04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58
"21" липня 2016 р. Справа№ 910/31893/15
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Ільєнок Т.В.
суддів: Михальської Ю.Б.
Гончарова С.А.
при секретарі
судового засідання: Колеснік М.П.
за участі представників сторін:
від позивача: Телицький Т.А.-дов. №5 від 11.01.16;
Нікітічна А.О. дов. б/н від 19.05.16;
від відповідача-1 Самелюк К.О. дов. №225-КМР-1009 від 28.03.16;
від відповідача-2 Коломієць А.П. - голова правління;
Витяг з ЄДРПОУ №21559432;
від третьої особи Масляннікова В.В. дов. № 05703-2721від 15.02.16
розглянувши матеріали
апеляційної скарги позивача ПрАТ "СП "ПАРТНЕРС"
на Рішення Господарського суду міста Києва від 29.02.2016
у справі № 910/31893/15 (суддя Бондарчук В.В.)
за позовом ПрАТ "СП "ПАРТНЕР"
до відповідача-1 1. Київської міської ради
2. Автогаражний кооператив "Екскаваторник"
третя особа, яка не Департамент земельних ресурсів Київської міської ради
заявляє самостійних (Київської міської державної адміністрації)
вимог на предмет спору
на стороні відповідача-1
про визнання незаконним та скасування рішення КМР від
17.02.2015 № 121/986 та Дозволу КМР від 10.06.2015
№ДО З-0016, усунення перешкод у користуванні
земельною ділянкою по пров. Ескаваторному 37-б у
м. Києві шляхом знесення шлагбауму
Приватне акціонерне товариство "СП "ПАРТНЕР" (далі-позивач) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Київської міської ради (далі - відповідач-1) та Автогаражного кооперативу "Екскаваторник" (далі-відповідач-2) про:
- визнання незаконним та скасування Рішення Київської міської ради №121/986 від 17.02.2015 року "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки автогаражному кооперативу "Екскаваторник" на вул. Екскаваторній, 37-а у Святошинському районі м. Києва для експлуатації та обслуговування гаражних боксів"; (т. 1 а/с 29)
- визнання незаконним та скасування Дозволу Київської міської ради №ДОЗ-0016 від 10.06.2015 на розроблення документації із землеустрою; (т. 1 а/с 30)
- усунення ПрАТ СП "Партнер" перешкод у користуванні земельною ділянкою по пров. Екскаваторному 37-б у м. Києві, а саме зобов'язати Автогаражний кооператив "Екскаваторник" знести шлагбаум, що розташований на дорозі перед в'їздом на територію земельної ділянки та заборонити Автогаражному кооперативу "Екскаваторник" здійснювати дії щодо перекриття заїзду на територію земельної ділянки по пров. Екскаваторному 37-б у м. Києві.
Ухвалою ГСМК від 11.01.2016 № 910/31893/15 було залучено до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача-1 Департамент земельних ресурсів Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Рішенням Господарського суду міста Києва від 29.02.2016 № 910/31893/15 у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю, з підстав недоведеності.
Не погоджуючись з прийнятим Рішенням, позивач ПрАТ "СП "ПАРТНЕРС" звернувся до Київського апеляційного господарського суду зі скаргою, в якій просить Рішення Господарського суду міста Києва від 29.02.2016 № 910/31893/15 скасувати та прийняти нове судове рішення, за яким позовні вимоги задовольнити повністю, посилаючись на те, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини справи, а тому неправильно застосовано норми матеріального та процесуального права.
За Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.03.2016 для розгляду даної апеляційної скарги сформовано колегію суддів у складі: головуючого судді Ільєнок Т.В., суддів: Рудченка С.Г., Яковлєва М.Л.
Ухвалою КАГС від 18.03.2016 № 910/31893/15 порушено апеляційне провадження за скаргою позивача та призначено судове засідання. (колегія суддів у складі: головуючого судді Ільєнок Т.В., суддів: Рудченка С.Г., Яковлєва М.Л.).
Відповідач-1 Київська міська Рада та відповідач-2 Автогаражний кооператив "Екскаваторник" за своїми Відзивами просили колегію суддів залишити апеляційну скаргу позивача без задоволення, Рішення Господарського суду міста Києва міста Києва від 29.02.2016 № 910/31893/15 без змін, як таке, що прийнято у повній відповідності до вимог діючого законодавства України.
