Справа № 353/639/16-п
Провадження № 3/353/149/16
29 липня 2016 року м.Тлумач
Суддя Тлумацького районного суду Івано-Франківської області Луковкіна У.Ю., ознайомившись з матеріалами справи, які надійшли від Тлумацького відділення поліції Коломийського відділу поліції ГУНП України в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, не працюючого, не одруженого, ІНФОРМАЦІЯ_3, гр. України, за ст. 173 КУпАП, -
24.05.2016 року старшим інспектором Тлумацького ВП ГУНП України в Івано-Франківській області лейтенантом поліції ОСОБА_2 відносно гр. ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення серії ІФ № 015480 за ст. 173 КУпАП, а саме про те, що «11.05.2016 року близько 11 год. 00 хв. в с. Гостів Тлумацького району гр. ОСОБА_1, перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, вчинив конфлікт із гр. ОСОБА_3, в ході якого ображав її нецензурними словами, чим порушив громадський порядок та спокій громадян».
Постановою судді Тлумацького районного суду Івано-Франківської області від 04.07.2016 року матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП були повернуті на доопрацювання для усунення недоліків.
29.07.2016 року до Тлумацького районного суду Івано-Франківської області повторно надійшли матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП. Як видно із наданих матеріалів справи недоліки зазначені у постанові Тлумацького районного суду Івано-Франківської області від 04.07.2016 року не усунуто.
Згідно вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 278 КУпАП, суддя при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Згідно ч. 1 ст. 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, як документ, що засвідчує факти неправомірних дій, є основним джерелом доказів, складається по встановленій формі і повинен містити дані, необхідні для розгляду справи по суті, а саме: дату і місце його складення, посаду, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
При підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення в порядку п. 2 ст. 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення з'ясовано, що протокол про адіністративне правопорушення серії ІФ № 015480 складений з порушенням вимог ст. 256 КУпАП, оскільки у матеріалах адміністративної справи відсутні докази на підтвердження обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, а саме вчинення правопорушення в стані сп'яніння, а також повторне протягом року вчинення однорідного правопорушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, оскільки у протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що 23.03.2016 року ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 173 КУпАП, однак до матеріалів справи не додано належним чином завірений процесуальний документ (постанова суду) про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за вказаним правопорушенням. Крім цього, в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено документ, на підставі якого було встановлено особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, а також не зазначено свідків адміністративного правопорушення, не вказано причин їх відсутності та не відібрано у них письмових пояснень. Дані недоліки позбавляють суд можливості постановити будь-яке рішення по даній справі.
Також у матеріалах справи відсутні дані, які враховуються судом при прийнятті рішення по даній справі відповідно до ч. 2 ст. 33 КУпАП, а саме: характеристика на особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, дані про ступінь вини особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, тощо.
До цього ж, відповідно до ч. 2 ст. 268 КУпАП, при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 173 КпАП України, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою. Явка цієї особи забезпечується працівниками поліції. Проте, в порушення вимог ч. 2 ст. 268 КУпАП, працівниками поліції не була забезпечена явка ОСОБА_1 на розгляд справи про адміністративне правопорушення.
Пунктом 24 постанови № 14 Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року було встановлено наступне: «Визнати правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП (80732-10), відповідному правоохоронному органу для належного оформлення».
Таким чином, протокол не може розглядатись суддею без усунення порушень, допущених при його складенні, оскільки неповнота передбачених законом даних унеможливлює надання належної правової оцінки викладеним у протоколі обставинам.
За наслідками таких встановлених недоліків у суду немає можливості повно, всебічно та об'єктивно розглянути дану справу, а тому матеріали адміністративної справи слід повторно повернути на доопрацювання для усунення недоліків, зазначених в мотивувальній частині.
Звертаю увагу на необхідність усунути зазначені недоліки в максимально стислі строки, оскільки відповідно до ст. 38 КУпАП строк притягнення до адміністративної відповідальності за вказане правопорушення складає три місяці з моменту його вчинення.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 245, 251, 252, 256, 278 КУпАП, -
Матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 173 КУпАП повторно направити до Тлумацького відділення поліції Коломийського відділу поліції Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області на доопрацювання для усунення недоліків, зазначених в мотивувальній частині постанови та для забезпечення явки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Постанова апеляційному оскарженню не підлягає.
Суддя У.Ю. Луковкіна