Постанова від 13.07.2016 по справі 202/2828/16-а;2-а/0202/102/2016

Справа № 202/2828/16-а

Провадження № 2-а/0202/102/2016

ПОСТАНОВА

Іменем України

13 липня 2016 року Індустріальний районний суд м. Дніпропетровська у складі:

головуючого судді: Бєсєди Г.В.

при секретарі: Шишляннікові О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Індустріального районного суду м. Дніпропетровська адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України м. Дніпропетровська про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Індустріального районного суду м. Дніпропетровська звернулась позивач ОСОБА_1 з позовом до Лівобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України м. Дніпропетровська про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначила, що вона є вдовою померлого учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та інваліда війна 2 групи ОСОБА_3, смерть якого пов'язана з виконанням завдання Уряду та військових обов'язків. Не погоджуючись з призначеною пенсією ОСОБА_1 приводить розрахунок, в якому зазначає, що пенсія повинна призначатись із заробітної плати в сумі 451, 81 крб. за дев'ять днів травня 1987 року та вважає, що відповідач повинен був призначити їй пенсію в розмірі 2 824 грн. 97 коп., та відповідно доплата, яку повинен їй виплатити відповідач складає 12 139, 70 грн., а не 6 619, 10 грн., яку вона отримала. Просить суд визнати незаконними дії Лівобережного об'єднаного Управління пенсійного фонду України у м. Дніпропетровську щодо заниженого нарахування розміру пенсії у зв'язку зі втратою годувальника та зобов'язати Лівобережне об'єднане Управління пенсійного фонду України у м. Дніпропетровську встановити з 01 липня 2015 року вдові померлого інваліда-ліквідатора наслідків Чорнобильської ядерної катастрофи ОСОБА_1 пенсію у зв'язку зі втратою годувальника в розмірі 2 824 грн. 97 коп., механізм обчислення якої провести з відшкодуванням фактичних збитків, встановлених Порядком, затвердженим 23 листопада 2011 року Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 із суми заробітної плати 451,18 крб., вказаної у довідці № 029 за відпрацьовані у травні 1987 року в зоні № 3 підвищеної радіації дев'ять днів та виплатити за період з 01.07.2015 року по 30.04.2016 року доплату по перерахунку в сумі 5 520 грн. 60 коп. заборгованості.

В судове засідання з'явився представник позивача, який підтримав викладені в позовній заяві обставини та просив суд позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача Лівобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України м. Дніпропетровська в судове засідання не з'явився, про час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином. Надав письмові заперечення, в яких зазначив, що на виконання постанови Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 30 листопада 2015 року по справі № 202/8078/15-а переведено ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію у зв'язку зі втратою годувальника відповідно до ст. 54 та 57 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно з Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим Постановою КМУ № 1210 від 23.11.2011 року, на підставі довідки про заробітну плату, виданої товариством з додатковою відповідальністю «Швейно-торгівельна фірма «Дніпро» за № 029. Середньомісячний заробіток годувальника 6 049,81 грн. розраховано за червень (6днів) за період з 25.06.1987 року по 30.06.1987 року з урахуванням середнього заробітку працівників, зайнятих в галузях економіки України, за 2-6 рік - 928,81 грн. та індивідуального коефіцієнту для обчислення середньомісячного заробітку - 6,51351. Відсоток для розрахунку пенсії померлого - 70% та розмір пенсійної виплати складає 2 623, 89 грн. Доплату по перерахунку в сумі 6 619 грн. за період з 01.07.2015 року по 30.04.2016 року нараховано на квітень поточного року додатковою відомістю.

Заслухавши представника позивача, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України м. Дніпропетровська про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії підлягають задоволенню частково з огляду на наступне.

Згідно матеріалів справи Індустріальним районним судом м. Дніпропетровська 16 грудня 2015 року ОСОБА_1 був виданий виконавчий лист по справі № 202/8078/15-а про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Дніпропетровська здійснити переведення ОСОБА_1 з 01 липня 2015 року з пенсії за віком на пенсію у зв'язку зі втратою годувальника відповідно до статей 54 та 57 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно з порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року на підставі довідки про заробітну плату, виданої 15 червня 2015 року товариством з обмеженою відповідальністю «Швейно-торгівельна фірма «Дніпро» за № 029.

Як встановлено в судовому засіданні ОСОБА_1 була переведена з пенсії за віком на пенсію у зв'язку зі втратою годувальника відповідно до статей 54 та 57 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що підтверджується розпорядженням № 170159 від 04 січня 2016 року.

ОСОБА_1 була призначена пенсія в розмірі 2 629 грн. 89 коп.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи виконавчої влади здійснюють свої повноваження в межах встановлених цієюКонституцією та законами України; органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до приписів ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Згідно ч. 5 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року N 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до п.1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, а згідно п.2 та п.п.4 п.3 цього ж Порядку заробітна плата для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи, а у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

Отже, знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду доводи позивача щодо неправомірних дій відповідача щодо нарахування пенсії у зв'язку зі втратою годувальника, виходячи не із заробітної плати в розмірі 451, 18 крб. за дев'ять днів відпрацьованих у травні 1987 року, а за інший період, що стало підставою для нарахування пенсії в меншому розмірі.

Разом з тим, вимоги позивача про зобов'язання призначити пенсію в розмірі 2 824 грн. 97 коп. та виплатити за період з 01.07.2015 року по 30.04.2016 року доплату по перерахунку в сумі 5 520 грн. 60 коп. заборгованості не підлягають задоволенню, оскільки відповідно до статей 2, 17 КАС України адміністративний суд не наділений повноваженнями суб'єкта владних повноважень щодо перерахунку та визначення розміру сум пенсії, що підлягають виплаті.

Так, відповідно до статей 21, 105, 162 КАС України адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання незаконними рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов'язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконним рішенням, дією чи бездіяльністю. Установивши, що відповідач порушив норми права, які регулюють спірні відносини, адміністративний суд повинен визнати такі дії протиправними і зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату належних сум відповідно до закону, а не ухвалювати рішення про стягнення конкретних сум.

Керуючись ст.ст. 4-9, 70-71, 79, 86, 159-163, 255, 257 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України у м. Дніпропетровську про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України у м. Дніпропетровську з 01 липня 2015 року ОСОБА_1 здійснити перерахунок пенсії у зв'язку із втратою годувальника механізм обчислення якої провести з відшкодуванням фактичних збитків встановлених Порядком, затвердженим 23 листопада 2011 року Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 із суми заробітної плати в розмірі 451, 18 крб. згідно довідки № 029 за відпрацьовані в травні 1987 року в ЗОНІ № 3 підвищеної радіації дев'ять днів та зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України у м. Дніпропетровську виплатити ОСОБА_1 донараховані суми з 01 липня 2015 року.

В іншій частині позову - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через Індустріальний районний суд м. Дніпропетровська шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: Г.В. Бєсєда