Третя особа Департамент земельних ресурсів Київської міської ради не скористався своїм правом, передбаченим ч. 1 ст. 96 ГПК України, та не надав колегії суддів письмовий відзив на скаргу позивача, що згідно ч. 2 ст. 96 ГПК України не перешкоджає апеляційному перегляду рішення суду першої інстанції.
Під час апеляційного перегляду даної справи колегією суддів було поставлено вимоги до представників позивача ПрАТ "СП "ПАРТНЕРС" про уточнення позовних вимог до кожного з відповідачів. З огляду на те, що у даній справі позивачем було визначено двох відповідачів, а саме: Київську міську раду та Автогаражний кооператив "Екскаваторник", зобов'язано окремо до кожного відповідача назвати позовні вимоги та надати їм самостійне правове обґрунтування.
Під час судового засідання від 14.06.2016 представник позивача ПрАТ "СП "ПАРТНЕРС" за своєю доповіддю зазначив, що до відповідача-1 Київської міської Ради заявлено вимоги про:
- визнання незаконним та скасування Рішення Київської міської ради №121/986 від 17.02.2015 року "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки автогаражному кооперативу "Екскаваторник" на вул. Екскаваторній, 37-а у Святошинському районі м. Києва для експлуатації та обслуговування гаражних боксів":
- визнання незаконним та скасування Дозволу Київської міської ради №ДОЗ-0016 від 10.06.2015 року на розроблення документації із землеустрою;
До відповідача-2 Автогаражного кооперативу "Екскаваторник" було заявлено вимогу про:
- усунення ПрАТ СП "Партнер" перешкод у користуванні земельною ділянкою по пров. Екскаваторному 37-б у м. Києві, шляхом знесення шлагбауму, що розташований на дорозі перед в'їздом на територію земельної ділянки та заборонити Автогаражному кооперативу "Екскаваторник" здійснювати дії щодо перекриття заїзду на територію земельної ділянки по пров. Екскаваторному 37-Б у м. Києві.
Уточнення до позовних вимог зафіксовано Протоколом судового засідання від 14.06.2016 № 910/31893/15. (т.3 а/с 179-182)
В процесі апеляційного перегляду даної справи склад колегії суддів змінювався. До останнього судового засідання від 21.07.2016 за Протоколом автоматичної заміни складу колегії суддів було сформовано колегію суддів у складі: головуючого судді Ільєнок Т.В., суддів: Гончарова С.А., Михальської Ю.Б..
Ухвалою КАГС від 21.07.2016 № 910/31893/15 прийнято апеляційну скаргу позивача до провадження вищезазначеним складом колегії суддів.
У зв'язку зі зміною складу колегії суддів розгляд даної справи було розпочато заново. Сторонам було роз'яснено право відводу відповідно до ст. 20 ГПК України, їх права та обов'язки згідно ст. 22 ГПК України. (Зафіксовано Протоколом судового засідання від 21.07.2016)
Згідно п. 3.8 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" у разі зміни складу суду спочатку починається перебіг строку вирішення спору.
Відповідно до ч. 2 ст. 101 ГПК України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Колегія суддів, розглянувши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, дійшла висновку апеляційну скаргу позивача ПрАТ СП "Партнер" задовольнити частково, Рішення Господарського суду міста Києва від 29.02.2016 по даній справі скасувати, прийняти нове судове рішення за яким провадження у справі в частині позову до відповідача-1 Київської міської Ради припинити на підставі п.1 ч.1 ст. 80 ГПК України у зв'язку з непідвідомчістю даного спору господарським судам, позов ПрАТ СП "Партнер" до відповідача-2 АГК «Екскаваторник» задовольнити, зобов'язати АГК «Екскаваторник» усунути перешкоди у користуванні позивачем ПрАТ СП "Партнер" земельною ділянкою по пров. Екскаваторному 37-б у м. Києві (код: 75:415:001) шляхом знесення шлагбауму, який встановлено АГК «Екскаваторник» на земельній ділянці по вул. Екскаваторній, 37-а (код: 75:415:002).
