Постанова від 20.07.2016 по справі 542/1197/15-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 липня 2016 р. Справа № 542/1197/15-а

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Бершова Г.Є.

Суддів: Ральченка І.М. , Катунова В.В.

за участю секретаря судового засідання Ружинської К.О

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Новосанжарського районного суду Полтавської області від 08.04.2016р. по справі № 542/1197/15-а

за позовом ОСОБА_1

до Клюсівської сільської ради Новосанжарського району Полтавської області третя особа ОСОБА_2

про визнання нечинним та скасування рішення Клюсівської сільської ради Новосанжарського району Полтавської області,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом до Клюсівської сільської ради Новосанжарського району Полтавської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача, ОСОБА_2 про визнання нечинним та скасування рішення Клюсівської сільської ради Новосанжарського району Полтавської області.

Позов обґрунтовує тим, що 03 грудня 2014 року він звернувся до Клюсівської сільської ради Новосанжарського району Полтавської області із заявою про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства. Сільська рада прийняла рішення про надання відповідного дозволу, після цього позивач уклав типовий договір від 09 лютого 2015 року на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, перенесення її в натуру та виготовлення документів, що посвідчують право власності або користування (оренда) земельною ділянкою. Але в ході оформлення ним проекту відводу виник земельний спір між ним та ОСОБА_2, ОСОБА_3, який було вирішено рішенням тридцятої сесії шостого скликання Клюсівської сільської ради Новосанжарського району Полтавської області «Про вирішення земельного спору між суміжними землекористувачами» від 30 квітня 2015 року.

Вважає, що вказане рішення тридцятої сесії шостого скликання Клюсівської сільської ради Новосанжарського району Полтавської області «Про вирішення земельного спору між суміжними землекористувачами» від 30 квітня 2015 року прийнято відповідачем з порушенням норм чинного законодавства України, а тому просить визнати його нечинним та скасувати.

Постановою Новосанжарського районного суду Полтавської області від 08.04.2016 року у задоволенні позову було відмовлено.

Позивач не погодився із таким рішенням суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на прийняття рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить постанову скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.

Відповідно до ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинста України фіксування судового засідання 20.07.2016 року за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Згідно з ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.

Так, судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що рішенням двадцять сьомої сесії шостого скликання Клюсівської сільської ради Новосанжарського району Полтавської області від 04 грудня 2014 року «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою на відведення земельної ділянки у межах населеного пункту гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства» позивачу надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою на відведення земельної ділянки у межах населеного пункту на території Клюсівської сільської ради загальною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства в селі Клюсівка Новосанжарського району Полтавської області. Під час прийняття вказаного рішення було погоджено та затверджено місце розташування земельної ділянки, що відображено на викопіюванні із плану Клюсівської сільської ради (а.с. 11-12).

09 лютого 2015 року позивач уклав типовий договір № 12-а про розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, перенесення її в натурі та виготовлення документів, що посвідчують право власності або користування (оренда) земельною ділянкою (а.с. 14-15).

На засіданні двадцять девятої сесії шостого скликання Клюсівської сільської ради Новосанжарського району Полтавської області від 09 лютого 2015 року було прийнято рішення про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою на відведення земельних ділянок у межах населеного пункту ОСОБА_2 та ОСОБА_3 для ведення особистого селянського господарства (а.с. 16-19).

28 квітня 2015 року постійною комісією з питань земельних ресурсів, раціонального природокористування було проведено огляд земельної ділянки загальною площею 4,6 га, дозвіл на розроблення проектів землеустрою відносно якої надано ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у відповідних частинах, про що складено акт обстеження земельної ділянки. За результатами огляду постійна комісія з питань земельних ресурсів, раціонального природокористування вирішила затвердити схему поділу земельної ділянки площею 4,6 га, яку запропонував ОСОБА_4 на черговій сесії Клюсівської сільської ради (а.с. 21).

30 квітня 2015 року рішенням тридцятої сесії шостого скликання Клюсівської сільської ради Новосанжарського району Полтавської області «Про вирішення земельного спору між суміжними землекористувачами» вирішено земельний спір між суміжними землекористувачами ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3, які виготовляють проекти відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства, шляхом зміни місця розташування земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га, дозвіл на виготовлення проекту відведення якої наданий ОСОБА_1 04.12.2014 року рішенням двадцять сьомої сесії Клюсівської сільської ради шостого скликання. За результатами ухвалення зазначеного рішення було погоджено викопіювання із плану Клюсівської сільської ради земельної ділянки площею 4,6 га, яка розподілена між землекористувачами ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 згідно з протоколом засідання комісії з питань земельних ресурсів від 28 квітня 2015 року (а.с. 30-31).

