Рішення від 21.07.2016 по справі 918/388/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

33013, м. Рівне, вул. Набережна, 26А

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 липня 2016 р. Справа № 918/388/16

Господарський суд Рівненської області у складі суду: суддя Романюк Р.В., розглянувши матеріали

за позовом Першого заступника прокурора Рівненської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Рівненській області

до Приватного акціонерного товариства "Рівненська фабрика нетканих матеріалів"

про стягнення коштів

За участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1 (довіреність № 1 від 22.01.2016 року);

від відповідача: ОСОБА_2 (довіреність від 20.07.2016 р.);

прокурор: Марщівська О.П. (посвідчення № 019161 від 30.07.2013 р.).

Перший заступник прокурора Рівненської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Рівненській області звернувся до господарського суду Рівненської області з позовом до Приватного акціонерного товариства "Рівненська фабрика нетканих матеріалів" про стягнення 605 180 грн. 09 коп. шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської діяльності.

В обґрунтування заявлених вимог прокурор зазначив, що в ході перевірки, проведеною Державною екологічною інспекцією у Рівненській області дотримання ПАТ "Рівненська фабрика нетканих матеріалів" вимог природоохоронного законодавства в частині охорони атмосферного повітря, встановлено, що відповідачем здійснювався викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел без відповідного дозволу на викиди, виданого спеціально уповноваженим органом влади. Виявлений факт є порушенням природоохоронного законодавства, а тому Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Рівненської області нараховано збитки за наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, розмір яких складає 605 180,09 гривень, а тому просить суд стягнути вказану суму, як шкоду, заподіяну внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської діяльності.

Ухвалою господарського суду Рівненської області від 27.05.2016 р. порушено провадження у справі № 918/388/16 та призначено справу до розгляду.

У судовому засіданні 08.06.2016 р. оголошувалася перерва.

05.07.2016 року до суду від відповідача надійшли письмові пояснення в яких останній зазначає, що нарахування збитків здійснено екологічною інспекцією на підставі недостовірних даних та з порушенням порядку, визначеному Методикою № 639, а відтак заперечує проти розміру нарахованих до відшкодування збитків та просить суд в позові відмовити.

15.07.2016р. Державною екологічною інспекцією у Рівненській області подано суду додаткові пояснення № 1618/09-10/16 від 15.07.2016р. та розрахунок розміру збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел, здійснений у чіткій відповідності з Методикою № 639 та виходячи з довідки про кількість використаного природного газу ПАТ "Рівненська фабрика нетканих матеріалів", наданої на виконання припису від 13.10.2015 р. Згідно поданого розрахунку розмір збитків розраховано за період з моменту виявлення правопорушення до 07.04.2016р. і їх сума складає 40 069 грн. 80 коп.

У судовому засіданні 20.07.2016 р. оголошувалася перерва.

Прокурор в судовому засіданні 21.07.2016 року позовні вимоги підтримали, з підстав та у розмірі зазначених у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні 20.07.2016 року заперечив проти позовних вимог, з урахування письмових пояснень наданих суду.

Дослідивши зібрані у справі докази та заслухавши пояснення прокурора, представників позивача та відповідача, суд

ВСТАНОВИВ:

Державною екологічною інспекцією у Рівненській області з 01.10.2015 р. по 13.10.2015 р. проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами ПАТ "Рівненська фабрика нетканих матеріалів".

За наслідками проведеної перевірки державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Рівненської області складено ОСОБА_3 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами ПАТ "Рівненська фабрика нетканих матеріалів".

Як вбачається з вказаного ОСОБА_3, під час перевірки з питань у галузі охорони атмосферного повітря органом контролю було виявлено: відсутність на підприємстві дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (п. 2.1) та відсутність здійснення інструментально-лаболаторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел (п. 2.4).

З метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, проведеної 01-13.10.2015р., державним інсектором з охорони навколишнього природного середовища у Рівненській області ОСОБА_3 видано припис, згідно якого зобов'язано підприємство:

1. Отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами - термін виконання 01.01.2016р.;

2. Надати довідку про кількість використаного природного газу з 02.10.2015р. по момент отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами - термін виконання 10 днів після отрмання дозволу на викиди;

3. Здійснити перевірки на відповідність фактичних параметрів роботи ГОУ проектним показникам.

Перший заступник прокурора Рівненської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Рівненській області звернувся до господарського суду Рівненської області з позовом до Приватного акціонерного товариства "Рівненська фабрика нетканих матеріалів" в якому посилаючись на ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" просить суд стягнути з останнього шкоду, заподіяної внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської діяльності. За твердженням прокурора, враховуючи, що контролюючим органом було виявлено факт діяльності підприємства за відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, то, відповідно до положень вказаної статті Закону, останнє зобов'язано компенсувати заподіяну шкоду, розмір якої за підрахунками прокурора складає 605 180 грн. 09 коп.