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, Рішенням Київської міської ради народних депутатів №625 від 19.07.1990 "Про відведення земельних ділянок підприємствам, установам і організаціям для будівництва об'єктів" земельну ділянку площею близько 2,2 га по пров. Екскаваторному було відведено Київському Екскаваторному заводу для будівництва ГБК господарським способом. (т.1 а/ 19)
Рішенням Виконавчого комітету Ленінградської районної ради народних депутатів м. Києва №852 від 22.10.1991 року функції замовника по проектуванню та будівництву автомобільного гаража "Екскаваторщик" було передано Малому підприємству "Партнер". (т.1 а/с 22)
Рішенням виконавчого комітету Ленінградської районної ради народних депутатів м. Києва №182 від 21.10.1994 року МДКП "Партнер" було надано функції замовника на розробку проекту розширення та будівництва 2-ої черги 2-х поверхових гаражів та коригування існуючої забудови ГБК "Екскаваторщик" по пров. Екскаваторному у м. Києві. (т. 1 а/с 23)
Рішенням виконавчого комітету Київської міської ради народних депутатів № 229 від 24.07.1995 року "Про затвердження скоригованої схеми розміщення в м. Києві гаражів та відкритих автостоянок для транспортних засобів індивідуальних власників на період до 2000 року" затверджено перелік земельних ділянок для будівництва гаражів та стоянок, в тому числі розміщення 1-2-х поверхових боксів МДКП "Партнер" по вул. Екскаваторній. (т. 1 а/с 24-26)
Пунктом 3 вказаного Рішення №229 від 24.07.1995 було заборонено Виконкомам районних рад народних депутатів реєструвати колективи громадян з наданням їм статусу кооперативів, якщо збудовані ними гаражі або автостоянки розміщені на ділянках не відведених у встановленому порядку.
Розпорядженням Ленінградської районної державної адміністрації м. Києва №1293 від 09.10.1996 Мале державне комунальне підприємство "Партнер" було вирішено перереєструвати у Спільне підприємство "Партнер" у формі закритого акціонерного товариства, де засновником виступатиме Ленінградська районна державна адміністрація м. Києва та трудовий колектив МДКП "Партнер", і встановлено, що СП "Партнер" у формі закритого акціонерного товариства є правонаступником МДКП "Партнер".
Відповідно до Рішення Київської міськради від 28.12.2004 № 1107/2517, Рішення Київської міської ради від 19.07.1990 № 625 "Про відведення земельних ділянок підприємствам, установам і організаціям для будівництва об'єктів" (площею 1,83 га) було визнано таким, що втратило чинність. (т. 1 а/с 21)
Рішенням Загальних зборів акціонерів (Протокол №19 від 01.04.2011) Закрите акціонерне товариство СП "Партнер" було змінено на Приватне акціонерне товариство СП "Партнер".
Як зазначено у рішенні суду першої інстанції, відповідно до Витягу з бази даних міського земельного кадастру від 05.03.2015, земельна ділянка по пров. Екскаваторному, 37-б обліковується за ПрАТ СП "Партнер", яке сплачує щорічно земельний податок у розмірі 43 514,99 грн.. Зокрема, станом на сьогоднішній день земельна ділянка по пров. Екскаваторному 37-б у м. Києві знаходиться на стадії оформлення за ПрАТ СП "Партнер" права користування (оренди).
Як вбачається з матеріалів справи, 17.02.2015 Київською міською радою прийнято Рішення №121/986 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки автогаражному кооперативу "Екскаваторник" на вул. Екскаваторній, 37-а у Святошинському районі міста Києва для експлуатації та обслуговування гаражних боксів». (т. 1 а/с 29) орієнтовною площею 2,37 га (земельна ділянка комунальної власності територіальної громади міста Києва) у власність для експлуатації та обслуговування гаражних боксів згідно з план-схемою (додаток до рішення) (К-21825) (п. 1 вказаного Рішення КМР №121/986 від 17.02.2015).
Також, 10.06.2015 Київською міською Радою видано АГК "Екскаваторник" Дозвіл №ДОЗ-0016 «на розробку документації із землеустрою» про відведення земельної ділянки (обліковий код 75:415:001) на вул. Екскаваторній, 37-б, площею 1,12 га на праві оренди на 5 років для експлуатації та обслуговування гаражних боксів". (т. 1 а/с 30)
За ствердженням позивача, відповідач-2 АГК "Екскаваторник" всіляко чинить перешкоди позивачу у користуванні земельною ділянкою по пров. Екскаваторному 37-б та оспорює право користування останнього вказаною земельною ділянкою. Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначав, що оскільки у базі даних міського земельного кадастру значиться саме позивач, як землекористувач земельної ділянки по пров. Екскаваторний, 37-б, то у відповідача-1 Київської міської ради не було правових підстав надавати Дозвіл №ДОЗ-0016 від 10.06.2015 на складення Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідачеві-2. Крім того, у зв'язку із перекриттям АГК "Екскаваторник" проїзду до земельної ділянки по пров. Екскаваторний, 37-б, що належить позивачеві на праві користування, останній не має можливості продовжувати будівництво 2-ї черги гаражів на земельній ділянці та доступу до земельної ділянки.
