33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А
"18" липня 2016 р. Справа № 918/405/16
Господарський суд Рівненської області в складі головуючого судді Політики Н.А., при секретарі судового засідання Конончук С.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали справи за позовом Дубенської міської ради до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про внесення змін до договору оренди землі від 16.08.2011 року
за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_2, довіреність №51 від 26.08.2015р.;
від відповідача - ОСОБА_3, довіреність №805 від 08.07.2016р..
В судовому засіданні 18 липня 2016 року, відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дубенська міська рада (далі - позивач) звернулася до господарського суду Рівненської області з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач) про внесення змін до договору оренди землі від 16.08.2011 року, а саме просить викласти його пункти 5, 9, 10, 11 в наступній редакції:
"п.5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 710 640 грн.
п.9. Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі і становить 3,5% від нормативної грошової оцінки в розмірі 24 872,40 грн./рік, яка щорічно уточняється орендарем.
п.10. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з врахуванням коефіцієнтів інфляції, згідно рішення міської ради №3534 від 21.11.2014 "Про затвердження Положення "Про оренду земельних ділянок у м. Дубно та порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки" та рішення №3737 від 28.01.2015 року "Про внесення змін до положення "Про оренд земельних ділянок у м. Дубно та порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки".
п.11. Орендна плата вноситься щомісячно на рахунок місцевого бюджету у розмірі 1/12 частини орендної плати на р/р 33218815700003 в УДК в Рівненській області, МФО 833017, код платежу 18010900 не пізніше 30 числа звітного місяця. "
Ухвалою суду від 02 червня 2016 року позовну заяву №2231/05-02-29/16 від 26.05.2016р. прийнято до розгляду та порушено провадження у справі №918/405/16, розгляд якої призначено на 30 червня 2016 року.
29 червня 2016 року від позивача на адресу суду надійшли письмові пояснення. (а.с. 30)
Ухвалою суду від 30 червня 2016 року розгляд справи відкладався на 18 липня 2016 року у зв'язку із неявкою відповідача.
14 липня 2016 року від представника відповідача через відділ канцелярії та документального забезпечення суду надійшов відзив б/н від 13.07.2016р.. (а.с. 38-40) У відзиві представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що рішення Дубенської міської ради №1369 від 26.04.2012р., №3534 від 21.11.2014 року "Про затвердження Положення "Про оренду земельних ділянок у м. Дубно та порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки" та рішення №3737 від 28.01.2015 року "Про внесення змін до положення "Про оренд земельних ділянок у м. Дубно та порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки", на підставі яких позивач просить внести зміни в спірний договір, не можуть бути належною підставою для внесення змін, так як зазначені рішення не були оприлюднені в офіційних друкованих виданнях та не набрали чинності.
Крім того, 18 липня 2016 року до початку судового засідання представником відповідача було подано через відділ канцелярії та документального забезпечення суду клопотання, в якому останній просив суд надати можливість ознайомитися з письмовими поясненнями позивача та відкласти розгляд справи. (а.с. 56)
Однак у судовому засіданні 18.07.2016р. представник відповідача просив суд залишити без розгляду подане клопотання.
Представник позивача у судовому засіданні 18 липня 2016 року підтримав позовні вимоги у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві та наполягав на задоволенні позову.
Представник відповідача у судовому засіданні 18 липня 2016 року позовні вимоги заперечив з підстав, зазначених у відзиві б/н від 13.07.2016р..
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
16 серпня 2011 року між Дубенською міською радою (далі - Орендодавець) та Приватним підприємцем ОСОБА_1 (далі - Орендар) було укладено договір оренди землі (далі - Договір) (а.с. 10-11).
Відповідно до п.1. Договору Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - (землі житлової і громадської забудови) для комерційного використання (будівництва та обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування (будівництва дитячого кафе), яка розташована по вул. Шевченка, 1а.
В оренду передається земельна ділянка площею 0,0600 га, в тому числі 0,0600 га забудованих земель, передається я к переможцю земельних торгів згідно протоколу проведення земельного аукціону від 22.01.2010 року право на оренду земельної ділянки. (п.2. Договору)
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 146 160,0 грн.. (п.5. Договору)
Орендна плата вноситься Орендарем виключно у грошовій формі і становить 5115,6 грн./рік згідно рішення міської ради №2236 від 23 вересня 2009 року з врахуванням індексів інфляції, яка щорічно уточняється Орендарем. (п.9. Договору)
Пункт 10. Договору: обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з врахуванням коефіцієнтів інфляції, згідно рішення міської ради №879 від 24.10.2001 про затвердження Положення "Про оренду земельних ділянок" з змінами та доповненнями від №1391 від 25.06.2008 року.
Пункт 11 Договору: орендна плата вноситься щомісячно на рахунок місцевого бюджету у розмірі 1/12 частини орендної плати на р/р 33218815700003 в УДК в Рівненській області, МФО 833017, код платежу 13050200 не пізніше 30 числа звітного місяця.
