Ухвала від 27.07.2016 по справі 821/707/16

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 липня 2016 р.м.ОдесаСправа № 821/707/16

Категорія: 8 Головуючий в 1 інстанції: Войтович І.І.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду, у складі:

головуючого судді - Запорожана Д.В.,

судді - Романішина В.Л.

судді - Шляхтицького О.І.

при секретарі: Топор О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби Херсонської області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 9 червня 2016 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Грейн-Борд" до Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби Херсонської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Товариство з обмеженою відповідальністю “Грейн - Борд” звернулось до суду з позовом до Херсонської ОДПІ ГУ ДФС Херсонської області про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неподання висновків по заявлених ТОВ “Грейн - Борд” сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 6458501,00 грн. та зобов'язати відповідача подати органу Державного казначейства України в Херсонській області висновок щодо відшкодування ТОВ “Грейн Борд” в сумі 6548501,00 грн. з Державного бюджету.

Свої позовні вимоги ТОВ “Грейн-Борд” обґрунтувало незаконністю спірної бездіяльності.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 9 червня 2016 року позов задоволено.

В апеляційній скарзі Херсонська ОДПІ ГУ ДФС Херсонської області просить скасувати вищенаведену постанову, як таку, що прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права і прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні даного позову.

Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Приймаючи оскаржену постанову суд першої інстанції виходив з обґрунтованості даного позову та наявності підстав для його задоволення.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції.

З матеріалів справи вбачається, що ТОВ “Грейн Борд” сформовано податковий кредит за жовтень 2014 р. в сумі 2258747,00 грн., листопад 2014 р. в сумі 3426192,00 грн. та грудень 2014 р. в сумі 773562,00 грн., що підтверджується наданими суду деклараціями з податку на додану вартість за жовтень , листопад , грудень 2014 р., в яких ТОВ “Грейн Борд” зазначило в строки 23(Д3) відповідні суми, які підлягають бюджетному відшкодуванню. Також, в додатках №3 (розрахунок суми бюджетного відшкодування) доданих до декларацій, зазначені ті самі суми, які підлягають бюджетному відшкодуванню. Загальна сума бюджетного відшкодування за жовтень, листопад, грудень 2014 р. становить 7583389,00 грн.

У період з 07.07.2015 року по 27.07.2015 року відповідачем була проведена планова виїзна документальна перевірка ТОВ “Грейн -Борд” з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2012 року по 31.12.2014 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2012 р. по 31.12.2014 р. За результатами даної перевірки складено акт від 07.08.2015 року №186/21-0322-02/36672044. На підставі висновків зазначеного акта перевірки, контролюючим органом прийнято податкові повідомлення - рішення від 29 вересня 2015 р. № НОМЕР_1, №0002682200, №0002692200, №0002672200.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 15.12.2015 р. по справі №821/3553/15-а позов задоволено повністю та скасовано податкові повідомлення - рішення від 29 вересня 2015 р., а саме: № НОМЕР_1, №0002682200, №0002692200, №0002672200. Рішення суду від 15.12.2015 р. набрало законної сили 08.02.2016 р.

На день звернення до суду, відповідачем не подано до органу державного казначейства висновків щодо відшкодування ТОВ “Грейн Борд” бюджетного відшкодування податку на додану вартість.

Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача,яка полягає в не поданні висновків щодо відшкодування ТОВ “Грейн Борд” бюджетного відшкодування податку на додану вартість в сумі 6548501,00 грн., позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Судом встановлено, що в провадженні Херсонського окружного адміністративного суду знаходилася справа №821/3553/15-а за позовом ТОВ “Грейн - Борд” до ДПІ ГУ ДФС у Херсонській області про скасування податкових повідомлень - рішень.

Також, судом встановлено, що у період з 07.07.2015 року по 27.07.2015 року відповідачем проведена планова виїзна документальна перевірка ТОВ “Грейн -Борд” з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2012 року по 31.12.2014 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2012 р. по 31.12.2014 р.

За результатами даної перевірки складено акт від 07.08.2015 року №186/21-0322-02/36672044.

З наведеного вище акта перевірки вбачається, що перевіркою встановлено порушення п.138.1 ст. 138, п. 138.2 ст. 138 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (зі змінами та доповненнями), в результаті чого занижено податок на прибуток за період з 01.04.2012 р. по 31.12.2014 р. в сумі 5 998 565,00 грн., у тому числі за 2013 р. в сумі 215 579,00 грн., за 2014 р. у сумі 5782 985,00 грн.

