Постанова від 25.07.2016 по справі 554/3257/16-а

Дата документу 25.07.2016 Справа № 554/3257/16-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

25 липня 2016 року м. Полтава

Октябрський районний суд м. Полтави в складі:

головуючого судді - Антонова С.В.,

секретаря - Плаксюк І.Ю.,

за участю представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Азарян К.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Октябрського районного суду м. Полтави матеріали адміністративного позову ОСОБА_3 до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання недійсним рішення та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2016 року ОСОБА_3 звернулася в суд із позовом до УПФ України Октябрського району в м. Полтава, прохаючи суд визнати недійсним рішення Управління Пенсійного фонду України Октябрського району м.Полтави №986 від 23.10.2015 року; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України Октябрського району м.Полтави здійснити, починаючи з 01 січня 2009 року перерахунок пенсії та нараховувати пенсію у відповідності до ч.3 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове страхування».

В обґрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_3 вказала, що з 2005 року вона перебуває на пенсії за віком. Протягом 2015 року вона неодноразово усно зверталася до відповідача з приводу перерахунку пенсії, втім перерахунок пенсії так і не було проведено. 13.10.2015 року вона звернулася до відповідача із письмовою заявою про здійснення перерахунку пенсії, згідно з ч.3 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до рішення управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м.Полтаві, перерахунок пенсії ОСОБА_3 як непрацюючому пенсіонеру проводити неможливо, оскільки вона відноситься до категорії працюючих пенсіонерів (дані СПОВ з 01.10.2008 року по 31.12.2008 року). Вказане рішення відповідачем приймалося на підставі наявних у нього відомостей про те, що ТОВ «АТ КОНСАЛТИНГ ГРУП» у 2008 році здійснило нарахування заробітної плати у розмірі 0,01 копійка, а тому відповідач вважає ОСОБА_3 працюючим пенсіонером.

Згідно з даними Єдиного держаного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ТОВ «АТ КОНСАЛТИНГ ГРУП» припинило свою діяльність шляхом ліквідації у добровільному порядку у 2013 році, про що відповідача було повідомлено.

Рішення УПФ Октябрського району в м. Полтаві № 986 від 23.10.2015 року про відмову в перерахунку пенсії як непрацюючому пенсіонеру вважає безпідставним, так як нею надані докази того, що вона не працює у вказаному відповідачем підприємству.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, прохав їх задовольнити, пояснення надав аналогічні до змісту позовної заяви.

Представник відповідача за довіреністю у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечувала. Так, представник відповідача вказала, що відповідно до розділу п.3 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, відповідно підвищується розмір пенсії. Пенсіонерам, які працюють (проводять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), такий перерахунок здійснюється після звільнення з роботи або припинення такої діяльності з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, який встановлений на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності. Відповідно до п.2.21 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 (у редакції постанови правління ПФУ 07.07.2014 року №13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31.07.2014 року за №895/25627, за документ, який підтверджує, що особа не працює (не проводить діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування), приймаються трудова книжка, індивідуальні відомості про застраховану особу, з системи персоніфікованого обліку відомостей Реєстру застрахованих осіб, відомості про відсутність інформації про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця за наявними в органу, що призначає пенсію, даними. Аналіз документів, наданих ОСОБА_3 показує, що перерахунок пенсії як непрацюючому пенсіонеру проводити неможливо, оскільки ОСОБА_3 відноситься до категорії працюючих пенсіонерів (дані СПОВ з 01.10.2008 року по 31.12.2008 року).

Заслухавши думки учасників процесу, перевіривши фактичні обставини справи наданими сторонами доказами, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позову, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» передбачено індексацію та перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, прожиткового мінімуму та страхового стажу. Відповідно до ч. 3 вказаної статті, тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

З 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

Згідно з п. 2.21 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846, документами, які підтверджують, що особа не працює (не провадить діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), є: трудова книжка, індивідуальні відомості про застраховану особу, що надаються відділом персоніфікованого обліку за формою згідно з додатком 1 до Положення (форма ОК-5), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення, та відомості про відсутність інформації про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця за наявними в органі, що призначає пенсію, даними.