Дослідивши зібрані у справі докази та заслухавши пояснення прокурора, представника Державної екологічної інспекції та представника відповідача, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного.

Спеціальним законом, який встановлює відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишного природного середовища є Закон України "Про охорону навколишнього природного середовища", згідно статті 68 якого, порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.

Згідно частини 3 ст. 68 Закону, підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання (юридичних і фізичних осіб) визначений в ОСОБА_1 розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженій наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10 грудня 2008 р. N 639, зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 21 січня 2009 р. за N 48/16064 (в подальшому ОСОБА_1).

Відповідно до п. 2.1.2 ОСОБА_1, до наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря відносяться (зокрема) викиди забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, уключаючи окремі забруднюючі речовини, викиди яких підлягають регулюванню відповідно до законодавства.

Факт наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря встановлюється державними інспекторами при проведенні перевірки суб'єктів господарювання інструментально-лабораторними методами контролю та розрахунковими методами (п. 2.2 ОСОБА_1).

За результатами перевірки суб'єкта господарювання складається акт перевірки в установленому законодавством порядку (п. 2.8 ОСОБА_1).

Згідно п. 3.12 ОСОБА_1, факт усунення порушення може бути підтверджено (зокрема) отриманням дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Як встановлено судом та вбачається з ОСОБА_3 "Перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами ПАТ "Рівненська фабрика нетканих матеріалів", з 01.10.2015 р. по 13.10.2015 р. було проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами ПАТ "Рівненська фабрика нетканих матеріалів", за наслідками якої було виявлено факт викидів на підприємстві забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Тобто факт порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища, а саме - наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря в розумінні ОСОБА_1 (п. 2.1.2).

Присутні в судовому засіданні прокурор, представник контролюючого органу та представник відповідача не заперечують вказану обставину та підтверджують факт отримання Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами ПАТ "Рівненська фабрика нетканих матеріалів" лише 07.04.2016р., копія якого залучена до матеріалів справи (а.с. 28).

За таких обставин, суд дійшов висновку, що зібрані у справі докази: ОСОБА_3 "Перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами ПАТ "Рівненська фабрика нетканих матеріалів"; Припис від 13.10.2015р.; Протокол про адміністративне правопорушення № 14-6 від 13.10.2015р. та Постанова про накладення адміністративного стягнення № 14-6 від 13.10.2015р. в повній мірі підтверджують факт скоєння відповідачем правопорушення (порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища), а саме - наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря, усунення якого відбулось 07.04.2016р., шляхом отримання відповідного Дозволу.

Згідно п. 3.11 ОСОБА_1, час роботи джерела в режимі наднормативного викиду визначається з моменту виявлення порушення до моменту його усунення, з урахуванням фактично відпрацьованого часу.

Як зазначено в постанові Верховного Суду України від 18.11.2015р., прийнятої за наслідками перегляду справи № 917/2579/14, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами без відповідного дозволу є триваючим правопорушенням, а право на позов про стягнення шкоди, завданої таким правопорушенням, виникає кожен день з моменту виявлення до моменту його усунення (згідно ст. 111-28 ГПК України, висновки Верховного Суду України щодо застосування норм права є обов'язковими для судів загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права).

Тобто, враховуючи, що відповідач у справі припустився порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища, а саме - наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря, то відповідно, він зобов'язаний відшкодувати завдану шкоду за кожен день з моменту виявлення вказаного порушення - 13.10.2015р. (дата завершення перевірки та складання відповідного акту) до 07.04.2016р. (дата отримання відповідного дозволу), розмір якої обраховується в порядку, визначеному Методикою.

Згідно п. 2.2 ОСОБА_1, факт наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря встановлюється державними інспекторами при проведенні перевірки суб'єктів господарювання інструментально-лабораторними методами контролю та розрахунковими методами.

Розрахункові методи визначення наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та об'ємної витрати газопилового потоку застосовуються у випадках викиду забруднюючих речовин від джерел викидів, які здійснюються без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання (п. 2.7.1 ОСОБА_1).

Як встановлено під час судового розгляду справи та вбачається з ОСОБА_3 перевірки і Припису від 13.10.2015р., враховуючи відсутність інструментально-лаболаторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин на підприємстві, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища, який здійснював перевірку, було зобов'язано відповідача надати довідку про кількість використаного природного газу з 02.10.2015р. по день отримання дозволу, необхідну для розрахунку маси наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та розміру заподіяних збитків, відповідно до ОСОБА_1.

