати дії ОСОБА_1 та дії працівників поліції на предмет дотримання Конституційних прав та свобод осіб, що притягають до адміністративної відповідальності та відповідно забезпечити право особи на судовий розгляд упродовж розумного строку, гарантоване п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Крім того, з інформації, наданої ОСОБА_1, судом встановлено, що останній притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 127 КУпАП за те, що 2 липня 2016 року о 03 год. 20 хв. переходив проїжджу частину дороги в невстановленому місці, чим порушив п.4.7 ПДР України. Копію постанови отримав, накладене за це стягнення у вигляді штрафу сплатив. При цьому ніяких інших протоколів щодо нього не складалось і йому не пред»являлось. Із протоколом про вчинення ніби-то ним адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, він ознайомився лише в суді, копії протоколу він не отримував, про його існування взагалі не знав, ніяких дій щодо непідписання будь-яких документів при цьому не вчиняв.
Ця інформація підтверджується копією постанови про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 127 КУпАП., яку він надав суду.
Таким чином, місце і час вищезазначеного адміністративного правопорушення повністю співпадає з місцем і часом можливого вчинення ОСОБА_1 дрібного хуліганства, проте відомості щодо даної події відсутні в протоколі, матеріалах справи.
Вищезазначені недоліки не дозволяють суду об'єктивно та всебічно проаналізувати дії ОСОБА_1
За таких обставин справа підлягає поверненню для доопрацювання, під час якого необхідно усунути вищезазначені недоліки, належним чином та правильно скласти адмінпротокол, встановити час та місце вчинення правопорушення, громадян, до яких чіплявся правопорушник, зазначити їх потерпілими, зазначити їх адреси проживання та свідків та виконати інші дії, пов»язані із реалізацією прав особи, щодо якої якладається протокол про адміністративне правопорушення.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 7, 245, 256, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
Справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП повернути до Управління патрульної поліції у м. Хмельницькому для доопрацювання.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення до Апеляційного суду Хмельницької області через Хмельницький міськрайонний суд.