Постанова від 18.07.2016 по справі 730/652/16-а

БОРЗНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД
ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

16400, м. Борзна, Чернігівської обл., вул. Незалежності, буд. 4 тел.: 0 (4653) 21-202

Справа №730/652/16-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" липня 2016 р. м.Борзна

Борзнянський районний суд Чернігівської області у складі:

головуючого судді Страшного О.М,

при секретарі Граб С.О,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Борзна справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Борзнянської районної державної адміністрації Чернігівської області про зобов'язання надати довідку про заробітну плату для проведення перерахунку пенсії з 01.12.2015 року,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 04.07.2016 року звернулася з позовом до управління соціального захисту населення Борзнянської райдержадміністрації Чернігівської області і просить зобов'язати відповідача видати їй довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, форма якої затверджена Постановою Правління ПФУ від 04.09.2013 року №15-1, зі всіма складовими заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, з якої позивачу призначено пенсію, на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 року посадових окладів постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 „Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів".

Свої позовні вимоги мотивує тим, що вона звернулась до управління соціального захисту населення Борзнянської райдержадміністрації Чернігівської області із заявою про видачу довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії у зв'язку з введенням в дію з 01 грудня 2015 року постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013. Управлінням соціального захисту населення Борзнянської райдержадміністрації Чернігівської області листом №1264 від 23.05.2016 року їй було відмовлено у видачі довідки про заробітну плату для проведення перерахунку пенсії, так як відсутні підстави для перерахунку пенсії, оскільки відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 з 01.06.2015 року скасовано норми щодо забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу». Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31 травня 2000 року, яким вилучено п.4 постанови щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунку пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Такі дії відповідача позивачка вважає протиправними, оскільки відмовляючи у наданні затребуваної довідки, відповідач фактично позбавив позивачку права на перерахунок пенсії, встановленого статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" (у редакції, що діяла на час призначення пенсії) та порушив конституційне право позивача на пенсійне забезпечення у розмірі, встановленому законодавством.

Позивачка в судовому засіданні позов підтримала в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, зазначивши, що при наданні відповіді ОСОБА_1 про відмову у видачі довідки про заробітну плату відповідач виходив з того, що відповідно до статті 37-1 Закону України від 16.12.1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу» умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Це редакція закону, яка діяла в момент виникнення спірних правовідносин (грудень 2015 року), порядок та підстави для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, до 01.12.2015 року було визначено пунктами 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». 15 грудня 2015 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». Згідно пункту 6 постанови №1013, ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 01 грудня 2015 року. Відповідно до постанови №1013 виключено, зокрема, пункт 4 постанови №865, якою було визначено порядок перерахунку пенсій згідно із Законом у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям. Також, відповідно до постанови №1013 внесено зміни до пункту 5 постанови №865 та виключено підстави для перерахунку пенсій згідно з Законом. З огляду на викладене, відповідач вважає, що з 01.12.2015 року підстави для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, та, відповідно, видача довідок про складові заробітної плати, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію, форми яких затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1, відсутні.

Враховуючи зазначене, представник відповідача просить відмовити позивачці в задоволенні позовних вимог через їх необґрунтованість.

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 працювала в управлінні соціального захисту населення Борзнянської райдержадміністрації Чернігівської області на посаді головного спеціаліста - соціального інспектора відділу адресних та соціальних виплат управління соціального захисту населення, з якої їй призначено пенсію.

Позивачка 20 травня 2016 року звернулась до управління соціального захисту населення Борзнянської райдержадміністрації Чернігівської області із заявою про видачу довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії у зв'язку з введенням в дію з 01 грудня 2015 року постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013.

Управління соціального захисту населення Борзнянської райдержадміністрації Чернігівської області листом №1265 від 23.05.2016 року відмовило ОСОБА_1 у видачі довідки про заробітну плату для проведення перерахунку пенсії через відсутність підстав для надання витребуваної довідки, так як відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу».

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 внесено зміни, зокрема, до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», якими вилучено пункт 4 постанови щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунку пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України.

Надаючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зауважує, що спірні правовідносини врегульовано Законом України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII та постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».

Відповідно до ч.1 ст.37 Закону України "Про державну службу" (в редакції станом на час призначення пенсії ОСОБА_1) пенсія державним службовцям призначається в розмірі до 90 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст.37-1 Закону України "Про державну службу" у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу, на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.5 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набрала чинності з дня її опублікування (15.12.2015 року), а застосовується з 01 грудня 2015 року, форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.

Згідно із п.п.4, 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865, в редакції що діяла до 01.12.2015 року, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року №432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання "заслужений", за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.

За бажанням осіб, під час перерахунку пенсій виплати, отримані на час призначення (перерахунку) пенсії (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), визначаються у порядку, передбаченому абзацами першим - п'ятим пункту 1 та пунктом 2 цієї постанови.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.

Аналіз наведеного свідчить про те, що на момент подачі ОСОБА_1 заяви про видачу довідки про розмір заробітної плати начальника відділу персоніфікованого обліку пільгових категорій населення управління соціального захисту населення Борзнянської РДА Чернігівської області для здійснення перерахунку пенсії, з постанови Кабінету Міністрів України №865 від 30.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» виключено положення, що визначали порядок здійснення перерахунку пенсії пенсіонерам у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України.

Однак, нова редакція постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 не виключає можливості отримання пенсіонером довідки про заробітну плату, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді. Навпаки, передбачає, що форма довідки про розмір заробітної плати державного службовця розробляється уповноваженим на те органом та видається державним органом, в якому працював пенсіонер або його правонаступником.

Крім того, уповноваженим органом розроблено форму довідки про розмір заробітної плати державного службовця, а саме Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1 "Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах №2а-8893/12/2670, №2а-4753/09/2670" затверджено та введено в дію форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію. Постанова правління Пенсійного фонду України не була скасована та є чинною. Зазначеною формою визначено складові заробітної плати, які включаються до вказаної довідки.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітні плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, вислугу років на державній службі та інші надбавки (ч.2 ст.33 Закону України "Про державну службу").

Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05 листопада 1991 року №1788-ХІІ врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються:

суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону;

суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

При цьому слід зазначити, що на всі складові заробітної плати нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування і вони є складовою заробітної плати та зобов'язані враховуватися при обчисленні (перерахунку) пенсії.

Аналогічні правові позиції висловлені Верховним Судом України у постановах від 14.05.2013 року в справі №21-125а13 та 28.05.2013 року у справі №21-97а13, які з урахуванням вимог ст.244-2 КАС України є обов'язковими для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про те, що діючим законодавством чітко встановлено право позивача на отримання довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1 форми, із всіма складовими заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, якому кореспондується обов'язок управління соціального захисту населення Борзнянської РДА Чернігівської області надати таку інформацію.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На думку суду, позивачем доведено ті обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, а відповідачем не доведено правомірність відмови у видачі ОСОБА_1 довідки про заробітну плату працюючого державного службовця за відповідною посадою, а тому позовні вимоги про зобов'язання видати таку довідку з усіма складовими заробітної плати державного службовця відповідної посади підлягають задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись статтями 71, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Зобов'язати управління соціального захисту населення Борзнянської районної державної адміністрації Чернігівської області видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1 форми, із всіма складовими заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, з якої ОСОБА_1 призначено пенсію, на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 року посадових окладів.

Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя Борзнянського райсуду О.М.Страшний.