Ухвала від 26.07.2016 по справі 1304/8417/12,2а-64/13

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 липня 2016 р. Справа № 8767921/13

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Довгополова О.М.,

суддів Ільчишин Н.В., Клюби В.В.,

з участю секретаря судового засідання Бедрій Х.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Галицька кнайпа» на постанову Галицького районного суду міста Львова від 29 квітня 2013 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Галицька кнайпа» до Комунального підприємства «Адміністративно-технічного управління», Департаменту містобудування Львівської міської ради про скасування наказу, зобов'язання утриматись від вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ТзОВ «Галицька кнайпа» звернулось до суду з позовом до КП «Адміністративно-технічного управління», Департаменту містобудування Львівської міської ради, яким просила скасувати наказ Департаменту містобудування Львівської міської ради від 05.09.2012 року № 136 «Про демонтаж самовільно встановлених вивісок» в частині демонтажу вивіски по вул. Підвальній, 5 в м. Львові та зобов'язати КП «Адміністративно-технічного управління» утриматись від вчинення незаконних дій щодо демонтажу даної вивіски.

Постановою Галицького районного суду міста Львова від 29 квітня 2013 року у задоволенні позову відмовлено.

Постанова мотивована тим, що Департамент містобудування Львівської міської ради діяв в межах наданих йому повноважень, а тому, враховуючи, що позивач самовільно встановив вивіску на будівлі, що є пам'яткою архітектури національного значення, суд дійшов висновку, що оскаржуваний наказ є законним. Також суд зазначив, що КП «Адміністративно-технічне управління» направляло позивачу попередження про добровільне демонтування вивіски, однак останній належним чином не відреагував.

Постанову в апеляційному порядку оскаржив позивач, вважає її незаконною та необґрунтованою, оскільки суд неповно з'ясував обставини справи, висновки суду не відповідають обставинам справи, а також суд порушив норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Просить постанову скасувати та прийняти нову, якою позов задовольнити.

На обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що зовнішня вивіска, розміщена на будівлі по вул. Підвальній, 5 в м. Львові, відповідно до ч. 6 ст. 9 Закону України «Про рекламу», не є зовнішньою рекламою. Також позивач зазначає, що вивіска не є охоронною дошкою чи охоронним знаком об'єкта культурної спадщини, тому посилання суду першої інстанції на положення п. 12 ст. 6 Закону України «Про охорону культурної спадщини», згідно з якою до повноважень місцевих органів охорони культурної спадщини належить забезпечення в установленому законодавством порядку виготовлення, встановлення та утримання охоронних дощок, охоронних знаків, інших інформаційних написів, позначок на пам'ятках або в межах їх територій, є безпідставним. Також безпідставним є посилання суду першої інстанції на ч. 3 ст. 24 вказаного Закону, оскільки ТзОВ «Галицька кнайпа», встановивши зазначену вище вивіску, не змінювало призначення пам'ятки архітектури, не робило на ній написів чи позначок тощо. При цьому, приміщення по вул. Підвальній, 5 в м. Львові, яке орендує ТзОВ «Галицька кнайпа»,є пам'яткою архітектури національного значення, тому відповідно до положень зазначеного вище Закону органом, уповноваженим встановлювати режим його використання, затвердження правил встановлення на них охоронних дошок, знаків чи інших інформаційних написів є Міністерство культури України. Крім того, позивач посилається на те, що п. п. 3, 6 рішення Виконавчого комітету Львівської міської ради від 22.07.2011 року № 692 «Про затвердження Порядку встановлення вивісок у м. Львові», якими було передбачено, зокрема, необхідність погодження встановлення вивісок та можливість їх демонтажу, були скасовані постановою Львівського окружного адміністративного суду від 07.09.2012 року.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.

Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановив суд, ТзОВ «Галицька кнайпа» орендує приміщення по вул. Підвальній, 5 в м. Львові, на якому встановила вивіску із зазначенням найменування та режиму роботи.

Зазначене приміщення є пам'яткою архітектури національного значення згідно з постановою Кабінету Міністрів УРСР від 24.08.1963 року № 970 «Про впорядкування справи обліку та охорони пам'ятників архітектури на території Української РСР», а також дана обставина не заперечується сторонами.

05.09.2012 року Департамент містобудування Львівської міської ради виніс наказ № 136 «Про демонтаж самовільно встановлених вивісок», яким наказав КП «Адміністративно-технічного управління» до 28.12.2012 року демонтувати самовільно встановлені (без погодженого проекту) конструкції вивісок, зокрема, вивіску по вул. Підвальній, 5 в м. Львові, власником якої є ТзОВ «Галицька кнайпа» (п. 31 наказу).

Колегія суддів вважає правильним та обґрунтованим висновок суду першої інстанції про правомірність оскаржуваного наказу відповідача (в частині, що стосується позивача), виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до об'єктів у сфері благоустрою населених пунктів відносяться, зокрема, пам'ятки культури та історичної спадщини.

Пунктом 5 ч. 1 ст. 16 цього Закону встановлено, що на об'єктах благоустрою забороняється самовільно встановлювати об'єкти зовнішньої реклами, торгівельні лотки, павільйони, кіоски тощо.

При цьому, колегія суддів зазначає та враховує, що визначений наведеною нормою перелік об'єктів не є вичерпним, отже, у випадках, передбачених законодавством, відповідні суб'єкти владних повноважень можуть визначати також обмеження чи умови встановлення інших об'єктів.

А згідно з ст. 20 вказаного Закону організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, встановлених законом.

Відповідно до п. 44 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту.

