Постанова від 25.08.2011 по справі 2-а-11146/11

25.08.2011

Справа № 2-а-11146-11

ПОСТАНОВА

ІМ'ЯМ УКРАЇНИ

25 серпня 2011 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області в складі:

Головуючого -Кузнецова Р.В.,

При секретарі -Копійка Г.С.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Слов'янська справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Слов'янську Донецької області, про перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

У Слов'янський міськрайонний суд звернувся ОСОБА_1 з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Слов'янську, Донецької області, про перерахунок пенсії і просить: визнати незаконним рішення відповідача щодо виплати йому пенсії з обмеженням дванадцятьма мінімальними розмірами пенсії за віком, та зобов'язання відповідача здійснити йому перерахунок та виплату пенсії починаючи з 30 серпня 2010 року, відповідно Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування”, Закону України “Про державну службу”, та рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008. Також позивач просив поновити йому строк звернення до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою суду від 15 липня 2011 року, ОСОБА_1 поновлено строк звернення до суду з даним позовом, як пропущений з поважних причин.

Позивач обґрунтовує заявлені вимоги тим, що з 30 серпня 2010 року йому призначена пенсія відповідно до ст. 21 Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування”, ст. 37 Закону України “Про державну службу”, та Постанови Кабінету Міністрів України № 283 від 3 травня 1994 року “Про порядок обчислення стажу державної служби”. На день призначення пенсії його стаж на державній службі в органах місцевого самоврядування складав 19 років 4 місяці 28 днів, а загальний стаж складав 36 років, 1 місяць 21 день. Відповідно вимог ст. 21 Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування”йому призначена пенсія в розмірі 89% посадового окладу з урахуванням надбавок передбачених законом відповідно до постанови КМУ №865 від 31 травня 2000 року “Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії”якою передбачено, що пенсіонерам, які на момент перерахування пенсії не працюють на посадах, з яких вийшли на пенсію державні службовці, перерахунок пенсії здійснюється на підставі документів, наданих на час перерахунку, виходячи із суми заробітної плати, яку отримує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначена пенсія на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно довідки наданої йому міською радою, де він працював до виходу на пенсію, зазначена заробітна плата для обчислення пенсії складає 16716,88 гривень. Разом з тим відповідач призначив йому пенсію, розмір якої не перевищує 12 мінімальних розмірів пенсії за віком і на теперішній час його пенсія складає 11854,8 гривень, в той час як розмір його пенсії повинен становити 14878,02 гривень.

Позивач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Надав заяву про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, відповідачем надана заява про розгляд даної справі за відсутністю його представника та представлені письмові пояснення.

Із письмових пояснень наданих відповідачем слідує, що позовні вимоги він не визнає і посилаючись на підпункт “б”пункту 35 розділу II “Внесення змін до деяких законодавчих актів України”Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік”, від 28 грудня 2007 року №107-VI, на п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян.”, просить у задоволенні позову відмовити.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до переконання, що: позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Слов'янську Донецької області, про перерахунок пенсії, підлягає задоволенню.

Так у ході судового засідання достовірно було встановлено, що:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, знаходиться на обліку в УПФУ в м. Слов'янська, Донецької області і відповідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, отримував пенсію по інвалідності.

30 серпня 2010 року за заявою ОСОБА_1, відповідач розпорядженням 186572 від 6 вересня 2010 року, відповідно до Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування”призначив позивачу пенсію як посадовій особі органу місцевого самоврядування у розмірі 11854,80 гривень, що становить 89% від посадового окладу, який отримує працюючий державний службовець на відповідній посаді, у розмірі 11854,80 гривень.

Згідно довідок Управління пенсійного фонду України, м. Слов'янська, Донецької області, Слов'янської міської ОСОБА_2 слідує, що сума заробітку для розрахунку пенсії позивачу становить 16716,88 гривень. Перерахунок пенсії позивачу проведено з урахуванням 89% від граничного розміру заробітної плати -13320 гривень, у зв'язку з чим розмір пенсії позивача становить 11854,80 гривень.

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України “Про загальнообов'язкове пенсійне державне страхування”законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, та складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною ОСОБА_2 України, а також інших законів та нормативно-правових актів прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини в сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Статтею 10 Закону України “Про пенсійне забезпечення”визначено, що пенсійне забезпечення здійснюється органами Пенсійного Фонду України. Частиною 2 статті 8 цього Закону передбачено, що Пенсійний Фонд України є самостійною фінансово-банківською системою, не входить до складу державного бюджету України, формується за рахунок коштів, що відраховуються підприємствами і організаціями, а також коштів державного бюджету України.

