ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
14.07.2016Справа №910/7519/16
За позовом: публічного акціонерного товариства Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"
до: товариства з обмеженою відповідальністю "ЄВРО-РЕКОНСТРУКЦІЯ"
про стягнення 6 855 042,44 грн.
Суддя: Шкурдова Л.М.
Представники:
Від позивача: не з'явився
Від відповідача: Новик О.В. - представник за довіреністю; Дробишев Ю.Р. - представник за довіреністю
Господарським судом міста Києва розглядається справа за позовом публічного акціонерного товариства Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" до товариства з обмеженою відповідальністю "ЄВРО-РЕКОНСТРУКЦІЯ" про стягнення 6 855 042,44 грн.
Позовні вимоги обгрунтовані порушенням відповідачем строків оплати поставленого позивачем природного газу за Договором купівлі-продажу природного газу №2203/14-ТЕ-41 від 20.01.2014 року, в зв'язку з чим позивач просить суд стягнути з відповідача 3 % річних в розмірі 333 207,61 грн, пеню в розмірі 2 381 648,26 грн та інфляційні втрати в розмірі 4 140 186,57 грн. за загальний період з січня 2014 року по червень 2014 року.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 27.04.2016 року порушено провадження у справі №910/7519/16.
В судових засіданнях 07.06.2016, 16.06.2016 року оголошувалися перерви.
Відповідач проти задоволення позову заперечував, зазначаючи про безпідставність нарахування позивачем пені та 3% річних на змінені договорами про організацію взаєморозрахунків зобов'язання, надав контррозрахунки пені, 3% річних та інфляційних витрат, за якими пеня складає суму 100 662,05 грн., 3% річних - 15 894,01 грн. Відповідач вказує, що на заборгованість, яка існувала менше 15 днів протягом місяця, інфляція нарахуванню не підлягає.
В судовому засіданні 14.07.2016 було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Враховуючи наявність доказів належного повідомлення позивача про час і місце проведення судового засідання, відсутність доказів неможливості прибуття в судове засідання представника позивача, суд розглядає справу за відсутності представника позивача за наявними в справі матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд, -
20.01.2014 року між публічним акціонерним товариством Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (продавець) та товариством з обмеженою відповідальністю "ЄВРО-РЕКОНСТРУКЦІЯ" (покупець) укладено Договір купівлі-продажу природного газу №2203/14-ТЕ-41 від 20.01.2014 року (далі - Договір).
Відповідно до п.1.1. Договору продавець зобов'язується передати у власність покупцю у 2014 році природний газ, ввезений на митну територію України Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" за кодом згідно УКТ ЗЕД 2711 21 00 00, а покупець зобов'язується прийняти та оплатити цей природний газ (надалі - газ), на умовах цього Договору.
Згідно з п.1.2.Договору газ, що продається за цим договором, використовується покупцем виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається населенням, релігійними організаціями, національними творчими спілками та їх регіональними осередками (крім обсягів, що використовуються для виробничо-комерційної діяльності).
У відповідності до п.2.1. Договору продавець передає покупцеві з 01 січня 2014 року по 31 грудня 2014 року газ обсягом до 193 500 тис. куб. м.
Згідно з п.3.3. Договору приймання-передача газу, переданого продавцем покупцеві у відповідному місяці продажу, оформлюється актом приймання-передачі газу.
Відповідно до п.5.1. Договору ціна (граничний рівень ціни) на газ і тарифи на його транспортування установлюються Національною комісією регулювання електроенергетики України (НКРЕ).
Згідно з п.5.2. Договору ціна за 1000 куб. м природного газу становить 1 091,00 грн. з урахуванням збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ, тарифів на транспортування, розподіл і постачання природного газу за регульованим тарифом та без урахування податку на додану вартість. До сплати за 1000 куб. м. природного газу - 1 091,00 грн., крім того ПДВ - 20% - 218,20 грн., всього з ПДВ- 1 309,20 грн.
Згідно з п.6.1.Договору оплата за газ здійснюється покупцем виключно грошовими коштами шляхом 100% поточної оплати протягом місяця поставки газу. Остаточний розрахунок за фактично переданий газ здійснюється до 14-го числа (включно) місяця, наступного за місяцем поставки газу.
Судом встановлено, що позивачем у період з січня 2014 року по червень 2014 року поставлено відповідачу природний газ на загальну суму 118 038 150,17 грн, що підтверджується актами приймання-передачі природного газу від 31.01.2014р, від 28.02.2014 року, 31.03.2014р., від 30.04.2014 року, від 31.05.2014р., від 30.06.2014 року.
