Справа № 215/2746/16-а
2-а/215/88/16
22 липня 2016 року Тернівський районний суд м. Кривого Рогу
у складі: головуючого, судді - Мельника Ю.П.
за участю: секретаря - Паращенко В.Д.
позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Дудар Т.Л.
розглянувши у відкритомусудовому засіданні в м.Кривому Розі в залі №2 Тернівського районного суду м.Кривого Рогу справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Криворізького північного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
22.06.2016 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до Управління пенсійного фонду України в Тернівському районі м. Кривого Рогу про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позову пояснив, що він - ОСОБА_1 з 1999 року отримував пенсію за вислугу років в порядку Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ). Після досягнення пенсійного віку він набув право на призначення пенсії за віком за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон№1058-IV). Так, 28.10.2011 року ним була подана до управління Пенсійного фонду України в Тернівському районі м. Кривого Рогу заява про призначення пенсії за віком, яку він отримує по теперішній час.
З відповіді управління від 30.05.2016р. №Б-16/03 на його заяву він дізнався, що при призначенні йому пенсії за віком відповідачем було використано схему нарахування, яка використовується при перерахунку раніше призначених пенсій та застосовано показник заробітної плати за 2007 рік. З такими діями та рішенням відповідача він не погоджується з наступних підстав.
Відповідно до статті 1-1 Закону № 2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону № 1058-ІV та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Статтею 1 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Згідно зі статтею 7 Закону № 2262-XII військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону № 2262-XII та Закону № 1058-IV, призначається одна пенсія за її вибором, при цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону № 2262-XII, і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону № 1058-ІV, яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
У частині першій статті 9 Закону № 1058-ІV передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
За правилами частини другої статті 40 Закону № 1058-IV (в редакції, що діяла на момент виникнення правовідносин) заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Частиною третьою статті 45 Закону № 1058-IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Враховуючи наведені норми слідує те, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV.
Водночас, йому було призначено пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ, котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії. Зокрема, при призначенні пенсії за вислугу років показник середньої заробітної плати (доходу) при її розрахунку не застосовується в силу вимог зазначеного Закону, адже основою доходу у цьому разі є грошове забезпечення.
Крім того, після звільнення з органів Внутрішніх справ, він продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З огляду на зазначене, та враховуючи той факт, що він набув право на отримання пенсії за Законом № 1058-IV лише у 2011 році та вперше звернувся із заявою про її нарахування 28.10.2011р., а тому не може мати статусу особи, переведеної з одного виду пенсії на інший. Відповідно, розрахунок пенсії повинен здійснюватись за приписами ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-IV (в редакції, що діяла на момент виникнення правовідносин): із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, а саме: за 2010 рік у розмірі 1982,63 грн.
На підставі викладеного просить суд визнати протиправним дії Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо відмови мені в розрахунку пенсії за віком, в поряду ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, що діяла на момент виникнення правовідносин) з 28.10.2011р., зобов'язати Криворізьке північне об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області здійснити йому розрахунок пенсії за віком з 01.12.2015 року і в подальшому, із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії - за 2010 рік у розмірі 1982,63 грн. та виплачувати йому належний розмір пенсії, стягнути з Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області на мою користь витрати по сплаті судового збору в сумі 551 грн. 20 коп. та розгляд судової справи провести в порядку ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Представник відповідача Дудар Т.Л. в судовому засіданні проти позову заперечувала, пояснивши при цьому, що Управління Пенсійного фонду України в Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області заперечує проти позовних вимог в повному обсязі, з наступних обґрунтувань.
Виходячи з зазначених норми позивачем, переведення з одного виду пенсії на інший є зміна виду пенсії. При цьому, пенсійне законодавство не містіть застереження щодо переведення з одного на інший вид пенсії лише в межах одного закону (в межах Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).
Враховуючи наведене, за результатами розгляду заяви позивача від 28.10.2011р. було здійснено розрахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік у розмірі 1197,91 грн., оскільки попереднє призначення пенсії відбулося в 1999 році.
