Постанова від 27.07.2016 по справі 513/578/16-а

Справа № 513/578/16-а

Провадження № 2-а/513/28/16

Саратський районний суд Одеської області

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 липня 2016 року Саратський районний суд Одеської області у складі: судді Бучацької А.І., за участю секретаря Златіної О.І., позивачки ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Саратського районного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії щодо розрахунку пенсії,

ВСТАНОВИВ:

08 червня 2016 року позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог від 26 липня 2016 року (а.с.40-41), просить: поновити пропущений з поважних причин строк звернення до адміністративного суду; визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України (далі УПФУ в Саратському районі) в Саратському районі провести з 27 жовтня 2009 року належним чином перерахунок призначеної їй пенсії, включивши (врахувавши) до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення на загальну суму 3779 гривень 57 копійок; скасувати рішення УПФУ в Саратському районі від 15.07.2016 року № 626 про відмову у перерахунку призначеної їй пенсії; зобов'язати відповідача з 27 жовтня 2009 року здійснити належним чином перерахунок призначеної їй пенсії у розмірі 90 відсотків суми її заробітної плати, включивши (врахувавши) до заробітної плати для обчислення пенсії суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення на загальну суму 3779 гривень 57 копійок та зобов'язати виплатити їй недоотриману з 27 жовтня 2009 року пенсію з урахуванням вже виплачених сум; визнати протиправною відмову УПФУ в Саратському районі провести з 01 грудня 2015 року належним чином розрахунок призначеної їй пенсії у розмірі 90 відсотків суми заробітної плати, на яку нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу - начальника загального відділу апарату Саратської районної державної адміністрації Одеської області, маючої 10 ранг державного службовця на момент виникнення права на перерахунок пенсії, виходячи із розміру заробітної плати 3587,71 гривень, зазначеної у довідці Саратської райдержадміністрації Одеської області від 11 травня 2016 року № 35; скасувати рішення УПФУ в Саратському районі від 16.05. 2016 року № 381 про відмову у проведенні перерахунку призначеної їй пенсії; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок призначеної їй пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», у розмірі 90 відсотків суми заробітної плати, зазначеної у довідці, виданої Саратською районною державною адміністрацією від 11 травня 2016 року № 35, починаючи з 01 грудня 2015 року, та виплатити їй недоотриману пенсію з урахуванням вже виплачених сум пенсії.

Свої позовні вимоги вона обґрунтувала тим, що розпорядженням голови Саратської РДА від 26 жовтня 2009 року за № 124-к вона була звільнена з посади начальника загального відділу апарату Саратської РДА за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію.

З 27 жовтня 2009 року відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" їй було призначено пенсію в розмірі 90 відсотків суми її заробітної плати, до якої не було включено суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення на загальну суму 3779 гривень 57 копійок з 01 жовтня 2007 року по 30 вересня 2009 року, тобто за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» було підвищено на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців (крім військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських). В результаті збільшення посадового окладу начальника загального відділу апарату Саратської РДА з 01 грудня 2015 року фактично збільшився загальний розмір заробітної плати державного службовця на цій посаді.

13 травня 2016 року позивачка звернулась з письмової заявою до відповідача про проведення, відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час призначення їй пенсії), та просила здійснити їй перерахунок пенсії з більшого заробітку.

14 липня 2016 року нею до УПФУ в Саратському районі була подана заява про перерахунок призначеної їй пенсії та просила включити до заробітної плати для обчислення пенсії суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення на загальну суму 3779 гривень 57 копійок за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією, зазначені в довідці від 30.05.2016 р. № 541 Саратської районної державної адміінстрації Одеської області.

Рішеннями УПФУ в Саратському районі від 16 травня 2016 № 381 та від 15 липня 2016 року № 626 їй було відмовлено в перерахунку призначеної пенсії у зв'язку з відсутністю підстав для такого перерахунку.

Позивачка вважає, що відповідач грубо порушив її право на перерахунок призначеної їй пенсії, передбачене статтею 37-1 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час призначення їй пенсії), відповідно до якої у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Під час розгляду справи позивачка підтримала позов.

Представник відповідача просив залишити без розгляду позовні вимоги, що заявлені позивачкою за межами строку звернення до адміністративного суду. В іншій частині позов не визнав, посилаючись на те, що Закон України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» втратив чинність з 01 травня 2016 року. Постанова Кабінету Міністрів України від 09. 12.2015 № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати. особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" не передбачає підвищення пенсій особам, яким вона була призначена відповідно до Закону України від 16.12.1993 № 3723-Х11 "Про державну службу". Крім того, навіть при наявності підстав для проведення перерахунку такий перерахунок мав бути проведений лише з 01.05.2016 року, а не з 27 листопада 2009 року, як просить позивачка.

Ухвалою Саратського районного суду Одеської області від 27 липня 2016 року позовна заява ОСОБА_1 в частини позовних вимог за період з 27 жовтня 2009 року по 08 грудня 2015 року була залишена без розгляду.

Заслухавши сторони, дослідивши письмові докази, суд приходить до таких висновків.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 33 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-Х11 «Про державну службу» (далі Закон № 3723-Х11) передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть встановлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч.2 ст. 37 Закону України № 3723-Х11 (в редакції, що була чинною на час призначення позивачу пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від суми їх заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.

Частиною 2 ст. 37-1 вказаного Закону передбачено, що у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок здійснюється виходячи із суми заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Розпорядженням голови Саратської районної державної адміністрації в Одеській області від 26 жовтня 2009 року за № 124 -к позивачка була звільнена з посади начальника загального відділу апарату Саратської РДА за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію.