Звертаючись з даним позовом до суду позивач вказує, що відповідач здійснював оплату поставленого природного газу з порушенням строків, в зв'язку з чим позивачем нараховано відповідачу 3 % річних в розмірі 333 207,61 грн, пеню в розмірі 2 381 648,26 грн та інфляційні втрати в розмірі 4 140 186,57 грн. за загальний період з січня 2014 року по червень 2014 року.
Відповідач щодо задоволення вимог позивача у заявленому позивачем розмірі заперечував, оскільки укладеними між сторонами спільними протокольними рішеннями про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання, договорами про організацію взаєморозрахунків строки оплати поставленого позивачем природного газу змінено.
На виконання вимог Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 N 20, Порядку проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України, Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України". Державного казначейства України від 03.02.2009 N 55/57/43. за взаємною згодою сторін відповідач формував на суму пільг заборгованість перед позивачем в оплаті за поставлений ним газ, на підставі чого в подальшому позивач і відповідач щомісяця укладали спільні протокольні рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання за рахунок коштів загального фонду державного бюджету на надання пільг, субсидій і компенсацій населенню та договори про організацію взаєморозрахунків, а саме :
- спільне протокольне рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання №564 від 17.03.2014 року па суму 2 521 800, 00 гри. за природний газ 2014 року по Договору № 2203/14-ТЕ-41 (платіжне доручення №3 від 17.03.2014 року на суму 2 521 800,00 грн.);
- спільне протокольне рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання №951 від 17.04.2014 року на суму 2 693 900,00 грн за природний газ 2014 року по Договору № 2203/14-ТЕ-41 (платіжне доручення №4 від 17.04.2014 року на суму 2 693 900, 00 грн.);
- спільне протокольне рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання №1127 від 15.05.2014 року на суму 1 950 300, 00 грн. за природний газ 2014 року по Договору № 2203/14-ТЕ-41 (платіжне доручення №5 від 15.05.2014 року на суму 1 950 300, 00 грн.);
- спільне протокольне рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання №1374 від 17.06.2014 року на суму 924 800,00 грн. за природний газ 2014 року по Договору № 2203/14-ТЕ-41 (платіжне доручення №6 від 17.06.2014 року на суму 924 800,00 грн.);
- спільне протокольне рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання №1525 від 15.07.2014 року на суму 746 400,00 грн. за природний газ 2014 року по Договору № 2203/14-ТЕ-41 (платіжне доручення №7 від 15.07.2014 року на суму 746 400,00 грн.);
19.05.2014 року між Головним управлінням державної казначейської служби України в м. Києві, Департаментом фінансів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Департаментом житлово-комунальної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Товариством з обмеженою відповідальністю "Євро-Реконструкція", Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України" був укладений Договір про організацію взаєморозрахунків №285/30, у предметом якого є організація проведення сторонами взаєморозрахунків відповідно до пункту 24 статті 14 та пункту 2 статті 16 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" і Порядку та умов надання у 2014 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 2014 р. № 30.
За змістом вказаного договору казначейство перераховує кошти в розмірі 3 380 730,00 грн, які спрямовуються на погашення заборгованості за спожитий природний газ за 2014 рік згідно з договором від 20.01.2014 року №2203/14-ТЕ-41.
Платіжним дорученням №7 від 15.07.2014 року позивачу перераховано 3 380 730,00 грн на погашення заборгованості за спожитий природний газ.
07.07.2014 року між Головним управлінням державної казначейської служби України в м. Києві, Департаментом фінансів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Департаментом житлово-комунальної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Товариством з обмеженою відповідальністю "Євро-Реконструкція", Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України" був укладений Договір про організацію взаєморозрахунків №305/30 від 07.07.2014 року з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування.
За змістом вказаного договору казначейство перераховує кошти в розмірі 16 519 396,70 грн, які спрямовуються на погашення заборгованості за спожитий природний газ за 2014 рік згідно з договором від 20.01.2014 року №2203/14-ТЕ-41.
Платіжним дорученням №6 від 17.09.2014 року грошові кошти в розмірі 16 519 396,70 грн перераховані позивачу на погашення заборгованості за спожитий природний газ.
22.09.2014 року між Головним управлінням державної казначейської служби України в м. Києві, Департаментом фінансів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Департаментом житлово-комунальної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Товариством з обмеженою відповідальністю "Євро-Реконструкція", Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України" був укладений Договір про організацію взаєморозрахунків №344/30 від 22.09.2014 року з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування.
За змістом вказаного договору казначейство перераховує кошти в розмірі 9 932 734,85 грн, які спрямовуються на погашення заборгованості за спожитий природний газ за 2014 рік згідно з договором від 20.01.2014 року №2203/14-ТЕ-41.
