27 липня 2016 р.м.ОдесаСправа № 814/318/16
Категорія: 8.3.3 Головуючий в 1 інстанції: Желєзний І. В.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду, у складі:
головуючого судді - Запорожана Д.В.,
судді - Романішина В.Л.
судді - Шляхтицького О.І.
при секретарі: Топор О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою товариства з обмеженою відповідальністю "Роскосметика" на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 23 травня 2016 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Роскосметика" до Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області про скасування рішень,
ТОВ "Роскосметика" звернулось до суду з позовом до ГУ ДФС у Миколаївській області про скасування податкових повідомлень-рішень №000000102205, №000000112205 від 15.02.2016 року.
Свої позовні вимоги ТОВ "Роскосметика" обґрунтувало незаконністю спірного рішення.
Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 23 травня 2016 року було відмовлено у задоволені даного позову.
В апеляційній скарзі ТОВ "Роскосметика" просить скасувати вищенаведену постанову, як таку, що прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права і прийняти нову постанову, якою задовольнити позов у повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Приймаючи оскаржену постанову суд першої інстанції виходив з необґрунтованості даного позову та відсутності підстав для його задоволення.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції.
З матеріалів справи вбачається, що протягом 2013-2015рр. ТОВ "Роскосметика" здійснено митне оформлення товару “сировина косметична та для засобів побутової хімії: триклозан”, який до митного оформлення заявлено, як: “Сировина косметична та для засобів побутової хімії: простий ефір: триклозан - 150 кг, СА8.№ 3380-34-5, (2,4.4-трихлор -2-гідроксидифініловий ефір), (білий кристалічний порошок без запаху та сторонніх включень). Виробник: СНАNGHOU СОМWIN FINE СНЕМICALS СО.LTD. ОСОБА_1: СНАNGHOU СОМWIN” за кодом товару 290930900 відповідно УКТ ЗЕД (ставка ввізного мита 0%).
13.11.2015 р. Миколаївською митницею ДФС прийнято класифікаційне рішення №КТ- 504000007-0004-2015 на товар “сировина косметична та для засобів побутової хімії: триклозан”, що імпортується на митну територію України ТОВ “Роскосметика”, яким змінено код товару за УКТЗЕД з 290930900 (ставка мита 0% згідно Митного тарифу України) на НОМЕР_1 (ставка мита 5,5% згідно Митного тарифу України).
Згідно п.3 статті 345 Митного кодексу України органи доходів і зборів мають право здійснювати митний контроль шляхом проведення документальних виїзних (планових або позапланових) та документальних невиїзних перевірок дотримання законодавства України з питань державної митної справи, в тому числі і щодо правильності класифікації згідно з УКТ ЗЕД товарів, щодо яких проведено митне оформлення.
Вказаними обставинами було зумовлено проведення відповідачем перевірки ТОВ "Роскосметика" щодо стану дотримання ТОВ "Роскосметика" законодавства України з питань митної справи стосовно правильності класифікації товарів згідно з УКТ ЗЕД за митними деклараціями від 22.03.13р. №504060000/2013/001757, від 27.12.13р. №504060000/2013/012514, від 12.06.14р. №504060000/2014/003449, від 20.07.15р. №504060000/2015/002193, за результатами якої відповідачем було складено акт №2/22-05/31613817 від 02.02.2016 року.
В акті перевірки податковим органом зафіксовано наступні порушення:
- правила 1, 6 Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД, затверджених Законом України “Про Митний тариф України” від 19.09.2013 р. №584-VII та текстом Пояснень до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затверджених наказами ДФС України від 09.06.2015 р. №401, частини 1, пункту 5 частини 8 ст. 257 Митного кодексу України, щодо невірної класифікації товарів та заниження ставки мита (замість ставки мита - 5,5%, застосовано - 0%), у зв'язку з чим було занижено податкове зобов'язання з ввізного мита на загальну суму 13874,59 грн., у тому числі: №504060000/2013/001757 від 22.03.2013 р.; №504060000/2013/012514 від 27.12.2013 р.; №504060000/2014/003449 від 12.06.2014 р.; №504060000/2015/002193 від 20.07.2015 р.
- пункту 187.8 статті 187 та пункту 190.1 статті 190 Податкового кодексу України щодо заниження бази оподаткування податком на додану вартість на суму 2774,91 грн., у тому числі: №504060000/2013/001757 від 22.03.2013 р.; №504060000/2013/012514 від 27.12.2013 р.; №504060000/2014/003449 від 12.06.2014 р.; №504060000/2015/002193 від 20.07.2015 р.
15.02.2016 року відповідач на підставі вищезазначеного акта перевірки прийняв податкові повідомлення-рішення:
- №000000102205, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання за податку на додану вартість: за основним платежем - 2774,91 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 1387,46 грн.;
- №000000112205, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з мита на товари, що ввозяться суб'єктом господарювання в сумі 20811,89 грн.: за основним платежем - 13874,59 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями та 6937,30 грн..
