Рішення від 01.03.2016 по справі 225/1471/16-ц

2-о/225/87/2016

225/1471/16-ц

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 березня 2016 року Дзержинський міський суд Донецької області у складі:

судді Андреєва В. В.,

при секретарі Петровій С.О.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Торецька цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа відділ державної реєстрації актів цивільного стану Дзержинського міського управління юстиції, про встановлення факту народження дитини, -

ВСТАНОВИВ:

01.03.2016 року представник заявника звернувся до суду з заявою, в якій ставить питання про встановлення факту народження 28 грудня 2014 року у заявниці ОСОБА_1 дитини чоловічої статі - ОСОБА_2, та внесення відомостей щодо батьків дитини.

В обґрунтування заявлених вимог зазначили, що заявник зареєстрована за адресою ІНФОРМАЦІЯ_1. Знаходячись в м.Горлівка, 28.12.2014 року в ТМВ «Сім'я та здоров'я» м.Горлівки вона народила сина ОСОБА_2, про що в пологовому будинку їй видали медичне свідоцтво про народження №46 від 26.02.2016 року, згідно якого вона народила хлопчика вагою 3150 гр. ОСОБА_1 було видане свідоцтво про народження серії 1-НО №608045 від 26.01.2016 року, згідно до якого вона є матір'ю дитини, а ОСОБА_3 - батьком народженої дитини.

Оскільки медичне свідоцтво про народження та свідоцтво про народження було зареєстровано на тимчасово непідконтрольній території України, заявник просив суд встановити факт народження дитини для подальшої реєстрації народження дитини у відповідному відділі реєстрації актів цивільного стану.

Заявник та його представник ОСОБА_4 у судове засідання не з'явились, наполягали на задоволенні заявлених вимог, надали суду заяву про розгляд справи за їх відсутності.

Представник заінтересованої особи відділу Державної реєстрації актів цивільного стану Дзержинського міського управління юстиції у Донецькій областіу судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, рішення просив винести на розсуд суду. Також суду пояснили, що медичні документи, оформлені медичними закладами, які розташовані на тимчасово непідконтрольній території України вказують на те, що відсутнє підпорядкування медичного закладу у відповідності до відомчої підпорядкованості, що ставить під сумнів легітимність оформлення лікарського свідоцтва про народження, тобто будь який акт, виданий такими органами, є недійсним і не створює правових наслідків. Єдиною підставою для державної реєстрації народження у даному випадку є рішення суду про встановлення факту народження.

Дослідивши надані матеріали по справі, ознайомившись з думкою заінтересованої особи, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню.

ОСОБА_1 зареєстрована за адресою ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджено відповідною відміткою у паспорті громадянина України (а.с. 5).

Судом встановлено, що знаходячись в м.Горлівка, 28.12.2014 року в ТМВ «Сім'я та здоров'я» м.Горлівки вона народила сина ОСОБА_2, про що в пологовому будинку їй видали медичне свідоцтво про народження №46 від 26.02.2016 року, згідно якого вона народила хлопчика вагою 3150 гр. ОСОБА_1 було видане свідоцтво про народження серії 1-НО №608045 від 26.01.2016 року, згідно до якого вона є матір'ю дитини, а ОСОБА_3 - батьком народженої дитини (а.с. 10, 11).

У відповідності до Розпорядження КМУ від 07.11.2014 року №1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення», м.Горлівка відноситься до міст у Донецькій області, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

У відповідності до лікарського свідоцтва про народження, батьки дитини знаходяться у зареєстрованому шлюбі, що підтверджено свідоцтвом про шлюб Серії І-НО №316890 від 21.06.2013 року (а.с. 10, 12).

Вказані документи (медичне свідоцтво про народження, свідоцтво про народження) відповідно до ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є недійсними і не створюють правових наслідків.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.234 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно п. 7 ч. 1 ст. 256 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Згідно до п. 18 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.

Згідно зі ст. 14 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.

Встановлення даного факту, що має юридичне значення необхідно заявнику для державної реєстрації народження її сина.

Відповідно до ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Відповідно до ч.1 ст.144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Відповідно до ст.7 Закону України «Про громадянство України», особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.

Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.

Згідно ч.3,4 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року, будь-які органи, їх посадові особи та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не визначеному законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий цими органами та/або особами є недійсним і не створює правових наслідків.

З огляду на викладене, суд вважає, що дійсно для проведення державної реєстрації народження дитини є об'єктивні перешкоди. З метою захисту прав і свобод громадян України, якими є заявник та її дитина, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення заяви.

Керуючись ст. ст. 10, 60, 212, 214, 215, 223, 234, 256 ЦПК України, ст.257-1 ЦПК України, ч. 3,4 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року, ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» суд, -

ВИРІШИВ :

Заяву ОСОБА_1, заінтересована особа відділ державної реєстрації актів цивільного стану Дзержинського міського управління юстиції, про встановлення факту народження дитини- задовольнити.

Встановити факт народження 28 грудня 2014 року у ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_3, громадянки України, ІПН НОМЕР_1, зареєстрованої за адресою ІНФОРМАЦІЯ_4 дитини чоловічої статі - ОСОБА_2.

Записати матір'ю дитини ОСОБА_2, громадянку України ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_3, громадянки України, ІПН НОМЕР_1.

Записати батьком дитини ОСОБА_2, громадянина України, ОСОБА_3, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_5, ІНФОРМАЦІЯ_6, ІПН НОМЕР_2.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана в Апеляційний суд Донецької області протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя: