233 № 233/3222/16-а
26 липня 2016 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Малінова О.С.,
за участю секретаря Поварніциної А.С.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Костянтинівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії -
05 липня 2016 року позивач ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії. Свої позовні вимоги ОСОБА_3 обґрунтовує тим, що отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та перебуває на обліку в Костянтинівському об'єднаному управлінні Пенсійного Фонду України Донецької області. 10 грудня 2015 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». До заяви про призначення пенсії була додана довідка про заробіток № 943 від 06.08.2009 року, яка була видана йому ліквідатором Заводу «Автоскло ім.К.Т.Бондарєва». Відповідач відмовив йому у перерахунку Рішенням від 04.03.2016 року. Рішення про відмову вмотивоване неможливістю провести перевірку достовірності сум заробітної плати, вказаних в довідці № 943 від 06.08.2009 року, яка видана ліквідатором Заводу «Автоскло ім.К.Т.Бондарєва».Тому просив суд визнати рішення управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі від 04.03.2016 року, щодо відмови у врахуванні при перерахунку пенсії довідки про заробітну плату № 943 від 06.08.2009 року, яка видана ліквідатором Заводу «Автоскло ім.К.Т.Бондарєва» незаконним та скасувати його та зобов'язати відповідача здійснити йому перерахунок пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату № 943 від 06.08.2009 року, яка видана ліквідатором Заводу «Автоскло ім.К.Т.Бондарєва» з 26.10.2015 року.
Представник позивача ОСОБА_1 у судовому засіданні підтримав позов, просив його задовольнити, посилаючись на наведені у позові доводи.
Представник відповідача ОСОБА_2 у судовому засіданні проти позову заперечувала, посилаючись на те, що Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області не може перевірити достовірність довідки № 943 від 06.08.2009 рокуу зв'язку із відсутністю первинних документів на підставі яких ця довідка видавалась.
З'ясувавши вищенаведену позицію сторін по справі, дослідивши докази по справі, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Позивач ОСОБА_3 народився 25 жовтня 1958 року, є пенсіонером за віком, перебуває на обліку в Костянтинівському об'єднаному управлінні Пенсійного Фонду України в Донецької області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що визнається сторонами. Відповідно до довідок позивач працював в Заводі «Автоскло» з 09.03.1981 року по 22.02.1989 року на посадах слюсаря ремонтника та електромонтера по ремонту електрообладнання (а.с. 9-10).
У грудні 2015 року позивач ОСОБА_3 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». До заяви про перерахунок пенсії ним була додана довідка про заробіток № 943 від 06.08.2009 року, яка була видана ліквідатором Заводу «Автоскло ім.К.Т.Бондарєва» (а.с. 11).
Рішенням від 04 березня 2016 року б/н Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області позивачу було відмовлено у врахуванні довідки про заробіток № 943 від 06.08.2009 року з підстав неможливості перевірки вказаної довідки через відсутність первинних документів (а.с. 7).
Згідно з п.38 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсії згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 25 листопада 2005 року за № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України від 27 грудня 2005 року за №1566/11846, орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, організацій незалежно від форм власності до оформлення документів та перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Пунктом 17 цього Порядку передбачено, що довідка про заробітну плату особі видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за призначенням пенсії.
Відповідно до абз.5 ч.1 ст.25 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції станом на дату видачі довідки 22.09.2009 року), ліквідатор з дня свого призначення виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута.
Відповідно до абз.2 ч.2 ст.25 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції станом на дату видачі довідки 22.09.2009 року), з дня призначення ліквідатора до нього переходять права та обов'язки керівника підприємства - банкрута.
Відповідно до абз. 5 ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Відповідно до п.п.1 п.1 ст. 64 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право отримувати безоплатно від органів державної влади, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання і від фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності відомості, пов'язані з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для виконання ними функцій, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Тобто даною статтею встановлено право органів ПФУ України на отримання відомостей, пов'язаних з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, а також інших відомостей, необхідних для виконання ними покладених законом функцій, а не такий обов'язок.
Разом з тим відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на вищевикладене, аналізуючи встановлені обставини, приведені норми закону, які врегульовують спірні правовідносини, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_3 до Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області в повному обсязі.
На підставі ч.2 ст.19 Конституції України, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 6, 86, 94, 100, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов ОСОБА_3 до Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Рішення Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 04 березня 2016 року без номеру, про відмову у врахуванні при призначенні пенсії ОСОБА_3 довідки про заробітну плату № 943 від 06.08.2009 року, виданої ліквідатором Костянтинівського заводу «Автоскло» імені ОСОБА_4», визнати незаконним та скасувати.
Зобов'язати Костянтинівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити з 26 жовтня 2015 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 з урахуванням довідки про заробітну плату № 943 від 06.08.2009 року, видану ліквідатором Костянтинівського заводу «Автоскло» імені ОСОБА_4.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя