Постанова від 20.07.2016 по справі 814/829/16

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Миколаїв

20 липня 2016 року Справа № 814/829/16

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т.О., за участю секретаря судового засідання Кафанової Г.Г., пр. позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2, пр. відповідача ОСОБА_3 розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Транс-Імпорт", АДРЕСА_1, 54018

доДержавної податкової інспекції у Центральному районі м. Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області, вул. Потьомкінська, 24/2, м. Миколаїв, 54030

провизнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 17.04.2015р. №0001731502, №0001701502, №0001721502, № НОМЕР_1,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до ДПІ у Центральному районі м. Миколаєва ГУ ДФС у Миколаївській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень від 17.04.2015 року № НОМЕР_2, № НОМЕР_3, №0001711502, №0001721502.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що не порушував граничні строки сплати суми грошового зобов'язанням з орендної плати з юридичних осіб, тому штрафні санкції застосовані неправомірно, а податкові-повідомлення від 17.04.2015 рішення підлягають скасуванню.

Відповідач проти позову заперечує, просить відмовити у позові, оскільки до позивача застосовані правомірно штрафні санкції за несвоєчасне погашення узгодженої суми податкового зобов'язання на підставі актів камеральної перевірки від 01.04.2015 року.

Заслухав пояснення представників сторін, дослідив матеріали справи суд дійшов висновку:

Актом № 259/14-03-15-02-81/32004529 від 01.04.2015 камеральної перевірки своєчасності сплати орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності ТОВ «Транс-імпорт» встановлено несвоєчасна сплата орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за податкові періоди лютий, березень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2012 року. Підприємством порушено вимоги п.57.1 ст.57, п.287.3 ст.287 ПК України.

Актом № 260/14-03-15-02-81/32004529 від 01.04.2015 камеральної перевірки своєчасності сплати орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності ТОВ «Транс-імпорт» встановлено несвоєчасна сплата орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за податкові періоди січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень 2013 року. Підприємством порушено вимоги п.57.1 ст.57, п.287.3 ст.287 ПК України.

На підставі актів перевірки відповідачем були прийняті податкові повідомлення-рішення від 17.04.2015 року

- № НОМЕР_2 на суму 5 761,62грн. штрафу 20% за затримку сплати грошового зобов'язання з орендної плати за податкові періоди січень-червень 2013 року,

- № НОМЕР_3 на суму 1 693,78 грн. штрафу у розмірі 10% суми грошового зобов'язання орендної плати з юридичних осіб за період лютий, березень, квітень травень, серпень 2012 року,

- № НОМЕР_1 на суму 20376,54 грн. штрафу 20% за затримку сплати грошового зобов'язання з орендної плати за податкові періоди лютий, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2012 року,

- № НОМЕР_4 на суму 480,13 грн. штрафу 10% за затримку сплати грошового зобов'язання з орендної плати за період липень 2013 року.

Позивач уклав договір оренди земельної ділянки № 7620 від 11.05.2010 року з Миколаївською міською радою. Відповідно до умов договору розмір орендної плати: річна орендна плата за земельну ділянку (26316 кв.м) встановлюється у розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки (п.4.2.).

Позивач подав до податкової інспекції річну декларацію з плати за землю на 2012 рік -20.02.2012 року, в якій самостійно визначив суму орендної плати за землю 10813,90 грн. 15.03.2012 року позивач подав уточнюючу декларацію за 2012 рік, в якій зменшив суму щомісячної оплати та визначив суму орендної плати 3941,48 грн.

20.02.2013 року позивач подав податкову декларацію з плати за землю , в якій самостійно визначив щомісячну суму зобов'язання - 4 801,35 грн. в 2013 році.

25.09.2013 року позивач надав уточнюючу декларацію за 2013 рік, в якій зменшив суму щомісячної орендної плати до 3 941,48 грн.

Відповідно до п. 57.1ст.57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з п.287.3 ст.287 ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

У разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу ( ст.126 ПК України).

Наданий позивачем розрахунок оплати орендної плати за землю за 2012 рік свідчить, що за рік позивач повинен оплатити був 47 297,75 грн., а оплатив 20 346 грн., що підтверджується платіжними дорученнями від 06.02.2012 року на суму 5 137 грн., від 28.04.2012 року на суму 5 173 грн. та 10000 грн. від 03.09.2012 року. Переплата станом на 01.01.2012 року по розрахункам позивача складала 2 675,02 грн., по картці особового рахунку, наданого відповідачем переплата у позивача обліковується в сумі 649,53 грн. За 2013 рік позивач повинен був оплатити орендну плату з урахуванням уточнюючої декларації 47 297,75 грн., а оплатив 79 173,35 грн., що підтверджується квитанціями про сплату орендної плати.

