Постанова від 25.07.2016 по справі 520/7637/16-а

Справа № 520/7637/16-а

Провадження № 2-а/520/477/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.07.2016 року

Суддя Київського районного суду м. Одеси Луняченко В.О. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси про визнання протиправними дій та рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

30.06.2016 року позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси, в якому просить визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси від 21.06.2016 року № 827796 «Про відмову у призначенні (перерахунку) пенсій» та дії управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси щодо застосування заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2007 рік при призначенні пенсії за віком; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси призначити та виплатити їй пенсію за віком з 19 травня 2016 року із застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто за рік, що передує року звернення з заявою про призначення пенсії за віком з урахуванням вже отриманих сум пенсії; звернути постанову до негайного виконання та стягнути на її користь судовий збір у сумі 551,20 грн.

При цьому позивач посилається на те, що 19 травня 2016 року звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком надавши всі необхідні документи. 21 червня 2016 року відповідачем було прийнято рішення № 827796 «Про відмову у призначенні (перерахунку) пенсій» та у розрахунку заробітку для призначення пенсії застосовано показник середньої заробітної плати за 2007 рік при цьому відмова у ґрунтувалась на тому, що згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо переходу з пенсії згідно Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» у зв'язку з тим, що розмір пенсії зменшується.

Ухвалою судді від 04.07.2016 року у даній справі відповідно до ст. 183-2 КАС України відкрито скорочене провадження.

19.07.2016 року до суду надійшли заперечення Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси, з яких вбачається, що відповідач просить відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 в повному обсязі. При цьому Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси посилається на те, що їх дії є правомірними та повністю відповідають вимогам чинного законодавства.

Суддя, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.

Позивач 19.05.2016 року звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси із заявою про призначення (перерахунок) пенсії, надавши до управління всі необхідні документи.

Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси від 21.06.2016 року № 827796 «Про відмову у призначенні (перерахунку) пенсій», яким у призначенні пенсії за віком у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 з 05.07.2007 року отримувала пенсію відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і її не може бути переведено на інших вид пенсії, так як розмір пенсії зменшується при тому застосовано показник середньої заробітної плати за 2007 рік.

Судом досліджено надані позивачем письмові докази, а саме: копію трудової книжки, копію заяви про призначення пенсії від 05.07.2007 року, копію заяви про призначення пенсії від 19.05.2016 р., копію розпорядження 827796 від 13.06.2016 з доданим розрахунком стажу та розрахунком заробітку, копію індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 за формою ОК-5.

Таким чином, судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 05.07.2007 року отримувала пенсію як науковий працівник відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 13.12.1991 р. № 1977-ХІІ в редакції яка діяла станом на 01.07.2007 року, котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, при цьому продовжувала працювати та сплачувати у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Відповідно до частини 5 статті 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 13.12.1991 р. № 1977-ХІІ, для обчислення пенсії враховується заробітна плата наукового працівника за основним місцем роботи за будь-які 60 календарних місяців наукового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв та за весь період наукового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

У частині першій статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

За правилами частини другої статті 40 даного Закону, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузі статистики, економіки, соціальної політики і фінансів;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний

місяць (Кз + Кз + Кз + ... + Кз );

1 2 3 n

К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

У разі відсутності на день призначення пенсії даних про заробітну плату (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за попередній рік для визначення середньої заробітної плати (доходу) враховується наявна заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяці попереднього року з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про заробітну плату (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії.

Частиною третьою статті 45 Закону № 1058-IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії на інший, призначеного саме за цим Законом. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV.

Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

А, п. 3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (далі - Порядок) визначено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання (реєстрації), а при необхідності - його законним представником (батьки або опікун (піклувальник)) за місцем проживання (реєстрації) представника.

Тобто, визначено окремий вид заяви.

При цьому, якщо особа надає довідку про заробітну плату, яка відповідає вимогам частини першої статті 40 Закону, заробітна плата для обчислення пенсії визначається з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, який передує року поновлення виплати раніше призначеної пенсії чи переведенню з одного виду пенсії на інший.

Позивач заяву про призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» подала 19.05.2016 року.

Водночас ОСОБА_1 з 05.07.2007 року було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 13.12.1991 р. № 1977-ХІІ в редакції яка діяла станом на 01.07.2007 року, котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії.

Отже, враховуючи те, в даному випадку мало місце саме призначення пенсії за віком за нормами іншого Закону, то показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, повинен враховуватись за рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, як встановлено ч. 2 ст. 40 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Таким чином, при обчисленні ОСОБА_1 пенсії за віком Управління пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси повинно було застосувати середню заробітну плату у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

Отже, з огляду на вищевказане, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними рішення Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси від 21.06.2016 року № 827796 «Про відмову у призначенні (перерахунку) пенсій» та дії управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси щодо застосування заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2007 рік при призначенні пенсії за віком; зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком з 19 травня 2016 року із застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто за рік, що передує року звернення з заявою про призначення пенсії за віком з урахуванням вже отриманих сум пенсії; звернути постанову до негайного виконання та стягнути на її користь судовий збір у сумі 551,20 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп.

Відповідно до ч. 1 ст. 256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Керуючись ст.ст. 71, 159-163 КАС України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1, - задовольнити.

Визнати протиправними рішення управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси від 21.06.2016 року № 827796 «Про відмову у призначенні (перерахунку) пенсій».

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси щодо застосування заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2007 рік при розрахунку ОСОБА_1 пенсії за віком.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси здійснити призначення та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком з 19 травня 2016 року із застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто за рік, що передує року звернення з заявою про призначення пенсії за віком з урахуванням вже отриманих сум пенсії.

Звернути постанову до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 551 грн. 20 коп.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Київського районного суду м. Одеси апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

Суддя Луняченко В. О.