Вирішуючи про наявність в діях суб'єкта господарювання інкримінованих йому порушень, суд враховує наступне.
В статті 67 Митного кодексу України вказано, що українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується законом про Митний тариф України.
В УКТ ЗЕД товари систематизовано за розділами, групами, товарними позиціями, товарними підпозиціями, найменування і цифрові коди яких уніфіковано з Гармонізованою системою опису та кодування товарів.
В ч. 1-4 та ч. 7 ст. 67 Митного кодексу України вказується, що товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТЗЕД.
Митні органи здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТЗЕД.
На вимогу посадової особи митного органу декларант або уповноважена ним особа зобов'язані надати усі наявні відомості, необхідні для підтвердження заявлених ними кодів товарів, поданих до митного оформлення, а також зразки таких товарів та/або техніко-технологічну документацію на них.
У разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів митний орган має право самостійно класифікувати такі товари.
Рішення митних органів щодо класифікацій товарів для митних цілей є обов'язковими. Такі рішення оприлюднюються у встановленому законодавством порядку. У разі незгоди з рішенням митного органу щодо класифікації товару декларант або уповноважена ним особа має право оскаржити це рішення у порядку, встановленому главою 4 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 4 Митного кодексу України органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, митниці та митні пости.
Статтею 318 Митного кодексу України встановлено, що митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України. Митний контроль здійснюється виключно органами доходів і зборів відповідно до цього Кодексу та інших законів України.
З наведеного вбачається, що органи доходів і зборів наділені повноваженнями щодо самостійної класифікації товарів у разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів. Такі рішення є обов'язковими та підлягають оскарження, порядок чого передбачений главою 4 Митного кодексу України.
Суд погоджується з доводами відповідача, про те, що позивачем у митних деклараціях неправильно визначено товар “триклозан” за кодом УКТЗЕД 290930900 (ставка мита 0°/ згідно Митного тарифу України). Так, товарна позиція 2909 має наступний опис: Ефіри прості, ефіроспирти ефірофеноли, ефіроспиртофеноли, пероксиди спиртів, пероксиди простих ефірів, пероксиді кетонів (визначеного або не визначеного хімічного складу) та їх галогеновані, сульфовані нітровані або нітрозовані похідні.
Відповідно пояснень до товарної позиції 29095000 включаються: ефірофеноли ефіроспиртофеноли та їх галогеновані, сульфовані, нітровані або нітрозовані похідні. Триклозан - це органічна сполука, яка являє собою білий кристалічний порошок з слабким фенольним запахом. Це хлорозаміщений дифеніловий ефір з гідроксильною групок в о-положенні відносно ефірного зв'язку. Хімічна назва триклозану - 5-хлор-2- (2,4- діхлорфеноксі) фенол, або 2,4,4'-трихлор-2'-гідроксідіфеніловий ефір. Молекула триклозану складається із фенолу, пов'язаним з бензольним кільцем в даній структурі. Два атоми хлору знаходяться на бензольному кільці та два на фенольному.
Таким чином, товар ввезений позивачем за своїми хімічними характеристиками відповідає код товару за УКТ ЗЕД НОМЕР_1.
Суд також, звертає увагу на те, що відповідачем було надано суду копію митної декларації країни відправлення від 24.09.2015 за №223120150813321666, відповідно до якої вищезазначений товар також має код ТН ЗЕД 29095000.
З врахуванням наведеного, висновок контролюючого органу стосовно того, що товар: “сировина косметична та для засобів побутової хімії: триклозан” заявлений ТОВ "Роскосметика" до митного оформлення як простий ефір за кодом УКТ ЗЕД 290930900 насправді відповідає товарній підкатегорії НОМЕР_1 згідно УКТЗЕД та повинен класифікуватися, як-“Галогеновані похідні ефірофенолів: триклозан (5 - хлоро - 2 - (2, 4 - дихлорфеноксі) фенол;2, 4, 4 - трихлоро - 2 - гідроксідифеніловий ефір), використовується в якості косметичної сировини та для засобів побутової хімії”, є вмотивованим та правомірним.
Статтею 266 МК України визначено обов'язок декларанта здійснити декларування товарів і транспортних засобів відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом, та сплатити митні платежі.
Порядком заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 № 651, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14 серпня 2012 року за № 1372/21684, визначено графи МД, які заповнюються декларантом самостійно. Зокрема, графа 47 МД, в якій наводяться відомості про нарахування митних платежів, заповнюються декларантом.
Отже, з моменту прийняття МД до митного оформлення декларант несе відповідальність за достовірність зазначених у ній відомостей та розміру належних до сплати податків.
