Справа № 2-а-492/2011
«30»травня 2011 року.
Бориспільський міськрайонний суд Київської області
у складі головуючого судді Криворучка І.В.
при секретарі Бердник О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бориспіль справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бориспільської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання надати статус інваліда війни, -
До суду надійшов зазначений позов обґрунтовуючи і підтримуючи який в судовому засіданні представник позивача пояснив, що відповідно до Положення про Цивільну оборону СРСР, затвердженого І8.03.1976 року Постановою ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР № 1111, начальника Цивільної оборони СРСР від 06.06.1975 року № 90, а також інших державних республіканських та відомчих документі в кожному міністерстві, відомості або іншому централізованому органі виконавчої влади, підприємствах, установах і організаціях, в рамках адміністративно-територіальних одиниць (районів, міст тощо) створювались служби формування Цивільної оборони. Згідно п.9 ч.2 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»до інвалідів війни відносяться особи, які були залучені до формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи. Позивачка звернулась до відповідача щодо надання їй статусу інваліда війни відповідно до вказаного закону, проте відповідачем по справі її звернення залишені без задоволення. Таку відмову позивачка вважає незаконною та просить надати їй статус інваліда війни.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, надав письмові заперечення і зазначив, що з 01.01.2005 року набрав чинності п.9 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Проте відповідно до роз'яснень, які надійшли до Управління з Міністерства праці та соціальної політики України (лист № 751/014/91 від 05.11.2007 р.) органи праці та соціального захисту населення мають право встановлювати статус інваліда війни на підставі довідки, яка містить інформацію про наказ чи розпорядження щодо залучення особи до формування Цивільної оборони, займану посаду та документів про роботу, яку виконував громадянин під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також довідки про встановлення інваліда внаслідок захворювань, пов'язаних з виконанням службових обов'язків. Документи надані позивачем не містять відомостей про залучення осіб в інтересах яких заявлено позов до складу формувань Цивільної оборони для участі у ліквідації наслідків аварії ЧАЕС, а тому в задоволенні позову просить відмовити.
Суд дослідив, проаналізував та оцінив зібрані по справі докази у їх сукупності і дійшов висновку, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню у повному обсязі.
Як встановлено в судовому засіданні, згідно довідки (а.с.7), позивачка дійсно приймала участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі невоєнізованого формування цивільної оборони споживчої кооперації Київської області в 1986 році, яке входило до складу формувань служби торгівлі та харчування ЦО Київської області, в тому числі -підрозділів Бориспільської райспоживспілки. 17.02.2000 року їй встановлена ІІ група інвалідності довічно. Причиною інвалідності є захворювання, яке пов'язане із роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Після звернення до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бориспільської міської ради щодо надання позивачці статусу інваліда війни, відповідач відмовив у задоволенні її заяви. Таку відмову суд вважає неправомірною виходячи з наступного.
Згідно п.9 ч.2 ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»до інвалідів війни належать також інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до діючого на той час Положення про Цивільну оборону СРСР, затвердженого Постановою ЦК КПРС і Ради Міністрів № 1111 від 18 березня 1976 року в організаціях та підприємствах де працювала позивачка було створено невоєнізовані формування Цивільної оборони.
Факт залучення позивачки до виконання зазначених робіт підтверджується даними матеріалів справи (а.с.7-21).
Позивачці встановлено ІІ групу інвалідності (довічно), за захворювання пов'язані з роботами по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, що підтверджується даними копії посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та довідкою (а.с.22).
Суд ставиться критично до пояснень наданих суду відповідачем, оскільки вказані пояснення фактично суперечать п. 9 ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»та іншим матеріалам справи.
З огляду на вищенаведене суд вважає, твердження відповідача, що документи надані позивачем, не містять достатніх відомостей про її залучення до складу формувань Цивільної оборони для участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не відповідають дійсності, а відмова відповідача в задоволенні заяви позивача про встановлення їй статусу інваліда війни є неправомірною.
Таким чином суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 10, 12, 17, 71, 86, 94, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 4, 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», суд, -
Позов задовольнити у повному обсязі.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бориспільської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у наданні статусу інваліда війни - неправомірними.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бориспільської міської ради надати ОСОБА_1 статус інваліда війни відповідно до п.9 ч.2 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом через Бориспільський міськрайонний суд Київської області протягом 10 (десяти) днів з дня проголошений постанови.
Суддя І.В.Криворучко