Платіжним дорученням №8 від 23.09.2014 року грошові кошти в розмірі 9 932 734,85 грн перераховані на користь позивача за спожитий природний газ.
Таким чином на виконання вищезазначених спільних протокольних рішень та договорів про організацію взаєморозрахунків було здійснено погашення заборгованості за поставлений природний газ.
Кожне спільне протокольне рішення, договір і платіжні доручення про перерахування Відповідачем Позивачу отриманих по ланцюгу коштів, як вартість пільг та субсидій населенню вказують, що такі розрахунки між сторонами, по-перше, здійснювалися в межах Договору №2203/14-ТЕ-41 купівлі-продажу природного газу, і, по-друге, є одночасно процедурою погашення зобов'язань Відповідача з оплати вартості поставленого природного газу у визначеному місяці в розмірі отриманих по спільному протокольному рішенню та договору сум пільг та субсидій населенню.
Підписання сторонами спільних протокольних рішень, договорів і виконання їх положень, а також положень постанови КМ України N 20 і порядку, затвердженого наказом N 55/57/43 засвідчує, що сторони фактично погодились, що оплата поставленого природного газу за договором підлягає погашенню шляхом здійснення взаєморозрахунків на підставі кожного спільного протокольного рішення та договору про організацію взаєморозрахунків з новим строком виконання грошових зобов'язань.
Частиною 1ст. 230 Господарського кодексу України встановлено, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Статтею 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання; боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Таким чином, для застосування штрафних санкцій та відповідальності за прострочку виконання грошового зобов'язання необхідною умовою є факт невиконання або прострочки виконання зобов'язання.
Укладаючи спільні протокольні рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання за рахунок коштів загального фонду державного бюджету на надання пільг, субсидій і компенсацій населенню та договори про організацію взаєморозрахунків сторони керувалися спеціальними нормативно-правовими актами, якими передбачається процедура розрахунку і надання населенню не тільки теплової енергії, а і пільг, субсидій та компенсацій на оплату тепло-, водопостачання, зокрема Постановою Кабінету Міністрів України N 20 від 11.01.2005, якою затверджено Порядок перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій і Наказом Міністерства палива та енергетики України, Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", Державного казначейства України від 03.02.2009 N 55/57/43, яким затверджено Порядок проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію.
Відповідно до п. п. 1.1 - 1.3 Порядку проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України, Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", Державного казначейства України від 03.02.2009 N 55/57/43, цей Порядок визначає взаємовідносини між органами Державної казначейської служби України, Міністерством фінансів Автономної Республіки Крим, головними фінансовими управліннями обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій (далі - відповідні головні фінансові управління), Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України", ДП "Енергоринок" та іншими учасниками розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію, що проводяться відповідно до Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 N 20 (із змінами).
Розрахунки, передбачені в пункті 1.1 цього Порядку, проводяться за згодою сторін на підставі актів звіряння за нарахованими пільгами, субсидіями та компенсаціями населенню (далі - акти звіряння) або договорів, що визначають величину щомісячного споживання ресурсів (товарів, послуг) (далі - договори) та спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання, форма якого наведена у додатку 1, спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію, форма якого наведена у додатку 2. Схеми розрахунків узгоджують відповідні головні фінансові управління спільно з постачальниками та транспортувальниками ресурсів (надавачами товарів, послуг) та контролюють відповідні органи Державної казначейської служби України.
Згідно з п. п. 2.1 - 2.3 вищевказаного порядку постачальники та транспортувальники ресурсів (надавачі товарів, послуг), які виявили бажання здійснити розрахунки відповідно до Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженого постановою Кабінет) Міністрів України від 11.01.2005 N 20 (із змінами), складають щомісяця до 10-го числа з розпорядниками коштів акти звіряння, а у разі проведення відповідних розрахунків з попередньої оплати ресурсів (товарів, послуг) на строк не більше одного місяця постачальники та транспортувальники ресурсів (надавачі товарів, послуг) визначають договірну величину споживання ресурсів (товарів, послуг), про що укладають відповідний договір з розпорядниками коштів. Один примірник акта звіряння або договору надається місцевому фінансовому органу для складання зведеного реєстру актів звіряння або договорів. Зведені реєстри актів звіряння або договорів підписуються керівниками місцевих фінансових органів і постачальників та транспортувальників ресурсів (надавачів товарів, послуг) та надаються Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, відповідним головним фінансовим управлінням. Міністерство фінансів Автономної Республіки Крим, відповідні фінансові управління узагальнюють отримані дані та подають їх щомісяця до 20- го числа у формі узгоджених з постачальниками та транспортувальниками ресурсів (надавачами товарів, послуг) спільних протокольних рішень про організацію
взаєморозрахунків разом з відповідними реєстрами актів звіряння або договорами за підписами керівників Міністерства фінансів Автономної Республіки Крим, відповідних головних фінансових управлінь та постачальників і транспортувальників ресурсів (надавачів товарів, послуг) Державній казначейській службі України та відповідним головним управлінням Державної казначейської служби України Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - головні управління Державної казначейської служби України). Такі документи подаються окремо щодо кожного постачальника та транспортувальника ресурсів (надавача товарів, послуг), який братиме участь у розрахунках.
