про зупинення провадження у справі
"26" липня 2016 р. Справа № 903/661/15
за позовом: Ковельського управління водопровідно-каналізаційного господарства "Ковельводоканал", м. Ковель
до відповідача: Зеленської сільської ради Ковельського району Волинської області
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: ОСОБА_1
про визнання незаконним та скасування рішення сесії Зеленської сільської ради Ковельського району Волинської області (шосте скликання) від 10.10.2014 року № 33/20 "Про відміну рішення сільської ради від 22.11.2013 року № 25/10 "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)" для розміщення та обслуговування об'єкта водопостачання-свердловини № 2 по вул. Піщана у с. Воля Ковельська площею 1065 кв.м."
Суддя Дем'як В.М.
За участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_2 - довіреність №974 від 15.05.2015р., ОСОБА_3 - довіреність №975 від 15.05.2015р.
від відповідача: ОСОБА_4 - довіреність від 23.06.2015р.
від третьої особи: ОСОБА_4 - витяг здоговору №22/31 про надання правової допомоги від 02.07.2015р.
СУТЬ СПОРУ: ухвалою господарського суду Волинської області від 09.02.2016р. провадження у справі № 903/661/15 було зупинено до одержання висновку судової земельно - технічної експертизи Волинського відділення Львіського науково - дослідного інституту судових експертиз (43001, м. Луцьк, вул. Червоного Хреста 16).
15.07.2016р. за вх.№01-54/6393/16 від Волинського відділення Львіського науково - дослідного інституту судових експертиз на адресу суду надійшло клопотання судового експерта за №613 від 06.07.2016р., в якому він на підставі ст. 31 ГПК України, п.2.1.«Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень», затвердженої наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998р. №53/5 (із змінами), просить суд надати матеріали господарської справи №903/661/15 за позовом Ковельського управління водопровідно-каналізаційного господарства "Ковельводоканал" до Зеленської сільської ради Ковельського району Волинської області третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: ОСОБА_1 про визнання незаконним та скасування рішення сесії Зеленської сільської ради Ковельського району Волинської області (шосте скликання) від 10.10.2014 року № 33/20 у т.ч.: - матеріали господарської справи; - оригінали досліджуваної технічної документації; - оригінали досліджуваного договору на виконання робіт.
Ухвалою господарського суду Волинської області від 18.07.2016 р. провадження у справі 903/661/15 було поновлено, розгляд клопотання судового експерта Волинського відділення Львівського науково - дослідного інституту судових експертиз призначено на 26.07.2016р.
Як роз'яснив Пленум Вищого господарського суду України в абзаці 5 п.11 постанови №4 від 23.03.2012 року “ Про деякі питання практики призначення судової експертизи” клопотання судового експерта про надання додаткових матеріалів розглядається господарським судом після поновлення провадження у справі; за необхідності для розгляду такого клопотання суд може витребувати матеріали справи з експертної установи, а також повідомити учасників судового процесу про час і місце проведення відповідного судового засідання. Після розгляду клопотання провадження у справі знову зупиняється, а матеріали справи, якщо вони витребувалися судом, надсилаються до експертної установи. При цьому господарським судам слід мати на увазі можливість настання передбачених пунктами 1.13 і 4.9 Інструкції наслідків у вигляді повернення матеріалів справи суду, який призначив експертизу, або повідомлення експертом суду про неможливість надання висновку.
25.07.2016р. канцелярією суду зареєстрована заява сільського голови Зеленської сільської ради, в якій останній просить розглянути клопотання судового експерта Волинського відділення Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз без участі представника сільської ради.
В судовому засіданні при новому розгляді справи представник позивача заявлене клопотання судового експерта підтримав . Через канцелярію суду супровідним листом подав наступні оригінали документів:
- технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для розміщення свердловини №2 с. Воля Ковельська, вул. Піщана, Зеленської сільської ради Ковельського району Волинської області - на 23 арк., в тому числі оригінал висновку управління Держземагенства у Ковельському районі № 1185 від 11.08.2014р. та оригінал висновку Відділу містобування та архітектури Ковельської РДА №463 від 04.08.2014р. на 1 арк. кожний;
- Договір на виконання комплексу робіт із землеустрою №145 від 12.08.2013р. на 2 арк.
Представник відповідача в судовому засіданні стосовно проведення земельно-технічної експертизи заперечень не висловив.
Згідно ст. 41 ГПК України для роз'яснення питань, що виникають при вирішенні господарського спору і потребують спеціальних знань, господарський суд призначає судову експертизу.
Учасники судового процесу мають право пропонувати господарському суду питання, які мають бути роз'яснені судовим експертом. Остаточне коло цих питань встановлюється господарським судом в ухвалі.
Відповідно до ст. 79 ГПК України суд зупиняє провадження у справі в разі призначення господарським судом судової експертизи.
Порядок призначення та проведення судових експертиз у господарських справах здійснюється відповідно до Закону України "Про судову експертизу", Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.98 N 53/5 (у редакції від 27.07.2015р.), та з урахуванням науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, також затверджених згаданим наказом Міністерства юстиції України, Постанови Пленуму Вищого господарського суду України, від 23.03.2012, № 4 "Про деякі питання практики призначення судової експертизи".
Відповідно до п.7.1 науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, визначення відповідності розробленої документації із землеустрою та її затвердження вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування є завданням експертизи з питань землеустрою.
Враховуючи, що для з'ясування обставин щодо фактичного виконання позивачем рішення органу місцевого самоврядування №25/10 від 22.11.2013р. «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) необхідні спеціальні знання в галузі земельного законодавства та для забезпечення повного, всебічного й об'єктивного розгляду всіх обставин справи в їх сукупності, клопотання позивача про призначення у справі експертизи підлягає до задоволення.
У зв'язку з необхідністю проведення земельної експертизи у даній справі провадження підлягає зупиненню згідно приписів ст. 79 ГПК України.
Беручи до уваги вимоги ст.41, ст.79 Господарського процесуального кодексу України, Інструкції про порядок призначення судових експертиз та Науково - методологічних рекомендацій з питань підготовки матеріалів та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом Міністерства юстиції України №53/5 від 08.10.1998р. у редакції від 27.07.2015р , суд, -
1. Провадження по справі зупинити.
2.Скерувати матеріали господарської справи №903/661/15, оригінал досліджуваної технічної документації, оригінал досліджуваного договору на виконная робіт до Волинського відділення Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз (м. Луцьк, вул. Червоного Хреста, 16).
3. Витрати за проведення експертизи покласти на відповідача по справі - Зеленську сільську раду Ковельського району Волинської області.
4. Зобов'язати експертну установу повідомити про час та дату проведення експертизи.
5. Суд попереджає експерта, який безпосередньо проводитиме експертизу, про відповідальність передбачену ст. 384 Кримінального кодексу України за дачу завідомо неправдивого висновку.
Згідно п. 5 ст. 83 ГПК України, за ухилення від вчинення дій, покладених господарським судом на сторону, господарський суд має право стягувати в доход державного бюджету України з винної сторони штраф у розмірі до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Суддя В. М. Дем'як