Також, встановлено порушення п.198.1 ст. 198, п. 198.3 ст. 198, п. 198.6 ст. 198, п. 200.4 ст.200 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (зі змінами та доповненнями), в результаті чого:

- завищено податок на додану вартість, що підлягає бюджетному відшкодуванню у сумі 6494987,00 грн., у тому числі за листопад 2013 р. на суму 2867,00 грн., за грудень 2013 р. на суму 7216,00 грн. за січень 2014 р. на суму 30044,00 грн., за лютий 2014 р. на суму 15297,00 грн., за жовтень 2014 р. в сумі 2258747,00 грн., за листопад 2014 р. в сумі 773562,00 грн.;

- завищено залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (ряд. 24) за грудень 2014 р. в сумі 18937,00 грн.

Крім цього, встановлено порушення пп.39.4.2 п.39.4 ст.39 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (зі змінами та доповненнями), в результаті чого ТОВ “Грейн - Борд” несвоєчасно надано до ДПІ у м. Херсоні ГУ ДФС у Херсонській області звіт про контрольовані операції за 2014 р.

Підставою для встановлення таких порушень слугувало те, що ТОВ “Грейн - Борд” у період з 01.04.2012 р. по 31.12.2014 р. відображало у бухгалтерському та податковому обліку операції із суб'єктами господарської діяльності, а саме: ТОВ “ОСОБА_1 Компані”, ТОВ “Парліс”, ТОВ “Мицелия”, ТОВ “Бізнес Карго”,ТОВ “Агро Запоріжжя”, ТОВ “Юкон Союз”, ТОВ “Фатрон”, ТОВ “Палада Плюс”, ТОВ “Левиском”, ТОВ “Гео - Логістик”, СТОВ “Стрілець”, з якими не підтверджено реальність здійснення господарських операцій.

Також, підставою для встановлення порушення пп.39.4.2 п.39.4 ст.39 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (зі змінами та доповненнями), слугував висновок відповідача про те, що господарські операції позивача із нерезидентом “WELLTRADE SYSTEM LP” є контрольованими.

На підставі вищенаведеного акта перевірки позивача, відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення від 29 вересня 2015 року:

- № НОМЕР_1, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем адміністративні штрафи та інші санкції (надходження коштів, контроль за справлянням яких закріплено за ГУ ДФС - рай в сумі 365 400, 00 грн.;

- №0002682200, яким позивачу зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 18937,00 грн.;

- №0002692200, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування ( у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) з податку на додану вартість у розмірі 6494988,00 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції (штраф) в сумі 1623747,00 грн.;

- №0002672200, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток приватних підприємств в сумі 7 092 082,50 грн., у тому числі за основним платежем в сумі 5673 666,00 грн. та за штрафами (фінансовими) санкціями (штрафами) в сумі 1 418 416,50 грн.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 15.12.2015 р. по справі №821/3553/15-а позов задоволено повністю та скасовано податкові повідомлення - рішення від 29 вересня 2015 р., а саме: № НОМЕР_1, №0002682200, №0002692200, №0002672200.

Рішення суду від 15.12.2015 р. набрало законної сили 08.02.2016 р.

Відповідно до підпункту 14.1.18 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК) бюджетне відшкодування - це відшкодування від'ємного значення ПДВ на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування ПДВ за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.

Алгоритм дій державних органів щодо відшкодування з Державного бюджету України (бюджетного відшкодування) ПДВ врегульовано у статті 200 ПК.

Платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації (пункт 200.7 статті 20 ПК).

Кабінет Міністрів України постановою від 17 січня 2011 року № 39 затвердив Порядок взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість (чинного на час виникнення спірних правовідносинах; далі - Порядок), яким визначено механізм їх взаємодії.

Відповідно до абзацу другого пункту 200.15 статті 200 ПК після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

За змістом пункту 9 Порядку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку орган державної казначейської служби перераховує платникові податку зазначену у висновку суму бюджетного відшкодування ПДВ з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку, відкритий в обслуговуючому банку.

Проаналізувавши наведені норми суд дійшов висновку, що бюджетне відшкодування ПДВ здійснюється органом державного казначейства з дотриманням процедури та на умовах, встановлених статтею 200 ПК та Порядком, на підставі податкової декларації та заяви про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації у п'ятиденний термін з дня надходження від податкового органу висновку.