Позивач не погодився із таким рішенням відповідача та оскаржив його до суду.

Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позову, виходив з того, що судовому захисту підлягають лише порушене право або інтерес особи, причому такі порушення мають полягати у відповідних правових наслідках у вигляді зміни стану прав та обов'язків позивача або створення об'єктивних перешкод у реалізації законного інтересу відповідної особи, що унеможливлюють одержання особою того, на що вона вправі розраховувати в разі належної поведінки зобов'язаної особи. Лише в такому разі позовні вимоги можуть бути задоволені. Суд першої інстанції прийшов до висновку, що оскаржуване рішення не створює об'єктивних перешкод у реалізації позивачем його законних інтересів або прав, тобто оскаржуване рішення є проміжним рішенням, та не звужує його прав.

У доводах апеляційної скарги позивач зазначає, що суд першої інстанції не надав жодної правової оцінки встановленим обставинам справи, не застосував норми матеріального права, що підлягали застосуванню. Також зазначив, що ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, а тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.

Колегія суддів погоджується із доводами апеляційної скарги та зазначає, що рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з таких підстав.

Так, відповідно до частин 1, 2, 6 ст. 118 ЗК України (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки. Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Частиною 7 статті 118 ЗК України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування обєкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

З матеріалів справи колегією суддів встановлено, що відповідно до рішення Клюсівської сільської ради Новосанжарського району Полтавської області від 04.12.2014 року позивачу надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою на відведення земельної ділянки у межах населеного пункту для ведення особистого селянського господарства. Також сільським головою погоджено викопіювання із плану Клюсівської сільської ради земельної ділянки площею 2,0000 га гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства.

На підставі цього позивачем 09.02.2015 року було укладено типовий договір № 12-а про розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, перенесення її в натурі та виготовлення документів, що посвідчують право власності або користування (оренда) земельною ділянкою.

Таким чином, позивачем було розпочато процедуру приватизації конкретної земельної ділянки, погодженої головою сільської ради.

Проте, рішенням тридцятої сесії шостого скликання Клюсівської сільської ради від 30.04.2015 року "Про вирішення земельного спору між суміжними землекористувачами" сільською радою, з посиланням на статті 158, 159 ЗК України, було змінено місце розташування земельної ділянки орієнтовною площею 2 га, дозвіл на виготовлення проекту відведення якої наданий гр. ОСОБА_1 04.12.2014 року.

Так, відповідно до частин 1, 3 статті 158 ЗК України земельні спори вирішуються судами, органами місцевого самоврядування та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Органи місцевого самоврядування вирішують земельні спори у межах населених пунктів щодо меж земельних ділянок, що перебувають у власності і користуванні громадян, та додержання громадянами правил добросусідства, а також спори щодо розмежування меж районів у містах.

При цьому, колегією суддів встановлено, що оскаржуване рішення відповідача є немотивованим та необгрунтованим жодним чином. Яким саме чином відповідачем здійснено зміну місця розташування земельної ділянки та за яких підстав колегією суддів не встановлено.

Окрім того, колегія суддів зазначає, що відповідно до абз.5 пункту 5 рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) від 16 квітня 2009 року №7-рп/2009 Конституційний Суд України зазначає, що в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, що узгоджується з правовою позицією, викладеною в абзаці другому пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року № 1-зп у справі щодо несумісності депутатського мандата.

Таким чином, підсумовуючи наведене вище, колегія суддів зазначає, що оскаржуване рішення Клюсівської сільської ради Новосанжарського району Полтавської області від 30.04.2015 року "Про вирішення земельного спору між суміжними землекористувачами" є необгрунтованим та протиправним, а тому підлягає скасуванню.

На підставі викладеного вище, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позову, дійшов помилкових висновків, що є підставою для скасування рішення відповідно до статті 202 КАС України.

Керуючись ст.ст. 41, 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Постанову Новосанжарського районного суду Полтавської області від 08.04.2016р. по справі № 542/1197/15-а скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 до Клюсівської сільської ради Новосанжарського району Полтавської області третя особа ОСОБА_2 про визнання нечинним та скасування рішення Клюсівської сільської ради Новосанжарського району Полтавської області задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення тридцятої сесії шостого скликання Клюсівської сільської ради Новосанжарського району Полтавської області "Про вирішення земельного спору між суміжними землекористувачами" від 30.04.2015 року.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя ОСОБА_5

Судді ОСОБА_6 ОСОБА_7

Повний текст постанови виготовлений 25.07.2016 р.