Справа № 750/5703/16-а
Провадження № 2-а/750/469/16
01 серпня 2016 року м. Чернігів
Деснянський районний суд міста Чернігова у складі: судді Жук М.І., за участю секретаря судового засідання Щербак І.В., представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Чернігівської міської ради Чернігівської області про визнання нечинним рішення,-
13.06.2016 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача з вимогою про визнання нечинним рішення Чернігівської міської ради №7/7-12 від 28.04.2016 року, яким було затверджено «Порядок сприяння проведення громадської експертизи діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування міста Чернігова».
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав.
Представник відповідача позов не визнав.
Заслухавши пояснення осіб, які приймали участь у розгляді справи, свідка ОСОБА_4, дослідивши докази по справі - суд приходить до висновку, що позов не підсудний Деснянському районному суду міста Чернігова як адміністративному суду.
Відповідно до Конституції України народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування (ч.2 ст.5).
В Основному Законі України встановлено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади (жителів міста) самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України (ч.1 ст.140).
Гарантоване державою місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою через міські ради та їх виконавчі органи і передбачає правову, організаційну та матеріально-фінансову самостійність, яка має певні конституційно-правові межі, встановлені, зокрема, приписами ст.ст. 19, 140, 143, 144, 146 Основного Закону України.
З аналізу вказаних конституційних положень вбачається, що ці органи місцевого самоврядування, здійснюючи владу і самостійно вирішуючи питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції, та приймаючи рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Такі ж положення закріплені у ст.4 Європейської хартії місцевого самоврядування, яка встановлює, що головні повноваження і функції органів місцевого самоврядування визначаються конституцією або законом; органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу; повноваження, якими наділяються органи місцевого самоврядування, як правило, мають бути повними і виключними.
В Основному Законі України передбачено форми та засоби реалізації права територіальних громад на місцеве самоврядування і вказано, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території (ч.1 ст.144). На основі цього положення Конституції України в Законі визначено, що у формі рішень рада приймає нормативні та інші акти (ч.1 ст.59).
Проаналізувавши функції і повноваження органів місцевого самоврядування, врегульовані Конституцією України та іншими законами України - суд дійшов висновку, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють норми права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію.
Досліджений в судовому засіданні 01.08.2016 року «Порядок сприяння проведення громадської експертизи діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування міста Чернігова» визначає процедуру сприяння інститутами громадянського суспільства (а саме: громадськими об'єднаннями, професійними та творчими спілками, благодійними і релігійними організаціями, органами самоорганізації населення, недержавними засобами масової інформації, громадськими радами, консультативно-дорадчими органами, які утворені при Чернігівському міському голові, виконавчому комітеті Чернігівської міської ради, Чернігівській міській раді) здійснення громадської експертизи діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування міста.
Прийнятий відповідачем на пленарному засіданні вказаний акт вирішив питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальної громади міста та має характер нормативного, оскільки він розрахований на широке коло осіб та підлягає застосовуються неодноразово та локально.
Відповідно до ст.17 ч.2 п.1 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, в тому числі нормативно-правових актів.
Справа предметно не підсудна Деснянському районному суду міста Чернігова як адміністративному суду згідно положень ст.ст.17 ч.2 п.1,18 КАС України, а тому позов згідно ст.22 ч.1 п.3 КАС України необхідно передати на розгляд іншого суду - Чернігівського окружного адміністративного суду.
Керуючись ст.ст.17, 18, 22 КАС України, суд,-
Позов ОСОБА_3 до Чернігівської міської ради Чернігівської області про визнання нечинним рішення відповідача №7/7-12 від 28.04.2016 року, яким було затверджено «Порядок сприяння проведення громадської експертизи діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування міста Чернігова» передати на розгляд Чернігівського окружного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали.
Суддя