В судовому засіданні представник позивач суду пояснив, що за 2012-2013 роки товариство повинно було оплатити орендної плати в сумі 94595,50 грн. (47297,75х2), а сплатило 99519,35 грн. Якщо вважати, що підставою для сплати орендної плати є договір оренди землі, який з вересня 2013 року був розірваний рішенням Господарського суду у Миколаївській області , то підстав сплачувати орендну плату в сумі 15 765,92 грн. за період вересень-грудень 2013 року у позивача не було, то сума орендної плати за 2012-2013 роки повинна бути зменшена до 78829,58 грн., а позивач сплатив 99 519,35грн.

Також позивач суду пояснив, що дійсно в 2012 році оплачувалась орендна плата за землю не в повному обсязі, але з сумою штрафних санкцій не погоджується, оскільки вважає її не обґрунтованою.

Акт камеральної перевірки № 259 від 01.04.2015 року, на підставі якого позивачу донарахований штраф за орендну плату за землю за 2012 рік в графі узгоджена сума податкового зобов'язання зазначена сума 10 813,90 грн. та в розрахунку штрафних санкцій за 2012 рік також зазначена суму 10813,90 грн., хоча позивач 15.03.2012 року подавав уточнюючу декларацію, в якій зменшив щомісячну суму орендної плати до 3941,48 грн.

В податкових повідомленнях рішеннях № НОМЕР_3, НОМЕР_1 від 17.04.2015 відповідач донараховав позивачу штрафні санкції за лютий 2012 року поза межами строку 1095 дня , що є порушенням ст.102 ПК України, якою передбачено, що контролюючий орган, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податку не пізніше закінчення 1095 днів, що настає за останнім днем граничного строку сплати грошових зобов'язань.

У податкових повідомленнях-рішеннях № НОМЕР_3 та № НОМЕР_1 грошове зобов'язання нараховано за один й той же період, а саме лютий 2012, травень 2012, серпень 2012 року. З яких підстав донарахування здійснено двічі відповідач суду не пояснив.

В акті камеральної перевірки № 260 від 01.04.2015 року відображено, що заборгованість по сплаті орендної плати за січень 2013 року в сумі 4 801 грн. була оплачена тільки 27.06.2013 в сумі 4965 грн. та 31.07.2013 року в сумі 4960 грн.

Але позивач надав суду квитанції, які свідчать про оплату орендної плати в 2013 році, а саме 30.01.2013-9900 грн., 06.02.2013 в сумі 2000 грн., 27.03.2013 року-10 000 грн., 01.03.2013 -4801,35 грн., 30.04.2013-4802 грн., 30.05.2013 - 9900 грн., 27.06.2013 - 4965грн., 31.07.2013 - 4960 грн., 29.08.2013 в сумі 4960грн., 18.09.2013-10000грн., 30.10.2013-3945 грн., 22.11.2013-4940 грн., 25.12.2013 -4000 грн.

У картці особового рахунку наданого суду відповідачем у позивача зі сплати орендної плати станом на 31.12.2012 існує заборгованість в сумі 27 556,18 грн. ОСОБА_3 навіть, якщо врахувати оплату за січень-квітень 2013 року в сумі 31 503,35 в рахунок погашення заборгованості за 2012 рік, то оплата частково 30.04.2013 в сум 3947,17 та оплата 30.05.2013 року в сумі 9 900 повинна бути відображена в акті № 260 та бути врахована за оплату орендної плати за січень, лютий та частково березень 2013 року, але відповідачем в акті перевірки зазначено, що перша оплата за січень 2013 року, яка повинна відбутись не пізніше 30 числа наступного місяці-02.03.2013 відбулась тільки 27.06.2013 року.

Відповідно до ст.126 ПК України штраф відповідачем повинен нараховуватись на суму погашеного податкового боргу з порушенням строку погашення зобов'язання, але в податкових повідомленнях-рішеннях зазначені зовсім інші суми, які не збігаються з квитанціями про оплату орендної плати, наданих суду позивачем.

Відповідно до ст. 71 ч.2 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Отже, в адміністративному процесі, як виняток із загального правила, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень встановлена презумпція його винуватості. Презумпція винуватості покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів. Такий обов'язок відсутній, якщо відповідач визнає позов.

Згідно з ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідач не надав суду доказів, розрахунків, що підтверджують правомірність та обґрунтованість суми штрафів, зазначених в спірних податкових повідомленнях-рішеннях, тому позов належить задовольнити, а повідомлення-рішення від 17.04.2015 року № НОМЕР_2, № НОМЕР_3, №0001711502, №0001721502 скасувати.

Судові витрати розподіляються відповідно до ст.94 КАС України.

Керуючись статтями 11, 71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 17.04.2015р. №0001731502, №0001701502, №0001721502, № НОМЕР_1.

3. Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Транс-Імпорт" судовий збір у сумі 1378 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень), сплачений квитанцією № 0.0.543452921.1 від 26.04.2016 за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у Центральному районі м. Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст.186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя Т.О. Гордієнко

Повний текст постанови складено відповідно до частини 3 статті 160 КАС України та підписано суддею 22.07.2016р.