Пунктами 2.6, 2.7 зазначеного порядку встановлено, що не пізніше ніж за 2 дні до проведення розрахунків усі учасники розрахунків, які підписали спільні протокольні рішення, надають до Державної казначейської служби України та його територіальних органів, у яких відкрито їх рахунки, платіжні доручення на перерахування коштів відповідно до узгодженого спільного протокольного рішення. Розпорядники коштів за рахунок отриманих субвенцій із загального фонду Державного бюджету України здійснюють розрахунки за природний газ, теплопостачання та електроенергію шляхом перерахування коштів на рахунки постачальників та транспортувальників ресурсів (надавачів товарів, послуг), відкриті в органах Державної казначейської служби України, а у разі проведення розрахунків за електроенергію - на поточні рахунки із спеціальним режимом використання енергопостачальників, відкриті в уповноваженому банку.
Відповідач формував на суму пільг заборгованість перед Позивачем в оплаті за поставлений ним газ, на підставі чого в подальшому Позивач і Відповідач щомісяця укладали спільні протокольні рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання за рахунок коштів загального фонду державного бюджету на надання пільг, субсидій і компенсацій населенню.
Таким чином, дії сторін щодо остаточних розрахунків за договором №2203/14-ТЕ-41 купівлі-продажу природного газу з метою надання населенню права на отримання пільг з оплати теплової енергії, були підпорядковані вимогам спільних протокольних рішень, договорів про організацію взаєморозрахунків і спеціальних нормативно-правових актів.
При цьому, вбачається, що розрахунки між сторонами, здійснені на підставі спільних протокольних рішень, договорів про організацію взаєморозрахунків по-перше, здійснювались в межах договору № 2203/14-ТН41 купівлі- продажу природного газу, по-друге, були одночасно процедурою погашення зобов'язань відповідача з оплати вартості поставленого природного газу у визначеному місяці в розмірі отриманих за спільним протокольним рішенням сум пільг і субсидій населенню.
Тобто, підписання сторонами спільних протокольних рішень, договорів про організацію взаєморозрахунків і виконання їх положень, а також положень Постанови Кабінету Міністрів України N 20 від 11.01.2005, Наказу Міністерства палива та енергетики України. Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", Державного казначейства України від 03.02.2009 N 55/57/43 свідчить, що сторони фактично погодились, що оплата поставленого природного газу за договором № 2203/14-ТЕ-41 купівлі-продажу природного газу, підлягає погашенню шляхом здійснення взаєморозрахунків па підставі кожного спільного протокольного рішення, договору про організацію взаєморозрахунків з новим строком виконання грошових зобов'язань.
Умовами вказаних вище договорів та спільних протокольних рішень було змінено порядок і строки проведення розрахунків за отриманий природний газ по Договору №2203/14-ТЕ-41 від 20.01.2014 року купівлі-продажу природного газу, з огляду на що підстав для стягнення пені, передбаченої п. 7.2. Договору, та застосування наслідків за порушення грошового зобов'язання, передбачених ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України, на змінену суму зобов'язання немає.
Аналогічна позиція викладена в постановах Верховного суду України від 16.09.2014р. у справі 5011-42/1230-2012-69/542-2012, у справі №5011-35/1533-2012-19/522-2012, від 16.09.2014р. у справі №3-111гс14 та ін.
Оскільки, Відповідач своєчасно і у повному обсязі виконав зобов'язання на змінених сторонами умовах, тому вимоги позивача про стягнення пені, інфляційних та 3 % річних, що нараховані на зобов'язання за зміненими строками їх виконання є неправомірними.
Відповідно ст. 526 ЦК України та ч.1 ст.193 ГК України зобов'язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог законодавства, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 629 ЦК України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ч. 1 статті 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно з п.6.1.Договору оплата за газ здійснюється покупцем виключно грошовими коштами шляхом 100% поточної оплати протягом місяця поставки газу. Остаточний розрахунок за фактично переданий газ здійснюється до 14-го числа (включно) місяця, наступного за місяцем поставки газу.
