Справа № 755/10606/16-к
"14" липня 2016 р. слідчий суддя Дніпровського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , секретар судових засідань ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , слідчого ОСОБА_4 , розглянувши в приміщенні суду в м. Києві клопотання прокурора Київської місцевої прокуратури № 4 ОСОБА_3 про отримання дозволу суду на проведення позапланої перевірки в рамках кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12016100040009534 від 05.07.2016 за ознаками складу злочину передбаченого ст. 356 КК України,
До слідчого судді Дніпровського районного суду м. Києва надійшло вищезазначене клопотання прокурора, яке обґрунтоване тим, що слідчим відділом Дніпровського управління поліції Головного управління Національної поліції у місті Києві проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12016100040009534 від 05.07.2016 року, за ознаками складу злочину передбаченого ст. 356 КК України, щодо самоправства, тобто самовільного, всупереч установленому законом порядку, вчинення будь-яких дій, правомірність яких оспорюється окремим громадянином або підприємством, установою чи організацією, якщо такими діями була заподіяна значна шкода інтересам громадянина, державним чи громадським інтересам або інтересам власника.
В ході проведення досудового розслідування встановлено, що 04.07.2016 за адресою: АДРЕСА_1 , невстановлені особи під час проведення самовільних будівельних робіт, без належних дозвільних документів, за допомогою будівельної техніки, вчинили самоправні дії всупереч установленому законом порядку, чим була заподіяна значна шкода у вигляді пошкодження електричного кабелю потужністю 10 кіловольт та каналізаційної мережі розташованих навколо багатоквартирних будинків. Таким чином, мешканці багатоквартирних будинків залишились без світла, а велика кількість побутових електронних приладів була пошкоджена.
На момент прибуття слідчо-оперативної групи невстановлені особи що вчинили кримінальне правопорушення з місця скоєння злочину зникли. Відповідальні особи та власник будівельної техніки не встановлені, оскільки на екскаваторі відсутні державні номерні знаки.
Згідно чинного законодавства, будь-які будівельні роботи мають проводитися з дотриманням вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Державних будівельних норм України. Таким чином, за відсутності визначеної законом дозвільної документації, користувачі земельної ділянки навмисно вчинили самоправні дії, що призвели до пошкоджень електромережі та каналізації, чим завдали шкоди експлуатуючим організаціям та мешканцям навколишніх будинків.
Замовник проведення будівельних робіт надати будь-які дозвільні документи на проведення будівельних робіт відмовився.
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 №408 “Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами” встановлено, що перевірки підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців можуть проводитись за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених КПК України.
Тож, враховуючи те, що на даний час з метою проведення об'єктивного розслідування, встановлення фактів порушень та збирання доказів в кримінальному провадженні виникла необхідність проведення перевірки для якої потрібні спеціальні знання, заявник просить надати дозвіл на проведення перевірки дотримання вимог містобудівельної діяльності, проектної документації, будівельних норм, державних стандартів, правил, відповідної дозвільної та погоджувальної документації під час проведення будівельних робіт ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_1 .
У судовому засіданні прокурор та слідчий заявлене клопотання підтримали, просили задовольнити та надати дозвіл враховуючи, що отримана інформація дасть змогу встановити обставини кримінального правопорушення регламентовані ст. 91 КПК України.
В свою чергу, ухвалою суду, постановленою у порядку ч. 4 ст. 371 та ч. 2 ст. 372 КПК України, на підставі положень ст.ст. 22, 26 КПК України, визнано за можливе провести судовий розгляд клопотання без участі інших учасників процесу.
Тож, слідчий суддя, дослідивши надані матеріали, які подані до суду як письмове обґрунтування підстав такої перевірки/ревізії, заслухавши думку учасників процесу, у якості органу та особи, що ініціює проведення останнньої, приходить до наступного.
Порядок кримінального провадження на території України визначається, лише, кримінальним процесуальним законодавством України, яке складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України (ст. 1 КПК України).
При цьому, діюче кримінальне процесуальне законодавство України, зобов'язує прокурора, керівник органу досудового розслідування, слідчого всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, встановити осіб, які його вчинили.
Бо, відповідно до ч. 1 ст. 92 КПК України обов'язок доказування обставин, передбачених статтею 91 цього Кодексу, покладається на слідчого, прокурора.
Зокрема, у кримінальному провадженні таке доказування полягає у збиранні, перевірці та оцінці доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження (ч. 2 ст. 91 КПК України).
А, виходячи з наданих слідчому судді матеріалів, у цій ситуації, доказуванню підлягає подія кримінального правопорушення.
Відповідно ж до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 408 від 13.08.2014 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами», встановлено, що надання дозволу Кабінету Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців державними інспекціями та іншими контролюючими органами здійснюється шляхом прийняття відповідного розпорядження.
Згідно п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 408 від 13.08.2014 року, надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Але, у цьому випадку, заявник просить провести перевірку фізичної особи, тобто того суб'єкта який не є підприємством, установою, організацією, фізичною особою - підприємцем.
Однак, Постанова Кабінету Міністрів України № 408 від 13.08.2014 року не передбачає та не регламентує відповідно питання перевіки фізичних осіб.
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно його ж письмових пояснень від 07.07.2016 ніде не працює.
За таких обставин, слідчий суддя дослідивши матеріали, які подані до суду як письмове обґрунтування підстав такої перевірки, долучені до них документи, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин провадження, керуючись законом, оцінюючи кожний доказ, що наявний у провадженні, з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку вважає, що наявні у провадженні докази, передбачені параграфами 3-5 Глави 4 КПК України (показання, речові докази і документи та інші) не вказують на наявність підстав та передумов визначених законодавством для її проведення та не кореспондуються з положеннями Постанови Кабінету Міністрів України № 408 від 13.08.2014 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами».
Керуючись ст.ст. 1-29, 309, 310, 369-372, 376 КПК України слідчий суддя
У задоволенні клопотання прокурора Київської місцевої прокуратури № 4 ОСОБА_3 про отримання дозволу суду на проведення позапланої перевірки в рамках кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12016100040009534 від 05.07.2016 за ознаками складу злочину передбаченого ст. 356 КК України, - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає, однак заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя: ОСОБА_1