При цьому, порядок застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік у розмірі 1197,91 грн. визначений Постановою Кабінету міністрів України від 23.04.2012 р. №327 «Про підвищення рівня соціального захисту населення», якою встановлено, що пенсії, призначені (перераховані) до 2008 року із застосуванням показників середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2005-2006 роки відповідно до Законів України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей) та і застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, перераховуються із застосуванням показників відповідно середньо заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, якої сплачено страхові внески, за 2007 рік та середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, за 2007 рік.
Тому вважають, що позивач, починаючи з 1999 року став учасником правовідносин у сфері пенсійного страхування шляхом отримання пенсії за вислугу років, яка є різновидом пенсії за віком в розумінні Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», і підстави для здійснення позивачу первинного призначення пенсії у 2011 році за нормами ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» цілком відсутні та просять в позовних вимогах позивачу відмовити.
Вислухавши представника відповідача, вивчивши письмові матеріали справи, суд прийшов до висновку, що вимоги ОСОБА_1 найшли своє підтвердження, а тому підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідач не оспорює той факт, що ОСОБА_1 з 1999 року отримував пенсію за вислугу років в порядку Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ). Після досягнення пенсійного віку він набув право на призначення пенсії за віком за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон№1058-IV). Так, 28.10.2011 року ним була подана до управління Пенсійного фонду України в Тернівському районі м. Кривого Рогу заява про призначення пенсії за віком, яку він отримує по теперішній час.
Дійсно позивач тільки з відповіді управління від 30.05.2016р. №Б-16/03 на його заяву дізнався, що при призначенні йому пенсії за віком відповідачем було використано схему нарахування, яка використовується при перерахунку раніше призначених пенсій та застосовано показник заробітної плати за 2007 рік.- а.с.9.
Відповідно до статті 1-1 Закону № 2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону № 1058-ІV та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Статтею 1 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Згідно зі статтею 7 Закону № 2262-XII військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону № 2262-XII та Закону № 1058-IV, призначається одна пенсія за її вибором, при цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону № 2262-XII, і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону № 1058-ІV, яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
У частині першій статті 9 Закону № 1058-ІV передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
За правилами частини другої статті 40 Закону № 1058-IV (в редакції, що діяла на момент виникнення правовідносин) заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Частиною третьою статті 45 Закону № 1058-IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Тому, якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Враховуючи наведені норми слідує те, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV.
Водночас, позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ, котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії. Зокрема, при призначенні пенсії за вислугу років показник середньої заробітної плати (доходу) при її розрахунку не застосовується в силу вимог зазначеного Закону, адже основою доходу у цьому разі є грошове забезпечення.
Позивач після звільнення з органів Внутрішніх справ, продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Виходячи з вище наведеного, та враховуючи той факт, що позивач набув право на отримання пенсії за Законом № 1058-IV лише у 2011 році та вперше звернувся із заявою про її нарахування 28.10.2011р., а тому не може мати статусу особи, переведеної з одного виду пенсії на інший. Відповідно, розрахунок пенсії повинен здійснюватись за приписами ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-IV (в редакції, що діяла на момент виникнення правовідносин): із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, а саме: за 2010 рік у розмірі 1982,63 грн.
Керуючись Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про пенсійне забезпечення осі, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 19, 71, 106, 160 ч.3, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позов ОСОБА_1 до Криворізького північного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним дії Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо відмови ОСОБА_1 в розрахунку пенсії за віком, в поряду ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, що діяла на момент виникнення правовідносин) з 28.10.2011р.
Зобов'язати Криворізьке північне об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області здійснити ОСОБА_1 розрахунок пенсії за віком з 01.12.2015 року і в подальшому, із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії - за 2010 рік у розмірі 1982,63 грн. та виплачувати ОСОБА_1 належний розмір пенсії.
Стягнути з Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в сумі 551 грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, через Тернівський районний суд м. Кривого Рогу, шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.