Відповідно до п.13 Договору розмір орендної плати переглядається щорічно у разі:
- зміни умов господарювання, передбаченого цим договором;
- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
- в інших випадках, передбачених законом.
Договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації. (п.46 Договору)
Договір був зареєстрований у відділ земель них ресурсів у м. Дубно Рівненської області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 01.03.2012 року за №561030001000049.
26 квітня 2012 року Дубенська міська рада прийняла рішення №1369, яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Дубно, за яким нормативна грошова оцінка земельної ділянки по вул. Шевченка, 1а в м. Дубно становить 710 640 грн.. (а.с. 13)
21 листопада 2014 року Дубенська міська рада прийняла рішення №3524, яким затвердила Положення про оренду земельних ділянок у м. Дубно та порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки. (а.с. 15)
Відповідно до Положення про оренду земельних ділянок у м. Дубно та порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки розмір орендної плати за земельну ділянку, яка надана відповідачу, встановлено 3%. (а.с. 16-17).
28 січня 2015 року Дубенська міська рада прийняла рішення №3737, яким збільшила ставку орендної плати з 3% до 3,5%. (а.с.18)
23 жовтня 2015 року позивачем на адресу відповідача було надіслано лист №4590/05-02-25/15 від 19.10.2015р., в якому просив укласти додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки. (а.с.19) Лист був отриманий відповідачем особисто 28 жовтня 2015р., однак залишений останнім без відповіді та задоволення. (а.с. 20)
Річна орендна плата не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється чинним законодавством України.
Відповідно до вищезазначених рішень Дубенської міської ради розмір орендної плати в рік за земельну ділянку по вулиці Шевченка, 1а в м. Дубно становить 24 872,4 грн., що становить 3,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Оцінюючи наявні в матеріалах справи документи та досліджуючи в судовому засіданні докази, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню:
26 квітня 2012 року Дубенська міська рада (позивач) прийняла рішення №1369, яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Дубно, за яким нормативна грошова оцінка земельної ділянки по вул. Шевченка, 1а в м. Дубно становить 710 640 грн.. (а.с. 13)
23 жовтня 2015 року позивачем на адресу відповідача було надіслано лист №4590/05-02-25/15 від 19.10.2015р., в якому просив внести зміни до договору та укласти додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки. (а.с.19) Лист був отриманий відповідачем особисто 28 жовтня 2015р., однак залишений останнім без відповіді та задоволення. (а.с. 20)
На підставі ст. 1 Закону України "Про оренду землі", оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно зі ст. 3 Закону України "Про оренду землі", об'єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності.
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про оренду землі", орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Статтею 13 Закону України "Про оренду землі", встановлено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно ст. 15 Закону України "Про оренду землі" однією із істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Згідно ст. 30 Закону України "Про оренду землі", зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до пункту 5 ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Відповідно до пункту 1 ст. 289 Податкового кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Згідно зі ст. 13 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Ст. 15 Закону України "Про оцінку земель", визначено, що підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 18 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Рішенням Дубенської міської ради від 26.04.2012р. №1369 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Дубно.
Рішенням Дубенської міської ради від 21 листопада 2014 року №3524 затверджено Положення про оренду земельних ділянок у м. Дубно та порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки.
Рішенням Дубенської міської ради від 28 січня 2015 року №3737 внесено зміни до додатку рішення №3524 від 21.11.2014р..
Як встановлено судом раніше, позивач повідомив відповідача належним чином про зміну орендної плати.
Таким чином розмір орендної плати на рік згідно даного Договору та чинного законодавства України повинен становити 3,5% від нормативної грошової оцінки землі.
Згідно зі ст. 651 Цивільного кодексу України та ст. 188 Господарського кодексу України, зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором.
Статтею 653 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Відповідно до ст. 654 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється.
Відповідно до положень ст. 188 Господарського кодексу України, сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі, якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) або у разі неодержання відповіді у встановлений строк, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Представник відповідача заперечуючи позов вказує на те, що рішення Дубенської міської ради №1369 від 26.04.2012р., №3534 від 21.11.2014 року "Про затвердження Положення "Про оренду земельних ділянок у м. Дубно та порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки" та рішення №3737 від 28.01.2015 року "Про внесення змін до положення "Про оренд земельних ділянок у м. Дубно та порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки", на підставі яких позивач просить внести зміни в спірний договір, не можуть бути належною підставою для внесення змін, так як зазначені рішення не були оприлюднені в офіційних друкованих виданнях та не набрали чинності.
Так, відповідно до частин 5, 11 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
За статтею 57 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом. Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є не чинними.
Регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання (частина 5 статті 12 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності").
