243/5077/16-а
Справа № 2-а/243/148/2016
ІМ'ЯМ УКРАЇНИ
29 липня 2016 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області в складі:
Головуючого - Кривошеєва Д.А.
При секретарі - Головкіної Н.А.
Розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Слов'янська справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
У Слов'янський міськрайонний суд звернулася ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, і просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 23 травня 2016 року № 58 про відмову враховувати при перерахунку їй пенсії як державному службовцю суми матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, та суми індексації заробітної плати, зазначених у довідці Слов'янської міської Ради № 05/173 від 11 травня 2016 року, які враховуються при розрахунку пенсії та з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії, призначеної їй за віком, як державному службовцю з урахуванням всіх виплат з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 89% від сукупного оподаткованого доходу, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, премії до державних професійних свят та ювілейних дат, та суми індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування починаючи з 1 червня 2016 року.
Позивачка обґрунтовує свої вимоги тим, що з 10 квітня 2006 року вона, як пенсіонерка перебуває на обліку у відповідача. Їй призначена пенсія за віком, як державному службовцю у розмірі 89% від заробітної плати. На час оформлення їй пенсії довідка про складові заробітної плати за формою встановленою відповідачем не містила інформацію про всі отримувані нею доходи, а саме: про матеріальну допомогу на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, премії до державних професійних свят та ювілейних дат, та індексацію заробітної плати, з яких сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. 19 травня 2016 року вона звернулась до відповідача з заявою про здійснення перерахунку призначеної їй пенсії, з урахуванням зазначених сум. 23 травня 2016 року відповідач своїм рішенням № 58 відмовив їй у здійсненні вказаного перерахунку. Вказане рішення відповідача вона вважає протиправним, таким, що суперечить Законам України і просить його скасувати, задовольнивши заявлені нею позовні вимоги у повному обсягу.
Представник відповідача заявлені позовні вимоги не визнали і просили у їх задоволенні відмовити. У ході судового розгляду представники відповідача підтвердили, що позивачка, як
пенсіонерка перебуває на обліку у відповідача з 10 квітня 2006 року і отримує пенсію за віком, як державний службовець. Пенсія позивачці обчислюється на підставі раніш наданих довідок про заробітну плату, з попереднього міста роботи позивачки - Слов'янської міської ради. 19 травня 2016 року позивачка звернулась до відповідача з заявою про здійснення перерахунку призначеної їй пенсії. 23 травня 2016 року відповідач у відповідності з вимогами діючого законодавства: Закону України «Про державну службу», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», своїм рішенням № 52 відмовив позивачці у здійсненні вказаного перерахунку. Вказане рішення відповідача є обґрунтованим та законним, а тому у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 необхідно відмовити.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, приходить до переконання, що: адміністративний позов ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, підлягає задоволенню.
Так у ході судового засідання достовірно було встановлено, що:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області.
З 11 квітня 2006 року ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 89% суми її заробітної плати.
19 травня 2016 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, надавши довідки Слов'янської міської ради про заробіток № 05/173 від 11 травня 2016 року.
Відповідно вказаної довідки Слов'янської міської ради слідує, що: ОСОБА_1 у період з 1 квітня 2004 року до 31 березня 2006 року була нарахована та виплачена: індексація, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, у сумі 5994,44 гривень. На всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Рішенням від 23 травня 2016 року № 58 Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області, з посиланням на вимоги Закону України «Про державну службу» зазначаючи що: винагорода за вислугу років, матеріальна допомога та індексація, не передбачені як складові заробітної плати державного службовця, у задоволенні заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії було відмовлено.
Відповідно до ст. 2 КАС України - завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до статті 50 Конституції України кожен має право на безпечне життя і здоров'я, довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на отримання пенсії визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовця призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір та обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині 1 статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95-ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 статті 33 Закону «Про державну службу» № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави дає підстави для висновку що матеріальна допомога на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, та суми індексації заробітної плати, входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини 1 статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку, сукупного оподаткованого доходу (граничні суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», №1058-VI визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (доход) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються суми: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отриманих застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (доход) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Згідно частини 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною 1 ст. 35, частиною 2 ст. 38, частиною 3 ст. 42 і частиною 5 ст. 48 цього Закону, проводиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Враховуючи викладене суд приходить до висновку, що рішення відповідача від 23 травня 2016 року № 58 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії по заробітку, необхідно визнати протиправними, та скасувати, зобов'язати відповідача здійснити позивачці перерахунок пенсії з урахуванням всіх виплат з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 1 червня 2016 року.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про державну службу», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про пенсійне забезпечення», ст. ст. 11, 14, 86, 161-163 КАС України, суд -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Рішення Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 23 травня 2016 року № 58 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії по заробітку - визнати протиправним та скасувати.
Зобов'язати Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком, як державному службовцю починаючи з 1 червня 2016 року відповідно до статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», частини 2 статті 33 Закону України «Про державну службу», з урахуванням всіх нарахованих та сплачених їй виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Постанова може бути оскаржена адміністративного апеляційного суду Донецької області, шляхом подачі апеляційної скарги через Слов'янський міськрайонний суд, протягом десяти днів.
Постанова складена в одному екземплярі в нарадчий кімнаті.
Суддя Слов'янського міськрайонного суду
ОСОБА_2