22 липня 2016 року справа № 823/799/16
м. Черкаси
10 год. 30 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гараня С.М.,
при секретарі - Тараненко М.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Уманської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області до публічного акціонерного товариства «Еталон» про стягнення недоїмки,
встановив:
Уманська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Черкаській області звернулася до суду з адміністративним позовом про стягнення з ПАТ «Еталон» недоїмки по ЄСВ на загальну суму 393 452,10грн.
В обґрунтування позову зазначено, що на виконання вимог п. 4 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» Уманською ОДПІ ГУ ДФС у Черкаській області на підставі даних отриманих із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а також інформаційного фонду єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб та Державного реєстру фізичних осіб-підприємців сформовано реєстр страхувальників. Так встановлено, що станом на час звернення з позовом до суду публічне акціонерне товариство «Еталон» (ідентифікаційний код - 14214408) має заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску в сумі 393 452,10грн. Оскільки заборгованість в добровільному порядку сплачена не була, Уманська ОДПІ звернулась для її стягнення до суду.
Представник позивача надіслав на адресу суду клопотання про підтримання позовних вимог в повному обсязі та про розгляд справи за відсутності представника Уманської ОДПІ ГУ ДФС у Черкаській області.
Представник відповідача 12.07.2016 надав суду заяву в якій позовні вимоги Уманської ОДПІ ГУ ДФС у Черкаській області визнав в повному обсязі, проте зазначив про відсутність можливості для погашення наявної суми заборгованості, в зв'язку з скрутним матеріальним становищем. Наданою заявою, на підставі ч.1 ст.263 КАС України просив відстрочити виконання судового рішення у даній справі на 6 місяців та розстрочити його виконання на 36 місяців, зі сплатою заборгованості рівними частинами.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
За таких обставин, суд вирішив провести розгляд справи за відсутності сторін на підставі наявних матеріалів справи.
Частиною 1 ст. 41 КАС України передбачено, що у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з такого.
Порядок сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування передбачено Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-УІ (далі по тексту - Закон).
Відповідно до п. 1,ч. 1, ст. 4 Закону підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Приписами ч. 2 ст. 6 Закону встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно ч. 8 ст. 9 зазначеного Закону, платники єдиного внеску, крім платників, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця. Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до органу доходів і зборів (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у п.п. 4 і 5 ч. 1 ст. 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік.
Згідно вимог абз. 3 ч. 4 ст. 25 Закону, платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
Частиною 12 ст. 9 Закону визначено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника, за наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами, зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» від 04.07.2013 № 406-VІІ, внесені зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», зокрема, з 01.10.2013 адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування здійснюється органами доходів і зборів України.
Відповідно до абз. 1 ч. 4 ст. 25 Закону, орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Так, п. 3. ч. 1 ст. 14 Закону передбачено, що органи доходів і зборів зобов'язані здійснювати контроль за дотриманням платниками єдиного внеску вимог цього Закону.
Згідно положень п. 7 ч. 1 ст. 13 Закону органи доходів і зборів мають право стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску.
Частиною четвертою ст. 25 Закону органам доходів і зборів надане право звертатися до суду з позовом про стягнення недоїмки.
Право органів доходів і зборів стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску, передбачене п. 7 ч. 1 ст. 13 Закону та п.п. 20.1.19 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України.
Із змісту облікових даних картки особового рахунку ПАТ «Еталон», а також розрахунку суми боргу (а.с.88-95) встановлено, що станом на час звернення з відповідним позовом до суду заборгованість відповідача по сплаті єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування становить 393 452,10грн.
Відповідно до п. 2 Розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка затверджена наказом Мінфіну від 20.04.2015, №449 у разі виявлення фіскальним органом своєчасно не нарахованих та/або несплачених платником сум єдиного внеску такий фіскальний орган обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції у порядку і розмірах, визначених розділом VII цієї Інструкції.
Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом, обчислена фіскальними органами у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою.
Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Відповідно до приписів абз. 9, 10 ч. 4 ст. 25 Закону, у разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки, а також має право звернутись до суду з позовом про стягнення недоїмки.
Відповідно до вимог вказаної Інструкції, контролюючим органом складено та направлено відповідачу вимогу від 02.06.2016 № Ю-389-17 про сплату заборгованості зі сплати єдиного соціального внеску в сумі 359 394,79грн.
Відповідачем не надано доказів оскарження зазначеної вимоги та сплати заборгованості з єдиного внеску у розмірі 393 452,10грн.
Таким чином, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а адміністративний позов таким, що підлягає задоволенню.
Суд зазначає, що подане представником відповідача клопотання про відстрочення та розстрочення виконання судового рішення в даній справі є передчасним, адже повинне вирішується судом на стадій виконання судового рішення, за правилами встановленими ст.263 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Беручи до уваги, що ПАТ «Еталон» у встановлені законом строки податкову вимогу не оскаржив, суму податкового боргу по ЄСВ в розмірі 393 452,10грн. не сплатив, а також беручи до уваги визнання представником відповідача позовних вимог податкового органу, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог позивача та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Суд також взяв до уваги діючу на час вирішення спору ч.4 ст.94 КАС України, якою передбачено, що у справах за позовами суб'єкта владних повноважень до фізичної чи юридичної особи судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому відсутні підставі для повернення позивачу сплаченого судового збору за подання цього позову.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з публічного акціонерного товариства «Еталон» (код ЄДРПОУ - 14214408) на користь бюджету через Уманську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Черкаської області (код ЄДРПОУ - 39625054) недоїмку зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 393 452 (триста дев'яносто три тисячі чотириста п'ятдесят дві) грн. 10 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка підлягає поданню до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. У разі застосування судом частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною 4 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя С.М. Гарань
постанова складена в повному обсязі 27.07.2016 року