Згідно зі статтею 22 Закону України "Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації" рішення органів місцевого самоврядування, інші нормативно-правові акти публікуються в офіційних виданнях (відомостях, бюлетенях, збірниках, інформаційних листках тощо) та друкованих засобах масової інформації відповідних органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Недержавні друковані засоби масової інформації мають право оприлюднювати офіційні документи органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до законодавства України і на засадах, передбачених укладеною угодою між цими органами та редакціями друкованих засобів масової інформації.
Статтею 1 Закону України "Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації" встановлено, що засіб масової інформації органу державної влади чи органу місцевого самоврядування - засіб масової інформації, засновником (співзасновником) якого є орган державної влади або орган місцевого самоврядування і який повністю або частково утримується за рахунок державного чи місцевих бюджетів, одночасно, офіційним друкованим виданням органів державної влади та органів місцевого самоврядування є видання, які спеціально видаються органами державної влади та органами місцевого самоврядування (відомості, бюлетені, збірники, інформаційні листки тощо) для інформування про свою діяльність.
Представник позивача у судовому засіданні 18.07.2016р. повідомив, що всі рішення Дубенської міської ради оприлюднюються на сайті http://www.dubno-adm.rv.ua.
Як вбачається з сайту Дубенської міської ради рішення №1369 від 26.04.2012р. було оприлюднене 28.04.2012р., рішення №3534 від 21.11.2014р. - 27.11.2014р., рішення №3737 від 28.01.2015р. - 31.01.2015р..
З огляду на викладене, враховуючи те, що рішення Дубенської міської ради №1369 від 26.04.2012р., №3534 від 21.11.2014р. та рішення №3737 від 28.01.2015р. були оприлюднені (http://dubno-adm.rv.ua/newsite/city_council_documents/city_council_decision.html), а відтак набрали чинності.
Враховуючи вищенаведене та те, що відповідач ухиляється від внесення змін до договору оренди землі стосовно зміни розміру орендної плати, але розмір нормативної грошової оцінки змінився, а відповідно до цього і орендна плата, що є однією з істотних умов договору, суд вважає позовні вимоги позивача про внесення змін до договору оренди землі укладеного між Дубенською міською радою та приватним підприємцем ОСОБА_1, зареєстрованого у відділ земель них ресурсів у м. Дубно Рівненської області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 01.03.2012 року за №561030001000049 є обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню.
У відповідності до пункту 4 частини третьої статті 129 Конституції України основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
Згідно ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Згідно ст.34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
За таких обставин, в повній мірі дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги Дубенської міської ради до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди землі від 16.08.2011 року, а саме викладення пунктів 5, 9, 10, 11 в наступній редакції:
"п.5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 710 640 грн..
п.9. Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі і становить 3,5% від нормативної грошової оцінки в розмірі 24 872,40 грн./рік, яка щорічно уточняється орендарем.
п.10. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з врахуванням коефіцієнтів інфляції, згідно рішення міської ради №3534 від 21.11.2014 "Про затвердження Положення "Про оренду земельних ділянок у м. Дубно та порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки" та рішення №3737 від 28.01.2015 року "Про внесення змін до положення "Про оренд земельних ділянок у м. Дубно та порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки".
п.11. Орендна плата вноситься щомісячно на рахунок місцевого бюджету у розмірі 1/12 частини орендної плати на р/р 33218815700003 в УДК в Рівненській області, МФО 833017, код платежу 18010900 не пізніше 30 числа звітного місяця." підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 49 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача в сумі 1 378 грн..
Керуючись статтями 1, 12, 22, 32-34, 43, 49, 81-1, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Позов задовольнити.
Внести зміни у договір оренди землі від 16.08.2011 року, і викласти його пункти 5, 9, 10, 11 в наступній редакції:
"п.5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 710 640 грн..
п.9. Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі і становить 3,5% від нормативної грошової оцінки в розмірі 24 872,40 грн./рік, яка щорічно уточняється орендарем.
п.10. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з врахуванням коефіцієнтів інфляції, згідно рішення міської ради №3534 від 21.11.2014 "Про затвердження Положення "Про оренду земельних ділянок у м. Дубно та порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки" та рішення №3737 від 28.01.2015 року "Про внесення змін до положення "Про оренд земельних ділянок у м. Дубно та порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки".
п.11. Орендна плата вноситься щомісячно на рахунок місцевого бюджету у розмірі 1/12 частини орендної плати на р/р 33218815700003 в УДК в Рівненській області, МФО 833017, код платежу 18010900 не пізніше 30 числа звітного місяця. "
Стягнути з Фізичної особи-підприємець ОСОБА_1 (35100, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Дубенської міської ради (35603, м. Дубно, вул. Замкова, 4, код ЄДРПОУ 05391063) витрати по сплаті судового збору в розмірі 1 378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн..
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повний текст рішення складено та підписано 25.07.2016 року.
Суддя Політика Н.А.
Віддруковано 3 примірники:
1 - до справи;
2- позивачу рекомендованим (35603, м. Дубно, вул. Замкова, 4);
3 - відповідачу рекомендованим (35100, АДРЕСА_1).