А згідно з пп. 7 п. «а» ч. 1 ст. 30 цього Закону до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить організація благоустрою населених пунктів та здійснення контролю за його станом.

Ухвалою від 21.04.2011 року № 376 Львівська міська рада затвердила Правила благоустрою м. Львова.

Пунктом 13.7 цих Правил визначено, що суб'єкту господарювання дозволяється на фасаді будівлі, споруди, у якій він здійснює підприємницьку діяльність, розмістити вивіску з найменуванням суб'єкта господарювання, виду його діяльності, часу роботи. Зміст інформації, розміщеної на вивісці, не може виходити за межі інформації, що може розміщуватись на вивісці у визначенні ч. 6 ст. 9 Закону України «Про рекламу». Розміщення вивіски здійснюється з дотриманням вимог Порядку розміщення вивісок у м. Львові, затвердженого відповідним рішенням виконавчого комітету, на договірних засадах з власником будівлі, споруди, на якій розміщується вивіска.

А згідно з п. 13.3 цих Правил самочинно встановлені рекламні засоби, вивіски демонтує комунальне підприємство «Адміністративно-технічне управління» у порядку, встановленому виконавчим комітетом Львівської міської ради.

Також рішенням від 22.07.2011 року № 692 Виконавчий комітет Львівської міської ради затвердив Порядок встановлення вивісок у м. Львові.

Відповідно до п. 3.1 цього Порядку підставою для виготовлення та встановлення вивіски є погоджений у встановленому порядку проект вивіски.

Пунктами 3.6.1 та 3.8 цих Правил передбачено, зокрема, погодження проекту розміщення вивіски представниками департаменту містобудування та управління охорони історичного середовища на засіданні робочої групи.

А згідно з п. 6.1 цього Порядку самовільно встановлені вивіски підлягають демонтажу, який у випадку невиконання його у добровільному порядку, примусово здійснює КП «Адміністративно технічне управління».

Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про охорону культурної спадщини» до повноважень органів охорони культурної спадщини районних державних адміністрацій, органів охорони культурної спадщини місцевого самоврядування належить забезпечення в установленому законодавством порядку виготовлення, встановлення та утримання охоронних дощок, охоронних знаків, інших інформаційних написів, позначок на пам'ятках або в межах їх територій, популяризація справи охорони культурної спадщини на відповідній території.

А відповідно до ст. 24 цього Закону заборонено змінювати призначення пам'ятки, робити написи та позначки на ній без дозволу відповідного органу культурної спадщини.

Однак, як встановив суд і не спростовано позивачем, перед встановленням інформаційної вивіски на фасаді орендованого ним приміщення по вул. Підвальній, 5 в м. Львові, ТзОВ «Галицька кнайпа» не отримало обов'язкового погодження проекту розміщення вивіски Управлінням охорони історичного середовища Львівської міської ради, отже, дана вивіска є самовільно встановленою і на час винесення відповідачем оскаржуваного наказу підлягала демонтажу.

При цьому, колегія суддів вважає безпідставним і не бере до уваги посилання позивача та ту обставину, що вказана вивіска не є об'єктом зовнішньої реклами, оскільки в оскаржуваному наказі, а також під час судового розгляду справи Департамент містобудування Львівської міської ради не зазначає про порушення позивачем вимог законодавства про рекламу, а вказує саме про порушення порядку встановлення вивісок, які не є рекламою.

Щодо посилання позивача на ту обставину, що п. п. 3, 6 рішення Виконавчого комітету Львівської міської ради від 22.07.2011 року № 692 «Про затвердження Порядку встановлення вивісок у м. Львові», якими було передбачено, зокрема, необхідність погодження встановлення вивісок та можливість їх демонтажу, були скасовані постановою Львівського окружного адміністративного суду від 07.09.2012 року у справі № 2а-1275/12/1370, колегія суддів зазначає, що на час винесення відповідачем оскаржуваного наказу вказані положення Порядку встановлення вивісок у м. Львові були чинними і підлягали застосуванню.

Також колегія суддів не бере до уваги твердження позивача про те, що оскільки приміщення по вул. Підвальній, 5 в м. Львові є пам'яткою архітектури національного значення, тому відповідно до положень Закону України «Про охорону культурної спадщини» органом, уповноваженим встановлювати режим його використання, затвердження правил встановлення на них охоронних дошок, знаків чи інших інформаційних написів є Міністерство культури України, оскільки у спірному випадку передбачалось отримання погодження управлінням охорони історичного середовища саме проекту розміщення вивіски, а не правил її встановлення.

Враховуючи наведені вище обставини та положення нормативно-правових актів, колегія суддів вважає правильним та обґрунтованим висновок суду першої інстанції про те, що, приймаючи оскаржуваний наказ, Департамент містобудування Львівської міської ради діяв в межах наданих йому повноважень, в порядку та у спосіб, передбачені законодавством, тому цей наказ є законним.

Також, враховуючи правомірність оскаржуваного наказу, колегія суддів вважає, що не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині зобов'язання КП «Адміністративно-технічного управління» утриматись від вчинення незаконних дій щодо демонтажу зазначеної вище вивіски.

За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Галицька кнайпа» залишити без задоволення.

Постанову Галицького районного суду міста Львова від 29 квітня 2013 року у справі № 1304/8417/12 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Галицька кнайпа» до Комунального підприємства «Адміністративно-технічного управління», Департаменту містобудування Львівської міської ради про скасування наказу, зобов'язання утриматись від вчинення дій - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий О.М. Довгополов

Судді Н.В. Ільчишин

ОСОБА_1

Ухвала складена в повному обсязі 27.07.2016 року