Постанова від 20.04.2016 по справі 426/1574/16-а

Справа № 426/1574/16-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2016 року , м.Сватове

Сватівський районний суд Луганської області у складі:

головуючого судді Реки А.С.,

при секретарі Гапич К.В.,

за участю позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Сватове справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

Встановив:

У березні 2016 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з дійсним позовом. В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначила, що вона проживала у ІНФОРМАЦІЯ_1, де й була зареєстрована. У зв'язку із проведенням антитерористичної операції вона вимушена була переміститися до м. Сватове Луганської області, та була взята на облік як внутрішньо переміщена особа та її фактичне місце проживання на даний час: Луганська область, м. Сватове, вул. Водоп'янова, 52. Частина будинку за вищевказаною адресою (1\2 частина) належить позивачу на праві власності. За даною адресою була зареєстрована та проживала її мати ОСОБА_3, яка померла 03.12.2015 року. За час життя ОСОБА_3 у будинку за вищевказаною адресою була призначена житлова субсидія на відшкодування витрат на житлово-комунальні послуги на опалювальний сезон з жовтня 2015 року, але після смерті матері нарахування субсидії було припинено. Позивач, як власник будинку, уклала договори про надання послуг з газопостачання з ПАТ «Луганськгаз» та користування електроенергією з ТОВ ЛЕО Сватівським РЕМ та відкриті відповідні особові рахунки.

07 грудня 2015 року вона звернулася в усній формі до начальника Управління праці та соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації ОСОБА_4 з проханням про можливість призначення субсидії, але їй в усній формі було відмовлено, оскільки вона проживає в будинку без реєстрації. 25.12.2015 року позивач у відповідності із Законом України «Про звернення громадян», звернулася до відповідача із письмовою заявою про призначення житлової субсидії, але відповіді не отримала.

28.01.2016 року ОСОБА_1 знову звернулася до відповідача із заявою та у відповідності до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплати житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848, надала заяву про призначення жилової субсидії, декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 27.01.2016 року, та інші документи, передбачені п. 13 вищевказаного Положення, проте жодної відповіді не отримала. Просить визнати дії відповідача щодо не розгляду її заяв та ненадання відповідей протиправними, визнати відмову Управління праці та соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації у призначенні їй субсидії на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг - протиправною та зобов'язати відповідача призначити їй субсидію з 01.01.2016 року.

В судовому засіданні позивач підтримала заявлені позовні вимоги, надавши пояснення, аналогічні викладеним у позові.

Представник відповідача суду пояснила, що гр. ОСОБА_3, яка була зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з вересня 2015 року по серпень 2016 року, але оскільки ОСОБА_3 померла 03.12.2015 року, субсидію було припинено з 01.01.2016 року. Заперечує проти задоволення позову, вважає, що ОСОБА_1 субсидія не може бути призначена, оскільки відповідно до п. 6 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплати житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848, субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб. В окремих випадках на підставі рішення районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрації та виконавчого органу міської і районної ради або утвореної ними комісії та акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства субсидія може призначатися особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла (далі - орендар), або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію. Також вказала, що позивачу було надано відповідь на її заяву у відповідності із Законом України «Про звернення громадян» за підписом заступника голови Сватівської райдержадміністрації. Інші заяви від ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації не надходили та не розглядалися. Просить відмовити у задоволенні позову.

Суд, заслухавши осіб, які беруть участь у справі, та оцінивши в судовому засіданні надані докази, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, підтвердженими тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, прийшов до наступного висновку.

Згідно положень ст. 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави (ч. 1 ст. 8 КАС України).

Як було встановлено під час розгляду справи, позивач перемістилася з тимчасово окупованої території України - м. Донецька, до м. Сватове Луганської області, та ії фактичне місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_3, де після звернення до Управління праці та соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації вона були взята на облік як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції (а.с. 6).

Згідно витягу з Державного реєстру речових прав, 1\2 частка житлового будинку за адресою: вул. Водоп'янова, 52, м. Сватове, Луганської області належить ОСОБА_1 на праві власності, яке виникло на підставі договору дарування, зареєстрованого державним нотаріусом Сватівської державної нотаріальної контори 30.05.2011 року (а.с. 7).

03 грудня 2015 року померла ОСОБА_3, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії І-ЕД № 476544 (а.с. 8), якій рішенням Управління праці та соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з вересня 2015 року по серпень 2016 року, але у зв'язку із смертю ОСОБА_3 субсидію було припинено з 01.01.2016 року (а.с. 35-46).

12 січня 2016 року позивач уклала договір № 1705 про надання послуг з газопостачання з ПАТ «Луганськгаз» (а.с. 9) та договір № 043054 від 13.01.2016 року про користування електроенергією з ТОВ ЛЕО Сватівським РЕМ (а.с. 10) та відкрила відповідні особові рахунки.