Суд зазначає, що з огляду на викладене, не виявлення під час митного оформлення порушень законодавства не може бути підставою для звільнення платника від сплати податків, якщо такі порушення були виявлені у подальшому.
Пунктом 2 статті 293 МК України визначено, що особою, на яку покладається обов'язок із сплати донарахованих митних платежів - податкового зобов'язання, визначеного за результатами документальної перевірки, є відповідний платник податків.
Судом встановлено, що позивачем інші документи, що свідчать про діяльність товариства (спростовують викладені в акті перевірки факти) за період, що перевіряється, у ході проведення перевірки та у процесі розгляду справи не надавались.
Отже, у спірних правовідносинах наявні порушення позивачем вимог Основних правил інтерпретації класифікації товарів, пояснень до УКТЗЕД, Закону України від 19.09.2013 № 584-УІІ "Про митний тариф України" та частини 1, пункту 5 частини 8 статті 257 МКУ, щодо невірної класифікації товарів та заниження ставки мита.
Частиною 4 статті 69 Митного кодексу України передбачено, що у разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів орган доходів і зборів має право самостійно класифікувати такі товари.
Штрафи та інші санкції за несплату митних платежів та за інші порушення, виявлені у зв'язку з неправильною класифікацією товарів, застосовуються органами доходів і зборів виключно у разі, якщо прийняте органом доходів і зборів рішення про класифікацію цих товарів у складаному випадку було прийняте на підставі поданих заявником недостовірних документів, наданої ним недостовірної інформації та/або внаслідок ненадання заявником всієї наявної у нього інформації, необхідної для прийняття зазначеного рішення, що суттєво вплинуло на характер цього рішення. На думку суду, інформація відносно класифікації товару за УКТ ЗЕД, що надавалась позивачем при митному оформлені товару, була недостовірною, а тому доводи позивача про незаконність визначення штрафних санкцій є невмотивованими.
Стосовно доводів позивача, що ТОВ “Роскосметика” під час здійснення митного оформлення товарів за митними деклараціями №504060000/2013/001757 від 22.03.2013 р., №504060000/2013/012514 від 27.12.2013 р. не могло порушити правила інтерпретації УКТ ЗЕД, оскільки вони набрали законної сили вже після здійснення ним митного оформлення ввезення товару, суд зазначає, що, враховуючи зміст правових норм, посилання на діючу або на попередню редакцію Закону Україну “Про митний тариф” ніяким чином не могло вплинути на висновки позивача щодо визначення коду товару і не змінює сутності правопорушення.
Також, щодо доводів позивача про неправомірне застосування відповідачем тексту Пояснень до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затверджених наказами ДФС України від 09.06.2015 р. №401 (Пояснення), оскільки він не набув чинності на час митного оформлення за МД №504060000/2013/001757 від 22.03.2013 р.; №504060000/2013/012514 від 27.12.2013 р., №504060000/2014/003449 від 12.06.2014 р.; №504060000/2015/002193 від 20.07.2015 р., суд також не погоджується, оскільки незалежно від дати їх (Пояснень) затвердження, вказані Пояснення не змінюють змісту УКТЗЕД. Крім того, вказані Пояснення можуть використовуватись контролюючим органом при встановленні класифікації товарів незалежно від дати їх ввезення на територію України.
З цього питання суд вважає за необхідне врахувати позицію Вищого адміністративного суду України, викладену в інформаційному листі від 24.11.2011 року № 2198/11/13-11, яка полягає у наступному: "зворотня дія нормативно-правового акта полягає в тому, що запроваджені ним нові норми застосовуються до правовідносин, які існували до набрання ним чинності, тобто приписи нового нормативно-правового акта змінюють правило поведінки, яке було встановлено попередніми нормативно-правовими актами. Якщо ж нормативно-правовий акт не змінює закріплені у попередніх нормах правила поведінки (тобто попередній та новий нормативно-правові акти однаково визначають зміст прав та обов'язків суб'єктів відносин), зворотня дія нормативно-правового акта не має місця."
За таких обставин, відповідач - суб'єкт владних повноважень при проведені перевірки та прийнятті оспорюваних рішень діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України, з врахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необґрунтованість даного позову та відсутність підстав для його задоволення.
Частиною 1 ст. 200 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права. Доводи апеляційної скарги, колегія суддів, вважає не суттєвими та такими, що не спростовують висновків суду першої інстанції.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Роскосметика" - залишити без задоволення.
Постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 23 травня 2016 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Роскосметика" до Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області про скасування податкових повідомлень-рішень №000000102205, №000000112205 від 15.02.2016 року - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання судового рішення в повному обсязі.
Головуючий /ОСОБА_2/
Судді /ОСОБА_3/
/ОСОБА_4/