Суд першої інстанції, оцінюючи подані докази та наведені обґрунтування позовних вимог, вирішуючи даний спір по суті, дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі Рішення Київської міської ради №625 від 19.07.1990 року "Про відведення земельних ділянок підприємствам, установам і організаціям для будівництва об'єктів" земельну ділянку площею близько 2,2 га по пров. Екскаваторному було відведено Київському Екскаваторному заводу для будівництва ГБК господарським способом.
Аналогічні факти були встановлені у Рішенні Господарського суду міста Києва від 06.03.2014 по справі № 910/25269/13 за позовом Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві до відповідача ПрАТ СП "Партнер" про зобов'язання вчинити дії.
Зокрема, судом першої інстанції по зазначеній справі було встановлено, що із Проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок СП "Партнер" для експлуатації та обслуговування індивідуальних гаражів і будівництва тунелю для в'їзду та виїзду автотранспорту у пров. Екскаваторному, 37-б у Святошинському районі, складеного КП "Київський міський центр земельного кадастру та приватизації", та доданих до нього документів вбачається, що будівництво спірного майна було здійснено відповідачем на відведеній у встановленому порядку для цієї мети земельній ділянці, за наявності відповідних документів, що надають право здійснювати будівельні роботи, а саме: дозволів та погоджень органів, що виконували функції Інспекції до її створення, зокрема, Головного архітектурно-планувального управління та Управління державного архітектурно-будівельного контролю, та на підставі розробленого ДКПК "Київпроект", скорегованого "УкрНДІтранспроект", погодженого 11.11.1992 містобудівною радою м. Києва (протокол №111) проекту. Таким чином, правові підстави вважати спірне майно самочинним у розумінні положень ст. 38 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та частини 1 ст. 376 Цивільного кодексу України відсутні.
У названому Рішенні по пов'язаній справі встановлено, що із наданої КП "Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна" на виконання Ухвал ГСМК інформації підтверджується, що станом на день прийняття рішення, спірний об'єкт будівництва - 2-га черга 1-2 поверхових боксів по пров. Екскаваторному, 37-б у Святошинському районі м. Києва налічує 300 гаражних боксів, які зареєстровані на праві власності за різними фізичними особами.
Відтак, судом першої інстанції по даній справі встановлено, що СП "Партнер", маючи право землекористування на земельну ділянку по пров. Екскаваторному 37-б у Святошинському районі м. Києва, виступав замовником будівництва гаражів, та згодом після їх будівництва передав їх на користь фізичних осіб, які у свою чергу оформили право власності на гаражі, що розташовані на вищевказаній земельній ділянці.
Водночас, місцевим господарським судом встановлено і те, що Рішенням Київської міської ради від 28.12.2004 № 1107/2517, Рішення Київської міської ради народних депутатів від 19.07.1990 № 625 було визнано таким, що втратило чинність, внаслідок чого, за висновком суду першої інстанції припинилися права землекористування ПрАТ СП "Партнер" на спірну земельну ділянку.
Суд першої інстанції, посилаючись на ст.ст. 93, 116, 123 Земельного кодексу України, ЗУ "Про Державний земельний кадастр" дійшов висновку, що після прийняття Рішення Київської міської ради від 19.07.1990 № 625 документами, що мають засвідчувати права землекористування позивача на земельну ділянку по пров. Екскаваторному 37-б у Святошинському районі м. Києва у відповідності до положень Земельного кодексу України мають бути відповідне рішення Київської міської ради про передачу такої земельної ділянки у користування, договір оренди земельної ділянки або державний акт на право постійного користування чи право власності на землю.
Разом з тим, місцевий господарський суд відзначив, що позивачем не надано жодного із вищевказаних документів, які б засвідчували право землекористування ПрАТ СП "Партнер" на земельну ділянку по пров. Екскаваторному 37-б у Святошинському районі м. Києва. Крім того, з Листа №057028-3579 від 24.02.2016 Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу КМР (КМДА) вбачається факт відсутності у володінні ПрАТ СП "Партнер" розробленого та погодженого Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Екскаваторній 37-а у відповідності до чинного законодавства.
Таким чином, за висновком суду першої інстанції, Київська міська рада, приймаючи Рішення №121/986 від 17.02.2015 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Автогаражному кооперативу "Екскаваторник" на вул. Екскаваторній, 37-а (обліковий код 75:415:002) орієнтовною площею 2,37 га у власність та, видаючи Дозвіл №ДОЗ-0016 10.06.2015 на розробку документації із землеустрою про відведення земельної ділянки (обліковий код 75:415:001) на вул. Екскаваторній, 37-б, площею 1,12 га на праві оренди на 5 років для експлуатації та обслуговування гаражних боксів", діяла в межах повноважень та без порушення прав позивача, враховуючи відсутність в останнього прав землекористувача на земельну ділянку по пров. Екскаваторному 37-б у Святошинському районі м. Києва.
Серед іншого, місцевим господарським судом відзначено і те, що оскільки судом не встановлено жодних прав власності або землекористування у ПрАТ СП "Партнер" на земельну ділянку по пров. Екскаваторному 37-б у Святошинському районі м. Києва, останній необґрунтовано вимагає усунення перешкод у її користуванні.
За вищевикладених обставин, суд першої інстанції дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, з огляду на їх недоведеність.
Колегія суддів, дослідивши матеріали даної справи, вважає правові висновки суду першої інстанції помилковими та такими, що прийняті з невірним застосуванням норм матеріального та процесуального права, з огляду на таке.
Як зазначалось вище, ПрАТ СП "Партнер" звернулося з вимогою до відповідача-1 Київської міської Ради про:
- визнання незаконним та скасування Рішення Київської міської ради №121/986 від 17.02.2015 року "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки автогаражному кооперативу "Екскаваторник" на вул. Екскаваторній, 37-а у Святошинському районі м. Києва для експлуатації та обслуговування гаражних боксів":
- визнання незаконним та скасування Дозволу Київської міської ради №ДОЗ-0016 від 10.06.2015 на розроблення документації із землеустрою по земельній ділянці на вул. Екскаваторній, 37-б у Святошинському районі м. Києва на праві оренди на 5 років для експлуатації та обслуговування гаражних боксів;.
Відповідно до абзацу першого пункту 1 частини 1 статті 12 ГПК України господарським судам не підвідомчі, зокрема, спори, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції Конституційного Суду України та адміністративних судів.
За оцінкою колегії суддів, господарський суд першої інстанції, розглянувши даний спір по суті щодо позовної вимоги ПрАТ СП "Партнер" до відповідача-1 Київської міської Ради про визнання незаконним та скасування Рішення КМР від 17.02.2015 № 121/986 та Дозволу КМР від 10.06.2015 № ДО З-0016, помилково не взяв до уваги, що в цій частині спір у справі є публічно-правовим, і відповідно, не належить до юрисдикції господарського суду. Висновок місцевого господарського суду ґрунтується на неправильному застосуванні норм процесуального права, з огляду на наступне.
Відповідно до абзацу першого пункту 1 частини 1 статті 12 ГПК України господарським судам не підвідомчі, зокрема, спори, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції Конституційного Суду України та адміністративних судів.
Згідно із частиною другою статті 2 КАСУ до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 17 КАСУ компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» позначає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 7 частини першої статті 3 КАС).
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Відповідно до частини першої статті 124 Земельного кодексу України (далі - ЗК) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Частиною першою статті 122 ЗК передбачено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону (частина перша статті 116 ЗК).
За правилами частини першої статті 123 ЗК надання земельних ділянок комунальної власності у користування здійснюється, зокрема, органами місцевого самоврядування на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у випадках, передбачених законом, або на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). При цьому розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, передбачених статтею 122 цього Кодексу.
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки (частина друга статті 123 ЗК).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні (частина третя статті 123 ЗК).
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186 цього Кодексу.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи, приймає рішення про надання земельної ділянки у користування (частина шоста статті 123 ЗК).
Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.
Підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави вважати, що ними встановлені підстави, порядок, строки передачі земельної ділянки у користування (оренду) громадян та органи, уповноважені розглядати ці питання. Вони передбачають, зокрема, що для передачі земельної ділянки у користування (оренду) зацікавлена особа звертається до відповідних органів із заявами для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та для надання її у користування, за результатами розгляду яких визначені в статті 123 ЗК органи приймають одне з відповідних рішень. Отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у користування (оренду).
Відтак, враховуючи вищенаведене, колегія суддів відзначає, що Київська міська Рада при винесенні Рішення №121/986 від 17.02.2015 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та, видаючи, Дозвіл №ДОЗ-0016 від 10.06.2015 на розроблення документації із землеустрою, у даному випадку, здійснювала владні управлінські функції, оскільки в цих правовідносинах Рада реалізує свої контрольні функції у сфері управління діяльності, що підпадає під юрисдикцію адміністративного судочинства. Таким чином, відповідно до положень Кодексу адміністративного судочинства України, у даному випадку, вимога щодо оскарження дій Київської міської ради, зокрема в частині про визнання незаконним та скасування Рішення КМР від 17.02.2015 № 121/986 та Дозволу КМР від 10.06.2015 №ДО З-0016 повинна розглядатись в адміністративному порядку.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку припинити провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК України в частині позову ПрАТ СП "Партнер" до відповідача-1 Київської місткої Ради про визнання незаконним та скасування Рішення Київської міської ради №121/986 від 17.02.2015 року "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки автогаражному кооперативу "Екскаваторник" на вул. Екскаваторній, 37-а у Святошинському районі м. Києва для експлуатації та обслуговування гаражних боксів", про визнання незаконним та скасування Дозволу Київської міської ради №ДОЗ-0016 від 10.06.2015 року на розроблення документації із землеустрою.
Аналогічна правова позиція, щодо реалізації органом місцевого самоврядування своїх управлінських функцій, які підпадають під юрисдикцію адміністративного судочинства, викладена у Постанові Верховного суду України від 19.01.2016 № 824/167/15-а, у Постановах Вищого господарського суду України від 12.10.2010 №36/6, від 17.02.2016 № 925/369/15.
Щодо позову ПрАТ СП "Партнер" до відповідача-2 Автогаражний кооператив "Екскаваторник" про усунення ПрАТ СП "Партнер" перешкод у користуванні земельною ділянкою по пров. Екскаваторному 37-б у м. Києві, шляхом знесення шлагбауму, що розташований на дорозі перед в'їздом на територію земельної ділянки, колегія суддів відзначає про таке.
Позивач ПрАТ СП "Партнер", обґрунтовуючи свої вимоги до відповідача-2 Автогаражний кооператив "Екскаваторник" наголосив, що відповідач-2 різними способами чинить перешкоди у користуванні земельною ділянкою по пров. Екскаваторному 37-б (код ділянки: 75:415:001) та позбавляє можливості позивача користуватись такою. Відповідно до кадастрового плану земельної ділянки по пров. Екскаваторний 37-б вбачається, що ділянка по вул. Екскаваторній 37-а є суміжною з земельною ділянкою позивача. Зокрема, позивач стверджує, що заїзд до земельних ділянок позивача та відповідача-2 можливий лише однією дорогою. Керівництво АГК "Екскаваторник" поставило на дорозі перед заїздом на територію земельної ділянки по пров. Екскаваторному 37-б шлагбаум і тим самим повністю перекрило проїзд. Таким чином, стверджує позивач, через перекриття відповідачем-2 проїзду, потрапити на територію земельної ділянки по пров. Екскаваторному 37-б позивач позбавлений можливості. Та у зв'язку з цим, не може продовжувати будівництво другої черги двоповерхових гаражів на зазначеній земельній ділянці. В підтвердження встановлення шлагбауму, позивач посилається на Акт Депратменту земельних ресурсів від 03.12.2015 № 65/08.
Так, як вбачається з матеріалів справи, 03.12.2015 Департаментом земельних ресурсів було здійснено перевірку дотримання вимог земельного законодавства за адресою вул. Екскаваторна, 37-а, у Святошинському районі м. Києва (код ділянки: 75:415:002) про що складено Акт № 65/08. (т. 1 а/с 33)
В ході перевірки Департаментом встановлено, що
«…Відповідно до Рішення Київради №121/986 від 17.02.2015 надано дозвіл АГС «Екскаваторник» на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для експлуатації та обслуговування гаражних боксів на вул. Екскаваторній, 37-а у Святошинському районі м. Києва».