Як вбачається із копії заяви ОСОБА_5 від 25.12.2016 року, остання звернулася до Сватівської райдержадміністрації у відповідності із Законом України «Про звернення громадян», із письмовою заявою про призначення житлової субсидії (а.с. 11), та листом № 16/44-641 від 25.02.2016 року за підписом заступника голови Сватівської райдержадміністрації, який було отримано позивачем 01.04.2016 року згідно відмітки на вищевказаному листі, ОСОБА_1 роз'яснили п. 6 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплати житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (а.с. 34).

28 січня 2016 року позивач надала до Сватівської районної адміністрації Луганської області заяву про призначення субсидії, на копії якої є відмітка про отримання 28.01.2016 року, а також, як вбачається із додатків до наданої заяви, надала заяву про призначення житлової субсидії до Управління праці та соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації від 27.01.2016 року (а.с. 15), декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 27.01.2016 року (а.с. 16), та копії паспорту, ідентифікаційного коду, довідки внутрішньо переміщеної особи, трудової книжки, договору дарування житлового будинку, витягу про право власності, довідку про доходи, довідку про наявність земельної ділянки, довідку про склад сім'ї та про сплачену електроенергію.

Згідно абзацу 1 п. 3 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 1997 року № 1050 (зі змінами та доповненнями), призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється Управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - органи праці та соціального захисту населення).

Відповідно до вимог п. 13 вщевказаного Положення, для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; довідки про доходи - у випадках, передбачених абзацом третім пункту 12 цього Положення, а також у разі зазначення у декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням; договір найму (оренди) житла (за наявності).

Зазначені заява та декларація можуть бути надіслані поштою структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації заявника (орендарі - за місцем проживання).

Забороняється вимагати від громадян документи, що не передбачені цим Положенням.

Рішення про призначення (непризначення) субсидії приймається протягом десяти днів після подання заяви та отримання відомостей, визначених абзацами восьмим - дванадцятим цього пункту.

Матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 надавала на адресу Управління праці та соціального захисту населення Сватівської райдержадміністрації заяву про призначення субсидії на житлово-комунальні послуги на домогосподарство за адресою: вул. Водоп'янова, 52, м. Сватове, Луганської області, додавши до заяви, зокрема, декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії та інші документи, необхідні для призначенням житлової субсидії.

Заява ОСОБА_1 у порядку та строки, передбачені Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 1997 року № 1050, відповідачем розглянута не була, рішення про призначення (непризначення) субсидії не приймалася, таким чином вимоги позивача щодо визнання протиправною відмову Управління праці та соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації у призначенні їй субсидії на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг та зобов'язати відповідача призначити їй субсидію з 01.01.2016 року суд вважає заявленими передчасно. На час розгляду справи в суді, відповідачем не було прийнято рішення про призначення (непризначення) субсидії ОСОБА_1

Виходячи із сутності судового захисту в порядку адміністративного судочинства, судовому захисту підлягає лише порушене право сторони з боку суб'єкта владних повноважень. На даний час, такий об'єкт порушеного права відсутній, а тому не можна визнавати протиправними рішення відповідача, та як наслідок, зобов'язувати його вчинити дії щодо відновлення порушеного права, оскільки такі події ще не настали. Такий спір може виникнути лише після прийняття Управлінням праці та соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації рішення про призначення (не призначення) субсидії ОСОБА_1 на підставі наданої 27 січня 2016 року заяви про призначення субсидії та доданих до неї документів, у відповідності до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплати житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (із змінами).

Відповідно до ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Так, у ст. 19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства. Принципами здійснення правосуддя в адміністративних справах є верховенство права та законність (ст. 7 КАС України).

Як передбачено ч. 2 ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

За таких обставин, суд вважає за необхідне частково задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1, визнавши неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації щодо неприйняття рішення про призначення (не призначення) субсидії ОСОБА_1 у відповідності до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплати житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (із змінами) та зобов'язати відповідача прийняти рішення про призначення (не призначення) субсидії ОСОБА_1 на підставі наданої 27 січня 2016 року заяви про призначення субсидії та доданих до неї документів, у відповідності до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплати житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (із змінами). В іншій частині позовних вимог відмовити, як заявлених передчасно.

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 19 Конституції України, ст.ст. 2, 6-8, 69-72, 94, 158-163 КАС України, Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 1997 року № 1050 (зі змінами та доповненнями), суд, -

Постановив:

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації щодо неприйняття рішення про призначення (не призначення) субсидії ОСОБА_1 у відповідності до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплати житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (із змінами).

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації прийняти рішення про призначення (не призначення) субсидії ОСОБА_1 на підставі наданої 27 січня 2016 року заяви про призначення субсидії та доданих до неї документів, у відповідності до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплати житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (із змінами).

В задоволенні інших вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Управління праці та соціального захисту населення Сватівської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) грн. 20 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Сватівський районний місцевий суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливіст отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови складено та підписано 22.04.2016 року.

Суддя А.С. Река