Відповідно вимог статті 21 Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування”- пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку визначеному законодавством України про державну службу. Пенсія в частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Посадовим особам органам місцевого самоврядування, які в період перебування на службі в цих органах визнані інвалідами I та II групи, незалежно від причини інвалідності пенсії по інвалідності, призначаються в розмірах, передбачених законодавством України про державну службу, після припинення ними служби в органах місцевого самоврядування, за наявності стажу служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років та стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Відповідно статті 37 Закону України “Про державну службу”- на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків -не менше 25 років, для жінок -не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби -не менше 10 років, та які на час досягнення ними пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців -незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями -у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Законом України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”від 28 грудня 2007 року №107-VI були внесені зміни, в тому числі до Закону України “Про пенсійне забезпечення”(пункт 42 розділу II).

Зокрема, Законом України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”від 28 грудня 2007 року №107-VI було доповнено ст. 85 Закону України “Про пенсійне забезпечення”частиною третьою такого змісту: “Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищення додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцяти мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Законом України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”від 28 грудня 2007 року №107-VI були внесені зміни, в тому числі до Закону України “Про державну службу України”(пункт 37 розділ II). Були внесені зміни у статтю 37 Закону України “Про державну службу”, а саме у частинах п'ятій слова “без обмеження граничного розміру пенсії”виключені; у частині четвертій слова “у повному розмірі”- виключені; частина четверта доповнена реченням такого змісту: “максимальний розмір пенсії (з і урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцять мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 визнанні неконституційними, серед іншого і положення пункту 42 розділу II Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”від 28 грудня 2007 року №107-VI, якими з 1 січня 2008 року були внесені зміни до Закону України “Про пенсійне забезпечення”, зокрема ст. 85; також положення пункту 37 розділу її Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”від 28 грудня 2007 року №107-VI, якими з 1 січня 2008 року були внесені зміни до Закону України “Про державну службу”зокрема до ст. 37.

Конституційний Суд України дійшов висновку, що Законом України “Про Державний бюджет”не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок створює обмеження прав і свобод людини і громадянина.

Таким чином слідує, що з 22 травня 2008 року і станом на 30 серпня 2010 року, тобто на час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії, діяла редакція статті 37 Закону України “Про державну службу”в редакції Закону від 9 липня 2003 року №1058-IV.

Рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді позовів пов'язаних з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України “Про Державний бюджет на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України”від 28 грудня 2007 року, які визнані неконституційними та є обов'язковим до виконання на території України, являється остаточним і не може бути оскаржене.

Відповідно до статті 152 Конституції України, закони, інші правові акти або положення, що визнанні неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, а тому вищевказані доводи відповідача не можуть бути прийняті судом до уваги при вирішенні даного позову.

Враховуючи викладене суд приходить до висновку, про необхідність визнання протиправними рішення відповідача щодо призначення та виплати позивачу пенсії з обмеженням дванадцятьма мінімальними розмірами пенсії за віком, та зобов'язання відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії починаючи з 30 серпня 2010 року, відповідно Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування”, Закону України “Про державну службу”, та рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008, без обмеження дванадцятьма мінімальними розмірами пенсії за віком.

На підставі викладеного, керуючись Законом України “Про державну службу в органах місцевого самоврядування”, Законом України “Про державну службу”, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, ст. ст. 11, 14, 86, 159-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Слов'янську, Донецької області від 6 вересня 2010 року, щодо призначення та виплати ОСОБА_1 пенсії з обмеженням дванадцятьма мінімальними розмірами пенсії за віком.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Слов'янську Донецької області здійснити ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 30 серпня 2010 року, відповідно Закону України “Про державну службу в органах місцевого самоврядування”, Закону України “Про державну службу”, рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, без обмеження дванадцятьма мінімальними розмірами пенсії за віком, з урахуванням фактично виплачених сум.

Звільнити Управління Пенсійного Фонду України в м. Слов'янську Донецької області від сплати судового збору.

Постанова може бути оскаржена в апеляційний адміністративний суду Донецької області, шляхом подачі апеляційної скарги через Слов'янський міськрайонний суд, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова складена в одному екземплярі.

Суддя Слов'янського

міськрайонного суду ОСОБА_2