Під час перевірки земельної ділянки за вказаною адресою встановлено, що земельна ділянка площею близько 2,26 га використовується для експлуатації та обслуговування гаражних боксів. Земельна ділянка охороняється та в'їзд на територію автокооперативу регулюється шлагбаумом.
За поданням Департаменту земельних ресурсів рішення щодо передачі земельної ділянки в оренду Київрада не приймала. Документи, що посвідчують право оренди на земельну ділянку у Департаменті земельних ресурсів станом на 21.12.2012 не зареєстровані».
Відповідач-2 Автогаражний кооператив "Екскаваторник", заперечуючи позовні вимоги в цій частині, наголошував на їх безпідставності та стверджував на відсутності доказів того, що зазначений позивачем шлагбаум заважає позивачу користуватися його земельною ділянкою.
До останнього судового засідання від 21.07.2016 відповідачем-2 подано Заяву про долучення письмових доказів та закриття апеляційного провадження у даній справі, наступного змісту: «Не дивлячись на те, що ПрАТ СП "Партнер" не має жодного відношення до виділеної для будівництва АГК "Екскаваторник" земельної ділянки по вул. Екскаваторна 37-а у м. Києві з обліковим кодом 75:415:002 та встановлених на ній шлагбаумів, надаємо суду докази про їх демонтаж. За таких обставин, станом на дату прийняття судом даної заяви відсутній предмет спору за позовною заявою ПрАТ СП "Партнер" в частині, що стосуються вказаних шлагбаумів». До вказаної Заяви відповідачем-2 додано Акт демонтажу обладнання від 20.07.2016.
Колегією суддів, з огляду на наведені ствердження позивача та заперечення відповідача-2, за Ухвалою КАГС від 14.06.2016 було визначено направити Запит суду до Департаменту земельних ресурсів Київської міської Ради (в порядку ст. 32 ГПК України) з вимогою надати письмову інформацію щодо питання, чи межують спірні земельні ділянки позивача та відповідача-2 і чи має місце встановлення шлагбауму на земельній ділянці, якою користується відповідач-2, перешкодою щодо проїзду до земельної ділянки, якою користується позивач.
Під час останнього судового засідання від 21.07.2016 представником третьої особи Департаменту земельних ресурсів було надано відповідь, що згідно з даними міського земельного кадастру земельна ділянка (код: 75:415:001) площею 1,1242 га, яка обліковується за ПрАТ СП "Партнер" на пров. Екскаваторному, 37-б, межує з земельною ділянкою (код: 75:415:002) площею 2,26 га, що обліковується за АГК «Екскаваторник» на вул. Екскаваторній, 37-а.
Так, за поясненнями представника третьої особи, на території земельної ділянки АГК «Екскаваторник» (код: 75:415:002) на вул. Екскаваторній, 37-а встановлено шлагбаум, який у разі його закриття є перешкодою для проїзду на територію земельної ділянки (код: 75:415:001) на пров. Екскаваторному, 37-б.
Наведені пояснення Департаменту земельних ресурсів також викладені у Листі-відповіді на запит суду від 12.07.2016 № 057028-13436 за підписом заступника директора Департаменту - Кулаковського Ю.
Колегія суддів, враховуючи відсутність правовстановлюючих документів у відповідача-2 АГК «Екскаваторник», які посвідчують право власності на земельну ділянку за адресою: м. Київ, вул. Екскаваторна, 37-а (код: 75:415:002), взявши до уваги те, що встановлення шлагбауму на зазначеній земельній ділянці, який у разі його закриття є перешкодою для проїзду на територію земельної ділянки (код: 75:415:001) на пров. Екскаваторному, 37-б, яка обліковується за позивачем ПрАТ СП "Партнер", зазначає, що позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відтак, колегія суддів дійшла висновку, зобов'язати відповідача-2 АГК «Екскаваторник» усунути перешкоди у користуванні позивачем ПрАТ СП "Партнер" земельною ділянкою по пров. Екскаваторному 37-б у м. Києві (код: 75:415:001) шляхом знесення шлагбауму, який встановлено АГК «Екскаваторник» на земельній ділянці по вул. Екскаваторній, 37-а (код: 75:415:002).