Дана правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 16.09.2015 р. по справі №2а/0570/17001/2012.

Суд не погоджується з доводами представника відповідача, викладеними в запереченнях на адміністративний позов, що ненадання висновку полягає у не підтвердженні позивачем сум бюджетного відшкодування так як за результатами перевірки ТОВ “Грейн Борд” встановлено, що позивачем отримано необґрунтовану податкову вигоду, а саме: заявлено податок на додану вартість до відшкодування з бюджету шляхом штучного формування податкового кредиту з податку на додану вартість та витрат з податку на прибуток без проведення реальної господарської операції за рахунок вигодоформуючого суб'єкта господарської діяльності яким не сплачено до бюджету податкові зобов'язання з податку на додану вартість, оскільки ці доводи спростовуються фактом скасування податкових повідомлень - рішень згідно постанови Херсонського окружного адміністративного суду від 15.12.2015 р. по справі №821/3553/15-а.

Також, суд зазначає, що правильність формування податкового кредиту за жовтень, листопад, грудень ТОВ “Грейн Борд” підтверджується довідками відповідача (які передували зазначеній вище перевірці), а саме: від 30.12.2014 р. №953/21-03-15-02/36672044 “Про результати документальної позапланової виїзної перевірки правомірності нарахування ТОВ “Грейн -Борд” бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок у банку за жовтень, листопад 2014 р.”; від 25.02.2015 р. № 33/21-03-15-02/36672044 “Про результати документальної позапланової виїзної перевірки правомірності нарахування ТОВ “Грейн - Борд” бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за грудень 2014 р.”.

Крім цього, суд зазначає, що із загальної суми бюджетного відшкодування 7583389,00 грн., яка була позивачем заявлена до відшкодування, контролюючим органом самостійно повернуто ТОВ "Грейн Борд" в сумі 996671,00 грн., а саме: в жовтні 2014 р. задекларовано суму до відшкодування 2483571, 00 грн., а відшкодовано та отримано позивачем на розрахунковий рахунок - 96607,00 грн.; в листопаді 2014 р. задекларовано суму до відшкодування 4326256,00 грн. - відшкодовано та отримано позивачем на розрахунковий рахунок - 900064,00 грн.

Таким чином, сума бюджетного відшкодування податку на додану вартість становить 6458501,00 грн.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог про протиправність бездіяльності Херсонської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області щодо не надання висновків до органу казначейської служби по заявлених ТОВ “Грейн - Борд” сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в сумі 6458501,00 грн., оскільки Товариство виконало всі необхідні умови для отримання бюджетного відшкодування, проте ДПІ не вчинило дій, спрямованих на перерахування такої заборгованості позивачу.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про протиправність бездіяльності контролюючого органу щодо не надання органу казначейської служби висновків про бюджетне відшкодування заявлених сум позивачем, вимога про зобов'язання Херсонську ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області подати Головному управлінню Державної казначейської служби України в Херсонській області висновок щодо відшкодування ТОВ “Грейн Борд” бюджетного відшкодування в сумі 6548501,00 грн., підлягає задоволенню.

Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про обґрунтованість даного позову та наявність підстав для його задоволення.

Частиною 1 ст. 200 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права. Доводи апеляційної скарги, колегія суддів, вважає не суттєвими та такими, що не спростовують висновків суду першої інстанції.

Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби Херсонської області - залишити без задоволення.

Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 9 червня 2016 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Грейн-Борд" до Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби Херсонської області про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неподання висновків по заявлених ТОВ “Грейн-Борд” сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 6458501,00 грн. та зобов'язати відповідача подати органу Державного казначейства України в Херсонській області висновок щодо відшкодування ТОВ “Грейн-Борд” в сумі 6548501,00 грн. з Державного бюджету - залишити без змін.

Стягнути з Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби Херсонської області до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок №: 31212206781008, отримувач коштів: УК у м. Одесі/Приморський р-н/22030101, код ЄДРПОУ 38016923, банк отримувача: ГУДКСУ в Одеській області, МФО: 828011, Код класифікації доходів бюджету 22030101 судовий збір в розмірі 1515 (одна тисяча п'ятсот п'ятнадцять) гривень 80 копійок.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання судового рішення в повному обсязі.

Головуючий /ОСОБА_2/

Судді /ОСОБА_3/

/ОСОБА_4/