З пенсійної справи позивачки вбачається, що 27 жовтня 2009 року їй призначена пенсія як державному службовцю в порядку та на умовах, передбачених ст.37 Закону № 3723-Х11, в розмірі 90 % відсотків від заробітної плати. До теперішнього часу позивачка перебуває на обліку УПФУ в Саратському районі та отримує пенсію.

Згідно довідки Саратської районної державної адміністрації Одеської області від 11 травня 2016 року № 35, виданої позивачці, заробітна плата на посаді начальника загального відділу апарату Саратської РДА для перерахунку пенсії станом на 01 грудня 2015 року становить 3587 гривень 71 копійка (а.с. 12).

13 травня 2016 року позивачка звернулась з письмової заявою до відповідача про проведення, відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час призначення їй пенсії), перерахунку призначеної їй пенсії, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу.

Рішенням УПФУ в Саратському районі від 16 червня 2016 № 381 їй було відмовлено в перерахунку призначеної пенсії, у зв'язку з відсутністю підстав для такого перерахунку.

14 липня 2016 року позивачка звернулась до Управління Пенсійного фонду в Саратькому районі з проханням перерахувати їй пенсію, виходячи із розміру заробітної плати, зазначеної у довідці Саратської РДА в Одеській області від 30 травня 2016 року № 41 з урахуванням суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією .

Рішеннями УПФУ в Саратському районі від 16 травня 2016 року № 381 та від 15 липня 2016 року № 626 позивачці відмовлено у проведенні перерахунку пенсії на підставі п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року (а.с. 13,42).

Згідно ст.ст. 22, 58, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Тому, звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається. Закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру","Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового кодексу України, Митного кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Згідно ч.2 ст. 33 Закону України № 3723-Х11 заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

У частині 1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану роботу.

Ст.2 цього ж Закону визначає структуру заробітної плати, до якої входить основна та додаткова заробітна плата, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно ч.1 ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим законом у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Аналізуючи вказані норми закону та виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, зазначені положення п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 01 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України «Про державну службу».

За змістом зазначених норм отримані позивачкою суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення на загальну суму 3779,57 гривень з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, враховуються в заробіток (дохід) позивачки як застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Враховуючи, що позивачка звернулась 13 травня 2016 року та 14 липня 2016 року до відповідача із заявами про перерахунок пенсії, а не із заявою про призначення пенсії, УПФ України у Саратському районі, Одеської області повинно було керуватися ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», в редакції чинній на момент призначення пенсії, а тому відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії є неправомірною.

Суд переконаний, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із суми заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами, у тому числі і Законом України «Про державну службу». У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України не допускається (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року №8-рп^99 . від 20 березня 2002 року №5-рп/2002, від 17 березня 2004 року №7-рп/2004, від 01 грудня 2004 року №20-рп 2004).

Відповідно до частини 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не надав суду достатніх доказів в обґрунтування правомірності своєї бездіяльності.

Згідно ст.6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах та відповідно до законів України.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Позивачка звернулася до суду 08 червня 2016 року, у зв'язку з чим, підлягає задоволенню адміністративний позов в частині позовних вимог, починаючи з 08 грудня 2015 року.

Відповідно до ч.3 ст.94 КАС України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню документально підтверджені судові витрати в сумі 551,20 гривень.

Керуючись ст.ст. 8-12, 69-71, 86, ч.1 ст.94, ч.1 ст.158, ст.ст..159-163 КАС України, ст. 33, 37, 37-1 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-Х11 "Про державну службу" (в редакції, що діяла на час призначення позивачці пенсії), суд

ПОСТАНОВИВ:

позов задовольнити частково. Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області провести з 08 грудня 2015 року належним чином перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії, включивши до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні щорічних відпусток у загальному розмірі 3779 гривень 57 копійок, зазначені в довідці Саратської районної державної адміністрації Одеської області № 41 від 30 травня 2016 року.

Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області від 15 липня 2016 року № 626 про відмову у перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії.

Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного Фонду України в Саратському районі Одеської області у перерахунку пенсії ОСОБА_1, відповідно до ст. 37 - 1 Закону України "Про державну службу", виходячи із розміру 90 відсотків заробітної плати, зазначеної у довідці Саратської районної державної адміністрації Одеської області від 11 травня 2016 року № 35, починаючи 08 грудня 2015 року.

Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області від 16 травня 2016 року № 381 в частині відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1, виходячи із розміру 90 відсотків заробітної плати, зазначеної у довідці Саратської районної державної адміністрації Одеської області від 11 травня 2016 року № 35, починаючи 08 грудня 2015 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області провести перерахунок пенсії, призначеної ОСОБА_1, відповідно до ст. 37 - 1 Закону України "Про державну службу", виходячи із розміру 90 відсотків заробітної плати, зазначеної у довідці Саратської районної державної адміністрації Одеської області від 11 травня 2016 року № 35, починаючи з 08 грудня 2015 року, включивши (врахувавши) до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення в загальному розмірі 3779 гривень 57 копійок, які зазначені в довідці Саратської райононї державної адміністрації Одеської області № 41 від 30 травня 2016 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області виплатити ОСОБА_1 недоотриману з 08 грудня 2015 року пенсію з урахуванням вже виплачених сум.

В задоволенні решти позову відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючої ІНФОРМАЦІЯ_2, НОМЕР_1, виданий Саратським РВ ГУМВС України в Одеській області 07 лютого 1997 року, витрати на оплату судового збору в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 20 копійок.

Постанова може бути оскаржена в Одеській апеляційний адміністративний суд через Саратський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного

Суддя А. І. Бучацька