Судом встановлено, що відповідачем допущено прострочення виконання зобов'язань, за якими порядок та строки проведення розрахунків не змінювалися.
Згідно з розрахунком відповідача, власними коштами відповідачем сплачено вартість спожитого природного газу на суму 83 775 538,62 грн з простроченням оплати за загальний період з 14.02.2014 року по 18.03.2014 рік, а саме у лютому 2014 році - 6 днів прострочки та у березні 2014 році - 8 днів прострочки оплати, в зв'язку з чим сума пені, з врахуванням часткової оплати, становить 100 662,05 грн та 3 % річних - 15 894,01 грн.
Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання.
Стаття 611 ЦК України передбачає, що у разі порушення зобов'язань наступають наслідки, встановлені договором або законом.
Відповідно до статей 546, 549 ЦК України виконання зобов'язання може забезпечуватися, в тому числі неустойкою. Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
У відповідності до п. 7.2. Договору у разі невиконання покупцем (відповідачем у справі) пункту 6.1. умов цього Договору, він зобов'язується сплатити продавцю (позивачеві у справі), крім суми заборгованості, пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
За таких обставин, вимоги позивача про стягнення відповідача 3 % річних та пені підлягають частковому задоволенню за загальний період з 14.02.2014 року по 18.03.2014 року в розмірі: пеня - 100 662,05 грн та 3 % річних - 15 894,01 грн.
Щодо розрахунку суми втрат від інфляції, здійсненого позивачем, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Сума боргу з урахуванням індексу інфляції повинна розраховуватися, виходячи з індексу інфляції за кожний місяць (рік) прострочення, незалежно від того, чи був в якийсь період індекс інфляції менше одиниці (тобто мала місце не інфляція, а дефляція). При застосуванні індексу інфляції слід мати на увазі, що індекс розраховується не на кожну дату місяця, а в середньому на місяць і здійснюється шляхом множення суми заборгованості на момент її виникнення на сукупний індекс інфляції за період прострочення платежу.
При цьому сума боргу, яка сплачується з 1 по 15 день відповідного місяця, індексується з врахуванням цього місяця, а якщо сума боргу сплачується з 16 по 31 день місяця, розрахунок починається з наступного місяця. Аналогічно, якщо погашення заборгованості здійснено з 1 по 15 день відповідного місяця, інфляційні втрати розраховуються без врахування цього місяця, а якщо з 16 по 31 день місяця, то інфляційні втрати розраховуються з врахуванням даного місяця. Вказана правова позиція відображена у листі Верховного Суду України "Рекомендації щодо порядку застосування індексів інфляції при розгляді судових справ" № 62-97р від 03.04.1997.
Розмір боргу з урахуванням індексу інфляції визначається виходячи з суми боргу, що існувала на останній день місяця, в якому платіж мав бути здійснений, помноженої на індекс інфляції, визначений названою Державною службою, за період прострочення починаючи з місяця, наступного за місяцем, у якому мав бути здійснений платіж, і за будь-який місяць (місяці), у якому (яких) мала місце інфляція. При цьому в розрахунок мають включатися й періоди часу, в які індекс інфляції становив менше одиниці (тобто мала місце дефляція).
Таким чином, нарахування інфляційних втрат можливе лише на суму простроченої заборгованості, яка існувала не менше як на один місяць. Аналогічна позиція викладена в Постанові Київського апеляційного господарського суду від 22.04.14р. у справі №910/21901/13.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог в частині стягнення інфляційних нарахувань.
Відповідно до ч.1 ст. 49 ГПК України у спорах, що виникають при виконанні договорів судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 44, 49, 82-85 ГПК України, Господарський суд міста Києва, -
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "ЄВРО-РЕКОНСТРУКЦІЯ" (01011, м.Київ, вул.ПАНАСА МИРНОГО, будинок 28, офіс 20, код ЄДРПОУ 37739041) на користь публічного акціонерного товариства Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (01601, м.Київ, вул.БОГДАНА ХМЕЛЬНИЦЬКОГО, будинок 6, код ЄДРПОУ 20077720) 100 662 (сто тисяч шістсот шістдесят дві) грн 05 коп - пені, 15 894 (п'ятнадцять тисяч вісімсот дев'яносто чотири) грн 01 коп - 3% річних та 1748 (тисячу сімсот сорок вісім) грн 34 коп - витрат по сплаті судового збору.
3. В задоволенні іншої частини - відмовити.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя Л.М. Шкурдова
Повне рішення складено: 21.07.16р.