дата документу :
Справа №2-а-1122\2011р.
Іменем України
02 червня 2011 року
Бориспільський міськрайонний суд Київської області в складі:
Головуючого судді Криворучка І.В.
при секретарі Бердник О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Борисполі адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у м.Бориспіль про визнання неправомірною бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо нарахування та виплати державної пенсії, -
До суду надійшов зазначений позов, обґрунтовуючи який позивач зазначив, що вона є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС І категорії, є дитиною-інвалідом з 07.07.1995р., захворювання яке пов'язане з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.
Встановлений розмір пенсії УПФ України в Бориспільському районі Київської обл., її не влаштовує, тому вона звернулася до відповідача з відповідною заявою про оформлення пенсії належного розміру інваліду 3-ої групи, але отримала відмову.
У зв'язку з чим вона просить суд визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати відповідача зробити перерахунок щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком з 16.12.2010р.. з подальшим її перерахунком по дату звернення до суду.
Позивач в судове засідання не з'явилася, у своїй письмовій заяві позов підтримує та просить справу слухати за її відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, пояснень до суду не надав, про час та місце слухання справи повідомлений належним чином.
Суд, дослідив, проаналізував та оцінив всі зібрані по справі докази у їх сукупності і дійшов висновку, що позов обґрунтований, та підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач є дитиною-інвалідом 1-ої категорії внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно до ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»позивачка, як дитина-інвалід внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС має право на державну пенсію та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію, Згідно ст.49 вказаного Закону.
Відповідно до ст.50 вказаного Закону особам, віднесеним до категорії І призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах - дітям-інвалід 3 групи - 75 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів 1 категорії згідно ст.54 вищевказаного Закону щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими - для дітей-інвалідів - 3 мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік»жодних обмежень щодо виплати державної пенсії та додаткової пенсії відповідно до положень ст. 50 та ст.54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»встановлено не було, у зв'язку з чим за 2007 рік зазначені соціальні виплати мали ^плануватися в порядку та у розмірах визначеним ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»
Разом з тим, згідно п.п.12,15 п.28 розділу II ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007 р., ст.50,54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»було викладено у нових редакціях, і розмір додаткової пенсії для дітей-інвалідів був визначений в сумі 15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а розмір основної пенсії дітям-інвалідам - не менше 70 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Проте, згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008 внесені до вказаних статей зміни визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), а тому з 22.05.2008р. дія ст.ст.50,54 Закону № 796-ХІІ була відновлена у попередніх редакціях.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян, яка набрала чинності 22.05.2008р.»(на яку посилається відповідач в своїй відповіді) сума додаткової пенсії для дітей-інвалідів знову встановлена в розмірі 15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а розмір основної пенсії дітям-інвалідам - не менше 70 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Таким чином, розмір основної та додаткової пенсії позивачки одночасно був врегульований по-різному і різними нормативними актами.
За загальних умов у випадку правової колізії застосуванню підлягають норми нормативного акту, який є вищим за юридичною силою, тобто - в даному випадку - норми ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Однак, Відповідачем у 2006-2011 роках після відновлення з 22.05.2008р. дії ст.50, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», розрахунок пенсії та додаткової пенсії позивачці здійснюється в розмірах, передбачених Постановою КМ України №530, а не в розмірах, передбачених ст.50,54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що є порушенням вимог чинного законодавства та її прав, оскільки Закон України має вищу юридичну силу ніж Постанова КМУ.
Відповідно до ст.3 Конституції України, Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Оскільки позивачка віднесена до інвалідів І категорії, то відповідно до п.18 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито»мене звільнено від сплати судового збору при подачі позовної заяви.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 19, 21,22,46 Конституції України, ст.ст. 49, 50, 54, 67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ч. 1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.46 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ЗУ «Про державний бюджет України на 2006 рік», ЗУ «Про Державний бюджет України на 2007 рік», ЗУ "Про Державний бюджет України на 2008 рік", Постановою КМ України № 159 від 21.02.2001 року, ст.ст.2,6,7,17,19,104,105,162 КАС України, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у м.Бориспіль про визнання неправомірною бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо нарахування та виплати державної пенсії - задовольнити повністю.
Визнати дії управління ПФУ в м.Борисполі - неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Бориспільському районі провести перерахунок з 16.12.2010 по 02.06.2011р., та виплатити ОСОБА_1 недоплачену державну та додаткову пенсію відповідно до ст.ст.50 та 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в розмірі 3 мінімальних пенсій за віком та
додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне
страхування»з врахуванням норм ст.ст.50,54 ЗУ «Про статус і соціальний
захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України м.Бориспіль
при подальшій виплаті ОСОБА_1 державної та додаткової пенсій утриматися від порушення прав ОСОБА_1, шляхом застосовування норми ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», норм ст.ст.50,54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тобто в розмірі 3 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком.
Звернути Рішення до негайного виконання.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Апеляційного суду Київської області через Бориспільський міськрайсуд Київської області протягом 10 днів з дня проголошення постанови.
Суддя І.В.Криворучко