221/3764/16-а
2-а/221/54/2016
29 липня 2016 року
Волноваський районний суд, Донецької області
в складі головуючого судді - Ковей Л.В.
при секретареві - Метьолкіной Н.В.
за участю представника позивача - ОСОБА_1
за участю представників відповідачів - Коваль Т.О., Феміч Н.В.
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Управління пенсійного фонду України в Волноваському районі, Донецької області про визнання дій неправомірними щодо обмеження під час перерахунку пенсії за вислугу років та зобов'язання вчинити певні дії,-
22 липня 2016 року позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати дії управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі, Донецької області щодо обмежень під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років неправомірними та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі, Донецької області здійснити перерахунок пенсії з 15.12.2015 року на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-162 від 22.02.2016 року, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001 року), виходячи з розрахунку 90 % від середнього заробітку без обмеження граничного розміру пенсії, та здійснити відповідні виплати.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що з 1987 року по вересень місяць 2011 року працювала в органах прокуратури Донецької області. З 01.09.2011 року була звільнена з посади старшого помічника прокурора Волноваського району, Донецької області, і з того часу їй призначена пенсія за вислугою років на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-Х11 (у редакції чинній на час призначення пенсії) у розмірі 90% від суми заробітної плати.
З зазначеного вище часу позивачка перебуває на обліку в УПФУ в Волноваському районі у зв'язку зі звільненням з органів прокуратури, їй видано довідку про суму заробітної плати для нарахування пенсії за відповідною посадою.
Прокуратурою Донецької області 22.02.2016 року позивачці видано довідку № 18-57-162 про суму заробітної плати для нарахування пенсії по відповідній посаді станом на 15.12.2015 року в розмірі 9295,71 гривень. У зв'язку із цим, позивач 07.07.2016 року звернувся до УПФУ в Волноваському районі, Донецької області для проведення перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-162 від 22.02.2016 року. Згідно відповіді Управління пенсійного фону України в Волноваському районі, Донецької області від 08.07.2016 року, позивачці відмовлено у проведенні перерахунку пенсії згідно довідки прокуратури Донецької області 18-57-162 від 22.02.2016 року, оскільки відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-У111 від 02.03.2015 року з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службі», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України. Пенсії в порядку та на умовах, визначених відповідно до вищезазначених законів, зокрема, Закону України «Про прокуратуру», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, тому в перерахунку пенсії позивачці відмовлено.
Позивачка у судове засідання не прибула, просила розглядати справу у її відсутність у порядку письмового провадження.
Представник відповідача надав суду письмові заперечення проти позову, в яких зазначено, що позивач перебуває на обліку УПФУ Волноваського району, Донецької області, є одержувачем пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру», первісний розмір пенсії був обчислений в сумі 90% від суми місячної заробітної плати з 01.09.2011 року.
08.07.2016 року позивачці було відмовлено в перерахунку пенсії у відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-У111 від 02.03.2015 року з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службі», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України. Пенсії в порядку та на умовах, визначених відповідно до вищезазначених законів, зокрема, Закону України «Про прокуратуру», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, тому в перерахунку пенсії позивачці відмовлено, тому в задоволенні позову просили відмовити.
Згідно ч. 6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
В судове засідання позивачка не з'явилася, але подала заяву про розгляд справи у її відсутність.
Суд заслухавши думки, представника позивача ОСОБА_1 та відповідачів - Коваль Т.О. та Феміч Н.В., які не заперечували проти розгляду справи у відсутність позивача ОСОБА_4, вважає можливим розгляд справи у відсутність позивача - ОСОБА_4
Представник позивача - ОСОБА_1 позов підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача - Коваль Т.О. позов не визнала і просила відмовити на підставі поданих заперечень до позову.
Представник відповідача - Феміч Н.В. позов не визнала і просила відмовити.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши наявні письмові докази, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_4 перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в Волноваському районі, Донецької області як одержувач пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» з 01.09.2011 року, про що не заперечує відповідач. Первісний розмір пенсії був обчислений в сумі 90% від суми місячної заробітної плати.
Згідно довідки прокуратури Донецької області № 18-57-162 від 22.02.2016 року фактична заробітна плата для нарахування пенсії за посадою прокурора складає 9295,71 гривень.
Відповідно до ч.1 ст.58 Конституції України, закони та нормативні акти не мають зворотної сили в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені Конституцією не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно зі ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Принципи соціальної держави втілено також у ратифікованих Україною міжнародних актах: Міжнародному пакті про економічні, соціальні і культурні права 1966 року, Європейській соціальній хартії (переглянутій) у 1996 році, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, та рішеннях Європейського суду з прав людини. Зокрема, згідно зі ст. 12 Європейської соціальної хартії (переглянутої) у 1996 році, держава зобов'язана підтримувати функціонування системи соціального забезпечення, її задовільний рівень, докладати зусиль для її поступового посилення, тощо.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури» № 505 від 31.05.2012, яка набрала чинності 14.06.2012, затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорії прокурорсько-слідчих працівників, та у зв'язку з якою працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 01.07.2012 року.
Отже, позивач ще у 2011 році набула право на пенсію за вислугою років, на підставі ч.1 ст. 50-1 закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на той час, в розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати.
Відповідно до ч.13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Крім цього, відповідно до частин 17,18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
В подальшому до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» вносились певні зміни.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI від 08.07.2011 р. до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (Закон набрав чинності з 1 жовтня 2011 року) обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Таким чином внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частина тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії. Отже при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком, тому суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Згідно до ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 2, 6-15, 17-18, 69-71, 79, 86, 94, 122, 128, 143, 158-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі, Донецькій області про визнання дій неправомірними щодо обмеження під час перерахунку пенсії за вислугу років та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в Волноваському районі, Донецької області у відмові в перерахунку ОСОБА_4 розміру пенсії за вислугу років.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Волноваському районі здійснити ОСОБА_4 перерахунок пенсії з 15.12.2015 року на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-162 від 22.02.2016 року, відповідно до ч.ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001 року), виходячи з розрахунку 90 % від середнього заробітку та здійснити відповідні виплати.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_4 судовий збір у розмірі 551,20 гривень.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Волноваський районний суд, Донецької області протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя Л.В. Ковей