Таким чином, за результатом апеляційного перегляду даної справи, колегія суддів дійшла висновку, апеляційну скаргу позивача ПрАТ СП "Партнер" задовольнити частково; Рішення Господарського суду міста Києва від 29.02.2016 № 910/31893/15 скасувати, прийняти нове судове рішення за яким в частині позову ПрАТ СП "Партнер" до відповідача-1 Київської міської Ради про визнання незаконним та скасування Рішення Київської міської ради №121/986 від 17.02.2015 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки АГК "Екскаваторник" на вул. Екскаваторній, 37-а у Святошинському районі м. Києва для експлуатації та обслуговування гаражних боксів", про визнання незаконним та скасування Дозволу Київської міської ради №ДОЗ-0016 від 10.06.2015 на розроблення документації із землеустрою - провадження у справі припинити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК України; позов ПрАТ СП "Партнер" до відповідача-2 АГК «Екскаваторник» задовольнити, зобов'язати АГК «Екскаваторник» усунути перешкоди у користуванні позивачем ПрАТ СП "Партнер" земельною ділянкою по пров. Екскаваторному 37-б у м. Києві (код: 75:415:001) шляхом знесення шлагбауму, який встановлено АГК «Екскаваторник» на земельній ділянці по вул. Екскаваторній, 37-а (код: 75:415:002).
Розподіл судових витрат здійснити у відповідності до ст. 49 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 32-34, 43, 49, п.1 ч.1 ст. 80, 85, 99, 101-105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд
Апеляційну скаргу позивача ПрАТ СП "Партнер" задовольнити частково.
Рішення Господарського суду міста Києва від 29.02.2016 № 910/31893/15 скасувати.
Прийняти нове судове рішення у наступній редакції:
« 1. Провадження у справі в частині позову ПрАТ СП "Партнер" до відповідача-1 Київської міської Ради про визнання незаконним та скасування Рішення Київської міської ради №121/986 від 17.02.2015 року "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки АГК "Екскаваторник" на вул. Екскаваторній, 37-а у Святошинському районі м. Києва для експлуатації та обслуговування гаражних боксів", про визнання незаконним та скасування Дозволу Київської міської ради №ДОЗ-0016 від 10.06.2015 на розроблення документації із землеустрою по земельній ділянці на вул. Екскаваторній, 37-б у Святошинському районі м. Києва на праві оренди на 5 років для експлуатації та обслуговування гаражних боксів - припинити відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК України.
2. Позов ПрАТ СП "Партнер" до відповідача-2 АГК «Екскаваторник» - задовольнити.
Зобов'язати АГК «Екскаваторник» усунути перешкоди у користуванні позивачем ПрАТ СП "Партнер" земельною ділянкою по пров. Екскаваторному 37-б у м. Києві (код: 75:415:001) шляхом знесення шлагбауму, який встановлено АГК «Екскаваторник» на земельній ділянці по вул. Екскаваторній, 37-а (код: 75:415:002).
Стягнути з відповідача-2 АГК «Екскаваторник» (03062, м. Київ, вул. Екскаваторна 37-а, код ЄДРПОУ 22864652) на користь позивача ПрАТ СП "Партнер" (03148, м. Київ, вул. Жмеринська 1 А, код ЄДРПОУ 22883141) 1218,00 грн. судового збору за розгляд справи у суді першої інстанції».
Стягнути з відповідача-2 АГК «Екскаваторник» (03062, м. Київ, вул. Екскаваторна 37-а, код ЄДРПОУ 22864652) на користь позивача ПрАТ СП "Партнер" (03148, м. Київ, вул. Жмеринська 1 А, код ЄДРПОУ 22883141) 1339,80 грн. судового збору за подання апеляційної скарги.
Зобов'язати Господарський суд міста Києва видати відповідні Накази.
Постанова Київського апеляційного господарського суду від 21.07.2016 № 910/31893/15 набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанова Київського апеляційного господарського суду від 21.07.2016 № 910/31893/15 може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого господарського суду України у 20-денний строк.
Матеріали справи № 910/31893/15 повернути до Господарського суду міста Києва.
Головуючий суддя Т.В. Ільєнок
Судді Ю.Б. Михальська
С.А. Гончаров