При цьому відповідно до пункту 2 частини другої статті 16 Закону особа надає на вимогу органу, що призначає пенсію, документи, що засвідчують відповідні відомості (у тому числі копію трудової книжки із записом про працевлаштування та/або копію цивільно-правового договору).

Судом встановлено, що 11.02.2005 року ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 видано посвідчення Серії НОМЕР_2 про довічне призначення пенсії (а.с. 8).

13.10.2015 року ОСОБА_3 звернулася до УПФ Октябрського району в м. Полтаві з проханням здійснити перерахунок пенсії згідно з ч.3 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 23.10.2015 року УПФ України Октябрського району в м. Полтаві прийнято рішення за № 986 у якому вказано, що аналіз документів ОСОБА_3 показує, що перерахунок як непрацюючому пенсіонеру проводити неможливо, оскільки ОСОБА_3 відноситься до категорії працюючих пенсіонерів (дані СПОВ з 01.10.2008 року по 31.12.2008 року) (а.с. 2).

Обгрунтовуючи правомірність своїх дій, представник відповідача посилалася на п. 2.21 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у якому вказано, що одним з документів, який підтверджує, що особа не працює (не провадить діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), є: індивідуальні відомості про застраховану особу, що надаються відділом персоніфікованого обліку за формою згідно з додатком 1 до Положення (форма ОК-5).

ОСОБА_3 до матеріалів справи долучено форму ОК-5 індивідуальні відомості про застраховану особу (номер облікової картки НОМЕР_1). З вказаної форми вбачається інформація про те, що у 2002 році страхові внески сплачено у липні - 1020 грн., у серпні - 946,32 грн., у жовтні, листопаді та грудні - 1020 грн.; у 2003 році страхові внески сплачено у лютому - 591,98 грн., у березні - 914,18 грн., у квітні - 800 грн., у травні - 951 грн., у червні - 846,50, у серпні - 858,68 грн., у вересні - 352,98 грн., у жовтні - 628,50 грн., у листопаді - 1024,70 грн., у грудні - 588,50 грн.; у 2004 році страхові внески сплачено у січні - 205 грн., у лютому - 561 грн., у березні - 205 грн., у квітні - 350 грн., у травні 350 грн., у червні - 240,17 грн., у липні - 262,15 грн.; у 2008 році страхові внески не сплачувалися. За 2014-2015 роки відомості про застраховану особу відсутні (а.с. 9).

На підтвердження того, що ОСОБА_3 є непрацюючим пенсіонером, представником позивача до матеріалів справи долучено витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, згідно з яким ТОВ «АТ КОНСАЛТИНГ ГРУП» припинило свою діяльність 16.01.2013 року номер запису 15771110004003589 (а.с. 40-44).

З огляду на викладене, ОСОБА_3 надано належні докази того, що вона на момент подачі заяви, а точніше, з липня 2005 року є непрацюючим пенсіонером.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Натомість, відповідачем у супереч вищезазначеної норми, не доведено правомірності свого рішення та не доведено тієї обставини, що ОСОБА_3 дійсно є працюючим пенсіонером.

Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно з ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_3 звернулася до суду із позовною заявою 24.04.2015 року.Доказів поважності причин пропуску позивачем строку на звернення до суду не надано. А тому, враховуючи дату звернення до суду, шестимісячний строк на звернення до суду з позовом та період, за який ОСОБА_3 просить провести перерахунок та виплату пенсії, суд приходить до висновку, що права позивача підлягають захисту з 01.11.2016 року.

На підставі викладеного, адміністративна позовна заява ОСОБА_3 підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 9, 11, 70, 71, 86, 99, 100, 158-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_3 - задовольнити частково.

Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві № 986 від 23.10.2015 року, яким відмовлено ОСОБА_3 у перерахунку призначеної пенсії відповідно до ч. 3 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області провести перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_3 відповідно до п. 3 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.11.2015 року та провести відповідні виплати.

Позовні вимоги в іншій частині залишити без розгляду.

Стягнути з Полтавського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_3 сплачений за подання позовної заяви судовий збір в розмірі 551 гривня 20 копійок.

Постанова набирає чинності після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення через Октябрський районний суд м. Полтави.

Суддя С.В. Антонов