Проте, звертаючись з позовом до суду, прокурор просить стягнути шкоду, виходячи з розрахунку розміру маси наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та розміру заподіяних збитків здійсненого на підставі "Довідки фактичних обсягів викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами в період з 28.05.2013р. по 01.10.2015р." № 450 від 06.10.2016р. (а.с. 43). Згідно поданого розрахунку та наданих усних пояснень, прокурор просить стягнути збитки, обраховані за період з 28.05.2013р. по 06.04.2016р., розмір яких складає 605 180 грн. 09 коп.

Вказаний розрахунок розміру заподіяних збитків є не обгрунтованим та таким, що здійснений з порушенням вимог ОСОБА_1, а відтак не приймається судом, виходячи з наступного.

Присутній в судовому засіданні представник відповідача заперечує проти факту надання такої довідки та достовірності інформації, викладеної в ній, а як встановлено державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища, який здійснював перевірку ПАТ "Рівненська фабрика нетканих матеріалів" та зафіксовано в ОСОБА_3 перевірки від 13.10.2015р. (п.2.4), на підприємтві не здійснюються інструментально-лаболаторні вимірювання параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел, а відтак інформація викладена такій довідці не може бути використана для розрахунку шкоди, згідно вимог ОСОБА_1.

Крім того, в поданій Довідці № 450 від 06.10.2016р. зазначено про обсяги викидів на підприємстві в період з 28.05.2013р. по 01.10.2015р., тобто до моменту виявлення самого правопорушення, що робить неможливим використання цієї інформації при обрахунку розміру заподіяної шкоди відповідно до вимог п. 3.11 ОСОБА_1 - за кожен день з моменту виявлення порушення до дня його усунення.

Разом з тим, на вимогу суду Державною екологічною інспекцією у Рівненській області було подано суду додаткові пояснення № 1618/09-10/16 від 15.07.2016р. та розрахунок розміру збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел, здійснений у чіткій відповідності з Методикою № 639 та виходячи з довідки про кількість використаного природного газу ПАТ "Рівненська фабрика нетканих матеріалів", наданої на виконання припису від 13.10.2015 р.

Згідно поданого розрахунку, розмір збитків які заподіяні ПАТ "Рівненська фабрика нетканих матеріалів" в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел в період з моменту виявлення до 06.04.2016р. (включно) складає 40 069 грн. 80 коп.

Дослідивши поданий розрахунок судом встановлено, що розмір маси наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та розмір заподіяних збитків обраховано відповідно формул, наведених в ОСОБА_1, вони є арифметично вірними, а вихідні дані, використані при їх проведенні, взяті з Довідки ПАТ "Рівненська фабрика нетканих матеріалів" № 144 від 08.04.2016р. (а.с. 72), наданої контролюючому органу на виконання п. 2 Припису від 13.10.2015р.

За таких обставин, враховуючи, що факт порушення відповідачем законодавства України про охорону навколишнього природного середовища (наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря) підтверджується зібраними у справі доказами, то, відповідно, позовні вимоги судом визнаються обгрунтованими, однак виходячи з розрахунку проведеного контролюючим органом з моменту виявлення вказаного порушення - 13.10.2015р. (дата складання відповідного акту) до 07.04.2016р. (дата отримання відповідного дозволу), згідно з Методикою № 639 та виходячи з довідки про кількість використаного природного газу ПАТ "Рівненська фабрика нетканих матеріалів", наданої на виконання припису від 13.10.2015 р., розмір яких складає 40 069 грн. 80 коп.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову, з покладенням судових витрат у справі на сторін, пропорціно задоволених вимог.

Враховуючи вище викладене, керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Рівненська фабрика нетканих матеріалів" (33016, м.Рівне, вул. Фабрична, 2, код ЄДРПОУ 00306644) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Рівненській області (33018, м. Рівне, вул. Курчатова, 11, код ЄДРПОУ 38012803) 40 069 грн. 80 коп. збитків за наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, з них в доход Державного бюджету України 30 %, що складає - 12 020 грн. 94 коп.; в доход бюджету Рівненської області 20 %, що складає - 8 013 грн. 96 коп.; в доход Місцевого бюджету Рівненської міської ради (р/р 33113331700002, отримувач: УК у м. Рівному, ЄДРПОУ 38012714, МФО 833017, банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у Рівненській області) 50 %, що складає - 20 034 грн. 90 коп.

3. Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Рівненська фабрика нетканих матеріалів" (33016, м.Рівне, вул. Фабрична, 2, код ЄДРПОУ 00306644) на користь Прокуратури Рівненської області (33028, Рівненська обл., місто Рівне, вулиця 16 Липня, будинок 52, ідентифікаційний код: 02910077, р/р 35214079015371, МФО 820172, банк Держказначейська служба України, код класифікації видатків 2800) 601 грн. 05 коп. витрат по сплаті судового збору.

4. Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 26.07.2016р.

Суддя Романюк Р.В.